agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni317Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 22-09-2017, 14:30   #151
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi annebonsai Mesajı Göster
Acaba benimkide kırmızı olandan mı bilginiz varmı umarım kırmızı çıkar☺
değil ama alacalı türünden... bu da çok güzel. güle güle büyütün.

annebonsai beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-09-2017, 15:16   #152
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Konu içinde birkaç kişi bu türün çiçek açığ açmadığını sormuş. Çiçek açmadığı yönünde birçok cevap gördüğum için sizlerle şu resimleri paylaşmak istedim. Resimler alıntıdır.

Name:  Euphorbia-trigona-African-Milk-Tree4.jpg
Views: 2101
Size:  31.2 KB
Name:  DSC02698.jpg
Views: 1996
Size:  57.3 KB

Şunu unutmamak gerekir: çiçeklenme, bitkilerin çoğalma biçimidir. Dolayısıyla neredeyse her bitki bir şekilde çiçek üretiyor olması gerekir. Unutmamak gerekir ki her bitkinin çiçeği, bizim anladığımız türden (renkli, gösterişli, "güzel" kokulu) olmaya bilir.

Şükufezar ve bergenia beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 20:18   #153
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-02-2013
Evet benim trigonamda sonunda filizlenmeye başladı. Ama ben uzun bir süredir eforbia ingens denen bir cesit arıyorum ama yurtiçinde buldugum tüm sitelerde büyük boy ve yüksek fiyatlı fiyati bir şekilde onemsemem ama ben küçük fide alıp kendim büyütmeyi çok seviyorum özelliklede kaktus benim için ayrı bir tutku.Yorumumu okuyanlardan rica ediyorum eforbia ingens fidesi satışı yapılan bir yer varsa bende almak istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim ve teşekkür ederim.

annebonsai Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2017, 20:44   #154
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi annebonsai Mesajı Göster
...Yorumumu okuyanlardan rica ediyorum eforbia ingens fidesi satışı yapılan bir yer varsa bende almak istiyorum bilgi verirseniz çok sevinirim ve teşekkür ederim.
Bu konuda, aşağıda linkini verdiğim bölümlerden faydalanabilirsiniz:

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Arıyorum - agaclar.net

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2017, 11:26   #155
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Büyüyoruz
Güvercinler yüzünden artık yokuz Aylardır her sabah ilk işim büyümelerini izlemekti Koparıp atmışlar tekrar diktim ama tutucaklarını sanmıyorum.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-11-2017, 22:03   #156
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Güvercinler yüzünden artık yokuz Aylardır her sabah ilk işim büyümelerini izlemekti Koparıp atmışlar tekrar diktim ama tutucaklarını sanmıyorum.
Tuttuklarını umuyorum, oldukça dayanıklı bir bitkidir..

bergenia beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 18:47   #157
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Diktiğim gibi duruyor. Çok minik cesaret edip kökünü kontrol edemedim. Ne büyüyor ne çürüyor. Gövdede kuşun koparmadığı filizde hiç büyümüyor zaten. Güneşsizlikten galiba. Hava soğuyunca içeri almıştım.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2017, 23:41   #158
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Büyük ihtimalle uyku moduna geçmiştir.. Ama çürümüyorsa kök geliştiriyordur büyük ihtimalle. Bence köklerine müdahale etmemekle en doğrusunu yapmışsınız, ciddi sarsar zaten hırpalanmış bir bitkiyi.. Bol şans diliyorum euphorbia'nıza...

bergenia beğendi.
Eski 29-11-2017, 21:22   #159
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Bu da bizim süt ağacımız. İki buçuk yaşında. Yaz aylarında daha hızlı gelişiyor. Yazın balkonda duruyor, havalar iyice soğumadan içeri aldım. Mart, nisana kadar içeride duracak. Alt kısmındaki kahverengilik baştan beri vardı, kaybolmuyor. İleride zarar olur mu bilemiyorum.

