agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Aloe vera (Sarısabır) (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/1650.htm)

yavuz ergül 14-11-2019 20:57

Sayin Orcun Bey malesef aleo veraniz bitlenmis, bitkinize parazit bulasmis olabilir, toprak yapisinda yetersiz element oldugu icin bitkinizin direnci dusmus de olabilir. Ilaclamanizi ve bitin cok oldugu yapraklari temizlemenizi tavsiue ederim. Ayrica topragina biraz da tarcin dökün. Ilaci tarim urunleri satan yerlerde bulabilirsiniz.

yavuz ergül 14-11-2019 21:06

Ysffc Bey benim de bu sene basima gelmisti, direkt gunes alan yerden yarigolge bir yere aldim aleomu, ve topragi kurudukca bolca suladim, yani az vermedim suyunu, bence az sulanmayi sevmiyor. Topragina bir de kah e telvesi doktum, bir de tavsiyem yerini surekli degistirmeyin. Ayrica bir bucuk senedir hic toprak degisimi yapmadiysaniz topraginda besin kalmamis olabilir. Bana kalirsa susuz kalmis ve yapraklarindaki jelinden tuketmis, benimkiler de oyleydi cok sukur duzeldiler. Bir de soguk yere asla koymayin aleo veralar sogugu hic sevmiyor.

evandevan5 02-12-2019 08:45

aleo veralar iç mekan bitkisi değil iç mekan bitkisi diye satıyorlar milleti kandırıyorlar
dış mekan bitkisi çok az da gölge bitkisi.
yazık ben kaç tane aleo vera öldürdüm iç mekan bitkisi diye.

Burcu 16-01-2020 14:24

2 Eklenti(ler)
[ATTACH]Eklenti 702555[/ATTACH]
iyi günler resimdeki aloe veranın üzerinde beyaz birşeyler var bunlar nedir ve neler yapmam lazım

Mesut Temiz 17-01-2020 23:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Burcu (Mesaj 1580466)
[ATTACH]Eklenti 702555[/ATTACH]
iyi günler resimdeki aloe veranın üzerinde beyaz birşeyler var bunlar nedir ve neler yapmam lazım

Bitkinize "unlu bit" (diğer adıyla "pamuklu bit") musallat olmuş... Çok ciddi zarar verirler, hemen müdahale etmenizde yarar var... İlk iş olarak uygun sertlikte ince bir resim fırçasıyla o beyazlıkların tamamını temizleyin... Ardından doğal ya da sentetik ilaç kullanmanız gerekir.. Ben "tütün ilacı" olarak satılan zehirden kullanıyorum... Zirai ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz... Ancak farklı doğal yöntemler de var, forumdaki şu bölümde bilgi bulabilirsiniz...

http://www.agaclar.net/forum/dis-mek...ilar/10740.htm

Lilazen 18-01-2020 08:31

Aloe tomurcuk verdi ilk defa. https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...76e140cba9.jpg

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Burcu 19-01-2020 20:47

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1580528)
Bitkinize "unlu bit" (diğer adıyla "pamuklu bit") musallat olmuş... Çok ciddi zarar verirler, hemen müdahale etmenizde yarar var... İlk iş olarak uygun sertlikte ince bir resim fırçasıyla o beyazlıkların tamamını temizleyin... Ardından doğal ya da sentetik ilaç kullanmanız gerekir.. Ben "tütün ilacı" olarak satılan zehirden kullanıyorum... Zirai ürünler satan dükkanlarda bulabilirsiniz... Ancak farklı doğal yöntemler de var, forumdaki şu bölümde bilgi bulabilirsiniz...

http://www.agaclar.net/forum/dis-mek...ilar/10740.htm

Mesut Temiz bey teşekkür ederim

Reyhanuz 21-01-2020 21:35

Ben şoktan almıştım 4 ay önce yavruları vardı ve hiç büyümüyorlardı bende torfa dikip birde cansuyunu fazla kaçırınca yaprakları kağıt havlu gibi bütün suyu çekip kopmaya başladılar şimdi toğraktan çıkarıp kurumalarını bekliyorum tekrar torfa dikip sulamaya dikkat etsem aynı sorunu yaşar mıyım? Teşekkürederim

