agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni2682Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 24-04-2009, 08:09   #331
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2009
Merhabalar Sevgili Optimus.Bence kuruyan çiçekleri hemen koparmalısın ki yerine yenileri açsın.Birde saksı pencere hizasında değil sanırım,belki gün ışığı ve güneşten yararlanmak için okadar boyu uzadı.Direk güneş ışığı alamayan bitkiler boyuna uzuyor diye biliyorum

narinkrgl Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 08:19   #332
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Giriş Tarihi: 21-04-2009
yok o aldığımda boyu öyleydi sn narinkrgl bugün sonunda işlerimden fırsat bulup çiçekçiye uğrayabileceğim, acielen gübre almam lazım sanırım. çiçeklerimin tümünü alalı 2 hafta oluyor, ve daha hiç gübrelemedim. çiçekçiden nasıl gübre isteyeceğim bilmiyorum. burası küçük bir ilçe, ve bilgi sahibi değiller anladığım kadarıyla çiçekçiler. **** bitkileri kendilerinden almadığım için bilgi paylaşmıyorlar. deneme yanılma yöntemiyle bitkilerimin dilini anlamaya çalışıyorum. ama bu arada bi kaçı telef olacak gibi hayırlısı, peki sayın narinkrgl o kuruyan tomurcukları tohum olarak kullanamm değil mi? bilgisi olan varmı? onlar bi işe yararmı?

optimus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 12:15   #333
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Giriş Tarihi: 01-12-2008
Sn. Optimus tohum olmadan önce çiçeklerin dibindeki bölüm şişer ve çiçek sapı kurumaz. Öyle bir oluşum yoksa tohum almanız pek mümkün değil.

ninina84 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 13:07   #334
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

çiçek sapları bana kuru görünmedi, hafif bi şişlik de var, ancak bu çiçeğin zaten kendinden var olan şişliği gibi neyse biraz daha kalsın ben sabırlıyım, belki onlar tohum olacaklardır, hemen koparmayayım.

Eski 24-04-2009, 15:47   #335
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Sayın optimus,

forumu baştan itibaren okumanızı öneririm. Kalanchoe çelikle üretimi çok kolay bir çiçektir. Kuruyan çiçekleri koparmanız, bitkinin enerjisini gereksiz yere tohum oluşturmaya harcamasını engeller, yeni tomurcuklar vermesini sağlar.
Nasıl olsa üretebilecekken tohum yerine çiçeklenmesini sağlamanız daha mantıklı.

TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2009, 23:59   #336
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

benim kalanchoem henüz minik olduğu için çelik almaya pek müsait gibi görünmüyor. ama cıkan yeni yaprakları var, büyüme hızı fena değil, sanırım koparsam daha iyi olur, en azından çiçek açar. çiçeklenmesi tamamen bitince ayrıca resim gönderip sapını neresinden kesmem gerektiğini sorcam. nette çiçek sapının dibinden kesilmesi gerektiği yazıyordu.

Eski 25-04-2009, 00:28   #337
Ağaç Dostu

TuruncuHis's Avatar

Giriş Tarihi: 23-12-2008
Gözlem ve deneyimimi söylüyorum. Çiçeğin altında iki ince yaprak gibi bir yapı göreceksiniz. Onların çiçek sapına birleştiği yerden yeni çiçekler veriyor.
Bu konuyu ben de tam olarak anlamadığım için birkaç ayrı yerden keserek gözlemiştim. Kuru çiçeği, o yaprakçıkların dibinden yeni tomurcuk vermesini sağlayacak mesafede kesin.
Arkadaki Cineraria ile oranladığımda o kadar da küçük değil çiçeğiniz. Topraktan iki gövde çıktığını görüyorum. Bunlardan birini çelik yapabilirsiniz. Ama yine de acele etmeyin derim; yer değişikliğine alışsın önce, kendine gelsin. Ben daha küçük boyuttaki çiçeğimi kuşbaşı doğradım neredeyse, direkt torfa şöyle bir monte ettim(dikmedim bile). Minik yapraklarla dolu heryeri. Çiçek sapını da suda köklendirdim ve diktim. Sap ölüyor ama söküp baktığımda dipten yeni bir kök yapısı oluşturduğunu gördüm. Şimdi netleşti sanırım tohumu önermeme nedenim.