Eklenen Resimler

avare71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 23:05   #160
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi avare71 Mesajı Göster
Bu da bizim süt ağacımız. İki buçuk yaşında. Yaz aylarında daha hızlı gelişiyor. Yazın balkonda duruyor, havalar iyice soğumadan içeri aldım. Mart, nisana kadar içeride duracak. Alt kısmındaki kahverengilik baştan beri vardı, kaybolmuyor. İleride zarar olur mu bilemiyorum.
Eğer aldığı bir darbeden dolayı kırılmasına yol açacak kadar büyük bir fiziksel hasar yoksa, euphorbia'nızın alt kısmındaki kahverengilik bir sorun oluşturmaz.. Ki zaten gayet iyi gelişmiş şu ana kadar... Aslında yıllar geçtikçe alt gövde tamamen kahverengi olacak, ağaç kabuğuna benzer bir görünüm kazanacak ve yuvarlaklaşıp kalınlaşarak bir ağaç dalı gibi odunsulaşacak.. Yeterince büyümüş bir euphorbia trigona'nın üst kısmını görmeyen, onu bir ağaç sanabilir...

Eski 10-12-2017, 21:25   #161
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 13-03-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Eğer aldığı bir darbeden dolayı kırılmasına yol açacak kadar büyük bir fiziksel hasar yoksa, euphorbia'nızın alt kısmındaki kahverengilik bir sorun oluşturmaz.. Ki zaten gayet iyi gelişmiş şu ana kadar... Aslında yıllar geçtikçe alt gövde tamamen kahverengi olacak, ağaç kabuğuna benzer bir görünüm kazanacak ve yuvarlaklaşıp kalınlaşarak bir ağaç dalı gibi odunsulaşacak.. Yeterince büyümüş bir euphorbia trigona'nın üst kısmını görmeyen, onu bir ağaç sanabilir...
Teşekkür ederim, moral verdiniz.

Mesut Temiz beğendi.
avare71 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-12-2017, 20:13   #162
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Bu da benim elimde kalan son euphorbia trigona'm... Dağıta dağıta bir tek bu kaldı, umuyorum başına bir şey gelmez... 5-6 yıllık bir bitki, 110 santim kadar bir yüksekliği var sanırım ve ana gövdesi ve büyük dalları artık yuvarlaklaşıp odunsulaştı... Dallarının bir kısmı kıpkırmızı çıkıyor, bir kısmı yemyeşil... Aldıkları ışığın yoğunluğuna bağlıyorum (ya da bağlamak istiyorum, çünkü başka bir neden düşünemiyorum..)

Eklenen Resimler

Eski 17-04-2018, 20:25   #163
Yeni Üye

blackpower's Avatar

Giriş Tarihi: 18-05-2017
Sevgili arkadaşlar, bahar geldi koleksiyonu genişletmeye çalışıyorum. Dostumun birinde süt ağacı var baya büyük bişey kışın ortasında üç çelik almıştım ne soldular ne tuttular bu nedenle tekrar alacağım. Çelikten üretmenin en sağlıklı yöntemi nedir?

1) Kesip direk toprağa dik
2) Kesip 2-3 gün beklet toprağa dik
3) Suda beklet kök salmasını bekle toprağa dik..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

blackpower Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-06-2018, 21:55   #164
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 11-09-2016

Mesut Temiz beğendi.
mehmet0791 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-06-2018, 22:33   #165
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blackpower Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar, bahar geldi koleksiyonu genişletmeye çalışıyorum. Dostumun birinde süt ağacı var baya büyük bişey kışın ortasında üç çelik almıştım ne soldular ne tuttular bu nedenle tekrar alacağım. Çelikten üretmenin en sağlıklı yöntemi nedir?

1) Kesip direk toprağa dik
2) Kesip 2-3 gün beklet toprağa dik
3) Suda beklet kök salmasını bekle toprağa dik..

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Ben euphorbia trigona'larda her zaman 3. sıradaki yöntemi uyguluyorum. Kestikten sonra 4-5 gün güneş alan bir yerde kesik bölgenin kurumasını bekliyorum, sonra güneş alan bir yerde bardak içinde suda köklendiriyorum... Hiç çelik kaybettiğimi hatırlamıyorum...