Mesut Temiz 22-01-2020 20:08

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Reyhanuz (Mesaj 1580709)
Ben şoktan almıştım 4 ay önce yavruları vardı ve hiç büyümüyorlardı bende torfa dikip birde cansuyunu fazla kaçırınca yaprakları kağıt havlu gibi bütün suyu çekip kopmaya başladılar şimdi toğraktan çıkarıp kurumalarını bekliyorum tekrar torfa dikip sulamaya dikkat etsem aynı sorunu yaşar mıyım? Teşekkürederim

Torf, sukulentlerin çoğu için uygun bir yetiştirme ortamı değil... Sukulentler için hazırlanmış topraklardan almanız ya da mümkün değilse dışarıdan araziden kazıdığınız toprağı kullanmanız daha uygun olur...

Ebicen 30-01-2020 01:47

Merhaba,ben yeni üyeyim ve buradan edindiğim bilgiler sayesinde çok sağlıklı aloe veralar büyüttüm. ��

aloe 30-01-2020 16:06

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ebicen (Mesaj 1581055)
Merhaba,ben yeni üyeyim ve buradan edindiğim bilgiler sayesinde çok sağlıklı aloe veralar büyüttüm. ��

Lütfen resim yükleyip birde neler yaptığınızı anlatır mısınız?

Ebicen 14-02-2020 14:57

Memnuniyetle anlatırım ama henüz fotoğraf eklemeyi beceremiyorum, deneyimlerime göre aloe aydınlık ve yarıgölge ortamlardan hoşlanıyor. Güneşten hiç hoşlanmıyor, benimkilerin bir kısmı torfta bir kısmıda bahçe toprağında hepsi mutlular, toprak çatlayana dek su vermiyorum.sulama suyuna 2 gün bekletilmiş muz kabukları ve limontuzlu su ile suluyorum bazen kahve telvesi ve sirkede ilave ediyorum, tüm çiçeklerime uyguluyorum.Sonuç hallerinden çok memnunlar.

aloe 14-02-2020 22:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ebicen (Mesaj 1581940)
Memnuniyetle anlatırım ama henüz fotoğraf eklemeyi beceremiyorum, deneyimlerime göre aloe aydınlık ve yarıgölge ortamlardan hoşlanıyor. Güneşten hiç hoşlanmıyor, benimkilerin bir kısmı torfta bir kısmıda bahçe toprağında hepsi mutlular, toprak çatlayana dek su vermiyorum.sulama suyuna 2 gün bekletilmiş muz kabukları ve limontuzlu su ile suluyorum bazen kahve telvesi ve sirkede ilave ediyorum, tüm çiçeklerime uyguluyorum.Sonuç hallerinden çok memnunlar.

Bu sulama çeşidini ilk kez duydum ben. Siz bunu bu forumda mı okudunuz? Ben bişeyleri gözden kaçırdım demek. Bu sulamayı biraz da ölçülendirerek yazar mısınız?
Bir de yapraklarda ki jeller nasıl sizin dolu dolu mu? Benimkiler dolgun olmuyor nedense yaaa :(:(:confused:

Balıkcı 15-02-2020 12:16

Tecrübelerim, aloe veranın, çok sulanıp çürütülmektense susuz bırakılıp zayıflatılmasının daha doğru olduğunu gösteriyor.

Uzman değilim, gözlemlerim, fazla sudan etkilenenlerin geri dönüşü olmadığı ama susuz kalanların bir bardak su ile kurtarılacağı yönünde.