Düzenleyen TuruncuHis : 25-04-2009 saat 01:00 Neden: ek bilgi
TuruncuHis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2009, 07:05   #338
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

1 değil, 2 şey için teşekkür ediyorum

1. teşekkürüm kalanchoe hakkında verdiğiniz o değerli bilgileriniz için. bugün hemen dediklerinizi yapıcam ***. o kuruyan **** tohuma kaçan (artık ne ise), kısımları alacağım hemen bunların ana sapa bağlandıkalrı yerden değilde hemen o kuru kısmın dibinden koparıyorum değilmi? çünkü ana sapa bağlandığı ince çiçek sapı hala yeşil görünüyorlar. orlardan tekrar çiçek açacak sanırım. inşallah yanlış anlamadım.

birde çiçekler tamaen kuruduğunda gönderdiğim resimde belirttiğim yerlerin hangi kısmından keseceğim?
biraz daha yerine alışsın madem, yapraktan **** dalından, artık önereceğiniz tarzda üretmek istiyorum. şimdilik daha çok yeniler, ama minik yapraklarını görünce ne kadar mutlu oluyorum...

2. teşekkürüm arkadaki çiçeğimin ismini bilmiyordum, bu vesileyle söylediniz. artık forum benden illallah edecek diye sormaya da çekinmiştim işin doğrusu. onun da ismini bildiğime göre nasıl bir ortam istediğine bakabilirim.

Eski 25-04-2009, 07:08   #339
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

resim burda 3 yer isaretledim.

Eklenen Resimler

Eski 25-04-2009, 12:51   #340
Ağaç Dostu

Emel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-02-2009
Çiçeklerini döktükten sonra budadığım 3 tane kalonchem tekrar tomurcuk yapmış. Bir dolu da minik yapraklar veriyor. Biri beyaz, biri koyu pembe, biri de kırmızı. Hepsi de katmerli çiçek açıyo

Eklenen Resimler

Emel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 09:15   #341
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2007
Arkadaşlar bir problemim var. Bende 3 ay önce aldığım iki tane kalanchoe var. Biri sarı, diğeri katmerli pembe açıyor. Mutfak camımın önünde duruyorlar ve 3 aydır sürekli çiçek veriyorlar. Bu arada yanlarında soğanken bir ay önce aldığım gloxinia da bayağı büyüdü. Kalanchoe lerin yapraklarını incelerken gövde ve saplarında ince gövdeli, kahverengimsi çok küçük böcekler gördüm. Kanatsızlar. Yaprak biti mi diye internetten araştırdım ama resimlerini bu böceklere benzetemedim. Gloxiniamı da sarmışlar. Acaba bu böcekler kalanchoe lerden mi geliyor yoksa gloxinia dan mı. Nasıl mücadele edebilirim? Yanlarında ayrıca orkide de duruyor. Hangisinden olduğunu bilmiyorum lütfen yardım edin.

cheaster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-05-2009, 10:34   #342
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Resimlerini ekleme şansınız var mı? Kahverengi küçük böcek deyince birçok şey olabilir. Benim aklıma ilk gelen kabuklu bit. Eğer temizlenecek gibiyse bir kürdan yardımıyla görebildiklerinizi alın ve zararlılar için ev yapımı ilaçlar başlığındaki bitki özsuyunu emen böceklere karşı olan tariflerden birini uygulayın. İmkanınız varsa bitkileri ilaç satan biryere gösterip uygun ilacı da alabilirsiniz. Zaten önemli olan hangi bitkiden geldikleri değil ikisine de bulaşmış olmaları. Geçmiş olsun...

