agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-10-2019, 20:13   #181
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2019
Yapmış olduğunuz yorum gönlüme su serpti.Yapraklari ve dalları bu şekilde görünce epey endişendim.
Maalesef Ankarada artık kış mevsimi başladı.Allah kısmet ederse baharda balkona koyacağim.
Ağacımı konumlandırdığım yer gun boyu güneş almakta uç dallarini tavana iple tutdurdum biraz toparlasin tavsiyenize uyarak daha ortali koyacağım.
Tepe kisimlari baharda kesmeyi dusunuyorum uygun zamani sizce nedir?

Mesut Temiz beğendi.
TooJohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2019, 21:03   #182
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TooJohn Mesajı Göster
Yapmış olduğunuz yorum gönlüme su serpti.Yapraklari ve dalları bu şekilde görünce epey endişendim.
Maalesef Ankarada artık kış mevsimi başladı.Allah kısmet ederse baharda balkona koyacağim.
Ağacımı konumlandırdığım yer gun boyu güneş almakta uç dallarini tavana iple tutdurdum biraz toparlasin tavsiyenize uyarak daha ortali koyacağım.
Tepe kisimlari baharda kesmeyi dusunuyorum uygun zamani sizce nedir?

Baharda çelik alabilirsiniz... Çelik alırken dalları ana gövdeden ayrıldıkları noktadan kesebileceğiniz gibi, 20-30 santimlik parçalar şeklinde de kesebilirsiniz... Çok taze dallar hariç olmak üzere, bu bitkinin dallarının iç kısmı sertleşip odunsulaşıyor, o yüzden tırtıklı ve çok keskin bir bıçak kullanmanızı öneririm... Bıçağın temiz olması da çelikğin çürümemesi için gerekli... Kestiğiniz çelikleri 3-4 gün bekletip kesik alanların kabuk bağlamasını sağladıktan sonra 5-6 santim derinlikte su içerisinde köklendirebilirsiniz... Güzel güneş ışığı alan bir yerde kolayca kökleniyorlar... Bol şans...

Muda beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-10-2019, 00:24   #183
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Benim euphorbia trigona royal red veya rubra ile yeşil Euphorbia trigona Süt Ağaçlarım

Yeşil olanı görmüş ve çok beğenmiştim. Çok büyüktü. Ancak isteyememiş ve bulamamıştım. İthal olarak gelenlerden kırmızı renklisini görünce almıştım. Tabi yıllar geçince çok büyüdü. Bir tanıdığa çelik almak için kesince diğer dalları da nedense yerlere kadar indiler. Belki de çok iyi oldu. Bu sayede bu bitkinin daha güzel hale getirilebileceğini öğrenmiş oldum. Mecburen kestim. Bir başka tanıdık çiçek sever bitkiyi köklendirdikten sonra kesip yeniden dikilebileceğini, köklü olan çeliğin yanlarından filiz vererek daha dolgun bir görüntü alınabileceğini söyledi. Kendisi o şekilde yaptı. filizler büyüdükten sonra toprak ile doldurup bitkinin birden fazla gövdeden oluştuğu izlenimi verdi.Çiçekler daha sağlam oldular. Verdiğim kişilere de anlattım. Ancak çoğu kesmeye kıyamadığı için bir süre sonra uzun bir bitkileri oldu. Yan dallanma yapsa da aşağıdaki görüntü olmadı. Ön kısımları keserek kademeli olarak arkaya doğru gidildiği taktirde daha dolgun ve sağlam bir görüntü oluyor. İç kısmı çok sertleştiği için budama makası dışında benimki gibi sık olanlarda küçük kazalar meydana gelebiliyor. Dikkatli olup budama makası ile kesmek en iyi çözüm yöntemi.Kaç yıldır saksı ve toprağını değiştiremiyorum. Kışın yapraklarını döküyor. Dinlenme moduna geçirmeye çalışıp sulamasını azaltıyorum. Kışın büyüdüğü zaman gövde kalınlığı ince oluyor. Baharla birlikte bitkinin donmayacağı seviyede gölge balkona çıkarıyorum. Güneş ve açık hava biraz sarsıyor. Kendine geldikten sonra dilediği gibi büyüyorlar. Çanlı kalın sürgün ve yaprakları oluyor. Bu yıl ilkbaharda dibine gübre atarak biraz daha canlandırmaya çalışacağım. Arka tarafta güneşi az gören balkondalar bu yıl. Ön balkonda çok fazla güneş gördüğü zaman daha fazla kırmızı oluyor. Sulamasına dış ortamda dikkat etmek gerekiyor. Fazla suyun tahliye edildiği ortamda sıcak ortam ve sirkülasyonunun olması nedeni ile ben toprak kurur kurumaz su veriyorum. Su ihtiyacı kaktüslerden çok daha fazla. Nerede ise normal bitkiler gibi çok su tüketiyor. Belki büyük olması da bunda etken olabilir. Kırmızı içinden kestiğim çeliklerden bazı arkadaşlarda yeşil çıkanları olmuş.

