agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Huernia zebrina (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/22490.htm)

İlkin 02-11-2010 10:32

Huernia zebrina

5 Eklenti(ler)
Asclepiadaceae (Apocynaceae) ailesine mensup bir sukkulent olan Huernia zebrina, Afrika kökenli bir bitkidir. Kuzey ve güney Afrika'da yayılım göstermektedir. Huernia zebrina ssp magniflora'dan da farklılık gösteren bir türdür. ssp magniflora daha büyük çiçeklere sahip iken ( yaklaşık 8 cm. olduğu söyleniyor) ssp. zebrina daha küçük çiçeklere sahiptir. Çiçeklerinin çapı yaklaşık 3-3,5 cm kadardır. Çiçeğin corollası koyu kırmızı bordo tonlarında parlak görünümlüdür. İlk bakışta sert bir plastiğe benzetenler de vardır. Corollanın üstünde sarı desenler bulunmakta bu sarı desenler corolla lobes'a doğru ( çiçeğin yapraklarına doğru ) daha da belirgin bir sarı desene dönüşmektedir.

Bu bitki bana 2010 ilkbahar'ında Arjantin'den geldi geldiğinde çok küçük bir çelikti. Drenajı çok olan bir toprak harcı hazırladım, toprak harcın içindeki nem bittiği zaman sulama yaptım. Sulamayı sabah erken saatlerde aşırı sıcaklar başlamadan yapıyordum. Yaz sıcaklarının artması ile birlikte bitki gelişim gösterip yeni dallar da çıkartmaya başladı. Sıvı gübreyi de bitkinin gelişim göstermeye başladığını gördükten sonre vermeye başladım. Direk güneş ışığı almayan öğleden sonra kızgın güneşin etkisi geçtikten sonra güneş ışığının değeceği bir yere aldım bitkiyi. ( Malum Adana'da yazın güneşin yakıcılığı çok fazla ) Eylül ayının sonlarına doğru da bir kaç yerden çiçek tomurcukları vermeye başladı. En nihayetinde de geçen hafta bitkinin büyüttüğü tomurcuk açıldı ve o muhteşem çiçeğin güzelliği ortaya çıktı. Açan çiçeğin arkasından 2-3 tane daha çiçek tomurcuğu geliyor. Bitkinin başka dallarında da yeni çiçek tomurcuğu oluşumları var. Bu türü büyütmenin zor olmadığı yazıyor kaynaklarda, kışın 10 derecenin altındaki sıcaklara da maruz bırakılmaması gerektiği belirtiliyor. Çiçeğin gün içinde kötü koku yaymaması da çok güzel. Bakalım ömrü ne kadar olacak...

ve bendeki çiçekten görüntüler...

Eklenti 178221

Eklenti 178222

Eklenti 178223

Eklenti 178224

Eklenti 178225

mrmusti 02-11-2010 10:39

Gelde aşık olma bu türlere..Teşekkürler Sayın İlkin..

malbman 02-11-2010 10:42

Sevgili İlkin, o ne muhteşem bir şey öyle. Hipnotize olmuş gibi seyrediyorum on dakikadır. Biraz daha serpildiğinde yüzsüzlük edip bir dal isteyebilir miyim?

İlkin 02-11-2010 10:50

Kendi küçükçe de olsa bakınca can yakacak bir güzelliği var gerçekten, Mustafa Bey. Teşekkür ederim beğeniniz için. Sayın malbman size de çok teşekkür ederim, benim yıllardır hayalini kurduğum bir türdü H.zebrina. 2010 yılında ona yakından bakmak kısmet oldu. Çelik sözü verdiğim bir kaç arkadaşım var, 2011 yılında öncelikle onlara çelik yollayıp verdiğim sözü yerine getirmek istiyorum ondan sonra bitkinin durumuna göre sizlere de çelik yollayabilirim. Kök bende nasılsa yeter ki sağlıklıca gelişsin. Zaten çelik paylaşımı yapacağım insanlar da bitkiye güzelce bakacak insanlar bir zaman sonra bu tür Türkiye'de de yaygınlaşacaktır. ( Öyle ümit ediyorum yani :rolleyes: )

