agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Senecio herreianus (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/11211.htm)

COYOTE 11-11-2008 18:33

Senecio herreianus

1 Eklenti(ler)
Bu şeker Senecio rowleyanusla akraba. Çiçekleri ikisinin de aynı ve muhteşem kokuyorlar:D. Farklı olarak bu daha konik ve çizgili ayrıca rowleyanusa nazaran daha kalın gövdeli.
Bendeki son zamanlarda habire açtı ve tohum yaptı,( hani kırlarda olur ya top gibi, üflersiniz ve uçuşuverir hepsi, işte öyleler)ben de saksıların dibine serpiştirdim, bakalım bir neticeye varabilecek miyim?

günebakan 11-11-2008 18:44

Sayın Coyote Senecio Herreianusunuz çok güzel gözküyor Senecio rowleyanusu zaten çok beğenmiştim buda onun gibi güzel gözüküyor güle güle büyütün inşallah İzmirde bende bulabilirim

COYOTE 11-11-2008 19:34

Sayın günebakan bu resimdeki benim değil. Bendeki daha güzel:ptohumlardan olursa gönderirim size.

günebakan 11-11-2008 21:20

Çok teşekkür ederim Sayın Coyote tohumları beklerim bende:) İnşallah olur

Minem 11-11-2008 21:45

Gerçekten çok hoş ve değişik bir görüntüsü var Sayın Coyote. Siz de güle güle büyütün :) Sizdekinin de resimlerini eklerseniz sevinirim.

hakan_73 12-11-2008 16:15

Bunları görünce insan dayanamıyor ,bulamayacağımız türleri görmek bile istemiyorum.Sonra kafama yer ediyor.

berduray 15-11-2008 11:25

1 Eklenti(ler)
Benimki de sürpriz yaptı bana...Net çıkmamış ama birkaç tomurcuk yapmış.

günebakan 15-11-2008 15:06

Sizinkide süpermiş sevgili Berduray güle güle büyütün :)

Oğuzhan 15-11-2008 16:21

Çiçekleri kokuyor mu ..?
Nerden aldınız.?

nariçi 15-11-2008 16:29

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi berduray (Mesaj 316471)
Benimki de sürpriz yaptı bana...Net çıkmamış ama birkaç tomurcuk yapmış.

Arkadaşlar ben bu fotoğraftaki görüntüden birşey anlamadım. çiçeğin hepsi o saksıda mı yoksa bunlar koparılmış sürgün, çiçek tomurcukları mı? Renkli boncuklar da ney?

Minem 15-11-2008 16:47

Sanırım Berduray'ın saksısındaki renkli boncuklar dekoratif amaçlı. Çiçeğin tamamı bu ama sanırım daha çok küçük

COYOTE 15-11-2008 16:54

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Oğuzhan (Mesaj 316561)
Çiçekleri kokuyor mu ..?
Nerden aldınız.?

Sanırım Berduray'a bu sorular ama dayanamadım siz kokusunu sorunca.
Tek kelimeyle harika bir kokusu var.Bir sukulentten beklenmeyecek bir performans:p

günebakan 15-11-2008 17:51

Yapmayın sayın Coyote şimdi sizden Senecio Herreianusu çeliği istemek zorunda bırakmayın bizi güzel güzel tohumlarından beklerken bu kadar överseniz nasıl sabredicez :p

nariçi 15-11-2008 18:16

Yani , yaprak tomurcuk hep bir irine mi benziyor çiçek şekli nasıl acaba? Görülen saksıdakiler hep tomurcuk gibi görünüyor. Mimen siz bunun canlısını gördünüz mü?

günebakan 15-11-2008 18:27

Evet dediğiniz gibi yaprak tomurcuk birbirine benziyor Nariçi çiçeğide Coyote nin eklediği resimde var herhalde tohumunun nasıl olduğunu sadece elinde olanlar biliyor bizede merak etmek düşüyor:)

Yalnız bu sukulent her baktığımda bana üzümün olmamışını yani koruk halini hatırlatıyor insanın birtane koparıp ağzına atası giliyor:D

nariçi 15-11-2008 18:33

günebakan, şimdi yeniden inceledim ve anladım. Teşekkür ederim. Güzelmiş, oda dekoratifine güzel olur.

berduray 15-11-2008 20:42

Bir resim yükledim, ortalık ayağa kalkmış...

Bizim beraberliğimiz yaz başından beri, o yüzden kokusunu bilemeyeceğim.

Ama açınca sizin için doya doya koklarım söz.

Yazın başında Palmiye merkezinden almıştım, yolu yakın olanlar mutlaka görsün, nefis bir yer, altına tekerlek takıp eve getiresiniz gelir o seraları...

Galeriye yüklemiş olmalıyım fotolar.

Biraz gelişip büyüyünce paylaşırım da arkadaşlar ne olacak yani, yeter ki küsüp ölmesin.

