agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Crassula lycopodioides (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/29415.htm)

berduray 16-03-2009 22:23

Crassula lycopodioides

2 Eklenti(ler)
Crassula lycopodioides

Eklenti 67362

Eklenti 67368

Arama motorundan üzgünüz sonucu çıktı, başka başlık var mıydı bilmiyorum.

Ben geçen yaz tek dal şeklinde almıştım, epey çoğaldı.

Kanaatkar bir bitki, kaktüs toprağında gayet güzel gelişti, ektra bir şey yapmadım. Yaprak dizilişine hayran hayran bakıyorum.

Öyle incelikli bir işçiliğe sahip ki yaradanını takdir etmemek mümkün değil.

mutationation 18-07-2009 23:37

1 Eklenti(ler)
Merhaba
Sanırım ben de crassula lycopodioides yetiştirmekle birlikte tam olarak ne oldugundan da emin değilim:)Buraya fotoğrafını ekliyorum,aydınlatırsanız sevinirim.
Ayrıca ben bitkimi balkona doğrudan güneş almayan biryere koydum ve toprağını kurudkça suluyorum.Anlaşılan oki yerini çok sevdi:)

selenn 22-08-2009 00:50

Çok dayanıklı bir tür. Susuzluğa son derece toleranslı. Çiçeklerini henüz görmedim ama çok güzelmiş. Özellikle yaprak dizilişleri çok hoş.

IMP 06-12-2012 14:47

arkadaşlar bu resimdeki çiçek için ilk sayfada "Crassula cultivar" yazılmış,
ancak sanırım gerçek ismi bu değil veya başka bir alt dalı var,
çünkü google da bu isimle arandığında bu çiçek çıkmıyor,
bu cinsin adını bilen var mı acaba aramızda?

http://www.agaclar.net/forum/attachm...eliads-019.jpg

iris41 06-12-2012 21:06

Crassula spring time diye aratırsanız cıkar ;) Sayın IMP

selenn 18-12-2012 11:55

Crassula

Crassula, Crassulaceae familyasına ait alttürce zengin bir sukulent türüdür. Bitki çeşitliliği, yaprak dizilişleri, çiçeklerinin güzelliği ile sukulent yetiştiricilerinin beğenisini en çok kazanan sukulent türlerinden biridir.

Aydınlık yerlerden hoşlanırlar. Boyları uzun olan türler için özellikle güneş alan mekanları tercih etmek gerekir. Min.10 derece ısı isterler. Bazı türleri yazın gelişme gösterebilir ama sonbahar ve kışın da gelişen türleri vardır. Sulama konusunda aşırıya kaçılmamalıdır. Dona karşı duyarlıdır.

Yaprak, gövde çelikleri ile kolay üretilebildiği gibi tohumla gelişimini izlemek de keyif vericidir.

Forumda ayrı başlığı olan Crassula alttürleri:

Crassula arborescens
Crassula ovata
Crassula ovata gollum
Crassula perfoliata var.falcata
Crassula perforata

selis 18-12-2012 12:44

2 Eklenti(ler)
Sukkulentlere ilgi duymaya başladığım sıralarda crassulaları neye göre sınıflandırdıklarını bir türlü anlayamamıştım. Hoş halâ anladığım söylenemez.. Bazı türleri, normal bitkiler gibi yapraklı (ovata gibi), bazıları pramit şeklinde dizili yapraklı(capitella, buddah gibi).. Ama genel anlamda içlerinde ilginç görünüşlü bitkilerin olduğu bir gerçek..

Crassula lycopodiodes (ismi çok zor.. iyi ki kopyala-yapıştır var ;))
Çok sevdiğim ve zahmetsiz türlerden biri..
Üretim için birkaç çelik dikip seraya koymuştum, dışarıdakilere oranla daha cansızlardı.. dışarı çıkarınca garipleştiler ;)
Eklenti 355644

Gerçek formlarını yakalamaları için, kesinlikle serin havayı sevdiklerini düşünüyorum..
Eklenti 355643

gülenmelek 23-12-2012 23:02

Crassula Streyi

4 Eklenti(ler)
Hem bordo, hem yeşil sevenler için ;)

(Bitki benim değil, düzeltme gereği duydum. Fotoğraflar internetten alıntı. Kalitesinden anlaşılıyordur zaten :( Keşke benim olsa dedim ama ;) )

dryad 06-12-2013 12:37

Crassula springtime ve muscosa sahip olmak istediğim iki tür. Bakımlarıyla ilgili bilgi araştırıyorum. Sahip olduktan sonra ölmelerini istemiyorum. Bunlar hakkında da bilgi paylaşırsanız faydalanmak isterim.

yalper 21-02-2015 22:27

Bu türden ben de edindim, bu başlığın daha zengin bilgilerle dolu olmasını arzu ederdim..

