agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Tavaresia barklyi (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/22072.htm)

Hydrosuccess 04-09-2010 22:17

Tavaresia barklyi

5 Eklenti(ler)
Apocynaceae familyasında yer alan Tavaresia genusu 2 türden oluşmaktadır.T. angolensis ve T. barklyi.Tavaresia türleri Güney Afrika,Angola,Botswana ,Namibia,Zimbabwe'de 900 metreye kadar yükseklikte kuru taşlık alanlarda yaşamaktadır.Kısa, grup oluşturan,dik ve 6-14 açılı sukulent gövdeleri mavimsi yeşil renkte olup üzerinde beyaz üçer diken olan tüberkül dizileri ile kaktüs görünümündedirler.Çiçekler gövdenin dibinden çıkar.1-4 çiçek birbiri ardından açılır.Çiçeklerin ''corolla''sı uzun boru tüp şeklinde olup iç yüzey tüberküllere bağlı pütürlü, dış yüzey düzdür.''Corolla'' sarı üzerine kahverengi desenlidir.Stapelialardan sonra en büyük çiçeğe sahip olan Tavaresiaların ''corona''sı iç ve dış iki bölümden oluşmakta olup dış ''corona''ya bağlı şişlikler sadece bu genusta görülmektedir.
(Succulentplant.com ve Zimbabweflora.co.zw'den özetlenmiştir.)
Geçen sene sayın Taner Angay'dan aldığım T. barklyi topraksız ortama uyum sağladı ama büyüme hızı yavaş oldu.İlkbahardan itibaren açıkta güneş altında tuttuğum bitkinin gelişimi hızlandı ve tomurcuk/çiçek oluşumu gerçekleşti.Çiçek 9 cm çapında 11 cm boyunda olup herhangi bir kokusu yok.
Bitkinin genel görünümü, gövde ve tomurcuk detayları

Hydrosuccess 04-09-2010 22:24

4 Eklenti(ler)
Çiçeğin sap, ''calyx'',''corolla''detayları.''Corona''ya bağlı küçük yuvarlak çıkıntıların makrosu.Çiçek büyüklüğünü gösteren fotoğraf.

sevim.K 04-09-2010 22:50

Çok güzel:) Tanıtım için, detaylara yer veren fotoğraflar için teşekkürler. Bu fotoğraflardan sonra, o güzel çiçekleri gördükten sonra kesinlikle almalıyım diyor insan:)

günebakan 04-09-2010 23:33

Harika görünüyor gerçekten bilgiler için de teşekkürler.

Hatice Tarhan 05-09-2010 02:09

Hayran olduğum bir türü daha sayenizde detaylarıyla tanıdım.Çiçeği de ayrı bir güzel. Fotoğraflar için de çok teşekkürler bu kadar yakından çekim hiç görmemiştim.

PlentyPlant 05-09-2010 07:25

Antalya'ya giden ve kaktüs serası arayan üyemize "Kaktüsten (sukulenti de ben ekleyeyim PP) başka alacak birşey bulamadın mı" diye soran kişinin görmesi gereken bir sayfa. Biz de şu soruyu soralım kendisine: Bundan daha güzel açan bir çiçeğin oldu mu hiç evinde? :)

Hydrosuccess 05-09-2010 08:54

İlgilenen sukulentseverlere teşekkürler.Sanırım Stapelia gigantea ve grandifloradan sonra çiçeği en büyük Stapeliad türü.Çiçeğin oluşturduğu dokunma hissi de ilginç.Dışı çok kaygan iç yüzey pütürlü ve çiçek sanki kartondan yapılmış hissi veriyor.Evde bulunmadığım sırada açtığı için bu çiçeğin açık kalma süresini saptamam imkansız ama üzerinde iki tane daha tomurcuk var.Açarlarsa (problem olmayacak gibi görünüyor) bu konuyu paylaşırım.Kaktüs görünümlü büyük çiçekli (Kötü kokusu olmayan...) fazla büyümeyen ilginç bir Stapeliad.

sevim.K 05-09-2010 10:52

Kötü kokusu olmaması güzel çünkü kokuya rağmen severek büyüttüğüm bu türde bir de kokusuz bir çiçek. Üstelik büyük ve zarif:)

Hydrosuccess 05-09-2010 10:58

Stapeliadlar sukulent dünyasının orkideleri olarak adlandırılıyorlar. Yetiştirdiğim türleri çiçeklendikçe ayrı başlıklarda tanıtmaya devam edeceğim.

sevim.K 05-09-2010 11:05

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hydrosuccess (Mesaj 692065)
Yetiştirdiğim türleri çiçeklendikçe ayrı başlıklarda tanıtmaya devam edeceğim.

