agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1009Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-08-2009, 13:33   #61
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-04-2008
Merhaba sayın üyeler.
Uzun zamandır ağaçlar net forumuna katılamamıştım. Bugün gezindiğimde bu sayfada son günlerdeki yoğun uğraş verdiğim bir konuya denk geldiği için ben de bir kaç satır paylaşmak istedim.

Son bir kaç haftadır balkonumda yetiştirdiğim sukulentlerimle unlu bit savaşı veriyorum. Yaklaşık beş altı senedir sukulent yetiştiriyorum ama son iki senedir sukulentlerim unlu bit istilasına uğradı. Geçmişte bu denli problem yaşamamıştım. Sebeplerden biri koleksiyondaki sayının artması ile unlu bitin yayılması eş orantılı ama sanırım en büyük etken nemli hava ve toprağın nemli kalması.

Bu güne kadar edindiğim tecrübe ve bilgilere göre unlu bit savaşında çok etkili ilaçlar olsa dahi sadece ilaçlama tek başına yeterli değil. Yaz aylarındaki sulama şeklimiz, toprak yapısı ve bitkinin güneşe olan konumu da belirleyici etkenlerden. Sukulentlerin sevdiği sağlıklı toprak karışımı geçirgen toprak dediğimiz torf ya da bahçe toprağı, tüf ve dere kumu üçgeninden eşit katkılı orandan oluşmakta.Yaz aylarında çok sıcaklarda ya sabah erken ya da akşam sulama yapılıyor. Toprak karışımında torf oranı biraz fazla kaçmış ise geceden nemli kalan toprak unlu biti adeta davet ediyor. Sulama için bence en iyi zaman sabah erken saatler. Ki, sabah erken yapılan sulamada toprak, gecenin nemini de daha fazla çekmeden kurumaya başlasın. Bir sonraki sulama toprak tamamen kuruduğunda yapılmalı. Bunu ölçmek için yöntem çok basit. Toprağa parmak daldırma yöntemi. Yarı gölge ortam da unlu bit artışını tetikliyor. Güneş gören bir penceremdeki sıralı saksılarımdaki bitkilerimde unlu bite şimdiye dek rastlamadım. Unlu bit savaşında ilaç olarak basudin kullanıyorum. Faydasını da gördüm. Ancak bu tür ilaçların kullanımı hem insana hem bitkiye zarar vermeden çok ama çok dikkatle yapılmalı. Bunun için kullanma talimatları dikkatle yerine getirilmeli. Unlu bit sarmış bir bitki elbet kurtarılabilir. Ama unlu bitin önüne geçilemez. Bitkiyi ilaçlama sonrası saksıdaki toprağı değiştirmeyi de ihmal etmemeli.

Umarım bu uzun yazım başınızı ağrıtmamıştır.
Sevgi ve selamlarımla

zeynepdincer.k Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-09-2009, 09:14   #62
/

Giriş Tarihi: 15-07-2008
Galeri: 77
Merhabalar
Çiçeğimin yapraklarını sulu ve yumuşak gördüm bu sabah. Elbette sağlam yapraklarda var.Toprağı biraz ıslak kalmış sanırım..İlk işim onu balkona çıkartmak oldu, toprağı kurusun ve güneş görsün diye..Başka ne yapabilirim.Kötü durumdaki yaprakları kopartmalımıyım?

perili Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-09-2009, 17:22   #63
Ağaç Dostu

Sayın perili, ben olsam öncelikle bu durumdaki bitkimi toprağından ayırır köklerini topraktan temizler kuruyabileceği nem olmayan bir ortama bırakırım. Yumuşayan yapraklar çürümüş ise ayırırdım. Bitki kuruyana kadar topraklamaz kuruyunca topraklardım. Yağmur suyu tüm sukulentlere olduğu gibi echeverialar için de için faydalı ama yoğun yağışlarda bitki zarar görebiliyor. Selamlar

Eski 14-01-2010, 14:06   #64
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Merhaba, minik bir rozet olarak gittiğim bir yerden bana hediye edilen echeveria(Graptopetalum pentandrum) önceleri hızlı bir şekilde iki rozet daha çıkardı. Sonra ev değişikliği yaptığımızda hangi pencere önü uygun olur kestiremedim ve bir süre sadece aydınlık ama güneş almayan bir pencere önünde kaldı. Bu süre içinde hiç ilerleme göstermedi.

