agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni831Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 28-08-2007, 12:16   #31
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Giriş Tarihi: 27-10-2006
Galeri: 25
Hayal meyal evde böyle bir bitkiyi hatırlıyorum.
Önce Living Stone olduğunu öğrendim, daha sonra da Lithops.
Rarexoticseeds sitesinde 100 lü karışık mevcut, ancak Bulk tabir edilen gram veya 1000 ler sözkonusu olunca sanırım tür seçme şansı doğacak ve birleşip daha çok tohumu daha uygun fiyata alabiliris. Tabii ki isteyen olursa.

Bu sitede 3 çeşidi var:
http://www.jlhudsonseeds.net/Supplement%202007%20L.htm
Lithops Bromfeldii
Lithops Dorothea
Lithops otzeniana
Bu her 3 türün de çiçeklerinden bahsedilmiş.

Burada da aynı stedeki tohumların 1 gram veya onsunda kaç adet tohum içerdiği ve fiyatı ancak lithops un listede hiçbirisi geçmemiş sebebini anlayamadım.
http://www.jlhudsonseeds.net/BulkSeed.htm

Yetiştirme ile ilgili biraz bilgi verilmiş.
Kabuk değiştirmiş halleri de var nasıl oluyorsa artık.
http://cacti.co.nz/cultivation.html
aucampiae
bella
dinteri
dorotheae
fulviceps
hookeri
karasmontana
lesliei
naureeniae
otzeniana
pseudotruncatella
ruschiorum
salicola
vallis-mariae
verruculosa
villettii
werneri
türleri hakkında birer satır yazılmış.

kürşad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 12:35   #32
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Lithops Bromfeldii
Lithops Dorothea
Lithops otzeniana
Ve diğerleri
http://www.lithops.info/de/galerie/bilder.html
Hepsinin resimlerini buraya kopyalamak isterdim ama harcadıkları zaman ve emeği düşününca linke tıklayıp bakmak daha uygun olur.

sagenit beğendi.
Eski 28-08-2007, 12:38   #33
Ağaç Dostu

kürşad's Avatar

Burada da tohum satışları var: 100 adedi 1.20€ dan başlıyor.
http://www.cactusplaza.com/succulent...3_204_220.html

Düzenleyen kürşad : 28-08-2007 saat 12:38 Neden: adres
Eski 28-08-2007, 13:31   #34
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Sayın Uyar bilgilendirmeniz için teşekkür ederim. Lithopsum sağlam hala Diğer pleiospilos nelii olanların hepsi öldü malesef. Hiç su vermediğim halde öldüler, gram su verdim yine öldüler.

Lithopsum da baya bir boya gitti. Şimdi direk güneş ışığı almayan bol ışıklı bir camın önüne koydum onu. İlk fırsatta da üzerindeki toprağı silkeleyip dere kumu olan bir saksıya alacağım onu. Bu arada topraktan kuma geçirme olayını ilkbahar'a da bırakabilirim Eylül kapı da ne de olsa. Teşekkürler tekrar.

Düzenleyen İlkin : 12-09-2007 saat 16:52
İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2007, 16:09   #35
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Gerçekten çok ilginç Kagan Bey, demek bolca suluyorsunuz ve hiçbirşey olmuyor çok ilginç. Gerçi benim lithops'a da birşey olmadı diğer dediklerim öldü ama yine de korka korka su verir oldum. Belki de bolca sulama işini nehir kumu koyduktan sonra yapmakta fayda var. Dediklerinizi dikkate alacağım. Bana da kızgın güneş altında tutmayın demeleri çok mantıklı gelmiyordu, doğal ortamlarında dediğiniz gibi kızgın güneşin altında yaşıyorlar. Teşekkürler.

