agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Plectranthus australis (Parlak Mustafa) (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/14770.htm)

ninina84 17-12-2008 12:52

Plectranthus australis (Parlak Mustafa)

1 Eklenti(ler)
Sayın Mine Pakkaner
Adının Parlak Mustafa olduğunu öğrendiğim bitkinin yapraklarının çoğu şapka gibi içeri doğru kıvrık çıkıyor. İlk çıktıklarında gayet parlak, sert ve yemyeşil olan bu yapraklar bir süre sonra kenarlarından kararmaya başlıyor. Düzgün çıkan yapraklarınsa kenarları sararıyor. Ama kuruma gibi bir sararma değil daha çok rengini kaybediyor gibi. Yapraklarını iyice araştırdım ama böceğe rastlamadım; suyunu da çok vermiyorum. Resimlerini ekliyorum.

Crocus Şen 07-04-2009 15:21

1 Eklenti(ler)
Buda benim Parlak'ım..Sonbaharda küçük bir daldı,şimdi kabına sığamıyor:p

Sûz-i Dilârâ 25-04-2009 17:02

Parlak Mustafa

1 Eklenti(ler)
Eskiden hatırladığım bütün çiçekli evlerde mutlaka parlak da olurdu, şimdi pek rastlamıyorum.:( Halbuki çok güzel bir çiçek ve gördüğüm kadarıyla forumdakiler de aranjmanlarda tercih ediyorlar bu çiçeği.

Bu da benim geçen yaz bir restoranttan arakladığım minicik çelikten büyüyen mustafa. Yukkadan sonra ikinci kanaatkâr çiçeğim. Ne yerine itiraz ediyor ne susuz, güneşsiz kalınca kapris yapıp küsüyor.:rolleyes: Bütün olumsuzluklara rağmen var gücüyle büyüyor. Böyle olduğu için de eşim tarafından çok tutuluyor "gariban çiçek, ne verirsen razı" diyor.:dilli:

Crocus Şen 25-04-2009 18:58

Sizin Parlak MUstafanız hiç çiçeklendimi?Bende de yaklaşık 1 yıldır var inanılmaz büyüdü,yaprakları dalları koskocaman oldu faka hiç çiçek yok..:(

Faruk 25-04-2009 19:14

Bende 4 ay önce müdür odasından parlak mustafa çeliği çaldım(çok hoşuma gitti dayanamadım). Suda çok çabuk köklendirdikten sonra diktim. Saksısıyla beraber sınıfımın çok iyi güneş alan bir yerine koydum. Diktiğim çelik artarak yavru verdi ve çok büyük bir bitki elde ettim. Bu bitkinin yapraklarının kokusuda çok hoşuma gidiyor. Çok kanaatkar bir bitki...

Sûz-i Dilârâ 26-04-2009 00:42

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Crocus Şen (Mesaj 407101)
Sizin Parlak MUstafanız hiç çiçeklendimi?Bende de yaklaşık 1 yıldır var inanılmaz büyüdü,yaprakları dalları koskocaman oldu faka hiç çiçek yok..:(

Evet çiçeklendi, bir ara çok ışık alan bir yere koymuştum o sıra açtı. Minik minik beyaz ve lila arası bir renge sahip.
Fakat yapraklarının koktuğuna hiç dikkat etmemiştim.:)

Faruk 26-04-2009 10:32

Sayın Süz-i Dilara bu bitkinin sizden çiçek açtığını duymak çok sevindirdi beni. Ama çiçek açma konusunda çok nazlanan bir tür galiba...

Sûz-i Dilârâ 26-04-2009 10:37

Ben de çiçeklerini ilk defa bendeki bitkide gördüm. :) Çiçekli olduğundan benim de haberim yoktu. :)

Crocus Şen 07-05-2009 17:32

3 Eklenti(ler)
Benim Parlak aldı başını gidiyor..Kabına sığamıyor artık..;)

Faruk 07-05-2009 21:16

Sevgili Crocus maşallah parlak mustafan kabına sığmaz hale gelmiş. Benim de sınıfımda ki bitkim aynı senin ki gibi gelişti ve saksısına sığmaz hale geldi. İnşallah ikimizde kısa zaman sonra çiçeklerini görürüz...

beyaz orkide 07-05-2009 23:09

Bu cicek hakkında şöyle bir söylem var.Bu cicek sahini severse cicek acar ve onun adını alırmış.Örnegin;parlak faruk gibi:):)Kusura bakmayın bir üste sizin adınız gectigi icin yazdım.

Faruk 08-05-2009 00:13

Çok hoşsunuz Beyaz Orkide. Beni tanıyanlar benden şüphe edecekler. Parlak olmak bir yana ben baya kara , esmerimsi bir kişiyim...

cello 14-05-2009 16:20

Annemde vardı. İsmine "YAĞLI MUSTAFA" demişti. Demek ki ikisi de kullanılıyor.

Faruk 14-05-2009 23:27

Sayın Cello yağlı mustafa ismi de çok ilginçmiş. Galiba ben bitkinin içinde geçen mustafa kelimesine takıldım:)

aysemelike 15-05-2009 12:22

Benim duyduğum şöyledir; bu çiçeğe evin beyinin ismi verilirmiş.

