agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Haworthia fasciata (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/15749.htm)

osmann 24-05-2009 12:00

Haworthia fasciata

Arkadaşlar elimde minik bir haworthia fasciata çeliği var. Kumu yüksek bir toprak karışımı hazırlayıp diktim. Uçlarda kuruma var ama yoldan geldiği için kargo yorgunu oluşuna bağladım. 2-3 günde bir, kaktüsler için sıvı besin takviyesi kattığım (mavi bir sıvı-Helin marka) bir su ile suluyorum. Pencere önünde güneş görüyor(gerçi bu aralar burası bulutlu ama) Çeliğin bakımı ve kurumaması için ne tavsiye edersiniz.
Son olarak: Çabuk büyüyen bir tür müdür?

osmann 28-05-2009 17:40

Çok teşekkür edrim verdiğiniz bilgiler için. Gübreyi de suyu da kestim. Pencere önünde güneşleniyor. Gerçi bu aralar pek güneş yok ama gayet iyi durumda.(şimdilik)

eminetirsi 28-05-2009 23:11

osmann çok cici birşey bu.dikkatli büyüt,bişey olmasın. ilerde bizede yollarsın dallarından.

osmann 31-05-2009 09:52

Yeter ki büyüsün, yoksa lafı mı olur. Kaktüs kardeşliği bölümüne her zaman beklerim:)

COYOTE 31-05-2009 10:22

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi eminetirsi (Mesaj 432838)
ilerde bizede yollarsın dallarından.

Emine hn Giresun'daysanız ben size vereyim haworthia;)

eminetirsi 31-05-2009 10:31

coyote canımsın benim.istanbulda ikamet ediyorum ama temmuzda ordayım.malum fındık toplanacak.rahatsız etmezsem gelince seni ziyaret etmek,yavrularını görmek,benden istediğin varsa getirmek isterim.tabi sen bende neler olduğunu bilmiyosun.inşallah bu gün resim eklicem.teşekkürler...hemde sonsuz teşekkürler.

COYOTE 31-05-2009 10:36

Teşekkür ederim Emine hanım;). Buyrun her zaman beklerim. İsterseniz gönderebilirim de.

eminetirsi 31-05-2009 11:01

ben yeni üyeyim.ama sizin ve iklimsiz hanımın mesajlarını özellikle takip ediyorum uzun zamandır.giresun yazısı hep kendine çekiyo.bir ay sonra ordayım nasılsa,fındık için.gelince alsam olurmu.

COYOTE 31-05-2009 20:45

Elbette;)

İklimsiz 31-05-2009 21:10

Temmuzda geldiğinizde ben de verebilirim.

Yedeğiniz olur:p

ide 01-06-2009 00:49

keşke Giresun'lu olsaydım, şansım daha çok olurdu:rolleyes:

eminetirsi 01-06-2009 22:09

iklimsiz hanım çok çok teşekkürler.vallahi davet ettiniz.davete icapetmek gerekir.kısmetse geleceğim almaya.

eminetirsi 01-06-2009 22:17

sayın ide,giresun kardeşliği imrendiriyor değilmi.ama daha önemlisi kaktüs kardeşliği.hepimiz şanslıyız yani.bakın nasılsa 2 sözüm var alınmış.sizinle paylaşırım.öyle değilmi coyote ve iklimsiz hanım.

COYOTE 01-06-2009 22:27

Elbette.;)Sn İde size de gönderirim, merak etmeyin.

ide 02-06-2009 01:33

adresi mi göndereyim mi?;)

COYOTE 02-06-2009 06:30

Gönderin tabi;)

COYOTE 04-06-2009 19:02

4 tane fazla çelik var,isteyen var mı?

sükunet 05-10-2009 10:21

çiçeğimin adını yeni öğrendim.
bir kaç dakika öncesine kadar aloe vera gözüyle bakıyordum.
meğer çiçeğim Haworthiamış ;)

duygumit 05-10-2009 18:09

merhaba arkadaşlar.bundan bende de var ama çok fazla büyümüyor. yani alttan köküne yakın yavruladı ama çok küçükler. fazla mı suluyorum acaba. 2 **** 3 günde bir suluyordum.yazın kuruluğuna göre her akşam suluyodum. nedeni bu olabilirmi?

osmann 14-10-2009 23:25

Bendekinin rengi yerine geldi ama büyüme anlamında en ufak bir kıpırtı yok sağolsun. Neyse solmasın da! Gözüm gibi bakıyorum yeni yaprak verdi mi diye tepesinde dönüyorum ama tık yok. Neyse onu da böyle kabul edeceğim artık.

mehtap051 25-10-2009 12:00

Kağan kullanıcı adını kullanan Zühtü Bey'in haworthiası şu an bende.(yukarıda resimdeki)Ve 3-4 yavru verdi.O yavruları baharda ayıracağım.Ama nasıl ayıracağımı bilemiyoum.Yardımcı olursanız sevinirim.

skaraca 25-01-2010 11:16

Sayın coyote,

Haziran 2009 tarihinde 4 fazla haworthia çeliğiniz olduğunu belirtmişsiniz. Bu sayfadan istek bildiren olmamış bugüne kadar. Özelden istek bildirenlere vermemiş iseniz ve benim bu sayfamda 56 nolu mesajda fotoğrafı yer alan cinsten değilse birisine talip olabilir miyim?

