agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Sukulent (Succulent) Hakkında Genel Bilgiler (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/1780.htm)

mehtap gürbüz 08-12-2007 10:50

Sevgili Sempe, çiçek açıyor pek gösterişli olmasada.biraz zayıf büyümüş daha ışıklı bir yere almalısın. Selamlar.

sempe 08-12-2007 11:02

Doğuya bakan pencerede ama kış güneşi yetmiyor. Bir de dillerinden yeni yeni anlamaya başlıyorum. Teşekkür ederim.

menekşemehtap 15-12-2007 01:34

Sevgili caretta'nın bana göndermiş olduğu sukulentlerin isimlerini araraken bu siteyle karşılaştım ve hemen paylaşmak istedim. Sukulentlerin doğal ortamı diyorum ben buna muhteşemler.

http://davarree.free.fr/la_rocaille_...embre_2005.htm

Bu arada sitede ismini öğrenmek istediğiniz butün sukulentlere ulaşabilirsiniz harika türler varmış.

menekşemehtap 15-12-2007 01:38

3 Eklenti(ler)
Bunlarda bana gelen sukulentler henüz ikisinin ismini bulabildim.
1-Sedum treleasii
2-Aloe arborescens

menekşemehtap 15-12-2007 01:40

Bu arada arkadaşlar en alttaki tür sanırım echeveria daha önce bu şekilde dikip sulamıştım ama yaşamamış erimişti.Bu sefer dikip sulamadım sizce doğru olmuş mu? Ve ne zaman su vermeliyim?

fevziye 02-01-2008 12:46

Sevgili Sempe Haworthia cymbiformis çiçeğini açtıktan sonra resmini eklemediniz. ! Çiçeği nasıldı, kokusu varmıydı?
Bu çiçekten bende de var ama çiçek açtıramadım bir türlü.

fevziye 03-01-2008 18:05

minik sukkulentim

2 Eklenti(ler)
Bu kadar güzel sukkulentin yanında benimkinin lafı bile olmaz ama işte benim minik sukkulentim.:D

sempe 09-01-2008 20:22

Sevgili Fevziye haworthia cymbiformis çiçek açtığı zaman fazla bir değişiklik olmadı. Minik beyaz çan şeklinde çiçekleri oldu. Kokusu yoktu ve 1-2 günde soldu.

COYOTE 01-03-2008 11:54

Tam olarak nereye yazacağımı bilemedim ama senecio rowleyanus ve diğer kaktüs ve sukullentlerin bazılarında ağlar keşfettim bugün:(. Ortada görebildiğim bir örümcek de yok. Ne olabilir acaba ve ne yapmam lazım?( arap sabunlu su işe yarar mı?):confused:Endişelendim açıkçası, bir kaçında olması yakında hepsinde olması demek çünkü hepsi içeride aynı masanın üstünde duruyor.:(

Engin 01-03-2008 12:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi COYOTE (Mesaj 209390)
Tam olarak nereye yazacağımı bilemedim ama senecio rowleyanus ve diğer kaktüs ve sukullentlerin bazılarında ağlar keşfettim bugün:(. Ortada görebildiğim bir örümcek de yok. Ne olabilir acaba ve ne yapmam lazım?( arap sabunlu su işe yarar mı?):confused:Endişelendim açıkçası, bir kaçında olması yakında hepsinde olması demek çünkü hepsi içeride aynı masanın üstünde duruyor.:(

Ağlar bildiğimiz örümcek ağı gibi mi yoksa yaprak bitlerinin yaptığı pamuksu topaklar şeklinde mi? Yaprak aralarını,filizlerin olduğu taze yaprakların aralarını ya da mammillaria varsa onların aralarını dikkatlice inceleyin bakalım bulabilecekmisiniz yaprak biti.

COYOTE 01-03-2008 13:41

Vallahi ağlar aynı bildiğimiz örümcek ağı şeklinde. Mesela aloevara gibi bir bitkim var onun bir yaprağının ucundan diğer yaprağına geçmiş. Uzun dikenli bir kaktüste de bir dikenden diğerine geçmiş. Bildiğimiz ağ da ortada ağa sebebiyet veren şey yok:( ya da ben göremiyorum.

