agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-12-2018, 20:47   #1531
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lenavita Mesajı Göster
Bu aşkın gözyaşları çiçeği kalancoe değil
Aşkın gösyazları kalonşo ailesindendir. Bilimsel adı Kalanchoe Daigremontianum dur.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 09:12   #1532
Ağaçsever

green.white's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2018
Benim kalanşomun tomurcukları çok seyrek.
Fotoğrafta göründüğü gibi koca çiçekte sadece bir kaç yerde tomurcuk oluştu.
Acele etmeyeyim devamı gelir mi? Bilemedim.

Name:  PicsArt_12-22-11.08.45.jpg
Views: 1007
Size:  52.2 KB

lolla beğendi.
green.white Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-12-2018, 21:04   #1533
Yeni Üye

DOĞA#'s Avatar

Giriş Tarihi: 27-11-2018
Merhaba arkadaşlar ben kalanşodan bir yaprağı toprağa sapladım şuan köklenmiş sorum şu bunu güneş alan cam önüne mi alayım yoksa aydınlıkta mı dursun karar veremiyorum şuan sehpa üstünde aydınlık ortamda

Mesut Temiz beğendi.
DOĞA# Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-12-2018, 09:15   #1534
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DOĞA# Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar ben kalanşodan bir yaprağı toprağa sapladım şuan köklenmiş sorum şu bunu güneş alan cam önüne mi alayım yoksa aydınlıkta mı dursun karar veremiyorum şuan sehpa üstünde aydınlık ortamda
Kalancoe'lerin pencere denizliklerine, mümkün olduğunca çok güneş ışığı alan bir yere konulması öneriliyor.. Ancak gölgede kalan bir bitkinin birden kuvvetli güneş ışığına konulması durumunda yaprak yanıkları oluşabileceği belirtiliyor... Ancak bu durum ilkbahar ve yaz ayları için geçerli olsa gerek.. İçinde bulunduğumuz kış aylarında güneş ışığı zaten kuvvetli değil...

Bu bilgileri aldığım kaynak şu:
https://homeguides.sfgate.com/light-...hoe-77223.html

Atilla Ataç beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2018, 18:08   #1535
Yeni Üye

DOĞA#'s Avatar

Teşekkür ediyorum mesut bey

Mesut Temiz beğendi.
Eski 03-01-2019, 14:10   #1536
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Son iki yıldır evim bu bitkiyle dolu. Ne olduğunu dahi bilmiyordum. Sonunda buldum kalanşoymuş meğerse Bakımı çok kolaymış ki hiç anlamadığım halde öldürmeden bugünlere gelebilmişiz. Yalnız ben de bu gövdeden çıkan ip ip şeyler ne alaka diyordum. Meğerse kökmüş onlar.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-01-2019, 20:45   #1537
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Bu da benim kalanşom. Daha doğrusu bir saksıda iki tane var. Biri mor biri turuncu. Sanırım az güneş aldığından boyuna gitti. Malesef evim çok çok az ışık alıyor. Sağlıklı görünüyor mu?

Eklenen Resimler

Eski 06-01-2019, 22:18   #1538
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Bu da benim kalanşom. Daha doğrusu bir saksıda iki tane var. Biri mor biri turuncu. Sanırım az güneş aldığından boyuna gitti. Malesef evim çok çok az ışık alıyor. Sağlıklı görünüyor mu?
Evet, sebep tamamen az ışık almaları... Az ışık kalanşolerde ince uzun bir forma, yaprakların gerçek rengini alamamasına ve genel anlamda bitkinin zayıf ve kırılgan olmasına yol açıyor... Biraz daha güneş alabileceği bir yer ayarlamanız mümkün olursa bitki daha kısa, kalın ve sağlam görünüşlü olacak, yaprakları da daha etli ve koyu renkli olacaktır...