Çünki yazın kaybediyordum bir ara nerdeyse... o minicik yeşil yeşil boncuklar 1 günde sönmüş balona dönmüştü...

Gelişsin bakalım duruma olur mu?

Minem 15-11-2008 21:04

Malesef canlısını ben de göremedim Nariçi. Ama en yakın zaman da dağda, bayırda, kırda nerde görürsem aşıracağım :D

nariçi 16-11-2008 17:54

Ben henüz sucullara yer ayırmadım. İçeride yer yok, dış mekanda don vurur.

berduray 09-03-2009 21:01

Benim ufaklık tomurcuklanmaya başladı, bir de ikiz kafalı var, onu merak ediyorum.

osmann 26-04-2009 01:38

Buralarda değişik kaktüs ve sukulent bulmak çok zor. Varsa yoksa üstüne çiçek yapıştırılmış olan kaktüslerden var. O yüzden ben kaktüs ve sukulent çeşitlerimi kardeşlikten temin ediyorum sayılır. Sayın iklimsiz sağolsun, sözünü verdiği senecio rowleyanus un yanına süpriz yapıp bu amcaoğlundan da koymuştu. Ben de bu sayede tanıştım Herreianus la. Saksısını yeni değişip büyükçe bir kaba aldım. Filiz verdi ama çok yavaş büyüyordu diğerine göre. Şimdi ona da hormon verdim minicik. Saksıyı da değiştim,artık yerim dar oynayamam demez herhalde :)

berduray 06-06-2009 14:33

3 Eklenti(ler)
Saksı değişimi yaptım, kök gelişimi müthiş, net olmadığı için özür.

Hydrosuccess 29-10-2010 17:12

Senecio herreianus

5 Eklenti(ler)
Geçen sene aldığım bu bitkiyi geçirgen bir toprak karışımına aktardım.Saksı büyüklüğünü değiştirmedim.Yaz kış sürekli sıvı gübreli su verdiğim bitki orta hızla büyümeye devam etti.Kardeş tür rowleyanus'tan yapraklarının biraz daha büyük ve ovoid olması, dallarının zamanla sertleşmesi ile farklılık gösteriyor.Son özellik nedeniyle bu türü desteğe sardırarak yükseltmek mümkün.Bu ay bitki ilk kez çiçek açmaya başladı.Rowleyanus gibi çalılar arasında toprak yüzeyine yayılarak büyüyen bitki çiçeklerini görünür kılmak için kendine göre uzun ve dik çiçek sapları oluşturuyor. Rowleyanusta olduğu gibi Herreianusta da yapraklarda fotosentez yüzeyini arttırmak için yarık tarzında şeffaf pencere var.Yaprağın içi ışık geçiren bir sıvı ile dolu olduğundan yarıktan içeri giren ışık yaprağın tüm iç yüzüne dağılabiliyor.Sonuçta enerji üretimi için bir yaprak iki yaprağın görevini gerçekleştirebiliyor. Koşullara uyumun mükemmel bir örneği daha.
Diğer Asteraceae ailesi bitkileri gibi Senecio türlerinde de çiçek yapısı kompozit.Yani tek çiçek gibi görünen yapı bir çok basit çiçeğin bir araya gelmesi ile oluşuyor.
Bitkinin genel görünümü,yaprak ve kompozit çiçek yapısını gösteren yakın çekim görseller.

Hydrosuccess 31-10-2010 18:27

1 Eklenti(ler)
Stigma (dişi organ girişi) üzerinde polenler.

Hydrosuccess 12-11-2010 18:53

1 Eklenti(ler)
Biraz yardım ile tozlaşma gerçekleşti ve tohum oluştu.Bu tür dal çelikleri ile daha kolay ve hızlı üretilebiliyorken tohumdan da üretim mümkün.

akçabardak 22-11-2014 11:54

1 Eklenti(ler)
Bu sayfa biraz ilgisiz kalmış sanırım, biraz hareketlendirelim istedim ;)

Bu da benim prensesim senecio, o güzel çiçeklerini ben de görebilecek miyim acaba...

Eklenti 527201

Bbicil 15-11-2017 09:18

2 Eklenti(ler)
Foto ekleyebilecek miyim bilmiyorum ama bu da benim minnak Senecio herreianus' um. Verigatha versiyonu ve çok nadir bulunduğu söylendi. Taa giresundan hediye geldi. İnşallah büyütebilirim çok heyecanlı 🤗

Muberra 19-11-2017 19:31

2 Eklenti(ler)
Bildigini okuyor resmen

Muberra 18-12-2017 19:14

2 Eklenti(ler)
Cok da zarif bir cicegi varmis

ademirozkan 08-02-2019 21:40

1 Eklenti(ler)
Bu da benden gelsin dostlar.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 05:26.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024