agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Kalanchoe "Pink Butterflies" (K."Pink Sparkler") (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/28669.htm)

Arzu Kırlangıç 23-07-2009 12:15

Kalanchoe "Pink Butterflies" (K."Pink Sparkler")

2 Eklenti(ler)
Kalanchoe pink sparkler. Çok güzeller.

Arzu Kırlangıç 24-07-2009 09:43

Kalanchoe pink sparkler hybrid olduğundan minik yavruları köklenmiyormuş maalesef. Tepe çeliği ile çoğaltılabilir.

_kardelen_ 24-07-2009 12:14

Bu eklediğin resimlerdeki türleri görünce acaba doğal türler mi, yoksa aşı ya da başka bir yolla mı çeşitlendiriyorlar diye bir soru takılıyor aklıma. Bitki dünyası bizleri şaşırtmaya ve kendine hayran bırakmaya devam ediyor ;)

selenn 10-10-2012 18:26

Kalanchoe "Pink Butterflies"

1 Eklenti(ler)
Kalanchoe "Pink Butterflies" ya da "Pink Sparkler" olarak isimlendirilmiş olan Crassulaceae Familyasına ait bu tür Kalanchoe delagoensis ve Kalanchoe daigremontiana birleşimidir.

Aydınlık, güneşli ortamlara ihtiyaç duyarlar. Güneşle birlikte yaprakları yeşilden pembeye geçişler gösterir. Baharla birlikte gelişmeye başlayan bitki yeşil yaprak uçlarındaki pembe hat üzerinden pembe, minik yaprak rozetleri oluşturur.

Üretimi yaprak ya da gövde çelikleri ile yapılır. Malesef üretimi Kalanchoe daigremontiana'daki gibi kolay değil. Yaprak uçlarındaki minik gözyaşlarından üremesi biraz zaman istiyor.

Sıcak iklimlerde çit bitkisi olarak da kullanılır. Fakat soğuk iklimlerde dona karşı duyarlı olduğu gözönünde bulundurulmalıdır.

Eklenti 337941

Fotoğraf kaynağı: binary-nature.de

Güzin Çakar 10-10-2012 19:24

2 Eklenti(ler)
Bir türlü çoğaltamadığım sevimli bitkim. Minik gözyaşları hem çok geç gelişiyor, hem de yeni bitkilerde bu şirin pembelik olmuyor. Annelerine değil, büyükannelerine benziyorlar. Yaprak çeliğinden de sonuç alamıyorum, buruşup kuruyorlar. Dal çeliği denememde fotoğraflardaki dallardan birini kaybettim.Tekrar büyümesini bekliyorum.
Ya çok nazlı, ya da benim şartlarımdan daha sıcak iklimler için uygun.

Eklenti 337947
Eklenti 337948

iris41 10-10-2012 20:47

Aşkın göz yaşını pek sevemedim nedense ama bu muhteşem ;) yeni bitkiler bu miniklerdenmi cıkıyor

Güzin Çakar 10-10-2012 21:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi iris41 (Mesaj 1030192)
Aşkın göz yaşını pek sevemedim nedense ama bu muhteşem ;) yeni bitkiler bu miniklerdenmi cıkıyor

Sevgili iris41, kendi bitkim için yanıt verirsem, yeni bitkiler bu miniklerden çıkamıyor desem daha doğru olacak.Minikler diğerlerinde olduğu gibi tam gelişene kadar yapraklarda kalmıyor. Çoğu minicikken dökülüp kayboluyor.Az sayıda gelişenlerin ise renkleri sonradan yeşile dönüyor.
Benimki 3.yazını geçirdi. Bir arpa boyu yol alamadık. İklimin de etkisi olabilir. (Biliyorsunuz İstanbul'da bir semtde ağaçlar çiçek açarken başka semtde kar yağar. Geçtiğimiz kış, havalar ısındı denildiğinde bizim sitenin bahçesinde 1m. kar vardı.)
Bir hafta kadar önce dökülenleri toprağa daha özenli koydum. Bitkilere en uygun pencereme yerleştirdim. Her sabah kontrol ediyorum. Çok ümitli değilim ama pembe olarak büyüyebilirlerse ilki sizin, sözüm söz. Keşke diğerleri gibi olsaydı.O zaman hepimiz fotoğraflarına değil, kendisine bakardık.

iris41 10-10-2012 21:48

Sayın gçakar bitki belli bir yaşa gelince kızarıyor **** pembeleşiyor olabilir .

Euphorbia trigona redin yaprak yapısıda cok degişken baharda hafif yeşilken şimdilerde kankırmızısı .

gülenmelek 10-10-2012 22:11

Sevgili selenn konuyu açtığınız ve bitki fotoğrafını paylaştığınız için teşekkürler. Güle güle büyütün. Çok güzel gerçekten.

