agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3810Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-04-2008, 16:14   #31
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Giriş Tarihi: 09-03-2008
Biraz yüzüm güldü...!

Sonunda Bright Gem 1 adet cıktı.Kaldı 36 adet sanırım soylediginiz gibi olacak.Peki bu tohumların üstü kapalıydı acık bıraktım ve 1 adet cıktı acık mı kalmalı acaba?Görünce cılgına döndüm mutluluktan darısı digerlerinin basına sagolun...

venus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2008, 23:30   #32
Ağaç Dostu

minka's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2006
Galeri: 31
Sn. İzzeterisen, Ben biraz baktım. Sanırım, Adenium arabicum' un gelişiminden 2-3 ay sonra köklerini budamayla ve kök altına bir parça yerleştirerek, fotoğraflarda görünen toprak üstü kök şekillerinin oluşmasını sağlıyorlar. Ama tabii yeterli bir çeviri yapamayacağım. Bu yeni bir teknikmiş. PVC boru( ? ) var bir de o kullanılıyor. Çizimlerde yaptıklarını gösteriyorlar. Benim de ilgimi çeken 3. bölümdeki çizimde bitkinin tüm kökleri kesilmiş. Bir kaç kez kesilen ve 2. kez oluşan kökler de kesilerek daha çok kök oluşturuluyor gibi. İyi bir çeviri yapacak arkadaşlar ilgi gösterirler inşallah, ilgi çekici aslında.

minka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 20:06   #33
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2007
Adenium bonsai teknikleri

Arkadaşlar pratik adenium bonsai tekniklerini anlatan siteyi eşim çevirdi.Kök gelişimi ve odunsu kök görünümü için birkaç tekniği çizimli olarak anlatmış. Umarım yararı olur. Yine adenium'larla igili bir başka sitede çimlenen adeniumların 1 ay sonunda veya 6 yaprak olunca tek tek kaplara fidelenebileceği söyleniyordu , en uygun fideleme ortamının gevşek torf olduğu belirtiliyordu. Bu da ek bir bilgi olarak bulunsun

Adenium Bonsai
http://www.siamadenium.com

Adenium bonsai yapma teknikleri:
1- Adenium fidanlarında kök formasyonu kalınlaştırma ve odunlaştırma teknikleri uygulamak lazımdır. Fidanlarda kökler beyaz ve kırılgandır bu yuzden yetiştirme ortamı olarak gevşek torf (özellikle hindistancevizi kabugu, kum ve pirinc kuspesi karışımı) kullanılırsa kokler sertleşir ve koyu renk alır (odunsu gorunum). Ancak odunsu kökler serttir ve şekil verilmesi zordur. kolayca eski haline dönerler. Bu yuzden bazı şekillendirme teknikleri kullanılır. 2,5 cm çapında bir pvc boru 1cm yukseklikte kesilir. bir torbanın icine hazırlanan torf 3/4 yukseklikte doldurulup konik dag şekli verilir. en uste pvc boru yerleştirilir ve uzerine fidan kökler pvc nin etrafından dışarı sarkacak biçimde yerleştirilir. ufak çubuklar ve kurdanlar vasıtası ile kökler biçimlendirilir, şekil verilip organize edilerek sabitlenir. Adenium fidanı da pvc nin uzerinde duzgun duracak biçimde bir çubuka baglanıp sabitlenir. daha sonra kalan torf kökleri kapatacak biçimde doldurulur iyice bastırılır ve torbanın agzı buzulup baglanır.ustten sulama yeri bırakılır.
( AdeniumBonsaiPart2.gif )(en alttaki çizim)
2- Kök biçimlendirme için kullanılan bir teknik de 'kil topagı' teknigidir. Tepe biçimli bir kil topagı yapılır. Adenium fidanının kökleri her yana açılarak bu sert kil topagının uzerine oturtulur. kil topagının uzerine köklerin yerleşecegi biçimde yivler, oyuklar kazılır ve kökler arzu edilen şekilde organize edilip topak uzerinde sabitlenir ve kil topak ile birlikte torfa dikilir.
( AdeniumBonsaiFig1.jpg AdeniumBonsaiFig2.jpg)
3- Adenium fidanlarında kökler zayıf ve az miktardadır. Kalın kök sayısını artırmak için saçak kökler arasindan iri olanlar seçilir ve dibe yakın kesilir. Buradan bitki ikincil kökler yapar ancak bu teknikte kesik köklerin mantar enfeksiyonu riski vardır. kökler kesilip bitki tekrar torfa dikilmeden fungusit uygulaması yapılır. Bu teknikte bitki cok daha gevşek bir ortama dikilmelidir. Tabi yine hindistancevizi kabugu tozu, kum ve pirinç kuspesi karışımı. (AdeniumBonsai01.jpg)

