agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/)
-   -   Sempervivum (http://www.agaclar.net/forum/sukulent/11084.htm)

Gatay 02-11-2008 21:20

Sempervivum

2 Eklenti(ler)
Merhaba, yetirdiğim serpervivumda sanırım bir sorun var. Kısa aralıklarla çektiğim iki resmi paylaşmak istiyorum. Yapraklar dip bir şekilde duruyor. Güneş ve daimi ışık gören bir yerde duruyor. Ancak yaprakların duruşu değişti. Bir de yeni yaprak çıkarmasına rağmen dip yaprakları sürekli sararıp kuruyor. Bu durumu bir türlü aşamadım. Yetiştiren arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşabilir mi ? Yaprakları kuruduğuna göre yetiştirmesinde bir hata yapıyorum demek ki. Şimdiden teşekkür ederim.

cybel 02-11-2008 21:24

Bende aynı bitkiden yetiştiriyorum ve zamanla en altta kalan yapraklar kuruyor ve ben onları koparıyorum. Bence yetiştirmenizde bir hata yok.

Orkun Kırcı 02-11-2008 21:35

Bugün bir berberin camında gördüm bu çiçekten. Bir saksıda iki kök vardı. Bir tanesi sizin fotodaki kadardı diğeri ise yaklaşık 35 cm kadardı sanki minik bir palmiye ağacı . Onlarda sararan yaprakları koparmışlar ve uzunca bir çiçek olmuş. Herhalde alttaki yaprakların kuruması normal bir durum. Üzülüp sıkılmanıza gerek yok. Bulabilirsem bende beslemek istiyorum inşallah nasip olur.

Mine 12-12-2008 21:40

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi orkunkırcı (Mesaj 309634)
Bugün bir berberin camında gördüm bu çiçekten. Bir saksıda iki kök vardı. Bir tanesi sizin fotodaki kadardı diğeri ise yaklaşık 35 cm kadardı sanki minik bir palmiye ağacı . Onlarda sararan yaprakları koparmışlar ve uzunca bir çiçek olmuş. Herhalde alttaki yaprakların kuruması normal bir durum. Üzülüp sıkılmanıza gerek yok. Bulabilirsem bende beslemek istiyorum inşallah nasip olur.

Sn. orkunkırcı, ben size bu bitkiden gönderebilirim seve seve :)

Mine 23-12-2008 10:22

Bendeki aynısı değilmiş sanırım, şekil aynı ama yaprak uçları kırmızı değil....

zeynepdincer.k 27-12-2008 17:12

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi dylarian (Mesaj 329394)
merhabalar,
sempervivum çeşitleri almak,yetiştirmek istiyorum.
sitede **** internette satan bir yer bilen varmı acaba?
ben de sizin de resmini yolladığınızdan var sadece.fakat o kadar çok çeşit varki...
amerikada ebay de satan cok var ama ordan buraya kargoda mahvolurlar:(
yardım ltf.

Merhaba mesajınızı çok geç gördüm ama hala yanıt beklemekteyseniz bulunduğunuz ilde harika bir üretici sera Taner Angydan pek çok çeşit temin edebilirsiniz. İşte iletişim bilgisi :

Düden Şelalesinden Gazilere giden yoldaki Hazreti Ömer camisi
arkasında, camiden 300 metre.
Altıayak mah. Osmangazi cad.8090 sok. No.4 Varsak-Antalya.
Isparta'dan arabayla gelecekseniz daha kolay: Antalya'ya 25 Km. kala sağda
DÜDEN ŞELALESİ levhasından sağa, 8 Km. sonra solda yol kanarındaki caminin
arkasına sapınca 300 m ileride sera.
GSM : 0532 715 31 30

zenfree 15-05-2009 21:25

1 Eklenti(ler)
Galiba sempervivum'um çiçek açıyor.:)

Vildan Sönmez 15-05-2009 21:57

1 Eklenti(ler)
Sevgili zenfree
Çiçek değilse de uzantılar çıkarıyor yanılmıyorsam. Benim Cumalıkızık'tan aldığım yeşil yapraklı olanı da böyleydi, ben de çiçek sandım,ama herbirinin ucunda yeni toplar oluştu. Fotoğrafta geri planda.
Yine de umarım sizinki çiçektir.