Eski 28-10-2018, 10:57   #166
Yeni Üye

semanurozbek's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Wink

Süt ağacım çürüyor mu yoksa odunsu bir hal aldığı için mi böyle bilmiyorum. Bilen biri yardım ederse çok sevinirim. Dalları yaprakları yeşil ve yeni sürgünler veriyor.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
semanurozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2018, 22:27   #167
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi semanurozbek Mesajı Göster
Süt ağacım çürüyor mu yoksa odunsu bir hal aldığı için mi böyle bilmiyorum. Bilen biri yardım ederse çok sevinirim. Dalları yaprakları yeşil ve yeni sürgünler veriyor.
Bitkinin dibi çürümüş görünüyor... Euphorbia trigona'nın canlı kısmı dıştaki yumuşak yeşil kısımdır... İçteki odunsu kısım sadece bitkiyi taşıma görevi görüyor... (Zamanla yeşil kısmın dışı da ağaç kabuğu görünümü kazanıyor, o zaman da canlı doku, yani bitki sıvılarının transferinin gerçekleştiği doku dış kabukla içteki odunsu doku arasında yer alıyor)... Resimde bitkinin arka tarafını göremiyorum, orada dış yeşil doku köke kadar uzanıyorsa orada hâlâ besin alıyordur... Çürüme çepeçevreyse o zaman dipten besin almıyor, mevcut dokularıyla yeni dalları büyütmeye çalışıyordur.. Bu durumda çürümenin ulaşmadığı yükseklikten bitkiyi temiz be keskin bir bıçakla ya da budama makasıyla kesmeniz gerekir... Daha sonra da euphorbia trigona'nın normal köklendirme yollarından biriyle köklendirmeniz gerekecek... Suda köklendirebilirsiniz, ki ben bu yöntemi tercih ediyorum... Ya da toprakta köklendireceksiniz, ki bu durumda MUTLAKA beş altı gün açıkta bekleterek kesik yerin kabuk tutmasını beklemelisiniz.. Doğrudan toprağa dikerseniz bakteriler bitkiye nüfuz ederek çürütür...
Biraz uzun oldu, ama her yönüyle açıklamak istedim..
Bol şans...

efeege ve semanurozbek beğendi.
Eski 29-10-2018, 07:37   #168
Yeni Üye

semanurozbek's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Bitkinin dibi çürümüş görünüyor... Euphorbia trigona'nın canlı kısmı dıştaki yumuşak yeşil kısımdır... İçteki odunsu kısım sadece bitkiyi taşıma görevi görüyor... (Zamanla yeşil kısmın dışı da ağaç kabuğu görünümü kazanıyor, o zaman da canlı doku, yani bitki sıvılarının transferinin gerçekleştiği doku dış kabukla içteki odunsu doku arasında yer alıyor)... Resimde bitkinin arka tarafını göremiyorum, orada dış yeşil doku köke kadar uzanıyorsa orada hâlâ besin alıyordur... Çürüme çepeçevreyse o zaman dipten besin almıyor, mevcut dokularıyla yeni dalları büyütmeye çalışıyordur.. Bu durumda çürümenin ulaşmadığı yükseklikten bitkiyi temiz be keskin bir bıçakla ya da budama makasıyla kesmeniz gerekir... Daha sonra da euphorbia trigona'nın normal köklendirme yollarından biriyle köklendirmeniz gerekecek... Suda köklendirebilirsiniz, ki ben bu yöntemi tercih ediyorum... Ya da toprakta köklendireceksiniz, ki bu durumda MUTLAKA beş altı gün açıkta bekleterek kesik yerin kabuk tutmasını beklemelisiniz.. Doğrudan toprağa dikerseniz bakteriler bitkiye nüfuz ederek çürütür...
Biraz uzun oldu, ama her yönüyle açıklamak istedim..
Bol şans...
Uzun olması hiç sorun değil, teşekkür ederim. O kahverengi kısma bastırdığımda herhangi bi yumuşaklık yok. Önce küçük olanı kesip bakacağım eğer kökleri sağlamsa diğerini kesmeyeceğim ama çürüme varsa diğerini de kesip dediğiniz gibi suda bekleterek köklenmesini sağladıktan sonra dikeceğim. Tekrar teşekkür ederim, kendisini kestikten sonra burada paylaşırım tekrar