Jakin 21-10-2015 15:34

1 Eklenti(ler)
Eklenti 581929
Minicik yıldız şeklinde sarı çiçekleri var, güzel kokuyorlar. Kokunun nereden geldiğini araştırırken çiçekleri fark ettim.
İsmi bazı kaynaklarda "Crassula Lycopodioides", bazılarında ise "Crassula Muscosa" olarak belirtilmiş.

Jakin 21-10-2015 15:38

Burada da "Crassula Muscosa" olarak geçiyor.

https://youtu.be/G43GNQKjja0

Jakin 20-12-2015 11:21

"Crassula Lycopodioides" ya da "Crassula Muscosa" yı tohumdan çoğaltmaya çalışıyorum.

http://www.agaclar.net/forum/1427544-post127.htm

Blmbrs29 10-12-2018 08:02

Merhaba,
Crassula lycopodioides bitkisini yaklaşık 2 ay önce aldım. Ancak son zamanlarda alttan kurumalar gözüküyor. Neyi yanlış yapıyorum yeri mi yanlış acaba. Peteği kapalı bir odada cam önünde duruyor. Öğleden sonra batana kadar güneş alıyor. Oda ısısı 18_20 derece arası. Sulamayı da toprağı kurudukça yapıyorum. Anlamadım sorun nerde

Blmbrs29 10-12-2018 08:12

2 Eklenti(ler)
Fotoğraf yüklemekte biraz zorlandım kusura bakmayın.

omer.kaya88 05-11-2019 09:10

Merhaba, Crosulla muscosa ( prensen çamı ) bitkisine iki sene balkonda baktim. Ofisteki kucuk saksilara ektim ve neredeyse 1 ay ızdirap oldu bana, 1 ay boyunca burnuma kotu kokular geliyor ve sebebini ariyordum surekli sagi solu dezenfekte ediyorum tam paronayak oldum derken bitkinin koktugunu farkettim acaba balkondayken uzerine kedi kokusunu mu birakti diye dusunurken cicek actigini farkettim minicik kucuk cicekler. Uzun uzun arastirdim ve bu bitkinin ciceklerinin kokusunun kedi idrarina benzedigi bilgisine ulastim. İcimden her yere bu bilgiyi yazmak geliyor simdi bilgiyede zor ulaştım çünkü gercekten saga sola kedi idrarini yapmis gibi kokuyor ve cok keskin. Sadece cicekleri kokuyor ciceksizken hic koku yoktu

Blmbrs29 08-05-2020 00:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi omer.kaya88 (Mesaj 1577086)
Merhaba, Crosulla muscosa ( prensen çamı ) bitkisine iki sene balkonda baktim. Ofisteki kucuk saksilara ektim ve neredeyse 1 ay ızdirap oldu bana, 1 ay boyunca burnuma kotu kokular geliyor ve sebebini ariyordum surekli sagi solu dezenfekte ediyorum tam paronayak oldum derken bitkinin koktugunu farkettim acaba balkondayken uzerine kedi kokusunu mu birakti diye dusunurken cicek actigini farkettim minicik kucuk cicekler. Uzun uzun arastirdim ve bu bitkinin ciceklerinin kokusunun kedi idrarina benzedigi bilgisine ulastim. İcimden her yere bu bilgiyi yazmak geliyor simdi bilgiyede zor ulaştım çünkü gercekten saga sola kedi idrarini yapmis gibi kokuyor ve cok keskin. Sadece cicekleri kokuyor ciceksizken hic koku yoktu

sayın ömer kaya , çiçekli halini merak ettim. Keşke bir fotoğraf yükleseniz.

omer.kaya88 13-12-2020 13:35

Merhaba, çiçekleri o kadar küçük ki yaprak gibi sivri ucu olan çikintilar kadar bile yoktu. Üstüne koku da eklenince çekmek falan gelmedi aklima. Bu yaz'da açarsa unutmazsam yüklerim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024