Eski 02-05-2009, 08:04   #343
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-11-2007
Sizin dediğiniz gibi dün çiçeğimi bir seraya götürdüm. Bunların bir çeşit sinek olduğunu topraktan çıktığını ve çiçek toprağında hayvansal gübre kullanımından oluştuklarını söyledi. İşin kolayına kaçıp heryerden toprak almamamızı salık verdi. Didifos 55 adında bir ilaç aldık, sulandırıp tüm çiçeklerin toprağına uyguladık bir hafta sonra tekrar edeceğiz. Yardımınız için çok teşekkürler.

cheaster Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-05-2009, 11:33   #344
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Rica ederim. İlacı mutlaka tavsiye edilen dozda uygulayın. Böcekler ölsün diye fazla doz uygulamanız bitkinize zarar verir. Ben Didifos'la bütün güllerimi yakmıştım. İlaçlamayı da mümkünse evin içinde yapmayın. İlacı solumanız sağlığınız açısından zararlı. Kolay gelsin.

Eski 02-05-2009, 13:03   #345
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 19-03-2008
ben(kırmızı sarı pembe) 3renk birarada ekmiştim ve hepsi kırmızıya yakın turuncu renkte birbirini aşıladılar şimdi ayırdım acaba kendi renklerine dönerlermi

gumeysa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 15:14   #346
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Bir kaç ay önce aldığım kalanchoe'mun saksısını değiştirdim bugün, hala üzerinde çiçekleri var ama dayanamadım çok küçüktü saksısı.Şimdi bekleyip göreceğiz bakalım çiçekleri nasıl etkilenecek.

Eklenen Resimler

akçabardak ve _Esin_ beğendi.
züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2009, 15:18   #347
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2008
Bu kış aldığım yavruağzı renk kalanşomu bir az sulayıp soldurduktan, kendine geldikten sonra da çok sulayıp çürüttüğüm bir türlü bakmayı beceremediğim kalanşolarım artık ölmüyorlar. Yine bu bahtsız kalanşomu kaybettiğimi anlayınca çürük olmayan yerlerinden çelikler alıp diktim, şu an sağlıklılar ama çok küçükler.

Bu resimdeki pembe kalanşom ise öğrencimin dikip getirdiği kalanşom, saksısını begonya ile paylaşıyor.

Eklenen Resimler

meraklı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 12:43   #348
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Çok hoş resim.Camdan da sizin yansımanızı görüyoruz Nekadar güzel,elinize geldiğindemi çiçekliydi?Yoksa sizmi sağladınız bu bakımla çiçeklenmesini çok merak ettim.Teşekkürler..

Eski 07-05-2009, 13:03   #349
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Sn Narinkrgl,

Çok teşekkürler, kendimi fark etmemişim

İki küçücük çeliğin üzerinde tomurcukları varken yaklaşık 2 ay önce çiçek bana geldi. Ben bakımı için bir şey yapmadım. Sulamasını ayarlamaya çalıştım sadece. Malum önce bir kaybım vardı. Ama iyi yanmış gübre ile karışık toprağa ekilmişti çiçeğim.

Eski 07-05-2009, 16:14   #350
Ağaç Dostu

züleyha's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Sayın Meraklı, çiçeğiniz çok şirin. Arada kırmızı katmerli bir çiçek daha görünüyor, o da kalanchoe' mu?

züleyha Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 17:21   #351
Ağaç Dostu

Crocus Şen's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2007
Şu kalanchoemum yaptığına bakar mısınız lütfen..

Eklenen Resimler

Crocus Şen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2009, 19:49   #352
Ağaç Dostu

meraklı's Avatar

Sn. Züleyha,

Çok teşekkür ederim. Sizin kalanşonuz ve menekşeleriniz de çok tatlılar.

Arada görünen camın önünde duran mermer üzerindeki çiçeği soruyorsanız o onbiray çiçeğim. Kendi başlığında resmini de koymuştum. Çok güzel bir çiçek o da. Çiçeklerin hepsi güzel hepsi

Eski 07-05-2009, 19:59   #353
Ağaç Dostu

Orkun Kırcı's Avatar

Giriş Tarihi: 11-09-2008
Galeri: 215
Benim miniğimde tam olarak açtı. Tabii kendi çapında