Name:  euphorbia trigona royal red veya rubra Euphorbia trigona (Süt Ağacı).jpg
Views: 1949
Size:  72.8 KB
Name:  euphorbia trigona royal red veya rubra Euphorbia trigona (Süt Ağacı)1.jpg
Views: 1652
Size:  73.0 KB

Düzenleyen Muda : 19-10-2019 saat 00:55
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2019, 13:37   #184
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Alibeykoy fidanlikta kırmızılı olan yetişkinleri 130₺

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2019, 10:33   #185
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2019
Merhabalar benim süt ağacımda çürümeler oluştu ne yapabilirim çok severek almıştım bir buçuk metre boyunda ne yapabilirim lütfen yardımcı olun

Z-ynp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2019, 11:08   #186
Ağaç Dostu

Sevgi Durul's Avatar

Giriş Tarihi: 02-08-2009
Galeri: 765
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Z-ynp Mesajı Göster
Merhabalar benim süt ağacımda çürümeler oluştu ne yapabilirim çok severek almıştım bir buçuk metre boyunda ne yapabilirim lütfen yardımcı olun
Toprağından çıkarıp köklerini kontrol edin. Kökler çürümüşse temizleyip yeniden dikin.

Çürümemişse kuru bir toprağa dikip çok az sulayın. İyice kurumadan asla sulamayın, suyu sevmiyor.

Sevgi Durul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2019, 13:43   #187
Yeni Üye

Böyle olan bir dalı daha vardı kestim bende ve kestikçe diğer dallara da geçti çiçeği arkadaşımdan aldım ve alınca toprağını değiştirdim ondan kaynaklanıyor olabilir mi eski toprağı duruyor geri ona mı alsam acaba

Eski 30-11-2019, 13:45   #188
Yeni Üye

Bir de küçük küçük sinekler oluşturdu yüzeyi kaygan ve koyu yeşil dokununca ele bulaşıyor fotoğraf eklemek istedim ancak cep telefonuyla yapamıyorum sanırım

Eski 19-12-2019, 18:56   #189
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2019
Merhaba, benim sut agacim var. Gecen ay bir tanesinin kokten yumusayinca, yan dallari kestim. Birkac gun beklettikten sonra topraga ektim. Halen canli gibi gorunuyorlar ama ust kisimlari kagit gibi, sanki icindeki tum sivi cekilmis gibi gorunuyor. Topraktan cikarip baktim. Henuz kokleri yok. Bir curemede yok. Ama neden icindeki su cekilmis gibi gorunuyor.

Mesut Temiz beğendi.
Dila2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-12-2019, 01:15   #190
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dila2012 Mesajı Göster
Merhaba, benim sut agacim var. Gecen ay bir tanesinin kokten yumusayinca, yan dallari kestim. Birkac gun beklettikten sonra topraga ektim. Halen canli gibi gorunuyorlar ama ust kisimlari kagit gibi, sanki icindeki tum sivi cekilmis gibi gorunuyor. Topraktan cikarip baktim. Henuz kokleri yok. Bir curemede yok. Ama neden icindeki su cekilmis gibi gorunuyor.
Sayın Dila2012, ben euphorbia trigona'ları yıllardır suda köklendiriyorum ve bugüne dek bu yöntemle hiç çelik kaybetmedim... Daha önceleri birkaç kez toprakta köklendirmeyi denemiş, ama çeliklerin hepsini kaybetmiştim.... Biraz acemilik dönemim olduğundan yeterince bekletmeden toprağa dikmemle de ilgisi olabilir, çünkü toprakta köklendiren de çok... Ama hazır sizin çelikleriniz pek de iyi gözükmüyorken size suda köklendirmenizi önerebilirim... Sıcak ve iyi ışık alan bir ortamda birkaç haftada kökleniyorlar.. Gerçi şimdi kış koşullarında güneş ışığı lamak zor, ama olduğu kadarıyla biraz daha uzun sre bekleyerek köklendirmekte bir sorun yaşamayacağınızı düşünüyorum... Bol şans...

