agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni3Beğeniler
  • 1 Gönderen Blmbrs29
  • 1 Gönderen Blmbrs29
  • 1 Gönderen Blmbrs29

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 07-06-2019, 10:47   #1
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-11-2018
Sedeveria letizia

Herkese merhaba, fotoğrafını eklediğim sedeveria letizia sukulentimin yaprakları çok seyrek. Neyi yanlış yapıyorum acaba? Güney cephe kapalı balkonum öğlen 12 den sonra güneş alıyor ama çiçeğin üzerine güneş gelmiyor o saatlerde. Akşam üzeri 4 ten sonra direkt güneşe maruz kalıyor. Balkon camları sürekli açık duruyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum .

Mesut Temiz beğendi.
Blmbrs29 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2019, 10:53   #2
Yeni Üye

Fotoğraflar ...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 07-06-2019, 12:36   #3
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Blmbrs29 Mesajı Göster
Herkese merhaba, fotoğrafını eklediğim sedeveria letizia sukulentimin yaprakları çok seyrek. Neyi yanlış yapıyorum acaba? Güney cephe kapalı balkonum öğlen 12 den sonra güneş alıyor ama çiçeğin üzerine güneş gelmiyor o saatlerde. Akşam üzeri 4 ten sonra direkt güneşe maruz kalıyor. Balkon camları sürekli açık duruyor. Yardımcı olursanız çok mutlu olurum .
Yapraklarının seyrek olması tamamen bitkinin gereksinim duyduğu kadar güneş ışığı alamamasının sonucu... Bitki ışığa ulaşmak için gövdesini çok uzattığından, normalde sık olan yapraklar seyrekleşmiş oluyor.. Bitkiye tek zararı bu değil, gövde ince büyüdüğünden aşırı kırılgan oluyor, yaprakların da renkleri solgun ve dayanıksız oluyorlar...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2019, 12:55   #4
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Yapraklarının seyrek olması tamamen bitkinin gereksinim duyduğu kadar güneş ışığı alamamasının sonucu... Bitki ışığa ulaşmak için gövdesini çok uzattığından, normalde sık olan yapraklar seyrekleşmiş oluyor.. Bitkiye tek zararı bu değil, gövde ince büyüdüğünden aşırı kırılgan oluyor, yaprakların da renkleri solgun ve dayanıksız oluyorlar...
mesut bey çok teşekkür ederim cevabınız için. 1 hafta önce aynı düşünce ile güneşe koydum öğleden sonra güneşin altında kaldı 2 gün 8- 9 yaprak çok sarardı ve koptu. Bende tekrar eski yerine aldım. Korktum iyice zarar verecek güneş diye. O zaman güneşlenme süresini arttırmam gerekiyor anlaşılan.

Eski 07-06-2019, 16:10   #5
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Blmbrs29 Mesajı Göster
mesut bey çok teşekkür ederim cevabınız için. 1 hafta önce aynı düşünce ile güneşe koydum öğleden sonra güneşin altında kaldı 2 gün 8- 9 yaprak çok sarardı ve koptu. Bende tekrar eski yerine aldım. Korktum iyice zarar verecek güneş diye. O zaman güneşlenme süresini arttırmam gerekiyor anlaşılan.
Evet, süreyi yavaş yavaş arttırdığınızda, bir süre sonra tüm gün güneş alsa bile sararma ya da yanık oluşmayacaktır.. Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-06-2019, 16:45   #6
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Evet, süreyi yavaş yavaş arttırdığınızda, bir süre sonra tüm gün güneş alsa bile sararma ya da yanık oluşmayacaktır.. Bol şans...
teşekkür ederim 👍

Mesut Temiz beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 15:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024