Vildan Sönmez 15-05-2009 22:06

1 Eklenti(ler)
İsimlerini bilmem ama bahsedilen yukarıya doğru boylanan farklı bir tür.
Sanırım bu başlıkta :Aenıum
http://www.agaclar.net/forum/showthr...4027#post84027

Alt yapraklarını kendisi dökerek yükseliyor. Bendeki üst yaprakların arasından yeni yumrular yaptı. Fotoğrafta 6 gün önceki hali, Şimdi yumrular daha büyük.

zenfree 15-05-2009 22:14

Yeni toplar oluşturması daha da iyi haber.:) Sizinkiler harika.

Son fotograftaki bitki aeonium olabilir.

http://www.agaclar.net/forum/sukulent/3480.htm

Vildan Sönmez 15-05-2009 22:18

İşte araştırmacılığın sonu:

İkimizde ilgili başlığı bulup eklemişiz:)

acemi20 26-05-2009 17:16

1 Eklenti(ler)
merhabalar.25-4-2009 tarihinde diktim acaba tutmuşmudur.şimdiden teşekkürler.

Arzu Kırlangıç 03-06-2009 14:58

1 Eklenti(ler)
Bu yaratıcılığa bayıldım ;

acemi20 03-07-2009 13:35

1 Eklenti(ler)
işte şimdiki hali başardım.burdaki kaktüs severler sayesinde.teşekkürler.

Nejla K. 17-10-2009 21:08

1 Eklenti(ler)
Serpervivumum yavruladı. İşte fotoğrafı...

oppss! 07-11-2009 16:09

Bir konuda uyarayım yavrular gövde ile birleştiği yerden kopma eğilimindeler, dikkatli olmakta fayda var...

zeynepdincer.k 11-11-2009 10:30

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Nejla K. (Mesaj 513169)
Serpervivumum yavruladı. İşte fotoğrafı...

Çok sağlıklı gözüküyorlar. Mümkünse en çok güneş/ışık alan yere koyun. Rengi kızarmaya başlayınca çok hoşunuza gidecektir, göreceksiniz.

Nejla K. 12-11-2009 08:39

Teşekkürler arkadaşlar ilginiz için (oppss! ve zeynepdincer.k)... Bu arada serpervivumun aynı lobunda bir yavru daha oluştu. Çok minik bir şey... Biraz daha büyüdüğünde fotoğrafını çekeceğim. Çiçeğini de görmeyi diliyorum. Çünkü bu lobları aldığım ana bitki müthiş çiçekli idi... Görmek isteyenler için '' Dayımın Bahçesi'' başlığında fotoğrafı var.

birkan_ozkan 16-03-2010 12:49

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi vildan sönmez (Mesaj 422801)
sevgili zenfree
çiçek değilse de uzantılar çıkarıyor yanılmıyorsam. Benim cumalıkızık'tan aldığım yeşil yapraklı olanı da böyleydi, ben de çiçek sandım,ama herbirinin ucunda yeni toplar oluştu. Fotoğrafta geri planda.
Yine de umarım sizinki çiçektir.

bu bitki çiçek acıyor mukemmel guzellıkte bır çıçek en kısa zamanda bu resmı buraya eklerım

PlentyPlant 16-03-2010 12:57

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Gatay (Mesaj 309626)
Merhaba, yetirdiğim serpervivumda sanırım bir sorun var. Kısa aralıklarla çektiğim iki resmi paylaşmak istiyorum. Yapraklar dip bir şekilde duruyor. Güneş ve daimi ışık gören bir yerde duruyor. Ancak yaprakların duruşu değişti. Bir de yeni yaprak çıkarmasına rağmen dip yaprakları sürekli sararıp kuruyor. Bu durumu bir türlü aşamadım. Yetiştiren arkadaşlar varsa deneyimlerini paylaşabilir mi ? Yaprakları kuruduğuna göre yetiştirmesinde bir hata yapıyorum demek ki. Şimdiden teşekkür ederim.