Onay verdiğinizde adresimi özelinize gönderebilirim.

melihabulem 29-06-2012 14:09

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Kagan (Mesaj 429107)
Merhabalar...

Haworthia fasciata'yı kumlu bir toprak karışımına dikmeniz çok iyi olmuş. 2-3 günde bir sıvı besinli su ile sulamanız doğru değil. Öncelikle bu bitki fazla suyu sevmez. Ayrıca 2-3 günde bir gübreleme yani besin verme de çok fazla. 15 günden daha sık gübrelemeyin. Ayrıca en az 1,5 ay (hatta daha fazla) besin vermemelisiniz. Çünkü toprağa yeni dikmişsiniz. Toprağı onu 1,5-2 ay besleyecektir. Uçlarındaki kurumanın nedeni fazla besin olabilir.

Bu tür bitkiler besin bakımından yoksul, kıraç topraklarda yetiştiği için, fazla gübrelemeye karşı duyarlıdırlar. Ayrıca uçlarda kuruma her zaman görülebiliyor. Örnek olarak, resmini eklediğim bendeki Haworthia fasciata'da da uçlarda kuruma var.

Çabuk büyüyen bir tür değildir. Bendekini 3 yıl önce almıştım. Ancak bu kadar büyüdü ve yavruladı. Bu yıl saksı değiştirirken üçe bölüp öyle diktim.

Nazlı bir bitki değildir. Çok sulamaz, fazla gübrelemez ve bir de kendi haline bırakırsanız güzel güzel yaşayıp gidecektir.

Işık isteği hakkında da şunları söylemek isterim... Doğrudan güneş altında da bırakabilirsiniz, dolaylı ışık altında da. Doğrudan güneş altında yapraklarını büzüp kapatacak, dolaylı ışık altında ışık ihtiyacını sağlamak için yapraklarını rozet gibi açacaktır. Ama bol ışık istediğini aklınızdan çıkarmayın...

bende de var bundan yeni edindim nasıl çoğalta bilirim yardım ederseniz sevinirim

hüseyindincer 29-05-2013 13:41

1 Eklenti(ler)
Bu da benim yavru haworthia fasciata'm :)
Bakımı hakkında tam bilgim yok yardımlarınızı bekliyorum

serhat64 24-11-2014 19:12

Hawortiyaya bizde denizyıldızı kaktüsü diyoruz. Acaba yanlışmı biliyoruz.

misa-fir 21-02-2016 14:47

Merhaba arkadaşlar, bende de Haworthia var ancak yaprak dipleri sarı-siyah arası bir renk oldu ve bükülür hale geldi. Susuzluktan mı yoksa çok su verildiğinden mi böyle oldu, ölmemesi için ne yapmalıyım sizce acil cevap bekliyorum..

melekv. 21-02-2016 14:58

geçen yaz bende de vardı her gün azar azar suladım fakat dediğiniz gibi rengi değişmeye başladı ve kurtaramadım daha sonrasında yaklaşık 5-6 ay olmuştur yenisini aldım saksısını değiştirdikten sonra biraz su verdim kış geldi diye de hala sulamadım taş gibi duruyor hiç bozulma olmadı sizinki de nasıl kurtulur bir çaresi var mıdır onu bilemiyorum umarım kurtarırsınız

misa-fir 21-02-2016 16:53

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi melekv. (Mesaj 1441626)
geçen yaz bende de vardı her gün azar azar suladım fakat dediğiniz gibi rengi değişmeye başladı ve kurtaramadım daha sonrasında yaklaşık 5-6 ay olmuştur yenisini aldım saksısını değiştirdikten sonra biraz su verdim kış geldi diye de hala sulamadım taş gibi duruyor hiç bozulma olmadı sizinki de nasıl kurtulur bir çaresi var mıdır onu bilemiyorum umarım kurtarırsınız

Anlaşılan fazla sulamaktan oluyor.. :( Cevabınız için teşekkür ederim, bisüre su vermeden gözlemlemek gerek o halde. ;)

Şükran45 22-02-2016 15:01

Bende de yaklaşık 1.5 yıldır Haworthia fasciata var. Tek bir çelikken şu an saksıda bir sürü yavrusu var. Kış boyunca kapalı balkonda kaldı ve havanın çok güneşli olduğu günlerde şu ana kadar birkaç kez suladım. Ama sadece toprak yüzeyi ıslanacak kadar su verdim. Yazın havanın sıcaklığına göre haftada bir iki kez, bazen daha sık, suluyorum. Aşırı sudan kesinlikle hoşlanmıyor, tüm sukkulentlerde olduğu gibi. Hatta bazen susuz kalmak daha iyi geliyor.

Şükran45 22-02-2016 15:12

Sayın Misa-fir, sanırım sorun fazla sulamanızda. Hawortianızı bence bir süre sulamayın, toparlansın. Ev ortamında mı dışarıda mı bilmiyorum ama, ileriki dönemde ortam sıcak olduğunda çok az miktarda ve seyrek sulayın. Merak etmeyin susuzluk onu öldürmez ama çok su öldürür. Bu arada, bol ışık seviyor.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:59.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024