Mesut Temiz ve Makbule2 beğendi.
semanurozbek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-11-2018, 13:17   #169
Ağaçsever

Makbule2's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2018
Galeri: 4
Merhaba arkdaşlar bugün komşum dan bende bu bitkiden edindim acaba eksem tutar mı kasım ayındayız çoğu sitede tutmaz yazıyor ne yapmalıyım cevablarınızı bekliyorum lütfen

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
Makbule2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-12-2018, 15:19   #170
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makbule2 Mesajı Göster
Merhaba arkdaşlar bugün komşum dan bende bu bitkiden edindim acaba eksem tutar mı kasım ayındayız çoğu sitede tutmaz yazıyor ne yapmalıyım cevablarınızı bekliyorum lütfen

Sorunuz gözden kaçmış sanırım... Ben Kasım ayında kendi euphorbia trigona'mdan bir dal kesip iki hafta kadar suda beklettikten sonra toprağa diktim, şu anda tutmuş durumda, köklenme konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum...

siflera12 beğendi.
Eski 07-03-2019, 13:52   #171
Ağaçsever

Makbule2's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2018
Galeri: 4
Alıntı:
Sorunuz gözden kaçmış sanırım... Ben Kasım ayında kendi euphorbia trigona'mdan bir dal kesip iki hafta kadar suda beklettikten sonra toprağa diktim, şu anda tutmuş durumda, köklenme konusunda bir sıkıntı olacağını sanmıyorum...
Teşekkür ederim cevabınız için.

Mesut Temiz beğendi.
Makbule2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2019, 17:01   #172
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-08-2019
Herkese merhaba bu çiçeğin meraklılarından biriyim 1 yıldır büyütmeye çalışıyorum son 1 aydır çok güzel yaprak ve çelik vermeye başladı fakat 1 yılda çoğu kişinin çiçekleri baya boyut olarak büyüdüğünü gördüm 1 senedir benimkinde gözle görülür bu yapraklar ve çelikler dışında bi yol gidemedi nedeni ne olabilir evim teraslı teras komple sabahdan akşama kadar güneş alıyor terasa koysam gün boyu zarar görürmü büyümesinde yardımı dokunurmu full güneş aldığında.Herkese iyi forumlar

Mesut Temiz beğendi.
BERKİN METİN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2019, 19:30   #173
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi BERKİN METİN Mesajı Göster
Herkese merhaba bu çiçeğin meraklılarından biriyim 1 yıldır büyütmeye çalışıyorum son 1 aydır çok güzel yaprak ve çelik vermeye başladı fakat 1 yılda çoğu kişinin çiçekleri baya boyut olarak büyüdüğünü gördüm 1 senedir benimkinde gözle görülür bu yapraklar ve çelikler dışında bi yol gidemedi nedeni ne olabilir evim teraslı teras komple sabahdan akşama kadar güneş alıyor terasa koysam gün boyu zarar görürmü büyümesinde yardımı dokunurmu full güneş aldığında.Herkese iyi forumlar

Merhabalar,
Öncelikle bitkiniz sağlıklı görünüyor... Bence tek eksiği güneş ışığı... euphorbia trigona tüm gün doğrudan güneş ışığını çok seviyor... Güneşte dallar çok daha sağlam ve kalın büyüyor, renk de daha canlı oluyor... Terasınız olması büyük şans, çünkü başka sukulentleriniz varsa onlara da tüm gün doğrudan güneş ışığı sağlama fırsatınız var demektir...

Yalnız iç mekanda kısmi ve/veya dolaylı güneş ışığı şartlarında duran bitkinizi birden tüm gün güneş ışığına çıkarırsanız ciddi güneş yanıkları oluşur ve hatta körpe dallar büyük ihtimalle ölür...