Name:  DSC05523.JPG
Views: 2742
Size:  70.0 KB

Orkun Kırcı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 09:32   #354
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-01-2008
Galeri: 6
İyi günler, forumdaki kalanchoe sayfasını okuduğumda bazı paylaşımcılar, ilk aldıklarında yaprakların oldukça büyük olmasıan rağmen yeni açan yaprakların o büyüklüğe erişemediklerini yazmışlar. Aynı durum benim yetiştirdiğim kalanchoe içinde geçerli. Sanırım artık bu normal. Ancak benim çiçeğimde çiçeklerin rengi de değişti. İlk aldığımda üzerlerindeki çiçekler pembe idi. Bütün çiçekler dökülüp yeniden açtığında bu sefer kırmızı ya yakın bir pembe açtı. Zaten bu tonda koyu pembe bir kalanchoe hiç görmemiştim Bir sonraki açışında kırmızı olacak sanırım. Sizlerin böyle bir deneyimi oldu mu acaba ?

Saygılarımla

Gatay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2009, 20:02   #355
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Komşum sayesinde sahip olduğum kalanchoem bu hale geldi

Eklenen Resimler

kokett beğendi.
malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-05-2009, 23:50   #356
Yeni Üye

narinkrgl's Avatar

Ya ne güzel açmış kalanşolarınız.Benimki sizinkinden daha büyük ama tomurcuklanmıyor.Neden acaba?Yeride güzel güneş alıyor.Büyümeside iyi.Acaba kışın mı açacak .

Eski 12-05-2009, 08:31   #357
Ağaç Dostu

malbman's Avatar

Giriş Tarihi: 25-04-2008
Galeri: 15
Sayın narinkrgl, benim kalanchoem'in hikayesi biraz değişik. Bütün kışı apartmanımızın otoparkında bir köşede geçirmiş. Ben yaklaşık bir ay kadar önce orada olduğunu farkettim ve buradaki değerli dostlarımızın yardımıyla kalanchoe olduğunu öğrenip eve aldım. Aldığımda üstünde tomurcuklar vardı ve hepsi çiçeğe döndü.

Sizin çiçeğinizin yazın ya da kışın mı açacağına dair, benden çok daha bilgili arkadaşlarımız yorum yaparcaklardır.

malbman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-05-2009, 10:10   #358
Ağaç Dostu

ninina84's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi narinkrgl Mesajı Göster
Ya ne güzel açmış kalanşolarınız.Benimki sizinkinden daha büyük ama tomurcuklanmıyor.Neden acaba?Yeride güzel güneş alıyor.Büyümeside iyi.Acaba kışın mı açacak .
Kalanchoe başlığını biraz karıştırırsanız "kısa gün uygulaması" diye bir yöntemle ilgili bilgiler bulabilirsiniz. Kalanchoelar tomurcuklanmak için güneşten çok ışıksız ortam istiyormuş.

Eski 13-05-2009, 15:59   #359
Ağaçsever

senor's Avatar

Giriş Tarihi: 30-04-2009
Galeri: 1
Benim Kalanchoe'mdan birisi de bu:Name:  IMAG0011 (1).jpg
Views: 2474
Size:  44.6 KB

Çiçeği az, ama ben yine de memnunum. Çünkü geçen sene diktiğimde çok cılızdı, güneşsiz bir ortamda büyümüştü annemin evinde.

Bu çiçek oldukça yüzsüz, hemen her ortama da uyum sağlıyor. Nisan başından beri Ankara'da dışarıda duruyor. Ne rüzgarlar yağmurlar ve soğuk gördü. Buna rağmen daha da yaprak rengini koyulaştırarak kendini korumaya aldı. Çok çabuk ta çoğalıyor.

Geç kalsam bile aldığım filizleri bahçeye de dikmeyi düşünüyorum. Her ne kadar kışa yaklaşınca donacağını bilsem de. Olmazsa söker ve saksılara alırım tekrar.

senor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-05-2009, 16:01   #360
Ağaç Dostu

optimus's Avatar

Sn.Orkun KIrcı kendi çapında açtı demişsiniz ama o çapını falan geçmiş, maşallah ne ggüzel açmış. özel bir şey yapıyor musunuz?

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024