Adenium Bonsai Teknikleri Alıntı:
http://www.siamadenium.com

Eklenen Resimler

nkoksal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-04-2008, 23:40   #34
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Yine bir sorunum var cıkan filiz 1 gun icinde renk degistirdi ve gri gibi sonra kahverengi oldu .Sanırım ya curudu... ki o kadar sulu degildi topragı ,ısı degisimi olabilir mi sorun ?
Mutfakta duruyorlar ,yemek pisirirken oda sıcak, sonrasında sıcaklık normale donuyor.Baska birsey gelmiyor aklıma balkona cıkarmalı mıyım? Şu anda İstanbul'dayım malum havalar bir sıcak bir yagıslı gibi bugunlerde 2. filiz cıkmaya basladı ancak renk degistirmez umarım saygılar

Düzenleyen venus : 29-04-2008 saat 01:31
Eski 27-04-2008, 11:40   #35
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

izzeterisen's Avatar

Giriş Tarihi: 23-01-2007
Galeri: 66
Sn. Venus,
Bu bitki hakındaki bazı tecrübelerimi anlatmak istiyorum.
Bu eklediğim resimdeki bitkiler, kotiledon yapraklardan (ilk çıkan yapraklar) sonra ilk gerçek yapraklar çıkmaya başladığı zaman saçak köklerin üstünden keserek yeniden diktim. Amaç bonsai elde etmek idi. Ben bu işlemi 22 nisanda yaptım. bitkiler köksüz olduğu halde o tarihten beri hiç solma göstermedi. Sadece köksüz olmasından kaynaklanan yapraklarının yeşilinde daha koyu bir renk ortaya çıktı. Tam güneşte ve güneye bakan balkonda duruyorlar, hava sıcaklığı da gündüz 25 derece dolayında. Ben bu bitkilerin köklenmelerini bekliyorum. hiç çürüme yok. Bunları anlatmaktan kastım çok dayanıklı birkiler. Ektiğim karışım da şu elemanlardan oluşuyor :Kum + torf + orman toprağı + volkanik tüf + ince kıyılmış kuru ağaç dalları. Oldukça kaba ve havalanır, sulandığı zaman suyu rahatça süzebilir özellikte.

Name:  22 04 2008 kesim.JPG
Views: 6434
Size:  49.2 KB

dikim öncesi kesim.

Name:  adenium.JPG
Views: 7026
Size:  69.5 KB

Saksıdaki durumları

Bunları anlatmaktan kastım bitki çok sorunsuz, sürekli sulayıp, aşırı su tutan bir toprağa dikip te sorun yaratmamanız gerek. Sadece kendi başına torf çok aşırı su tutuyor. sorununuz belki ondan kaynaklanıyor. Çıkıştan itibaren toprak yüzeyi hafif kurudukça çok az su vererek devam ettim yetiştirmeye. Büyük bir ihtimalle fideleriniz kök-kök boğazı çürüklüğü hastalıklarından birine yakalandı.
İyi günler

Düzenleyen izzeterisen : 27-04-2008 saat 11:52 Neden: eksik yazım
izzeterisen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2008, 17:26   #36
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Sn.İzzeterisen,
Oncelikle yardımlarınız icin cok tesekkur ederim.Aslında dunden beri sulamayı kestim filizin biri tamamen curudu ancak 2 .si simdilik yesil tam topraktan cıkmadı sulama yapmaya korkuyorum acıkcası alttan sulama yaptım benim toprak karısımım icinde perlit +kum+torf var fazla sulu olmuyor ancak nemli kaldıgı icin mi problem yasıyorum bilmiyorum.Bu karısımı esit ayarda yaptım sanırım belki de sorun bu..... Aynı sorun devam ederse resim cekmeye calısırım bir de siz gorün cunku 1. tohumu (curumus olanı) maalesef atmak zorunda kaldım...Saygılar