Önerim şu: İlk gün 20 dakika kadar güneşe çıkarın, ertesi gün 10-15 dakika arttırın, süre 2-3 saate çıktığında belki artık uğraşmayıp terasta 2-3 saat doğrudan güneş alan sonra gölge vuran bir konuma yerleştirebilirsiniz (bulutlu günlerde çok daha uzun süre açıkta bırakarak ayarlama yapabilirsiniz)... 2-3 saatlik doğrudan güneşe iyice alıştıktan sonra bir hafta on gün içinde tüm gün doğrudan güneş alacağı bir konuma yerleştirebilirsiniz...
Ben Sakarya'da Kasım ortalarına kadar açık balkonda tutuyorum euphorbia trigona'mı, daha sonra gece soğukları başlayınca içeriye dinlenmeye alıyorum... İstanbul için de şartlar aynı kabul edilebilir... İlkbaharda Nisan gibi dışarıya çıkarırken de yine aynı şekilde güneşe alıştırarak çıkarırsanız güçlü ve sağlıklı bir biçimde kocaman olur... Bol şans...

Eski 18-09-2019, 13:29   #174
Ağaçsever

Lilazen's Avatar

Giriş Tarihi: 10-03-2016
Merhaba

VOG-L29 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz ve Muda beğendi.
Lilazen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2019, 09:56   #175
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-10-2019
Arkadaslar merhaba,

Yakin zamanda sahiplendigim boyu 2.5mt olan süt agacimi aldigim yerden nekadar ozen gosterek tasisam da bazi dal ve yapraklari kirildi.

Yaklasik 10gunluk bir sure gecti ve tum yapraklari sararip dokulmeye basladi.agacin kok ve govde kisminda herhangi sorun bulunmuyor.

Agacimi canlandirmak icin ne yapmam gerekiyor?yaprak dokmesi yer mekan tasinma nedeniyle olmasi mumkunmu?

Mesut Temiz beğendi.
TooJohn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2019, 11:39   #176
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TooJohn Mesajı Göster
Arkadaslar merhaba,

Yakin zamanda sahiplendigim boyu 2.5mt olan süt agacimi aldigim yerden nekadar ozen gosterek tasisam da bazi dal ve yapraklari kirildi.

Yaklasik 10gunluk bir sure gecti ve tum yapraklari sararip dokulmeye basladi.agacin kok ve govde kisminda herhangi sorun bulunmuyor.

Agacimi canlandirmak icin ne yapmam gerekiyor?yaprak dokmesi yer mekan tasinma nedeniyle olmasi mumkunmu?
Aldığınız yerde nerede bulunuyordu. Dış mekanda ise aynı şekilde dış mekanda rahat edecektir. İç mekanda ve güneş gören yerde ise benzer yerde tutmaya çalışın. 2,5 metre süt ağacı ne kadar dikkat ederseniz edin mutlaka zarar görmüştür. Ben yerinden kıpırdatmadığım kırmızı süt ağacım yaklaşık 2,5 metre boyunda iken bir tanıdığım için bir iki parça kestikten sonra nerede ise tamamı eğilmişti. Mecburen eğilen yerleri kesmek zorunda kalmıştım. Süt ağacının iyi tarafı kestiğiniz yerden şamdan misali iki üç dal çıkarıp daha güzel ve bol görüntü elde ediyorsunuz. Kışın içeriye alınca duraklamış ilkbahar gelince dış ortama geçtikten sonra hızlı bir şekilde büyümeye ve eski halini aldı. Halen bitkinin boyunu o kadar uzatmıyorum. Siz kopan yerlerden ve ağacın küçültmek istediğiniz yerlerinden bağ makası ile budama yapın. Bıçakla keserseniz dikkatli olun. İçerisindeki sert tabaka kolay kolay kesilmiyor. Dikenlerinden kendinizi yaralayabilirsiniz. Süt kısmı sütleğen cinsinden olduğu için zehirli. Hemen yıkarsanız çabucak gidiyor. Çıkan çeliklerin sütlerini yıkadıktan sonra birkaç gün kurumaya bırakıp dikin. Ana bitkiye bir şey olsa dahi yerine yenilerini yetiştirmiş olursunuz.