İlkin 02-11-2010 10:52

1 Eklenti(ler)
Huernia zebrina'nın çiçek çapının daha iyi anlaşılması, kardeş tür olan ve Türkiye'de de bilinen bir tür olan Huernia angolensis ile birlikte çektiğim bir fotoğrafı da paylaşmak istiyorum...

Eklenti 178228

sevim4 02-11-2010 14:02

Sevgili ilkin burdan muhteşem görünüyor.

Hydrosuccess 02-11-2010 17:03

Sayın İlkin, görkemli çiçekleri olan bu Stapeliad türünü tüm yönleri ile kişisel tecrübeniz de dahil çok güzel tanıtmışsınız.Paylaştığınız görseller çiçeğin yapısını eksiksiz olarak tanımamızı sağladı ayrıca estetik olarak da çok etkileyici.İçtenlikle tebrik ediyorum.Bilgi ve tecrübelerin kalıcılığı, hobiye yeni başlayanlara aktarılması açısından türlerin ayrı başlıklar ile paylaşılması çok yararlı oluyor.Bendeki halen köklenmeye çalışan birer çelik olan ssp zebrina ve magniflora çiçek açtığında görsellerini burada paylaşacağım.

İlkin 03-11-2010 10:37

Çok teşekkür ederim sayın sevim 4 ve sayın Hydrosuccess... Elimden geldiğince bu bitkilere iyi bakmaya ve onları doğru tanımlamaya çalışıyorum. Bir nebze ışık tutabiliyorsam bu işe gönül vermişlere ne mutlu bana. Dün akşam itibari ile tanıtımını yaptığım Huernia zebrina ssp. zebrina solmaya ve ömrünü tamamlamaya başladı. Çiçeğin koyu renkli corollası matlaştı ve petalleri içeri doğru kapanmaya başladı... Yaklaşık 11-12 gün yaşıyor çiçek.

malbman 04-11-2010 18:56

Sevgili İlkin hiç acelemiz yok. Bitki sağlıklı bir şekilde gelişsin de gelecek yıl da alırız. Teşekkür ederim.

PlentyPlant 05-11-2010 14:55

Harikulade bir tanıtım olmuş, Sayın İlkin! Emeklerinize sağlık. Not aldım.

fund@ 19-12-2010 14:57

çiçeğiniz çok güzel, hatta muhteşem görünüyor Sayın İlkin, bu değişik türleri nereden buluyorsunuz? yurtdışından spariş falan mı?

sevim.K 19-12-2010 16:18

Harika bir hüzellik. Teşekkürler sevgili ilkin. Güle güle büyütün:)

İlkin 20-12-2010 11:39

İlginiz için çok teşekkür ediyorum. Türkiye'de bu türler henüz yaygın değil maalesef. Bendeki değişik türleri Arjantin'deki bir arkadaşımdan temin ettim. Umarım Türkiye'de de bir zaman sonra yaygınlaşacaktır... Tekrar teşekkürlerimi sunuyorum.

saydemir 13-08-2012 22:14

1 Eklenti(ler)
Bu da bendeki huernia zebrina. 2 senedir bende ama geçen yaz açmamıştı. Çiçekleri büyümeden dökülüyordu. Bu sene de birkaç çiçeği gelişemeden döküldü. Ama sonunda açmaya karar verdi. Bu sene kaktüs ve sukkulentlere gübre takviyesi yapmam işe yaradı sanırım ve çiçeğini gösterdi. İlkin hanımında belirttiği gibi bu türün kötü kokmaması da stapeliadlar içinde ayrıcalıklı ve güzel bir özellik.
Eklenti 325255

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024