nurhik beğendi.
Eski 27-04-2008, 18:07   #37

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi venus Mesajı Göster
Sn.İzzeterisen,
Oncelikle yardımlarınız icin cok tesekkur ederim.Aslında dunden beri sulamayı kestim filizin biri tamamen curudu ancak 2 .si simdilik yesil tam topraktan cıkmadı sulama yapmaya korkuyorum acıkcası alttan sulama yaptım benim toprak karısımım icinde perlit +kum+torf var fazla sulu olmuyor ancak nemli kaldıgı icin mi problem yasıyorum bilmiyorum.Bu karısımı esit ayarda yaptım sanırım belki de sorun bu..... Aynı sorun devam ederse resim cekmeye calısırım bir de siz gorün cunku 1. tohumu (curumus olanı) maalesef atmak zorunda kaldım...Saygılar
Zaten bu şekilde çürümüş etkilenmiş olan fideler hiç bir işe yaramaz, hiç bir zaman düzelmezler. Şimdi ölmeseler bile ilerde ölürler, bunları hemen atmanız gerekir.
-Benim aldığım Adenium tohumları karışık çeşitlerdi. Bir kısmı erken çimlendi. Hepsi aynı saksıda idi, ama saksının ayrı ayrı yerlerinde. Çimlenenlerin çıkanların olduğu yerlere toprak yüzeyi kuruyuncaya kadar su vermedim. Sadece çıkışın olmadığı yerlere çaydanlığın ucu ile çok az su verdim veya filit ile su püskürttüm yüzeye biraz.
-Su püskürtmeyi de gözle kontrol ederek verdim, sulamanın saati zamanı olmaz, gerekirse verilir. Bunu da elle ve gözle kontrol ederek tahmin edebilirsiniz. Eğer karışımın suyunun azaldığını düşünüyorsanız, biraz su püskürtün yüzeye, biraz bekledikten sonra eğer gerektiğini düşünüyorsanız biraz daha püskürtürsünüz. Böylece toprasğın(karışımın) fazla su ile doymasını, köklerin havasız kalmasını engellemiş olursunuz. Fidelerin sağlıklı olması yetiştiriciliğin temelidir.
-Bir de çıkış tamamlandıktan sonra şaşırtma yaparsanız eğer köklerde koyu renk görürseniz, bu bitkileri de atın, diğer bitkiler ile birarada kalmasınlar.
Başarılar.

Eski 29-04-2008, 01:25   #38
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Sn.İzzeterisen,
yardımlarınız icin tekrar tesekkur etmek istiyorum.Toplam 4 tohum cıktı sanırım digerleri de cıkacaklar simdilik sorunsuz ama yavas gelisiyorlar ve renkleride gayet normal...Sanırım sorun sulamadaydı ama sulamayı alttan olmak kosuluyla gerektikce yapıyorum.Benim yanlısım tohum cıkıncaya kadar hergun spreyleme yapmış olmam,bu buyuk yanlıstan son anda döndüm sayenizde....(bu arada tohumları ayrı ayrı bardaklara koydum yani bir digeri ötekini etkilemez sanıyorum).....Saygılar

Eski 29-04-2008, 01:51   #39
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Arkadaslar ,
Sakın korkmayın tohumlar cıkmıyor diye tum bu tecrubesizligime ragmen ben basardıysam.... En azından ilk etap icin 4 tane cimlendirebilmek bile iyi birsey....ilk kez tohum denemem oldu ,celikleme cok yaptım onda iyiyim de bu tohum işi daha ince iş...
Sn.nkoksal Bu bonsai işi benim icin cok karısık, hosuma gitse de benim kafam basmıyor, basmadıgı icinde İngilizce'den cevirme işi de zor oluyor ama birgun anlarım inşallah ve benim de bir bonsai denemem olur....Saygılarımla

Eski 29-04-2008, 23:08   #40
Ağaç Dostu

Venüs haklısın anlatılan yöntem ( özellikle pvc borulu olan ) birhayli karışık. Bu yöntemleri daha çok kök kısmını ortaya çıkarmak için kullanıyorlar. Gerçektende o zaman bir hayli görkemli oluyor ama bonsai yapmak için bunları uygulamak şart değil. Bizim de kök kısmı daha sade olan bonsailerimiz olur ne yapalım.

Eski 30-04-2008, 01:27   #41
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Sn.nkoksal,
Asıl anlamadıgım kökler dısarıda olacaksa bitki ölmez mi? Ama yine de denemek istiyorum. Bakalım ne olacak zamanı gelince riske girecegim.Belki uygulamalı olarak gorsem daha kolay olurdu ...

Eski 30-04-2008, 08:07   #42
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-01-2008
Selam,

Benimde sadece 2 tane adenium tohumum vardı biri çimlendi galiba diğeride yolda dolayısı ile o bahsettiğiniz bonsai tekniğini uygulamaya cesaretim yok.Peki çimlenen tohumlara hiç dokunmasam ölece saksılarında büyürlermi?Özel istekleri varmıdır?

burcind Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 08:08   #43
Ağaç Dostu

Bir Soru daha

İkisinide ayrı saksılaramı almalıyım?