Ebicen 15-02-2020 16:57

Sardunya başlığından edindiğim bilgiler fakat gelin duvağı, aloe ve ortancalarda da uyguluyorum çok mutlular.1 kg suya 1 tatlı kaşığı sirke, birkaç adet limon tuzu, iki veya üç muz kabuğunu birkaç sulamada bir 2 gün bekletip veriyorum.Jeller gayet dolgunlar, son olarakda çamurlaşana kadar sulamayın çiçekleri

aloe 15-02-2020 19:55

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Ebicen (Mesaj 1582001)
Sardunya başlığından edindiğim bilgiler fakat gelin duvağı, aloe ve ortancalarda da uyguluyorum çok mutlular.1 kg suya 1 tatlı kaşığı sirke, birkaç adet limon tuzu, iki veya üç muz kabuğunu birkaç sulamada bir 2 gün bekletip veriyorum.Jeller gayet dolgunlar, son olarakda çamurlaşana kadar sulamayın çiçekleri

Bilgi için teşekkürler. Aloeleri çok merak ettim. Şu resim yüklemeyi acilen öğrensenizde bizde görsek :)

Bitkisever39 05-03-2020 19:11

Bu boyutta yavru verir mi acaba

https://drive.google.com/file/d/1Dvl...w?usp=drivesdk

20200305_210650 (1).jpg

Ne yapsam yavru vermiyor

16 17 cm

aloe 05-03-2020 21:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bitkisever39 (Mesaj 1583136)

Bende resim açılmadı. Resmi görürsek daha iyi yorumlar yapılır.

Bitkisever39 11-03-2020 20:27

Halletmeye çalıştım oldu galiba açılabiliyor izin istemeden görenler bilgi verebilir mi bu boyutta yavru verirmi diye

Mesut Temiz 11-03-2020 22:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bitkisever39 (Mesaj 1583480)
Halletmeye çalıştım oldu galiba açılabiliyor izin istemeden görenler bilgi verebilir mi bu boyutta yavru verirmi diye

Aloe vera'nın piyasada iki kültivarı var... Biri daha minyon ve çok yavru veriyor... Marketlerde, çiçekçilerde falan satılanların neredeyse tamamı bu kültivar... Resimden görebildiğim kadarıyla sizdeki de bundan... Bu kültivarın yaprakları çok büyümez, erkenden de yavru verir, bir kez başlayınca da sürekli yavru üretir... Diğer kültivar çok iri oluyor... Yapraklarının her biri 60 santim kadar uzunlukta ve çok kalın, etli oluyorlar... Ancak o da hem geç ve az yavru veriyor hem de çok iri bir bitki olduğundan her ortam için uygun olmayabilir... Sanırım az yavru verdiği ve nakliyesi büyüklüğünden dolayı daha zor olduğu için yetiştiriciler saksı bitkisi olarak diğer kültivar olan minyon kültivarı yetiştirmeyi tercih ediyorlar... İri kültivar sıcak ülkelerde tarlalarda tarım bitkisi olarak yetiştiriliyor... Sizdeki kökleri iyice yerleştiğinde, gerekli bakım sağlandığında ve yaz sıcakları arttıkça fazla sürmeden yavru verecektir bence...

Bu iki kültivarın görünümleri farklı olsa da aynı türdendirler ve içerdikleri (etkili olduğu kabul edilen) maddeler de aynı...

Bu bölümde önceki sayfalarda yer alan mesajları okursanız iki kültivarla ilgili konuşmaları, bilgileri ve karşılaştırmaları bulabilirsiniz... Bol şans...

aloe 11-03-2020 22:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Bitkisever39 (Mesaj 1583136)
https://drive.google.com/file/d/1Dvl...w?usp=drivesdk

20200305_210650 (1).jpg

Ne yapsam yavru vermiyor

16 17 cm

Demişsiniz. Resmi gördüm. Resim ne zaman çekildi ve siz neler yaptınız bilmiyorum ama deneyimlerimden şunu söyleyebilirim. Aloenin kökleri saksıyı doldurmadan yavru vermiyor. Saksının şeffaf olması hem sağlıklı sulamak için hemde köklerin ne kadar olduğunu görmeniz için sizin açınızdan avantaj olmuş.

0yasemin 14-03-2020 10:31

Aloe vera (Sarısabır)

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba konuyu çok okudum ama benim gibi aloe verası böyle olana denk gelemedim belkide :( toprağın üstünde çiyan gördüm hemen toprağından çıkardım ve bir sürü çiyan vardı ve kökü bu haldeydi çok üzüldüm çok aşırı sulamadim az azar suladım fotoğrafını ekliyorum ne yapmam gerek hiç bilmiyorum aspirin yapmayı düşünüyorum ama korkuyorum daha çok olur diye yardımcı olursanız çok sevinirim

Pumpking 16-04-2020 17:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Lilazen (Mesaj 1580537)
Aloe tomurcuk verdi ilk defa. https://uploads.tapatalk-cdn.com/202...76e140cba9.jpg

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aleo veralar çok nadir çiçek açar diye biliyorum. İnanılamaz...
Kaç yıllık ?