Bende de eskiden bir parlak Türker vardı, şimdi çiçek yok ama Türker baki :)

habibe 25-05-2009 10:34

Bu hangi Mustafa?.

1 Eklenti(ler)
Bu çiçeğin adını parlak mustafa biliyordum. Fakat sizlerin eklediği çiçeğin yaprakları daha farklı?. Bu parlamayan Mustafa gibi :) (Değilse sileceğim)

Faruk 25-05-2009 13:42

Sayın Habibe bu Ahmet galiba:) Bu bitki parlak mustafaya benzemiyor. Eğer parlak mustafaysa değişik bir türü galiba...

cello 25-05-2009 16:03

Parlak Kalanchoe olabilirmi ? :cool:

tolgahann 25-05-2009 16:04

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi habibe (Mesaj 429756)
Bu çiçeğin adını parlak mustafa biliyordum. Fakat sizlerin eklediği çiçeğin yaprakları daha farklı?. Bu parlamayan Mustafa gibi :) (Değilse sileceğim)

Ben yeşim ağacına benzettim ama emin değilim.

manolya 28-06-2009 21:15

2 Eklenti(ler)
Parlak mustafa en severek yetiştirdiğim çiçeklerden biri, yemyeşil dolu dolu görüntüsü ve sevimli yuvarlak yapraklarıyla koyduğum yeri ferahlatıyor. Çoğaltması kolay ve çok hızlı büyüyor. Arada bir yapraklarını yıkamak daha güzel görünmesini sağlıyor.

Eklenti 89905

Eklenti 89906

Güngör Salman 28-06-2009 21:34

Portulacaria Afra

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi habibe (Mesaj 429756)

Portulacaria Afra.

kılıç 29-06-2009 18:44

Bu söylentilere bende bir şey ekliyeyim,büyükler derler ki bunun yetişdiği hanede huzur varsa çiçek cok gelişirmiş yoksa kuruyup gidermiş.

habibe 30-06-2009 11:45

Teşekkür ederim Güngör Salman.
Görsellerden baktım. Bonzai olmaya çok müsait bir çiçekmiş.

Âyine-i Esma 13-07-2009 14:13

1 Eklenti(ler)
Bizde ki parlak kız da çiçek açtırılmış. Minicik bir çiçek sapı ve üzerinde minicik tomurcuklar. Ama daha henüz bir tanesi açtırılmış. Resmini koyuyorum ama çiçek çok küçük olduğu için bulanık çıkmış.

Âyine-i Esma 21-07-2009 19:36

Bugün baktığımda çiçek sapının 3 ayrı yerde olduğunu gördüm. İnşaallah bir kere daha resim çekmeyi deneyeceğim. Bir sapın üzerinde 10 tane minicik çiçeğinden açtırılmış. Çok sevimli yaratılmışlar.

Arzu Kırlangıç 23-07-2009 12:09

1 Eklenti(ler)
Parlak Mustafa latincesi plectranthus ;

Benim parlak mustafanın yapraklarında hafif yanmalar oluştu. Havalar çok sıcak. Daha gölge biryere aldım. Bazı yapraklarıda içe doğru kıvrımlı olarak büyüyor. Nedenini bir türlü bulamadım.

optimus 01-09-2009 07:26

Benim parlaklarım gelişmiyor. Bu bitkinin büyüme şekli böyle midir? aheste aheste? yoksa çiçek yerini mi beğenmedi. 2ay kadar önce aldığım çelik neredeyse hala aynı boyunda 2-3 yaprak ancak verdi. nereye koyduysam olmadı...

sevim.K 01-09-2009 11:36

Küçücük fidelerdi. Balkonda balkon kenarına koymadım saksıyı. Aşağıda aydınlık ama dik güneş almayan yerdeler. Susuz bırakmadım ama çok su da vermedim. Daha önceki yıllarda vardı parlak mustafa çiçeğim büyütmüştüm. Çabuk serpilen büyüyen bir çiçektir.

nur_sen 01-09-2009 12:23

benimde iki adet parlak mustafam var çok seviyorum bu çiçeği ama bu agustos ayında ikisininde yaprakları yandı fiskos masasından aşağı kadar iniyordu yere değiyordu ama buranın yani antalyanın havasından olsa gerek yaprakları dayanmıyor...

nur_sen 01-09-2009 12:25

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi optimus (Mesaj 489744)
Benim parlaklarım gelişmiyor. Bu bitkinin büyüme şekli böyle midir? aheste aheste? yoksa çiçek yerini mi beğenmedi. 2ay kadar önce aldığım çelik neredeyse hala aynı boyunda 2-3 yaprak ancak verdi. nereye koyduysam olmadı...

parlak mustafa güneşe ve aydınlığa aşık bir çiçek böyle bir ortamda tutarsan eminimki çebuk gelişecektir istersen bir tanede doğum kontrol hapı at muhteşem gelişiyor...:p

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024