Eski 30-04-2008, 08:29   #44
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Giriş Tarihi: 11-03-2007
Galeri: 53
Bu sayfadaki, 49 no.lu mesajın ilk paragrafında sorularınıza cevap var sevgili burcin

İklimsiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-04-2008, 08:52   #45
Ağaç Dostu

Teşekkürler Güler Hanım

Peki bonsai uygulamazsak acaba neye benzer?Fikriniz varmı?Ayrıca bu tohumlar sizin bana gönderdiğiniz tohumlardır.Birde ben çiçeklerime sevdiğim bende hatrı olan kişilerin,arkadaşlarımın,dostlarımın ismini koyarım bunlardan ilk çimlenenede müsadenizle adınızı koydum

Eski 30-04-2008, 08:56   #46
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Adenium yetiştirmek sanıyorum hepimiz için yeni bir deneyim. O yüzden, neye benzediğini zamanla gözlemleyeceğiz.

Çiçeklere ve tohumlara, gönderdiği kişinin adlarını vermek ise yaygın bir uygulama

Eski 30-04-2008, 12:05   #47

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burcind Mesajı Göster
İkisinide ayrı saksılaramı almalıyım?
Şaşırtma için havanın ısınmasını beklemeniz gerektiğini düşünüyorum.
Benim şaşırtmadan sonra 7 adedi öldü. şaşırtmayı yaptıktan 1 hafta kadar sonra hava yağışlı ve oldukça serin oldu. Bu yüzden.

Eski 01-05-2008, 09:28   #48
Ağaç Dostu

Adenium yetiştiriciliği ile ilgili bir sitede genç fideler 6 yaprak olunca ya da 1 ay sonunda fidelenmeli deniliyordu. Bence buna dikkat edin sn.uzman16

Eski 06-05-2008, 14:06   #49
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-04-2008
adenium ların
büyümeleri hızlı olduğu için mi ?
şekilleri itibariyle karmaşık görüntüleri mi ?
yoksa dayanıklı bir bitki olduğu için mi?

bonzai ye uygun ....

iremre Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 19:35   #50
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Adenium tohumları eken arkadaşlar, bitkiler ne durumda?

Bir durgunluk var sanki bu başlıkta

Eski 20-05-2008, 20:09   #51
Ağaç Dostu

papatyam's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2006
Galeri: 1
Benim şimdilik iki tanesi yaşıyor ve durumları gayet iyi fakat dört taneyi kaybettim dibinden kararma başladı ve öldüler onlar farklı yerlerdeydi yaşayanlar bol ışık alan ve nemli ortamda yani şimdilik mutfaktalar haziran ayında bir kaç tohum daha ekeceğim ve yaşayan iki fideciği de balkona alacağım.

papatyam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2008, 22:59   #52
Ağaç Dostu

İklimsiz's Avatar

Benimkiler de böyle. Sanırım ayırmanın, teker teker saksılara almanın zamanı gelmiştir.

Eklenen Resimler

Eski 20-05-2008, 23:13   #53
-

Giriş Tarihi: 19-03-2007
1000 taneside tuttu hepsi Sayın iklimsizin durumuna geldi hepsi sağlıklılar hatta benim diktiğim yerler dağ yakınında olduğundan gece 5-6 dereceye bile düştüğü oluyor ama MaşaAllah ve Elhamdulillah fidelerime hiçbir zarar gelmedi, şimdi havalar sıcak.

nothing beğendi.
dubief Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2008, 08:56   #54

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi dubief Mesajı Göster
1000 taneside tuttu hepsi Sayın iklimsizin durumuna geldi hepsi sağlıklılar hatta benim diktiğim yerler dağ yakınında olduğundan gece 5-6 dereceye bile düştüğü oluyor ama MaşaAllah ve Elhamdulillah fidelerime hiçbir zarar gelmedi, şimdi havalar sıcak.
Bir fotoğrafını ekleyemez misiniz? Görmek isterdim. Ben 100 kadar tohumdan 25 kadarını kaybettim.

Eski 21-05-2008, 22:18   #55
Ağaç Dostu

venus's Avatar

Benim adenium tohumu katlemelerim sonucu ,kalan 10 fide kimisi yavaş gelisiyor.2 yapraklısı da ,4 yapraklısı da var simdilik iyi durumdalar ancak şaşırtmada kaybetmek istemiyorum sanırım biraz daha büyümeliler....resimlerim birara...

Eski 21-05-2008, 22:28   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-12-2006
Galeri: 5
Adenium tohumlarını 15-20 gün önce ektim.
Adenium obesum pink'ler hemen çimlendi, diğerleri daha yavaş çimleniyorlar.
2 şer tohum ektiğim Asian star, Dance of butterfly, Small red plum, Dark forest başlarını gösterdi. Big chubbines'te henüz bir hareket yok.