Engin 01-03-2008 15:35

Belki bildiğimiz örümcektir.Kırmızı örümcekler nasıl ağ yapar bilemiyorum hiç görmedim.

Tuba 28-03-2008 14:34

Merhaba,

Kakatüsüm olsun istiyorum. Ama çiçek açanlardan. Şirketteki odamın camı oldukça müsait küçük küçük kaktüsler için. Birkaç sorum olacak:
*** Koçtaş gibi biyerden kaktüs alıp bakmak mı daha mantıklı tohumdan ekmek mi?
*** Çiçek açsın istiyorum. Başlangıç için hangi türü edinmek en doğrusudur?
*** Sukulent ve kaktüsün bakımı arasında çok fark varmıdır?
Teşekkür ederim...

COYOTE 01-04-2008 16:59

Karınca70 den aldığım sedum tohumları üç günde çimlendi. Gözlerime inanamadım. Haftalardır ektiğim diğer tohumların çimlenmesini beklerken hoş bir süpriz oldu bana:D

Koyu yeşil 01-04-2008 17:46

Merhaba Tuba, marketlerden alacağın kaktüslerde silikonla yapıştırılmış sahte çiçekler olmamasına dikkat etmelisin. Belki bir serayı tercih etmen daha sağlıklı bitkiler edinmeni sağlayacaktır.

Tuba 03-04-2008 11:40

Sn. Koyuyeşil,
Bende aynı nedenle buradan bilgi almaya çalışıyorum. Daha önce bırakın silikonu çiçeği topluiğneyle kaktüse batırılmışlarını gördüm. Elinizle çiçeği tutup çekiyorsunuz altından iğne geliyor:(
Bunu 2,5 sene evvel görmüş ve yeni yeni oluşan kaktüs ilgimi bu mevzu alıp götürmüştü. Kaktüslerin gerçekten çiçek açmadığını zannediyordum. Burada göre göre tekrar heveslendim ama beklemeyi tercih ettim. Ne oluyor ne bitiyor bakayım öyle karar vereyim dedim. Zannediyorum artık başlayabilirim:)
Teşekkürler

Tuba 08-04-2008 11:30

Evet hem forum açıldı hem de ben sukulent ve kaktüslerime kavuştum. Sn. Caretta'nın dediği gibi "bebek oturtur gibi" oturttum toprağa ve camın önüne koydum güneş alsın diye. Tabii bu kadar çok olacaklarını tahmin etmediğim için hazırlıksız yakalandım. Bakalım uzun sürede köklendiklerine göre acele etmeme gerek yok, her birine uygun saksıyı zaman içinde ayarlayabilirim zannediyorum. Evden apat topar çıkınca resim çekemedim. Artık ayrına. Gerçi makinenin de ara kablosunu bulmak lazım... Oyy ne zaman bu kadar dağınık oldum ben? Hah gördüm 19.04.2007... :D

Maude 14-04-2008 12:20

1 Eklenti(ler)
Önce "Echeveria" zannettiğim sukkulentimin adını öğrendim. Bu sefer de bakımı konusunda pek bilgi edinemedim. Adı: "Graptopetalum pentandrum" imiş. Yaklaşık 3 haftadır bende, toprağa diktim, çok çok az su verdim. O gün bugündür de pek su verdim sayılmaz. Sabah güneşi alan bir pencere önünde duruyor. İki yaprağı alttan yumuşadı ve koptu. Onun dışında ne kötü ne iyi bir gelişme yok. Bu minik sukkulentin büyüdüğünü ve çiçeklendiğini de görmek istiyorum. Bir bilenin yardımına ihtiyacım var :).

caretta 14-04-2008 17:30

Bu konuda çok bilgili değilim ne yazık ki ama bu sukulent hakkında tek bildiğim iyice kurumuş toprak seviyor :) çok az sulayınız..

Maude 14-04-2008 19:11

Caretta, ilginiz için çok teşekkür ederim. Sulamıyorum. Ölmediğine göre yazdığınız gibi, uzun süre susuz bırakmak iyi geliyor bu sukkulente.
Bakalım, biraz daha bilgi edinebilirim belki.