Mesut Temiz beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2019, 12:42   #177
Yeni Üye

Benzer bir ortamda bakmaya yetistirmeye calisiyorum.
Egilen tepe dallarini iple tavana sabitledim diger orta kisimda bulunan dallari govdeleri ise yanlarina bambu destek koyarak sabitledim.
Yapraklarin kuruyarak dokulmesi beni cok uzdu cunku yillarin emegi var bu agac uzerinde.acaba yeni yerine mi alisamadi yoksa baska bir sorunmu var bu kafami kurcaladi.
Aksam eve gidince resimleri yuklecegim kontrol ederseniz ve beni yapmam gereken gozumden kacan detaylar icin yonlendirirseniz sevinirim.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 18-10-2019, 12:53   #178
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Benzer bir ortamda bakmaya yetistirmeye calisiyorum.
Egilen tepe dallarini iple tavana sabitledim diger orta kisimda bulunan dallari govdeleri ise yanlarina bambu destek koyarak sabitledim.
Yapraklarin kuruyarak dokulmesi beni cok uzdu cunku yillarin emegi var bu agac uzerinde.acaba yeni yerine mi alisamadi yoksa baska bir sorunmu var bu kafami kurcaladi.
Aksam eve gidince resimleri yuklecegim kontrol ederseniz ve beni yapmam gereken gozumden kacan detaylar icin yonlendirirseniz sevinirim.
Büyük bitkilerin taşınması, ne kadar özen de gösterseniz yine de her zaman riskli... Ancak eğer ana gövdesi ciddi darbeler almadıysa kısa sürede toparlayacaktır... Zaten orijinal yerindekine benzer koşulları sağlamışsınız...
Yaprakların dökülmesi euporbia trigona için bir sorun oluşturmaz... Fotosentezi zaten gövdesiyle yapabiliyor... Toparladığında yeni uzayan kısımlarından yine yaprak verecektir. Ayrıca zaten yaşlı dallar yapraklarını döküyorlar... Düz durması içn destekleyerek çok iyi yapmışsınız... Toparladıkça desteğe ihtiyacı kalmayacaktır...

Yalnız euphorbia trigona güneşi çok sever ve güneşsiz ortamda asıl formunda gelişemez... Kışın Ankara'da donacağı için içeride tutmak zorundasınız, acak yine de maksimum güneş alacağı bir konumda tutmanızı öneririm.. Bol şans...

Eski 18-10-2019, 19:02   #179
Yeni Üye

Agacimin son hali bu sekilde.bahssetigim gibi yapraklari dokuldu dallari egilmeye basladi.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 18-10-2019, 19:59   #180
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:

Agacimin son hali bu sekilde.bahssetigim gibi yapraklari dokuldu dallari egilmeye basladi.
Ana gövdenin alt kısımlarında büyük bir hasar oluşmadıysa bitkiniz toparlar, bir sorun olacağını sanmam... Resimde birçok yaprağın taşınırken dikenler tarafından delindiği/yırtıldığı görülüyor... Bunların dökülmesi normal... Büyük bir bitki olduğu için taşınırken hırpalandığı da göz önünde bulundurulursa beklenebilir bir sonuç... Uygun bakımı sağlamaya devam edin, hem dallar düzelecektir hem yeni yapraklar verecektir.. Kuruyan yaprakları daha sonra elle çevirerek koprarak temizleyebilirsiniz...
Ancak bitkinizin daha fazla güneşe ihtiyaç duyduğu resimden anlaşılıyor... Bende sanırım 2 metreye yakın boyda bir euphorbia trigona var, ancak dalları çok daha kalın ve sağlam, çünkü her yıl ilkbahardan itibaren balkonda yoğun güneş ışığı alıyor ve halâ da balkonda, havalar iyice soğuyuncaya kadar birkaç hafta daha orada duracak.. Ankara'da gece soğukları başlamıştır, açık hava uygun olmaz, ama ev içinde daha fazla güneş ışığı alacağı bir konuma yerleştirmenizi öneririm.. Bol şans...

TooJohn beğendi.

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024