Eski 04-09-2007, 18:32   #36
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-05-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kagan Mesajı Göster
Bolca (toprakları kuruyunca) suluyorum ama harçları çok geçirgen. Kaktüslerime kullandığım karışımdan (1 ölçü Mineflora toprağı + 1 ölçü kaba dere kumu) kullandım ama saksıya toprağı koyarken bir kat toprak koydum, üzerine çakıllar yerleştirdim, sonra çakıllar görünmeyene dek toprak koydum, sonra yine çakıllar yerleştirdim ve bu işlemi saksı dolana değin sürdürdüm.

Yani toprakları, tıpkı doğal ortamlarında olduğu gibi taşlı-çakıllı ve çok geçirgen. Bu yüzden su verdim mi bolca veriyorum.
Kagan Bey Bauhaus'ta poşet içinde hazır halde satılan kaktüs topraklarıyla ilgili bilginiz var mı? Benim İstanbul'da dere kumu, çakıl taşı bulma şansım pek yok ve bu toprakları kullanıp dekoratif taşlarla saksıların üzerini kaplıyorum. Kaktüslerim mutlu olur mu bu ortamda?

esen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2007, 21:13   #37
Ağaç Dostu

Evet bir Alman firmasının toprağı, zaten bütün topraklar ithal. Avrupa'daki kaktüs derneklerini ve meraklılarını düşününce, topraklara da güvenmek istiyor insan.

Eski 10-09-2007, 09:44   #38
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Lithops Schwantesii

Lithopsum ben haftasonu yokken çiçeklenmeye niyetlenmiş Heyecanla bekliyorum bakalım çiçeği nasıl olacak?

Eklenen Resimler

Eski 11-09-2007, 10:29   #39
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sevgili İlkin maşallah çok güzel görünüyor doğrusu çiçeğini bende çok merak ediyorum.En kısa zamanda bende edinmek istiyorum.Çiçek açınca resimlerini bizimle paylaşırsanız çok seviniriz.İşallah biran evvel açar...

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 11:53   #40
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Giriş Tarihi: 17-11-2006
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İlkin Mesajı Göster
Lithopsum ben haftasonu yokken çiçeklenmeye niyetlenmiş Heyecanla bekliyorum bakalım çiçeği nasıl olacak?
Sevgili Ilkin,
Beklemene gerek yok, bak ben sana Lithopsunun cicegini actirdim

Eklenen Resimler

uyar11 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 12:21   #41
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Vay canına, benimki demek böyle açacak. Yaşasın. Gidip gidip bakıyorum daha açmadı Mucize bunlar gerçekten.

Teşekkürler sevgili Uyar

Bu arada sizin 31. mesajınızdaki lithopsun adı ne?

Eski 11-09-2007, 12:38   #42
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Galiba Lithops aucampiae

Eski 11-09-2007, 12:46   #43
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Evet büyük ihtimalle o, intten bakınca onun resimleri çıkıyor. Çok güzel bir rengi varmış. Bakalım Taner Bey'de var mı? Ah ah görüp de bulamamak ne feci oluyor

Teşekkür ederim.

Bu arada burda gördüğüm lithopsun resmini b.sayarımda arıyorum ben, nerede nerede diye B.sayar ve burası birbirine girdi. Burada bulunca rahatladım.

Eski 11-09-2007, 17:25   #44
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Çiçek açan bir lithops'a daha çok su vermek gerekir mi acaba? **** yapraklarına su fısfıslamak

Eski 11-09-2007, 19:19   #45
Ağaç Dostu

Kagan's Avatar

Giriş Tarihi: 07-04-2005
Galeri: 54
Taşotları'nın (Lithops'lar) sulanması ile ilgili kaynaklarda şu bilgiler var:

"Sonbaharın ikinci yarısında sulama tümüyle kesilmelidir. Bitkiler sonbaharda çiçek açar."
http://www.palmiyemerkezi.com

"Sonbaharda çiçek açtıktan sonra Kasım-Aralık gibi bitkinin üzeri yumuşamaya başladığında sulama kesilir, ilkbaharda bitki üzerindeki yarıktan yeni bitki göründüğünde alıştıra alıştıra sulamaya başlanır. Kışın bir kez bile su verirseniz bitki büyük olasılıkla ölür."
http://www.kaktussergisi.com (Yazının altında "Angay Kaktüs Üretimi"ne teşekkür edildiğine göre bilgiler Taner Angay'dan alınmış.)