Tuba 16-04-2008 15:38

2 Eklenti(ler)
Bu sukkulente hayran oldum. Ne güzel. Kardeşimde sulandı :D Yapraklarında bozulma vardı. Sn.Carettanın dediği gibi topraktan çıkarıp baktım. İçe doğru oyulmuş ve sanki çürümüştü. Ben de biraz yukarıdan açılı bir şekilde kesip yeniden toprağa diktim.

Tuba 16-04-2008 15:40

2 Eklenti(ler)
Bu da diğer biri:

Tuba 16-04-2008 15:41

1 Eklenti(ler)
Başka bir tane: bu cicim kök vermiş ama uçları çürümeye başlamış. Yinede diktim onu da. Zira mini mini gelenler var zannediyorum.. :rolleyes:

İsimlerinin neler olduğunu bilmiyorum. Artık yardımınızı bekliyorum.

Diğerlerinde bir hareket yok. Bir tanesi tamamen öldü :( Dieğrlerinde bozulma **** köklenme yok..

Caretta sağolsun :D

papatyam 16-04-2008 16:25

Bendeki bir haftadır çiçekli :p

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Maude (Mesaj 225390)
Bu minik sukkulentin büyüdüğünü ve çiçeklendiğini de görmek istiyorum. Bir bilenin yardımına ihtiyacım var :).

caretta 03-05-2008 15:50

1 Eklenti(ler)
Değişik bir sukulent gördüm geçenlerde..İki dal çelik aldım.Bana herzaman çelik veren eski komşuma götürdüm bir tanesini .Benim götürdüğüm çelik yaklaşık dört parmak kadar.Ona bir gittim ki benim sukulentten onda 5 kök var ve hepsi sardunya uzunluğunda..Eve dönerken o bana büyük bir çelik verdi :)) Aşağıda resmini gördüğünüz...

Gatay 09-05-2008 19:50

1 Eklenti(ler)
Merhaba, kaktüsümün bir Sempervivum olduğunu düşünüyorum. Gerçi türünü tesbit edemedim. Bir süredir çiçek açmaya başladı. Bu tür kaktüs yetiştiren var mı acaba ? küçük bir çiçek sapı çıkardı ama içinden renkli yapraklar çıkaracak mı merak ediyorum ?

Tuba 21-05-2008 13:14

1 Eklenti(ler)
Burada da buçuk olan saksım:dilli:

Foruma 1 resmi 2 kez yükleyemiyormuşuz. Bu linkte de büro camının genel görünümü var:

http://www.agaclar.net/forum/showpos...7&postcount=95

Daha buraya bisürü saksı sığar :D Azimliyim bu büronun camı kaktüs/sukkulent köşesi olacak :D İlerleyen zamanlarda büyük kaktüsleri / sukkulentleri benjaminin etrafına, küçük kaktüsleri / sukkulentleri cama koyup zevkle izlemek niyetindeyim :D

caretta 24-05-2008 10:23

2 Eklenti(ler)
Yapraktan üreyenler için fotoğraf koymak istedim..

Dökülen yaprakları atmıyorsunuz,ıslatmadan bir köşede bekletiyorsunuz..Zamanla kendini toparlayıp yeni filiz veriyor..

Arzu Kırlangıç 07-06-2008 19:11

2 Eklenti(ler)
Sukulentleri bende çok seviyorum . Birkaç çeşidi var. Şu gözyaşı dediğinizdende bir yerde görmüştüm . Bir ara gözyaşlarını toplayım ... Diğerlerinide fotoğreflayınca eklerim .

cybel 22-06-2008 09:29

1 Eklenti(ler)
Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Tuba (Mesaj 226242)
Başka bir tane: bu cicim kök vermiş ama uçları çürümeye başlamış. Yinede diktim onu da. Zira mini mini gelenler var zannediyorum.. :rolleyes:

Bu mesajdaki sulukentin çiçeğiEklenti 41353

İlk aldığımda açtı bir hafta kadar çiçekli kaldı ve şimdi yeni dallar çıkarmaya çalışıyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:42.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024