Biz de teşekkürlerimizle çalışmalarınızı izlemeye devam edeceğiz demektir sn Hydrosuccess:)

PlentyPlant 05-09-2010 18:37

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Hydrosuccess (Mesaj 692065)
Stapeliadlar sukulent dünyasının orkideleri olarak adlandırılıyorlar. Yetiştirdiğim türleri çiçeklendikçe ayrı başlıklarda tanıtmaya devam edeceğim.

Sayın Hydrosuccess, hepsi için ayrı ayrı başlıklar açmak yerine "Stapeliadlar" adı altında ortak başlık açsanız, üyelerin izlemesi daha kolay olur gibi geldi bana. Sadece bir öneri.

Hatice Tarhan 05-09-2010 19:32

Sayın Hydrosuccess,sizde varmı bilmiyorum fakat Caralluma solenophora çok güzel ve değişik bir tür sipariş vermiştim malesef gelmedi.

Hydrosuccess 05-09-2010 20:05

Sayın PlentyPlant,açıkçası çok önemli bir konuyu gündeme getirdiniz teşekkür ederim.Bu forum tamamen amatör bitki yetiştiriciler tarafından yürütülüyor herhangi kurumsal bir yapı (Society,dernek vb.) ile bağlantılı değil.Bu nedenle alt bölümlerin adlandırılması bile tamamen amatörce yapılmış.Konumuzla ilgili olarak ''kaktüs ve sukulent'' bile elma ve meyva demekten farksız.Çok iyi bilindiği gibi kaktüs (Cactaceae) bir familya adı sukulent ise gövde ve/veya yaprakları su biriktirecek şekilde genişlemiş değişik familyalardan bitkilerin genel adıdır.Tüm kaktüsler sukulenttir ama bunun dışında değişik familyalardan bir çok sukulent türü mevcuttur.Herhalde bu başlık sadece ''Sukulentler'' olmalı.Bitki taxonomisi tüm bitkileri türler (birbirinden ayrılabilen temel birimler) bazında tanımlayıp en son bitki krallığında (Kingdom) toplayacak şekilde gruplandırmaya dayanır.Bu sınıflama sisteminde Stapeliad (Stapeliae) Apocynaceae familyasında yer alan bir kabile/boy (Tribe) olup 28 genus içermektedir. Bu taxonomiye uyan bir başlık adlandırması halinde (Ben yapılmasını şiddetle tavsiye ederim) kuşkusuz türler alt başlıklar şeklinde tanıtılabilir.Ancak daha önce açılmış olan konuların hobiyi geliştirici şekilde entegrasyonu zor görünüyor.Örneğin Stapelia konusunda Stapeliadan fazla Orbea, Huernia hatta Euphorbia ve Kaktüs görüntüleri var.Kültürümüzde varlıkları ayrı ayrı tanımlama, sınıflama isteksizliği var.Bu durum maalesef bitki yetiştirme hobisinde de yaygın.Ben açıkçası bu durumu kesinlikle yetersiz çabalarımla bir parça olsun aşmaya çalışıyorum.Forumun en azından bu bölümü taxonomiye uygun başlıklar ile düzenlenmedikçe her türü (taxonomideki yerini de mutlaka belirterek) ayrı başlıklar ile tanıtmak ilgilenenler için daha yararlı olacaktır.Maalesef çok geniş bir kolleksiyonum yok. Herhalde tanıtacağım tür sayısı 50'yi bulmaz.Çok karışıklığa neden olacağımı düşünmüyorum.Ayrıca ''international'' sukulent forumlarında yüzlerce sayfa olabiliyor.Bizim forumdaki 4 sayfamız
çok mütevazi hatta zayıf kalıyor.Nitelik ve nicelik gelişmeli.