"Çok sıcak havalarda, bitkinin sağlıklı büyüme döneminde günde bir bile su verilebilir (deneyimlere göre akşam toprağını kontrol ettiğinizde tam kurumuşsa). Eylül ayından başlayarak sulama azaltılmaya başlanır, Kasım'dan başlayarak kış düzenine geçilir; yani su yok..."
http://groups.google.com/group/kaktusrehberi (Bir kullanıcı http://www.easycactus.co.uk/site/content/view/18/42 adresli siteden çeviri yapmış.)

"Yaz başından sonbahar sonlarına kadar bolca su verilir."
Nejat Ebcioğlu - Kaktüsler ve Diğer Etli (Sukulent) Bitkiler

Bu dört kaynaktaki bilgileri birleştirirsek şu sonuca varabiliriz:

Bitki yazın tam güneş altında ise, toprağı tam olarak kuruduğunda bolca sulanır. Bu tam kuruma bir günde de gerçekleşebilir, üç günde de, beş günde de; yani hava sıcaklığı, bitkinin güneş altında olup olmaması, havanın nem oranı ve buharlaşma bu konudaki etkenler...

Bitki güzün önce çiçek açıyor, Kasım-Aralık gibi üzeri yumuşamaya başlıyor. Demek ki çiçekliyken (tabi yine yukarıda sıraladığım etkenlere bağlı olarak) sulama uygulanıyor. Ama üzeri yumuşamaya başlayınca asla su yok...

Su püskürtme konusunda kendi deneyimlerinden örnek vereyim. Bu yaz bilindiği üzere havalar çok sıcaktı. Bu dönemde 2-3 kez sabahları kaktüslerimle birlikte Taşotları'ma da su püskürttüm. Yine çok sıcak havalarda sulamayı gece yaptım ve sulamayı yağmurlama şeklinde yaparak bitkileri yıkadım. Taşotları'nda da, kaktüslerde de bir sorun yaşamadım. Yalnız taşotlarının (zaten iki tane var) üzerlerinde çok küçük böcek ısırığı gibi çukurcuklar var. Bu bence böcek ısırığı. Bitkiler sağlıklı görünüyor.

Ancak geçenlerde hava oldukça soğukken, geceleyin sağanak yağmur başladı. Yağmurun farkına varıp da bitkileri eve alıncaya kadar bayağı yağmur yediler. Kaktüslerde bir terslik olmadı. Ancak taşotlarında büzüşme oluştu; bir gün sonra bu büzüşme de düzeldi.

Kagan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2007, 20:08   #46
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Taşot

Sayın kagan taşotlarına salyangozlar bayılıyor bildiğim kadar başka zararlısı yok. Bir tanesini özüne kadar yerken yakaladım iş işten geçmişti. Elimizde olan birkaç tane için etraflarını ilaçla çevirdik kalanlar şimdi emniyetteler.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2007, 08:57   #47
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Bilgiler için teşekkür ederim Kagan Bey, baya faydalı anlattıklarınız. Ben hergün olmamakla birlikte çok az su fiskiyesi yapıyorum. Çiçek açımından sonra büzülme başlayana kadar da su oranını yavaş yavaş azaltacağım.

Düzenleyen İlkin : 12-09-2007 saat 16:54
Eski 17-09-2007, 11:56   #48
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Lithops Schwantesii çiçek açtı.

Eklenen Resimler

Eski 17-09-2007, 12:07   #49
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çok güzel koksu var mı?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-09-2007, 12:57   #50
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Gerçekten de çok güzel, seyrine doyum olmuyor ama kokusu yok Bir de akşam üstüne doğru açıyor!