Sevgili gçakar, bu bitkiyi yurt içinden mi aldınız ? Yani arasak bulabilir miyiz yoksa sizin miniklerin tutması için olabildiğince dua mı etsek ;) (Pembiş pembiş çok güzel, tabi ki size de en güzel temenniler ;) ) (Umarım 1000.ci mesajım uğurlu gelir de tutarlar ;) )

resul22 10-10-2012 22:17

Ana bitkinin de yaprakları kısmen yeşil. Yavrularında yapraklarının yeşile dönmesi gayet normal bence ve büyüyüp yavru vermeye başlayınca o büyüyen yavruların yaprakları yeşil yavruları pembe olacaktır diye düşünüyorum. Denemekte fayda var.

Güzin Çakar 10-10-2012 22:41

Sevgili gülenmelek yurtdışından hediye gelmişti. İnşallah uğurlu gelirsiniz, çoğalırlar:)

Resul22, geldiği günden beri deniyorum. İnanın çoğaltmak için çok uğraşıyorum ama ben uğraştıkça, gün geçtikçe artacağına azalıyor.

Ah bir çoğaltabilsem, her yere dağılabilse...

resul22 11-10-2012 07:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gçakar (Mesaj 1030246)
Sevgili gülenmelek yurtdışından hediye gelmişti. İnşallah uğurlu gelirsiniz, çoğalırlar:)

Resul22, geldiği günden beri deniyorum. İnanın çoğaltmak için çok uğraşıyorum ama ben uğraştıkça, gün geçtikçe artacağına azalıyor.

Ah bir çoğaltabilsem, her yere dağılabilse...

Sayın gçakar birde yavruları suda köklendirmeyi deneyiniz. Sayın kaybol.2008'in gönderdiği göz yaşı çiçeğinin yavrularının bir kısmını direk suyun içine attım ve bir gün gibi kısa bir sürede kök saldılar. Bugün 2. günleri ve kökleri 3 - 4 mm kadar uzadılar. Birde bu şekil denemekte fayda var diye düşünüyorum.

selenn 11-10-2012 08:44

Bu bitki malesef yaprak uçlarındaki gözyaşlarından çoğalmıyor diye biliyorum.

Yaprakları köklendirmeyi denemek gerek. Ya da gövdeden alınan çeliklerle üretilebilir, mesela tepe çeliği ile fakat açıkçası kendi bitkim adına henüz yeni gelişmeye başladığından tepesini kesmeye cesaret edemem.
Pembeleşmeye başlaması için bol güneş ve aydınlık ortamda bulunması ve bitkinin biraz gelişmesi gerekli diye düşünüyorum.

Güzin Çakar 11-10-2012 08:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi resul22 (Mesaj 1030325)
Sayın gçakar birde yavruları suda köklendirmeyi deneyiniz. Sayın kaybol.2008'in gönderdiği göz yaşı çiçeğinin yavrularının bir kısmını direk suyun içine attım ve bir gün gibi kısa bir sürede kök saldılar. Bugün 2. günleri ve kökleri 3 - 4 mm kadar uzadılar. Birde bu şekil denemekte fayda var diye düşünüyorum.

Hemen deniyorum. Bir haftadır miniklerin kök uzatması için yapraklarına, çürümelerinden korka korka fısfıs yapıyordum.

drtegeli 11-10-2012 09:20

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi selenn (Mesaj 1030340)
Bu bitki malesef yaprak uçlarındaki gözyaşlarından çoğalmıyor diye biliyorum.

Netten alıntı... Köklenmiş gözyaşları... Fotosentez yapabilmek için yeşillenmişler...
Eklenti 338092
Kaynak

Güzin Çakar 11-10-2012 10:49

Ben ota,sapa, çöpe bütün bitkilere ağzım açık baktığımdan bu bitkinin bu kadar beğenilebileceğini düşünemiştim. Bu durumu çözmem gerek. Bitkimin üzerindeki minikler şu an miniminnacık. Kendiliğinden düşenlerini yaşatmaya çalışıyorum. Biraz büyüdüklerinde (belki bir kaç hafta sonra) sukulent yetiştiren, tecrübeli arkadaşlara elden 3-5 tane vereyim (uzaktakiler ve deneyimi az olanlara inşallah daha sonra). Bir kere yetiştirebildiğimizde gerisi gelir.

Geçen yıl köklenen 2-3 tane miniği bitkiye benzetemediğimden dikkat etmemiştim. Şu an ya kaybetmişim ya da diğer arsız gözyaşlarına karışmışlar.Balkonumu ikamet yeri olarak seçen yaramazların devirdikleri saksıları kaldırırken ben de karıştırmış olabilirim.