Hydrosuccess 05-09-2010 20:10

Sayın Hatice Tarhan, gerçekten değişik çiçekleri olan bir tür.Bende yok ve açıkçası bu türü satan bir siteye rastlamadım.

PlentyPlant 06-09-2010 13:04

Sayın Hydrosuccess.
Verdiğiniz değerli bilgiler için teşekkür ederim. Profilinizden giderek, açtığınız diğer konulara bakmadan mesaj yazmıştım. Açtığınız başlıkları görünce, son mesajımı geri çekiyorum. Zevkle izleyeceğim.

Hydrosuccess 06-09-2010 13:57

Sayın PlentyPlant, devam edeceğine inandığım ilginiz ve katkılarınız için teşekkür ederim.

Hydrosuccess 09-09-2010 12:29

1 Eklenti(ler)
Corona'nın daha ayrıntılı makrosu.Corona'yı çevreleyen türe özgü pembe uzantılar.

Hydrosuccess 10-09-2010 09:13

2 Eklenti(ler)
Gelişim gösteren tomurcuklar.

Hydrosuccess 12-09-2010 15:59

2 Eklenti(ler)
İlk çiçek bozulmaya başlarken ikincisi açılıyor.Mükemmel zamanlama...Tatilden döndüğüm sırada çiçeği açmış bulduğum için çiçek ömrü ile ilgili şu an için verebileceğim asgari süre 10 gün.(Stapeliad türleri için çok iyi bir süre)
Bitkinin güncel görünümü ve bozulan çiçek sapı komşuluğunda gelişimi hızlanan bir diğer tomurcuk.

İlkin 14-09-2010 10:34

Çok güzel detayları var bu türün. Bütün fotoğraflar da çok güzel çekilmiş. Çok beğendim. Ellerinize emeklerinize sağlık...

COYOTE 14-09-2010 11:02

Çok güzel gerçekten, çok beğendim.

Hydrosuccess 14-09-2010 13:54

Sayın Coyote,İlkin ilginiz için çok teşekkür ederim.Bu tür ile ilgili çiçek ömrünü de netleştirdikten sonra bana göre tanıtımım sonlanacak.Yine de merak edilen bir konu olursa cevaplamaya çalışırım.Boyunca ve uzun süren çiçeği, gövdenin kaktoid görünümü ile çok özgün bir Stapeliad, tavsiye ederim.

COYOTE 14-09-2010 21:07

Kesinlikle alacağım bir tür. Umarım çiçekler uzun ömürlüdür, sordularsa da görmedim bağışlayın kokuyor mu?

Hydrosuccess 14-09-2010 21:16

Sayın Coyote, sorularınızın cevapları konu içinde bulunmakta.

COYOTE 14-09-2010 21:21

Çiçek ömrünü netleştirdikten sonra demişsiniz ya ona istinaden bir temenni idi benimki;) kokusu için baştan başladım bile okumaya teşekkürler..

Hydrosuccess 14-09-2010 21:26

Sayın Coyote benzeri sukulentler ile karşılaştırıldığında asgari 10 günün çok iyi bir süre olduğunu belirteyim.Benim yetiştirme koşullarımda bu seneki ''azami'' süreyi ise diğer 3 çiçeği takip ederek buradan paylaşacağım.

COYOTE 14-09-2010 21:33

Sn Hydrosuccess 10 gün gerçekten çok iyi süre. Keyfini çıkarın.

Vildan Sönmez 15-09-2010 22:55

1 Eklenti(ler)
Taner Bey'den aldığım Tavaresia barklyi Temmuz sonunda ilk çiçeğini açmıştı.

Vildan Sönmez 15-09-2010 23:01

1 Eklenti(ler)
Bu günlerde yeni bir tomurcuk oluşturuyor.

Hydrosuccess 15-09-2010 23:01

Çok güzel sayın Vildan Sönmez kaç çiçek alabildiniz?

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 13:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024