Geçenlerde iyice uzamış olan ama çok cansız duran gövdelerinden kısaltarak kestim ve yeniden toprağa diktim onları. Bu esnada kopan sağlıklı yapraklarını da toprağa diktim. Birkaç gün sulamadım, sonra biraz su verdim. Aradan çok az zaman geçmişti ki yeniler göstermiş yüzünü . Ancak şimdilerde güneş alan tüm pencerelerin altında radyatör var, kısa süreli sabah güneşi alan bir pencerem var, radyatörden azıcık uzakta. Kışın çok sıcak olmasın bulunduğu ortam deniliyor, ne yapacağımı şaştım. Bu sene echeveriamı daha canlanmış ve çiçekli görmek istiyorum.

Bana bir akıl verirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-01-2010, 20:59   #65
Ağaç Dostu

Sn Maude,

Bildiklerimi paylaşırken izninizle önce iki düzeltme yapmak isterim. Birincisi bitkiniz Graptoveria paraguayense. İkincisi ise bu bir echeveria değil ama echeveriadan doğal klonlanmış bir hybrid. Graptoveria adı oradan gelmektedir.

Isı kışın gece eksilere iniyor. Siz de doğal olarak bitkinize içerde bakıyorsunuz. Aslına bakarsanız bu türler dış mekanı, toprağı kurudukça bol suyu ve güneşi ya da kuvvetli ışığı çok severler. Ama ısının eksilere inmesini göz önünde bulundurur isek içerde en çok ışık ve güneş alan konum tercih edilmeli. Kalorifer nedeniyle toprağını sık kontrol edip (basitçe; toprağa parmak daldırarak) toprağı kurudukça sulayın. Ve baharla birlikte balkonunuz ya da camın dışı müsait ise dışarıya bırakın. Sulama yine aynı, toprak kurudukça sulayın. Yaprakların irileştiğini boya değil gövdeye gittiğini ve renginin de pembeleştiğini göreceksiniz. Böyle giderse bir süre sonra çiçeklendiğini de görürsünüz.
Selamlar

Eski 18-01-2010, 00:36   #66
Ağaç Dostu

Maude's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2008
Galeri: 4
Sayın Zeynepdincer.k,

ilginiz beni öyle mutlu etti ki. Detay vererek anlattığınız için çok teşekkür ederim. Hem sahip olduğum bitkinin aslında ne olduğunu hem de nasıl bakmam gerektiğini yazmışsınız ki tam da cevap alamayacağım diye umudu kesmiştim. Yazdıklarınıza harfiyen uyacağım. Çiçeklenmiş halini de paylaşabilmek dileğiyle...

Maude Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-02-2010, 12:33   #67
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-02-2010
bizim kaktüs aldığımız çiçekçi özel bir kaktüs gübresinin olduğunu anlattı gerçekten var mı oksa ne yapmalıyım. söylemeden geçemem paylaşımınız süper

asasin23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 00:11   #68
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Kaktüsler için çiçek satışı yapan yerlerde ve yapı marketlerin çiçek reyonlarında kaktüslere uygun sıvı besin bulabilirsiniz.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-02-2010, 00:48   #69
Ağaç Dostu

Merhaba asasin23
Burada dünyanın güzellikleri ve benim tutkuyla bağlı olduğum kaktüs ve sukulentler paylaşılıyor, daha ne olsun.

Piyasada çeşitli kaktüs gübreleri var. Bunlar daha ziyade sıvı gübrelerdir ve Bauhaus, Koçtaş gibi yapı marketlerde de rastlamak mümkün. Ya da kaktüsünüzü aldığınız çiçekçi de tavsiyede bulunabilir. Ama bence kaktüs ve sukulentlere verilecek gübre azot, fosfor ve potasyum ihtiva etmeli ve gübrelemeye ilkbaharda başlayarak ayda bir (mesela Nisan veya Mayıs aylarında başlanıp Haziran-Temmuz-Ağustosa kadar) verilen ölçülerde sulama suyuna karıştırabilirsiniz. Bir dipnot : Ben sulama suyunu şebeke suyundan veriyorum. Ama bir ya da iki gün önceden kovaya doldurup dinlendiriyorum. Böylelikle suyun içindeki (varsa) kireç klor ne varsa dibe çöküyor.