Dila2012 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2020, 14:50   #191
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-04-2019
Merhaba Mesut Bey, cevabinizi henuz gormekle birlikte ben de dediginiz gibi suda koklendirmeyi denedim. Birisi koklendi. Toparlandi. Digeri yine koklenmedi ama topraga ekiverdi. Artik tutar mi tutmaz mi, yaza belli olur sanirim. Cok tesekkur ederim cevabiniz icin.

Mesut Temiz beğendi.
Dila2012 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2020, 20:34   #192
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2020
Euphoria trigonamda un biti saldırısını görür görmez müdehale ettim aynı zamanda elephant bush bitkimede sıçramıştı ikisinede arap sabunu bitkisel yağ ve su karışımını uyguladım ikisindede un biti sorununu çözdük, kalmadı tamamen yok oldular ama uygulama yaptıktan sonra iki bitkimdede yaprak sararması sorunu ortaya çıktı uyguladığım ilaç küründen dolayımı? Korkmalımıyım?

Omer ILHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2020, 20:38   #193
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2020
Sararan yaprakları koparıp attım. Son durumları bu şekilde.

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
Omer ILHAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2020, 22:50   #194
aea
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-07-2020
Herkese merhaba, annemin gözbebeği 180cm civarında boyu olan 10-12 yıllık süt ağacı hastalandı ve galiba kaybediyoruz. Hastalığın ne olduğunu, çözüm yollarını araştırırken bu siteyle tanıştım. Bu başlıktaki tüm mesajları okudum ve bu siteyi çok sevdim.
Uzun yıllardır yeri değişmeyen süt ağacımız sağlıklı büyürken son aylarda büyümesi durdu, dik duran dalları cansızlaştı ve her biri farklı yönlere doğru eğilmeye başladı. Yapraklar yaz ortasında dökülmeye başladı. Bence hastalığın en önemli belirtisi üzerinde siyah kabarık benekler çoğalmaya başladı. Dıştan değil de içten gibi. Anlattıklarımı görsellerden de görebilirsiniz bu muhteşem canlıyı nasıl kurtarabiliriz. Önerileriniz, tecrübeleriniz benim için çok değerli olacak.

Eklenen Resimler

aea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2021, 19:10   #195
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-02-2021

merhaba arkadaşlar süt ağacım bu şekilde kuruyor.aldigimda da bu şekildeydi.yeni fideler de çürüyor.kökü saçaklanmiş ne yapmam lazım?neden böyle?

Bitkilievim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2021, 19:15   #196
Yeni Üye

Eski 08-02-2021, 19:23   #197
Yeni Üye

url=https://hizliresim.com/nXHkan][/url

Mesut Temiz beğendi.
Eski 20-04-2021, 11:52   #198
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-04-2021
Meraba bende köklü süt kaktüsu aldım diktim diktigimde yaprakları vardı hepsi döküldü 20 gün oldu dikeli hiç belirti vermedi gelişim olarak ne yapmaliyim acaba yardımcı olur musunuz

Hasan5940 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2021, 22:22   #199
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aea Mesajı Göster
Herkese merhaba, annemin gözbebeği 180cm civarında boyu olan 10-12 yıllık süt ağacı hastalandı ve galiba kaybediyoruz. Hastalığın ne olduğunu, çözüm yollarını araştırırken bu siteyle tanıştım. Bu başlıktaki tüm mesajları okudum ve bu siteyi çok sevdim.
Uzun yıllardır yeri değişmeyen süt ağacımız sağlıklı büyürken son aylarda büyümesi durdu, dik duran dalları cansızlaştı ve her biri farklı yönlere doğru eğilmeye başladı. Yapraklar yaz ortasında dökülmeye başladı. Bence hastalığın en önemli belirtisi üzerinde siyah kabarık benekler çoğalmaya başladı. Dıştan değil de içten gibi. Anlattıklarımı görsellerden de görebilirsiniz bu muhteşem canlıyı nasıl kurtarabiliriz. Önerileriniz, tecrübeleriniz benim için çok değerli olacak.
Umarım cevap veren olur da kurtarılır bu güzellik. Ne yazık ki sitede hiç cevap verilmiyor yorum yapılmıyor. Aslında pandemi döneminde çiçek tarla bitkiye ilgi arttı ama site hiç eskisi gibi değil. Keşke eski halinde tanimis olsaydınız siteyi daha çok severdiniz eminim. Sevgiler

Gozde26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:39.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024