(Belki beğenilecek başka bitkilerim de vardır ama söylememm :)

iris41 11-10-2012 20:38

Begenilmeyen bir bitki varmıdırki :p
Bence uc celigi almak pek mantıklı degil zaten bitki tek dal üzerinden gelişiyor .

selenn 11-10-2012 20:43

Uç çeliği alınırsa kesilen yerden dallanma yapar. Böylece bitki tek dal üzerinden gelişmemiş olur.

Mustafa Abdal 11-10-2012 20:51

Kalanchoe delagoensis ve Kalanchoe daigremontiana dışında yaprak üzerinde klon veren başka Kalanchoe türleri varmıdır.

Güzin Çakar 11-10-2012 21:01

4 Eklenti(ler)
Geçen yıl köklenenler yalnız bunlar, bugün bulup fotoğrafladım.Ben yine de ana bitkiye çok fazla benzetemiyorum. Siz benzetebiliyormusunuz? Sizin düşüncenizi gerçekten çok merak ediyorum.
Eklenti 338238
Eklenti 338239
Eklenti 338240
Eklenti 338241
Bu yaz gözyaşı vermediler. Verdiklerinde pembe olursa hepimiz için harika bir sonuç olur. Pembe olmazsa :(

Güzin Çakar 11-10-2012 21:13

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_amatör (Mesaj 1030704)
Kalanchoe delagoensis ve Kalanchoe daigremontiana dışında yaprak üzerinde klon veren başka Kalanchoe türleri varmıdır.

Bende bir tür daha var Adını şu an hatırlamıyorum ama daha sonra ya adını ya da fotoğrafını koyarım.

resul22 11-10-2012 21:14

Sayın gçakar bunlar pembelerin yavrularından köklenenler mi?

Güzin Çakar 11-10-2012 21:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi resul22 (Mesaj 1030715)
Sayın gçakar bunlar pembelerin yavrularından köklenenler mi?

Evet geçen yıl güç bela köklenenler. Pembe minikler önce yeşil-beyaz, sonra da yeşil yaprak vermişlerdi. Alttaki yapraklar döküldüğü için fotoğraflarda yok. Ben de asıllarına döndüklerini düşünüp boşvermiştim. Ama sayfada bir arkadaş fotosentez için yeşile dönebileceğini yazmış. Gözyaşları ne renk olacak, hiç bir fikrim yok.

resul22 11-10-2012 21:32

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gçakar (Mesaj 1030721)
Evet geçen yıl güç bela köklenenler. Pembe minikler önce yeşil-beyaz, sonra da yeşil yaprak vermişlerdi. Alttaki yapraklar döküldüğü için fotoğraflarda yok. Ben de asıllarına döndüklerini düşünüp boşvermiştim. Ama sayfada bir arkadaş fotosentez için yeşile dönebileceğini yazmış. Gözyaşları ne renk olacak, hiç bir fikrim yok.

Dikkat ederseniz ilk resimdeki ve sizin resimdeki bir dal haricinde diğerlerinin yaprakları tamamen yeşil ve sadece göz yaşları pembe. Sizinkilerin de göz yaşlarının pembe olma ihtimali yüksek diye düşünüyorum.

Güzin Çakar 11-10-2012 21:36

İlk fotoğraftaki yaprak renklerine sizin uyarınızla dönüp baktım,dikkat etmemişim. Anaç bitkimin tamamen yeşil yaprağı en altta 1-2 tane. Bu boydaki yaprakları tamamen yeşil değil.

Umarım, İnşallah...

gülenmelek 11-10-2012 23:04

İlk fotoğraftaki anaç bitkinin ilk yaprakları yeşil, sonrakilerin yaprakları yeşil minikleri pembe ve en son çıkan yeni yaprakları açık renk olarak gördüm ben.

22. mesajın en son fotosunda, yaprakların kenarları sanki pembemsi gibi ;) ( Ya da ben mi öyle görmek istiyorum acaba ;) )

selenn 11-10-2012 23:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi meraklı_amatör (Mesaj 1030704)

Kalanchoe tubiflora var.

aloe 16-11-2020 07:58

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gülenmelek (Mesaj 1030766)
İlk fotoğraftaki anaç bitkinin ilk yaprakları yeşil, sonrakilerin yaprakları yeşil minikleri pembe ve en son çıkan yeni yaprakları açık renk olarak gördüm ben.

22. mesajın en son fotosunda, yaprakların kenarları sanki pembemsi gibi ;) ( Ya da ben mi öyle görmek istiyorum acaba ;) )

Sn gülenmelek pembe kalonşenizi çok merak etttim. Şimdi nasıldır? Hala yaşıyor mu ? Yaşıyorsa yine pembe açtı mı?

aloe 16-11-2020 07:59

Çok güzel görünüyordu umarım ve inşaallah aynı güzellikte büyümeye ve çoğalmaya devam ediyordur

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024