Eski 18-09-2007, 12:01   #51
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Lithopslarımla ilgili bir konuda danışmak istiyorum. Onlar için 2 tane saksı aldım, toplam 12 lithopsumu bunlara taksim edeceğim. Kum ve minik taş ağırlıklı olmak üzere kompost toprak ve torf koyayım diyorum. Ama şöyle bir sorun var. Aldığım saksı seramik ve fırınlanmamış, bir bakayım su ne olacak dedim, içine biraz su döktüm bir süre bekleyince suyu çektiğini gördüm. Acaba bu avantaj mı dezavantaj mı? Toprakta fazla nem varsa çekmesi iyi mi olur? Elimi sürünce nem gelmiyor ama o kadar su nereye gitti anlamadım Bir de delik açacağım saksılara matkapla. Bu konuda bir yardımcı olursanız sevinirim.

Eski 19-09-2007, 03:41   #52
Ağaç Dostu

uyar11's Avatar

Sevgili Ilkin,
Lithopslar icin en uygun saksilar ici ve disi sirli olmayan toprak saksilar, Nedeni ise; topraktaki asiri nemi emmeleri. Lithopslar kilcal koklere sahip olduklarindan, saksinin emmis oldugu bu nemi, bu kilcal kokleri sayesinde rahatlikla alabilirler. Bu yuzdendir, hic topraksiz, sadece kucuk cakil taslari ile, bu toprak saksinizi doldursaniz ve lithopslarinizi dikseniz bile, cakil taslari arasinda hapsolmus ve saksi tarafindan emilmis nem bile onlara yetecek, curume riski en aza indirgenmis olacaktir.
Akliniza su soru gelebilir; yetistiriciler neden plastik saksilarda ve toprak icinde yetistiriyor oyleyse!
Seralarda yetistirilen bu tur bitkiler, cok ozel sartlar altinda, kontrollu ve hizli bir sekilde yetistirildiklerinden dolayi sorun yasanmiyor. ( Aslinda yasaniyor, cok miktarlarda yetistirilen bu tur bitkilerde curume olmuyor degil ama kalan saglar bizimdir denip, sadece saglikli olanlar sizlere ulasiyor )
Satin aldiginiz boyle bir bitkiyi ayni saksisinda uzun sure yasatmaniz mumkun olmuyor, zira siz, hicbir zaman yetistigi yerdeki atmosferi saglayamiyorsunuz ve malesef sonu belli. Eger satin aldiginiz bitkinin ozelliklerini bilirseniz, gereksinimlerini de bilirsiniz demektir. Butun bitkiler seralarda yetistirilmelerine ragmen, normalde dogada, bazen cok zor sartlar altinda zaten varlar, onemli olan alismis olduklari ortamlari onlara saglamak.
Son olarak da sana buradan bir link gonderiyorum, doya doya seyret.
Saygilar.

Düzenleyen uyar11 : 19-09-2007 saat 04:34
Eski 19-09-2007, 08:28   #53
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Sevgili Uyar Abi harika bilgiler verdin gerçekten. Dün saksılarıma matkapla delikler açtım. Bu yazımı yazdıktan sonra gidip gelip bakıyorum bir cevap yazmışmısınız diye Şimdi hemen gidip saksılara alabilirim gönül rahatlığı ile. Sonra resimlerini de eklerim. Gerçekten hep düşünürdüm bu lithopslar üretim yerlerinde büyüyorlar, çiçek açıp içinden tekrar yapraklar çıkartıyorlar da biz de niye sorun oluyor diye... Şimdi biliyorum artık. Verdiğiniz link de çok güzel.

Teşekkürler herşey için.

Eski 19-09-2007, 08:45   #54
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
İlkin'ciğim lithopsun çok güzel. Tembellik edip okuyamadım geçmiş mesajları ama yakındığına göre bakımı zor olmalı .

Zor olan her zaman daha anlamlı oluyor. Sana başarılar diliyorum. Senin geliştirmeni izleyerek yakında bir tane de ben edinebilirim.