Eski 03-03-2010, 19:00   #70
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Geçen Eylülde diktiğim echeveria ve sedum palmerilerimin şu anki durumları..

Eklenen Resimler

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2010, 03:58   #71
Ağaç Dostu

ardabora's Avatar

Giriş Tarihi: 15-03-2008
Galeri: 169
Geçen yıl komşum tek kök vermişti, bu yıl 4 tane yavrusu oldu. ikisini arkadaşlarım için hazırladığım sedum-succulent aranjmanında kullandım. bugün resim çekerken bir minik yavru daha gördüm. çok dar bir alanda dikili olmasına rağmen güzel gelişiyor. komşumdaki anaç,sanırım bir fotbol topu çapında vardır. sümüklü böceklerin favorilerinden olduğu için sürekli savaş halindeyiz..

Eklenen Resimler

ardabora Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 12:14   #72
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Kışın bu bitkiyi nerde muhafaza ediyorsunuz? Dışarda ölmüyor mu soğuktan? Evde durmasında sakınca var mı?

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 12:32   #73
Ağaç Dostu

kaybol.2008's Avatar

Giriş Tarihi: 25-09-2008
Galeri: 3
Ben kapalı balkonda bıraktım geçen kış. Bir şey olmadı.

kaybol.2008 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2010, 14:30   #74
Ağaç Dostu

Kiraz's Avatar

Giriş Tarihi: 13-02-2008
Galeri: 73
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ayse_afyonlu Mesajı Göster
Kışın bu bitkiyi nerde muhafaza ediyorsunuz? Dışarda ölmüyor mu soğuktan? Evde durmasında sakınca var mı?
Kışın dışarıda kalan dondu, odada camın kenarına aldığım sağlıklı kaldı. Bir önceki kış hafif geçmişti, dışarıdaki de donmamıştı.

Kiraz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2010, 22:25   #75
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Arkadaşlar benim echeveriamda bir tuhaflık hissediyorum.Balkona koyuyorum (öğlene kadar güneş görüyor sabah 8den itibaren. Anlamadığım bu bitki güneşi sevmiyor mu?) Ne zaman balkona çıkartsam yaprakları yumuşuyor. bu sefer ışık alan gölgeli bir yere koydum bu seferde yaprakları uzun uzun kaldı. Nerde yanlış yapıyorum acaba??

Eski 28-10-2010, 18:28   #76
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Benim sukulentimin alt yaprakları renk değiştirdi ve koptu. Neden oldu bilemedim ama çok üzüldüm şekli bozuldu. Altından da 2 yeni sürgün çıkmış.Acaba sürgünler büyüyünce nasıl bir şekil alacak bilmiyorum yardım edin ne yapmalıyım???

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 18:40   #77
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Sevgili Bilge Hanım, ilk aldığımda bende panik olmuştum fakat bu normalmiş. Yani alt yapraklar ömrünü tamamlayıp sararıp sonra kuruyarak düşüyor.

Eski 28-10-2010, 18:42   #78
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Peki üstten yeni yaprak veriyor mu? Üstten bakınca da başka yeni yaprak yok ki? Şekli bozulunca güzelliği de kayboldu garibimin)

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2010, 18:52   #79
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Bir anormallik olmadığı sürece gelişmesi lazım üst tarafından. Yapraklarında bir yumuşama yoksa hiç endişelenmeyin derim.

Eski 06-11-2010, 23:32   #80
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
http://www.agaclar.net/galeri/showim...?i=37027&c=439

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 10:51   #81
Ağaç Dostu

nesli6's Avatar

Giriş Tarihi: 20-10-2010
Sayın zenfree, sukulentleriniz çok güzel resimlerde öyle arka plan sanki karadenizin dağlarını andırıyor,para çiçeğinden bendede var balkonda yetiştiriyorum bu mevsimlerde çiçek açıyor çiçekleri çok güzel gerçekten, balkonda biraz zor oluyor ama sanırım çiçekler daha tomurcukken güvercinlerin istilasına uğrayabiliyor

ayomisan beğendi.
nesli6 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2010, 11:05   #82
Ağaç Dostu

zenfree's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2007
Galeri: 341
Benimki de dış mekanda. Bir kaç dal. Bu fotograftaki gibi çoğaltmayı düşünüyorum.