Sayın Gatay. Deneyimlerim beni yanıltmıyorsa, problemi içi sırlı bir saksı (toprağı yeterince havalanmaz), biraz fazla su ve bol güneş ışığı. Bu tür bitkiler hafif serinliği, hafif hava akımını (ev içindeki cereyandan söz etmiyorum) seviyorlar ve daha diri oluyorlar. Pek çok kaktüs ve sukulent türünün aksine, doğrudan güneşi de hiç sevmiyorlar.

birkan_ozkan 16-03-2010 13:01

http://img405.imageshack.us/img405/5383/dedqh.png

İŞTE SİZE ÇİÇEGİ MUHTESEM BİR SEY

Sevilay 16-03-2010 14:07

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi birkan_ozkan (Mesaj 597963)

İŞTE SİZE ÇİÇEGİ MUHTESEM BİR SEY

Gerçekten çok güzel çiçeği var.:)

Sayın Birkan Özkan, fotoğrafları foruma yükleyelim mi lütfen.:)

Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?

Dikkat: Fotoğrafları neden foruma yüklemelisiniz?

Fotoğrafları link olarak değil, fotoğraf olarak görmek için

birkan_ozkan 16-03-2010 16:41

foruma da yukleyebılırım sadece burada baska resımler var dıye arkadasların gormesı ıcın yukledım :)

MİRBE 13-07-2010 19:03

Yardım.....

1 hafta yoktum komşum sağolsun söylemiş olmama rağmen kaktüslerime vermiş suyu Sempervivum tepesinden yumuşamaya başladı yandaki yeni sürgünler sağlıklı ama anası yumuşuyor ne yapabilirim?

aygün 13-07-2010 20:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi MİRBE (Mesaj 672018)
Yardım.....

1 hafta yoktum komşum sağolsun söylemiş olmama rağmen kaktüslerime vermiş suyu Sempervivum tepesinden yumuşamaya başladı yandaki yeni sürgünler sağlıklı ama anası yumuşuyor ne yapabilirim?

Sevgili MİRBE, bence hemen uzun süre güneş alan bir yere alın. Sonuçta kaktüs...Suyu kurudukça kendine gelecektir.

Faruk 13-07-2010 23:22

Sayın aygün sempervivum sukkulent oluyor...

aygün 14-07-2010 11:31

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Faruk (Mesaj 672140)
Sayın aygün sempervivum sukkulent oluyor...

Sayın Faruk,
Sukkulentler de bir çeşit kaktüs, dikensiz...........
Suyu depolama özellikleriyle bu gruba girerler diye biliyorum. Fakat yine de tüm kaktüslerin sukkulent ama her sukkulentin kaktüs olmadığı gerçeğini de göz ardı etmemeli tabi. Belki bu noktada bir yanılgı söz konusu olabilir

duygumit 23-11-2010 15:33

merhaba benim de 1 tane semperwivum'um var. 1 tane diyorum çünkü yaklaşık 1 senedir sağlıklı büyüyor fakat hiç yavrulamadı. bu türün çok sık yavruladığını biliyorum. ama benim ki yalnız başına yaşıyor. nerde hata yapıyorum acaba?

yamadorian 26-11-2010 12:51

sempervivum tectorum

1 Eklenti(ler)
selamlar,saksısını ve düzenlemesini kendi yaptığım bir çalışma;

zenfree 26-11-2010 15:51

Çok çok güzel. Bakımı hakkında bilgi verir misiniz? Bir de bu haliyle mi aldınız, kendiniz mi çoğalttınız, ne sürede bu hale geldi? Teşekkürler.:)

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:46.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024