Eski 07-01-2019, 06:32   #1539
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Evet, sebep tamamen az ışık almaları... Az ışık kalanşolerde ince uzun bir forma, yaprakların gerçek rengini alamamasına ve genel anlamda bitkinin zayıf ve kırılgan olmasına yol açıyor... Biraz daha güneş alabileceği bir yer ayarlamanız mümkün olursa bitki daha kısa, kalın ve sağlam görünüşlü olacak, yaprakları da daha etli ve koyu renkli olacaktır...
Merhaba, çok teşekkür ederim cevap için. Maalesef evimin en çok güneş alan odalarından biri burası. Acaba budamak işe yarar mı çiçeklerini döktükten sonra. Çünkü daha fazla güneş alabileceği bir yerimiz yok.

Eski 28-01-2019, 12:14   #1540
Ağaç Dostu

çiçeksever's Avatar

Giriş Tarihi: 09-06-2006
Galeri: 14
Benim sarı kızım....

Eklenen Resimler

çiçeksever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-02-2019, 18:58   #1541
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Kalanşolarımda son durum...
Name:  82E478E2-582B-45F1-B466-75F8ACC426D3.jpg
Views: 873
Size:  70.9 KB
Çok seviyorum bu çiçekleri. Hem renkleri çok canlı, hem de uzun süre çiçekli kalıyorlar. Kış mevsiminde daha ne olsun...

nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2019, 15:44   #1542
Yeni Üye

DOĞA#'s Avatar

Arkadaşlar ben nette bu cinsini gördüm fakat yaşadığım şehirde göremedim çok güzel değil mi

Eklenen Resimler

Eski 23-02-2019, 20:52   #1543
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2018
Arkadaşım ben de birçok rengini aldım. Yıllardır birlikteyiz kalanchoe ile ama bu türe ben de rastlamadım

Gülizarşen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-04-2019, 09:02   #1544
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Selam arkadaşlar işte bunlarda benim asklarim

Eklenen Resimler

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2019, 15:31   #1545
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Aynı ana bitkiden çelikler alarak ürettiğim pembe ve turuncu kalanşolarda, ana bitki katmerli olmasına rağmen yalın kat çiçek açanlar oldu

Eklenen Resimler

Eski 10-04-2019, 12:43   #1546
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevgül Mesajı Göster
Aynı ana bitkiden çelikler alarak ürettiğim pembe ve turuncu kalanşolarda, ana bitki katmerli olmasına rağmen yalın kat çiçek açanlar oldu
Nasıl yapıyorsunuz anlatabilirsiniz

nevgül beğendi.
Eski 11-04-2019, 13:13   #1547
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi lenavita Mesajı Göster
Nasıl yapıyorsunuz anlatabilirsiniz
Sayın lenavita merhaba...
Kalanşolarda çiçeklenme bittikten sonra taze dallarından kopararak yeni bir saksıya doğrudan dikiyorum. Bunu hem çiçeği çoğaltmak, hem de gençleştirmek için yapıyorum. Çünkü ana saksıdaki bitki 1-3 yıl içinde kartlaşıyor ve odunsu bir yapıya kavuşuyor. Formu da bozuluyor.
Aynı bitkiden aldığım çeliklerin bazısında yalın kat çiçek açma olayını soruyorsanız eğer, nasıl olduğunu ben de bilmiyorum. İlk defa karşılaştım. Bu olay verdiğim iki örnekten ibaret. Diğerleri normal ana bitki gibi çiçeklendi. Bitkinin yeterince gelişemediği için böyle çiçeklendiğini düşünüyorum ama emin değilim.
Selamlar...