zenfree Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2010, 02:00   #83
Ağaç Dostu

sariefe's Avatar

Giriş Tarihi: 10-07-2010
Galeri: 7
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilge5130 Mesajı Göster
Benim sukulentimin alt yaprakları renk değiştirdi ve koptu. Neden oldu bilemedim ama çok üzüldüm şekli bozuldu. Altından da 2 yeni sürgün çıkmış.Acaba sürgünler büyüyünce nasıl bir şekil alacak bilmiyorum yardım edin ne yapmalıyım???
Sayın bilge5130 resimden anladığım kadarıyla sukulentiniz biraz sağlıksız. Yerine alışana kadar yapraklarının renginin açılması, zayıflayıp form kaybetmesi normal karşılanabilir. Fakat sizinki bana çok soluk geldi. Benim echeveriamda alışma döneminde sorun yaşamıştı ama sonunda düzeldi. Çünkü ne istediğini anladım ve verdim. Ne mi istedi? Açık hava ve aydınlık. İlk hali yok ama son halini ekliyorum. Darısı başınıza

Saygılar...

Eklenen Resimler

sariefe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2010, 22:48   #84
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2010
Galeri: 14
benim güzelim,sonunda benim de oldu

Name:  çiçeklerim 015.jpg
Views: 3367
Size:  45.8 KB

Name:  çiçeklerim 016.jpg
Views: 3420
Size:  35.6 KB

Name:  çiçeklerim 017.jpg
Views: 3053
Size:  38.7 KB

Name:  çiçeklerim 019.jpg
Views: 3435
Size:  31.6 KB

Name:  çiçeklerim 020.jpg
Views: 3394
Size:  33.2 KB

yağ-mur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-11-2010, 22:50   #85
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

...

Name:  çiçeklerim 018.jpg
Views: 3051
Size:  43.9 KB

Name:  çiçeklerim 021.jpg
Views: 3095
Size:  31.5 KB

Name:  çiçeklerim 022.jpg
Views: 3136
Size:  31.7 KB

Eski 19-11-2010, 01:55   #86
Ağaç Dostu

yağ-mur's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bilge5130 Mesajı Göster
Sevgili yağ-mur çok güzelmiş hayırlı olsun.Rengi kırmızı galiba...
sağol bilge5130 aslında alırken aklıma sen de geldin telefonun olsaydı arayıp soracaktım sana da alayım mı fitonya bulamadım sukulent olur mu diye(adını bilmiyorum ama çok güzel bir de tüylü olandan var dı o da 10 tl idi onu alamadım diğer üç kaktüsü alınca çocuklar o kaldı) benim yolum zor düştüğü için praktiker tarafına,bulmuşken alayım dedim.Evet aslında kırmızı pembe arası bir tonda

Eski 09-02-2011, 13:42   #87
Ağaç Dostu

DilSe's Avatar

Giriş Tarihi: 24-04-2010
Şöyle bir bakayım dedim de hepsi harika,hayran kaldım. Ne kadar zarif çiçekleri var.Gövde yapısı zaten muhteşem.Güle güle büyütün.Ben de Ankara'da arayacağım bu sukkulenti.Umarım bulurum ve resimlerini paylaşırım sizlerle.
Sevgilerle...

DilSe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 12:43   #88
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Echeverianın saksını değiştirsemmi acaba? Fotoğrafları aşağıya ekliyorum. Yanındaki krem rengi boş saksıya geçirmemi önerirmisiniz? Teşekkürler.

Eklenen Resimler

Denizardacan ve _Esin_ beğendi.
Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 13:01   #89
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Bence hiç elleme Sevgili Dudi ve onu dışarı çıkar, Sarıefenin de söylediği gibi açık havayı seviyor

Düzenleyen bettyycim : 04-05-2011 saat 13:05 Neden: düşük cümle
bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-05-2011, 13:05   #90
Ağaç Dostu

Dudi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2008
Galeri: 54
Dış mekanamı çıkarayım bettyycim?

Dudi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:45.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024