agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Frithia pulchra (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/27869.htm)

nevsune 23-06-2012 12:46

Frithia pulchra

1 Eklenti(ler)
Aizoaceae familyasından Frithia pulchra Güney Afrika'ya özgü çok ilginç yaprakları olan bir sukulent. İsimlerinden biri olan Elephant feet-Fil ayağı, yaprak şeklini çok güzel tanımlıyor.

Kaynaklar farklı ışık ihtiyacından söz ediyor. Ben sabah güneşinde tutuyorum. Şimdilik bir sorun yaşamıyoruz.

Yaprakların dibindeki sürprizi gördükten sonra yaklaşık 1 ay geçti ve bu sabah çiçeğini tamamen gösterdi.

jineop 23-06-2012 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi nevsune (Mesaj 988717)
Aizoaceae familyasından Frithia pulchra Güney Afrika'ya özgü çok ilginç yaprakları olan bir sukulent. İsimlerinden biri olan Elephant feet-Fil ayağı, yaprak şeklini çok güzel tanımlıyor.

Kaynaklar farklı ışık ihtiyacından söz ediyor. Ben sabah güneşinde tutuyorum. Şimdilik bir sorun yaşamıyoruz.

Yaprakların dibindeki sürprizi gördükten sonra yaklaşık 1 ay geçti ve bu sabah çiçeğini tamamen gösterdi.

Çiçeği kaktüslere benziyor. Bitkinin çubuklara benzeyen görüntüsü çok daha enteresan. Ellerine sağlık canım.

selenium 04-04-2014 20:16

Frithia Pulchra nasıl çoğaltılır?

1 Eklenti(ler)
Merhaba,

Geçen yaz aldığım Frithia Pulchramı çoğaltmak istiyorum. Ancak çok narin bir sukulent türü olduğu için denemeye korkuyorum. Daha önce denemiş ve çoğaltmış olan var mı? (Bu fotoğraf geçen seneden. Yenisini de paylaşacağım.)

Narinkhn 22-04-2014 12:01

Nasıl çoğaltabiliriz bu güzeli.Bilen varsa yazabilir mi?

-Esin- 29-04-2014 22:58

1 Eklenti(ler)
Sevgili Narinkhn,
Frithia pulchra yandan yavru veriyormuş zamanla ve bu yavruları ana bitkiden ayırabiliyorsunuz. Çoğaltılması bu yolla yapılıyormuş. Mesela sizin bitkinizi ancak ikiye bölebilirsiniz. Ben ayıracağınız kısmı işaretledim.
Selamlar

Eklenti 487698

Narinkhn 30-04-2014 09:17

Sevgili Esin yardımınız için teşekkürler.Hemen ayıracağım.

suara 18-03-2015 11:47

2 Eklenti(ler)
Selamlar;

Ufacık bir frithiam var 3 gün oldu alalı çok nazenin olduğunu bitkiyi tanımaya çalışırken öğrendim. Ölümüne sebep olmaktan korkuyorum, bakım önerisi verebilir misiniz?

Sağlıklı olup olmadığını da merak ediyorum diplere doğru kızıl renge dönüşler var.

Bir de frithianın harcına diatomit kullanmak istesem nasıl ne kadar kullanabilirim fikriniz var mı diatomit konusunda?

suara 18-03-2015 19:05

Önerilerinizi bekliyorum,bilinçsizce bilgisizce saksı değişimi yapmaktan çekiniyorum.

Ritulan 18-03-2015 20:19

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi suara (Mesaj 1364236)
Önerilerinizi bekliyorum,bilinçsizce bilgisizce saksı değişimi yapmaktan çekiniyorum.

Tavsiyem bu bitki suyu seviyor ve günesi de seviyor.ben kendi Hazırladığım toprak karışımım :2ölçü hindistan cevizi torfu,yarım Ölçü kum,yarım ölçü vermikülit,yarım ölçü lav taşı karıştırdım.ilk kullandığım toprakta perlitte vardı.bu yıl perlit kullanmadım.toprağın yapısını bozduğunu düşünüyorum.umarım yardımcı olabilmişimdir.

Ritulan 18-03-2015 20:23

1 Eklenti(ler)
Bu de benim miniğimEklenti 541586

suara 18-03-2015 22:49

Şaşırdım; hem bakım önerinize hem de miniğin boyutlarına, maşaallah Sn Ritulan. ;) Cevabınız için teşekkür ederim. Ancak fazla suyun çürüttüğünü, fazla direkt güneşin de yanıklara sebep olduğunu okudum birkaç yerde. Demek ki koşullara adapte olabilme yeteneği var bu bitkinin.

Karışım konusunu gözönünde bulunduracağım.

Saygısızlık addetmezseniz yeni yorumları da bekleyip görmek isterim harekete geçmeden önce.

Tekrar teşekkür ederim.

muslu 29-03-2015 11:58

2 Eklenti(ler)
Ben de heyecanla bekliyorum açmasını.. Dayanıklı bir bitki olduğunu düşünüyorum.. az suya da toleranslı ben diğer sukkulent lerle birlikte suluyorum.. benimki öğleden sonra güneş alıyor. . Kış diye cekinmedim güneş almasından. Ama yazın gölge bir pencereye almam gerek, malum antalya sıcakları. . Herkese bol çiçekli günler. ..Eklenti 543729Eklenti 543730

suara 29-03-2015 22:42

Benim bebeğim ölüyor sanırım. Ortadaki minik bebiş kurudu çevresindeki yaprak(?)lar dipten kurudu ben de kopardım bitkinin gücü o yapraklara gitmesin diye. Mutsuzum.

idurgun 26-06-2015 13:09

1 Eklenti(ler)
Suyu seviyor evet ama toprağın su tutmaması gerekiyor. Çürüme riski olabilir. Benimki yaklaşık 3 yıldır bende, ilk kez açacak. Toprağı tam kuruduğunda bol sulama yapıyorum. Dediğim gibi su birikmemeli bence.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 04:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024