Eski 27-05-2019, 22:02   #1548
Yeni Üye

DOĞA#'s Avatar

Alıntı:
Sayın lenavita merhaba...
Kalanşolarda çiçeklenme bittikten sonra taze dallarından kopararak yeni bir saksıya doğrudan dikiyorum. Bunu hem çiçeği çoğaltmak, hem de gençleştirmek için yapıyorum. Çünkü ana saksıdaki bitki 1-3 yıl içinde kartlaşıyor ve odunsu bir yapıya kavuşuyor. Formu da bozuluyor.
Aynı bitkiden aldığım çeliklerin bazısında yalın kat çiçek açma olayını soruyorsanız eğer, nasıl olduğunu ben de bilmiyorum. İlk defa karşılaştım. Bu olay verdiğim iki örnekten ibaret. Diğerleri normal ana bitki gibi çiçeklendi. Bitkinin yeterince gelişemediği için böyle çiçeklendiğini düşünüyorum ama emin değilim.
Selamlar...
Sayın nevgül ana bitkiden aldığım bir çeliği köklendirdim epey kök yaptı birazda boyu uzadı fakat öylece uzuyor yeni dal vermesi için bir şey yaptınız mı tepeden budamam mı lazım yoksa kendi haline mi bırakmalıyım cevap verebilirseniz çok sevinirim kızkardeşime hediye ediceğim onun için köklendirdim

nevgül beğendi.
Eski 28-05-2019, 11:03   #1549
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi DOĞA# Mesajı Göster
Sayın nevgül ana bitkiden aldığım bir çeliği köklendirdim epey kök yaptı birazda boyu uzadı fakat öylece uzuyor yeni dal vermesi için bir şey yaptınız mı tepeden budamam mı lazım yoksa kendi haline mi bırakmalıyım cevap verebilirseniz çok sevinirim kızkardeşime hediye ediceğim onun için köklendirdim
Sayın DOĞA, mümkün olduğunca bol ışıklı ve yanmayacak şekilde güneş alan bir yere koyun. Yeterli ışık almayınca bitki uzayabiliyor. Kışa doğru bitki gelişimini hızlandırıp form kazanıyor. Ben tepe budaması vs yapmıyorum ama mantıklı. Denenebilir.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 29-05-2019, 12:37   #1550
Yeni Üye

DOĞA#'s Avatar

Alıntı:
Sayın DOĞA, mümkün olduğunca bol ışıklı ve yanmayacak şekilde güneş alan bir yere koyun. Yeterli ışık almayınca bitki uzayabiliyor. Kışa doğru bitki gelişimini hızlandırıp form kazanıyor. Ben tepe budaması vs yapmıyorum ama mantıklı. Denenebilir.
Teşekkür ediyorum cevap için pencere kenarında duruyor ve sabah güneşi alıyor saat ona kadar biraz daha bekleyeyim olmadı budarım

nevgül beğendi.
Eski 09-06-2019, 13:11   #1551
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2019
Name:  15600784787251.jpg
Views: 678
Size:  28.9 KB herkese merhaba. Kalanchoemin uzerindeki bocekler nedir nasil kurtulabilirim? Kış boyunca ciceklerim hastaydi bu helde actilar en sonunda toprak degisimi yaptim hepsini budadim tam duzeldi derken bu bocekler meydana cikti nedir bunlar naisl kurtulabilirim?

Mesut Temiz beğendi.
Kaktuscicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 14:57   #1552
Ağaç Dostu

EAkpınar's Avatar

Giriş Tarihi: 13-05-2015
Aynı böcekler benim kalanşolarda da vardı. Arapsabunu, sarmısak, sıvıyağı karışımı sıktım günlerce fayda etmedi. Bulaşık deterjanı ile yıkadım teker teker her bir dalı. Faydası olmadı. Ovalaya ovalaya yıkıcam diye bütün tomurcuklar da koptu. En sonunda budadım. Musluğun altında her bir boğumunu yıkadım yeniden diktim. Çiçekçinin verdiği bit ilacını kullandım. Şuan mini mini kaldılar. Bir tanesinde yine bitlenme başladı. Bıktırdı artık bu bitler.

EAkpınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-06-2019, 15:20   #1553
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktuscicegi Mesajı Göster
Eklenti 694738 herkese merhaba. Kalanchoemin uzerindeki bocekler nedir nasil kurtulabilirim? Kış boyunca ciceklerim hastaydi bu helde actilar en sonunda toprak degisimi yaptim hepsini budadim tam duzeldi derken bu bocekler meydana cikti nedir bunlar naisl kurtulabilirim?
Önce yumuşak ince fırçalarla fiziksel temizlik yapın. Yaprak altlarını ve sapların birleşme yerlerini de temizlemeyi ihmal etmeyin... Daha sonra arapsabunu-su karışımını fısfısla bitkinin her yanına püskürtün... Bu işlemi birkaç gün arayla birkaç kez tekrarlayın...