Pumpking 16-04-2020 17:58

Bende de 3 saksı var geçen yaz tek saksıdan dağıtmıştım. 8 ay kadar hiç büyümediler. Baharla birlikte gelişmeleri çok iyi şimdi.

Deniz Akgöl 22-04-2020 00:02

Merhaba,
Uzun zamandır severek takip ettiğim bir sayfaydı yeni üye oldum.
Benim sorum, aleoveramın yeni ayırdığım yavrularının sararan 1 yaprağını kesmelimiyim 3 tanesinin boyu 6-7 cm 1 tanesi 15 -16 cm. Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden Teşekkürler.

Deniz Akgöl 22-04-2020 00:17

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi leeve (Mesaj 164858)
''Aloe Vera'' larımı sizinle paylaşmak istiyorum.
Çok arsız bir bitki, tek bir saksıdaydı, yaz başında değişik saksılara dağıttım ama hale bakın inalmaz bir hızda büyüdüler.
Bakımı çok kolay, 2 günde bir sulanması yetiyor.
Yaz kış hep balkondalar ve soğuktan etkilenmiyorlar.

Maşallah çok güzel büyümüşler. Merak ettiğim konu ben terasa koyduğumda sarardılar balkonda birşey olmuyormu?

irem312 22-04-2020 01:14

1 Eklenti(ler)
merhaba yaklaşık 5 yıldır benimle birlikte olan aloe veram 1 kere ölüm tehlikesi atlattı, kökü kalmamıştı tekrar köklendirmiştim, bunu yaptıktan sonra boyu şu an yaklaşık 30 cm ye ulaşmış durumda. ancak bugün fark ettim ki toprağından çıkmış. saksısını boşaltıp bakayım dedim, kökleri çok uzundu kök falan hiçbir şey kalmamış sanırım çürüyüp koptular :( yaprakları gayet dolgun halen, kökünün olmaması haricinde bir problemi yok gibi... ne yapsam bilemiyorum tekrar saksıya eksem kendine gelir mi? ne yapabilirim yardımcı olabilir misiniz, ölmesini istemiyorum hiç

aloe 01-05-2020 23:01

Sn irem312 bir kaç gün açıkta bekletip köklerine tarçın serpip ekmenizi tavsiye ederdim. Ama epey zaman geçmiş. Acaba ne yaptınız

Pumpking 02-05-2020 18:36

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Deniz Akgöl (Mesaj 1586164)
Maşallah çok güzel büyümüşler. Merak ettiğim konu ben terasa koyduğumda sarardılar balkonda birşey olmuyormu?

Gölge olan bir mekandaysalar güneş görünce sararıp yumuşuyorlar. Ben de çok yaşadım. Bir yıl kadar 2-3 kere toprak değiştirdim. Yavruları pencere önüme koyunca sararıyorlardı ama güneş olmasa da büyümeleri yavaşlar.Sonunda Bu sene tekrar pencere önüne koydum bu sefer solmayıp büyüdüler.Bir de çok sulamadan oluyor olabilir. Ben onu da azalttım.Yüzeyi ıslatacak kadar azar azar sulayın.

Pumpking 02-05-2020 18:38

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Deniz Akgöl (Mesaj 1586161)
Merhaba,
Uzun zamandır severek takip ettiğim bir sayfaydı yeni üye oldum.
Benim sorum, aleoveramın yeni ayırdığım yavrularının sararan 1 yaprağını kesmelimiyim 3 tanesinin boyu 6-7 cm 1 tanesi 15 -16 cm. Yardımcı olursanız sevinirim.
Şimdiden Teşekkürler.

Benim düşüncem kendi halime bırakınız. Kendisi kuruyacaktır. Kesip bitkiye yara açmayın derim.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024