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 10:22   #55
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Teşekkürler Nevsune Hanım... Kesinlikle siz de almalısınız Lithopslardan.

Deminden beri lithopslarımı yeni saksılarına aktarmakla uğraşıyorum, her taraf taş kum oldu ama aldığım kum 2.kayık saksı için yetmedi O yüzden hafta sonu benim ayaklar yine çiçekçilerin yoluna götürür beni

Bakalım nasıl olmuşlar? Çok az da toprak koydum ama baya kum taş var içinde. Umarım köklerine zarar vermemişimdir; ip incecik kökleri varmış. İnşallah yaşarlar.

Eklenen Resimler

Eski 19-09-2007, 19:43   #56
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 22-08-2007
Helal olsun sana. Sanatçı kişiliğini konuşturmuşsun.Yayınladığın bütün resimlerdeki, kaktüs ve çiçeklerin hepsi bakımlı çok güzel. Tebrikler. Hoşçakal.

mehtap gürbüz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2007, 23:04   #57
Ağaç Dostu

İlkin sanat eseri gibi olmuş. Lithops'lar özellikle bu tip saksılara çok yakışıyor, ben de aynı saksının dikdörtgen şeklinde olanına diktim (bakınız kaktüs kardeşliği)
Yalnız dibine koyduğunuz taşları bu kadar bol nereden buluyorsunuz, üstelik küçük küçük? Benim de yarın lithops'larım geliyor Taner Bey'den, bol bol taş karıştırayım diyorum yazılanları okuyunca. Ama İstanbul'da nereden bulacağım? dekoratif amaçlı satılanlar da çok büyük

Eski 20-09-2007, 15:44   #58
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Bu yazılanları daha yeni görüyorum Teşekkürler Mehtap Hanım ve Esen Hanım

Valla onlara acayip bir sevgi veriyorum. Bir görseniz gelen giden müşteriler, arkadaşlarım bir vitraylarıma bir kaktüslerime bakıyor. Kaktüsçü müyüm vitraycı mı belli değil

Bu minik taşları ben praktikerden aldım. Akvaryumcularda da vardır. Aslında Uyar Abi toprak koyma dedi ama ben dayanamadım eski mantık işte biraz ekledim. Besin nereden alacaklar diye düşünüyorum sonra. Kullandığım saksı da nem çektiği için iyiymiş bilmeden aldım ama acemi şansı işte tuttu bu sefer. İçi dışı sırsız olacak.

Hepberaber sevdiğiniz kaktüs ve sukulentlerle mutlu bir ömür diliyorum sizlere de

Bu arada bir bakın çevrendeki akvaryumculara, mutlaka onlarda vardır. Bulamazsan eğer taş, ben sana alıp yollarım buradan...

Düzenleyen İlkin : 20-09-2007 saat 16:27
Eski 20-09-2007, 21:28   #59
Ağaç Dostu

Sevgili İlkin akvaryumcularda görmüştüm, ama forumda bir ara onların mermer kırığı olabileceği ve bitkiye zarar verebileceği üzerine bir şeyler okumuştum o yüzden sildim o seçeneği beynimden. Ancak gerçek taşı ayırabilirim mermer kırığından ve İstanbul'da pek çok pet shop'ta gördüğümü de hatırlıyorum. Ben Taner Bey'den gelenleri diplerindeki topraklarla birlikte aktardım bu tip bir saksıya ve yan yana diktim. Yani hiç topraksız bırakmak bir yana sadece üsttekiler dışında içi kaktüs toprağı oldu. Azaltayım mı toprağı ben de?

Eski 20-09-2007, 21:42   #60
Ağaç Dostu

zeonka's Avatar

Giriş Tarihi: 17-03-2007
Sevgili İlkin gerçekten çok hoş görünüyorlar.Çiçeğini de ilk defa görüyorum çok güzelmiş acaba hepsi sarı renki açıyordur.

zeonka Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024