Atilla Ataç beğendi.
Eski 11-06-2019, 10:58   #1554
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2019
Yikadim budadim topragini dgistirdim yine de cozum bulamadim insallah obur ciceklerime gecmemistir diye dua ediyorum su an. Cope aticam artik diger kalanşolarla yola devam

Mesut Temiz beğendi.
Kaktuscicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2019, 08:59   #1555
Ağaç Dostu

aras09's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Wink Yapraktan köklendirme

Elimde birkaç tane kalanchoe yaprağı var, çok küçükler. Suda köklenir demişler ama bu yaprakları nasıl suya koyacağımı bilmiyorum, suda yüzüyorlar şu anda. Az derin kaba mı almalıyım, yoksa böyle tamamen su içinde köklenir mi? Ne kadar sürede köklenir şu aylarda?

Doğrudan toprağa dikmekten çekindim, sapları yok gibi, yaprak toprağa değerse bozulur diye düşünüyorum.

Mesut Temiz beğendi.
aras09 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2019, 16:20   #1556
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aras09 Mesajı Göster
Elimde birkaç tane kalanchoe yaprağı var, çok küçükler. Suda köklenir demişler ama bu yaprakları nasıl suya koyacağımı bilmiyorum, suda yüzüyorlar şu anda. Az derin kaba mı almalıyım, yoksa böyle tamamen su içinde köklenir mi? Ne kadar sürede köklenir şu aylarda?

Doğrudan toprağa dikmekten çekindim, sapları yok gibi, yaprak toprağa değerse bozulur diye düşünüyorum.
Toprağa Ekmen yeterli hatta toprağın üzerinne koysan dahi koklenir bu sene açmasa bile
seneye çiçeklenir

Eski 22-12-2019, 22:34   #1557
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-12-2019
Merhabalar benim Kalanşo'mun saksısı biraz küçük gibi yeni aldım, büyük bir saksıya geçirmem gerekiyor mu?

Eklenen Resimler

lenavita ve Semra Bbcn beğendi.
Burak S Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-12-2019, 13:06   #1558
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Selam arkadaşlar çok şükür fusya rengi kalanchoe sahibi oldum bende fotoğrafı kötü çıkınca bu fotoğrafı ekledim 7 liraya aldım cicekcilerden ricam 3 rengi bir saksida satmaları adana çiçek yetiştirmede zor bir memleket sıcağı unlu biti berbat bir yazı kalanchoelerim zar zoruna atlattılar sevgiler saygılar

Eklenen Resimler

lolla beğendi.
Eski 24-12-2019, 22:35   #1559
Ağaçsever

Kaktüsbahçesi's Avatar

Giriş Tarihi: 15-11-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burak S Mesajı Göster
Merhabalar benim Kalanşo'mun saksısı biraz küçük gibi yeni aldım, büyük bir saksıya geçirmem gerekiyor mu?
Evet, hatta çiçekçiden alınan her çiçeğin mutlaka saksısı değiştirilmeli bence. Mümkünse bu çiçek için seramik saksı kullanın derim, hatta geri dönüşüm objeler, kırık demlikler, geniş ağızlı vazolar, kupalar.. Çok güzel duruyor.

Eklenen Resimler

lenavita ve lolla beğendi.
Kaktüsbahçesi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-12-2019, 11:35   #1560
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaktüsbahçesi Mesajı Göster
Evet, hatta çiçekçiden alınan her çiçeğin mutlaka saksısı değiştirilmeli bence. Mümkünse bu çiçek için seramik saksı kullanın derim, hatta geri dönüşüm objeler, kırık demlikler, geniş ağızlı vazolar, kupalar.. Çok güzel duruyor.
Altı delik olmayınca sorun olmuyor mu ??

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 03:14.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024