Ferda Ülkümen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-05-2008, 21:23   #57

izzeterisen's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi izzeterisen Mesajı Göster
Sn. Venus,
Bu bitki hakındaki bazı tecrübelerimi anlatmak istiyorum.
Bu eklediğim resimdeki bitkiler, kotiledon yapraklardan (ilk çıkan yapraklar) sonra ilk gerçek yapraklar çıkmaya başladığı zaman saçak köklerin üstünden keserek yeniden diktim. Amaç bonsai elde etmek idi. Ben bu işlemi 22 nisanda yaptım. bitkiler köksüz olduğu halde o tarihten beri hiç solma göstermedi. Sadece köksüz olmasından kaynaklanan yapraklarının yeşilinde daha koyu bir renk ortaya çıktı. Tam güneşte ve güneye bakan balkonda duruyorlar, hava sıcaklığı da gündüz 25 derece dolayında. Ben bu bitkilerin köklenmelerini bekliyorum. hiç çürüme yok. Bunları anlatmaktan kastım çok dayanıklı birkiler. Ektiğim karışım da şu elemanlardan oluşuyor :Kum + torf + orman toprağı + volkanik tüf + ince kıyılmış kuru ağaç dalları. Oldukça kaba ve havalanır, sulandığı zaman suyu rahatça süzebilir özellikte.

Eklenti 35707

dikim öncesi kesim.

Eklenti 35704

Saksıdaki durumları

Bunları anlatmaktan kastım bitki çok sorunsuz, sürekli sulayıp, aşırı su tutan bir toprağa dikip te sorun yaratmamanız gerek. Sadece kendi başına torf çok aşırı su tutuyor. sorununuz belki ondan kaynaklanıyor. Çıkıştan itibaren toprak yüzeyi hafif kurudukça çok az su vererek devam ettim yetiştirmeye. Büyük bir ihtimalle fideleriniz kök-kök boğazı çürüklüğü hastalıklarından birine yakalandı.
İyi günler
Bonsi yapmak amacıyla yukarıdaki mesajımda belirttiğim gibi kestiğim ve diktiğim Adenium'lardan 14 tanesi önce buruştular. ben ölecek sandım, ama sonra filiz vermeye başladılar, (tabii bu arada 4 tanesi çürüdü). Ben şimdi bekliyorum fazla sayıda kök vermelerini, gelişmeleri hep birlikte izleyeceğiz.

Name:  bonsai 28052008.JPG
Views: 7976
Size:  48.5 KB

Eski 28-05-2008, 21:28   #58

izzeterisen's Avatar

Ektiğim diğerleri ise şöyle:
A.arabicum ve pink durdu. A.arabicum'da gövdede kalınlaşma iyi ama uzama hiç iyi değil. Saat 12:00'a kadar güneşte, akşama kadar da gölgede. pink hepten durdu.
Name:  a_arabicum28may2008.JPG
Views: 4884
Size:  49.0 KB

A.arabicum

Name:  adenium_pink28052008.JPG
Views: 4964
Size:  46.3 KB
pink

ama diğerleri çok iyi gidiyor,beşinci çift yapraklarını çıkarıyorlar. Adında süper olanlar gerçekten süper gidiyorlar. Super platinum, super studdet sky, super noble concubine çok güzel gidiyor, havaların ısınmasıyla birlikte hızlı gelişmeye başladılar.

Name:  diğerçeşitler28052008.JPG
Views: 5530
Size:  50.2 KB
diğerleri.

Adenium tohumunu eken arkadaşlardaki çeşit bazında gelişmeleri merak ediyorum.
Bildirirseniz çok sevinirim

nothing beğendi.
Eski 28-05-2008, 22:06   #59
Ağaç Dostu

vyssera's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2007
Galeri: 69
Ben karışık diktim, ve de hala 10mm'yi aşmadılar

vyssera Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2008, 16:03   #60
Ağaç Dostu

Aytaç Eroğlu's Avatar

Giriş Tarihi: 04-09-2007
Galiba en şansız benim. Mutlaka hatalı bir şeyler yaptım güler hanım verdiğiniz hiç bir tohumu çimlendiremedim ve bu başıma ilk kez geliyor. Ne kadar bozulduğumu tahmin edersiniz. Neyseki emre imdadıma yetiştide "benimkilerden paylaşırız kardeş" diyerek yüreğime su serpti.

Aytaç Eroğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:36.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024