agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni521Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-08-2014, 11:10   #511
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Fotoğraf yok ama anladığım kadarıyla toprak suyu emmiyorsa bunun normal olmadığını anlamalıyız. Nasıl bir Toprak ki bu? Tabaktan yani alttan sulama yapmanız durumunda saksı altı delik ise suyu emerek alması gerekir. Üstten suluyorsanız çimento gibi bir malzemeyle kaplı değilse yüzeyde su 3 gün durmaz. Doğrusu ben pek anlamadım görmeden. Çok suyu sevmez bu bitki zaten de, suyu çekmemesi toprak ile ya da saksı tabanı ile ilgili (artık nasıl suluyorsanız, üstten ya da alttan) bir sorun var gibi anlamama yol açtı. Dediğim gibi fotoğrafsız bu kadar anladım.

Yeni saksı (altı delikli) ve yeni toprak karışımına bitkinizi yeniden dikin isterseniz. Ben olsam böyle yaparım.

Kolay gelsin.
Suyu cekmiyor derken toprak uzun süre ıslak kalıyor yani haftada birkez bir bardak su ile suluyorum fotograf eklemeye çalışıyorum olmuyor bitkinin toprağı gayet gevşek ve geçirgen ama ne hikmetse baharda iyi gelisiyor yazın bozuluyor bitkim 17 senelik bu arada yaslandimu acaba uc kere kurudu kurtardım önceden

zeyno82 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 11:47   #512
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zeyno82 Mesajı Göster
Suyu cekmiyor derken toprak uzun süre ıslak kalıyor yani haftada birkez bir bardak su ile suluyorum fotograf eklemeye çalışıyorum olmuyor bitkinin toprağı gayet gevşek ve geçirgen ama ne hikmetse baharda iyi gelisiyor yazın bozuluyor bitkim 17 senelik bu arada yaslandimu acaba uc kere kurudu kurtardım önceden
Rizom gibi bir kök yapısı olduğu için üstteki yeşil aksam kurusa bile, köklerini canlı ve sağlıklı ise yine yeşerir. Haftada bir fazla geliyordur belki de sulama için. Bence siz piyasadaki kaktüs topraklarını tercih edebilirsiniz. Belki de toprağını beğenmiyordur, kaldı ki toprak seçen bir bitki de sayılmaz. Fazla sulamayın bence. Belki onbeş günde bir, koşullarınızı da bilemiyorum ki, güneşte mi, kapalı alanda mı? Benimkiler bahçede ve toprak neredeyse iyice kurumadan su vermiyorum. Yani biraz gözlem ve ilgi, ortamda neyi sevip neyi sevmediğini keşfetmek size kalıyor. Şimdilik aklıma gelen başka bir şey yok. Bu sayfaları iyice didikleyin belki bir ipucu yakalayabilirsiniz. Belki diğer arkadaşlarım bir şeyler önerebilirler.

bb_re beğendi.
kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 13:12   #513
Ağaç Dostu

dinozor's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2013
Galeri: 2
Paşa kılıcını çok seviyorum. Eve ilk getirdiğimde eşim babaanne bitkisi diye burun kıvırmıştı, bu yüzden serpildi herhalde. Birkaç yıldır bizimle, evin bitkiye çok da müsait olmayan bir köşesinde. Belki iki ayda bir duşa giriyor, bunun haricinde de susuz yaşıyor. Toprağı da artan topraklardan karman çorman birşey, perlit bile var içinde. Başka bitki olsa saksıyı bırakıp giderdi. Şimdi çizgisiz bir de kardeşi var, eğer o da memnun kalırsa biraz daha koyu renkli kardeşler de gelsin istiyorum.

dinozor Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2014, 17:40   #514
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kelebek çalısı Mesajı Göster
Rizom gibi bir kök yapısı olduğu için üstteki yeşil aksam kurusa bile, köklerini canlı ve sağlıklı ise yine yeşerir. Haftada bir fazla geliyordur belki de sulama için. Bence siz piyasadaki kaktüs topraklarını tercih edebilirsiniz. Belki de toprağını beğenmiyordur, kaldı ki toprak seçen bir bitki de sayılmaz. Fazla sulamayın bence. Belki onbeş günde bir, koşullarınızı da bilemiyorum ki, güneşte mi, kapalı alanda mı? Benimkiler bahçede ve toprak neredeyse iyice kurumadan su vermiyorum. Yani biraz gözlem ve ilgi, ortamda neyi sevip neyi sevmediğini keşfetmek size kalıyor. Şimdilik aklıma gelen başka bir şey yok. Bu sayfaları iyice didikleyin belki bir ipucu yakalayabilirsiniz. Belki diğer arkadaşlarım bir şeyler önerebilirler.
Sayın kelebek calisi inanın ne lazımsa alırım yeterki ölmesin cam önünde duruyor ıstanbul havası ışte aldığı hava kaktus topraginida alirim gübre **** sıvı besin olarak ne onerirsiniz
Resim yükleyemememin sebebi fotoğraf boyutu 70 kb olacakmış ne kadar kuculttuysem de o kadar olmadı forumda yüklemedi haliyle

Eski 16-08-2014, 16:57   #515
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Arkadaşlar kılıç bitkisinin çelikle çoğaltılma zamanı haziran ve temmuz ayları. Sıcak ve bol güneş alan bir yere koyarsanız bir aya bile kalmadan kökleniyor hepsi.

YeniBON beğendi.

Düzenleyen esterabad : 16-08-2014 saat 17:00 Neden: foto
esterabad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-08-2014, 17:07   #516
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-01-2013
Köklenen kılıçlardan fotoğraflar

Arkadaşlar, geçen günlerde çelik ile köklendirme yaptığım saksıları kontrol ettim. Durum bu.

Eklenen Resimler

YeniBON, lusoari, Muda ve 2 kişi beğendi.
esterabad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2014, 14:04   #517
Ağaçsever

zeyno82's Avatar

Kilicimin esas sorununu buldum sanırım ortadaki filizin hemen yanındaki dal içe kıvrım yaparak filizi bogmus güneş almasını engellemis ışık alamayan filiz gelismeyince tüm kılıç bitkisi bozulmaya baslamis şimdi kıvrılıp filizi sıkıştıran yaprağı kestim 10 cm uzunluğunda parçalara böldüm bir saksiya çelikledim inşaallah geç kalmamışımdir şimdi 6 yeni çeliğimde oldu bir yandan yavruları dört gözle bekleyeceğim

YeniBON beğendi.
Eski 22-08-2014, 17:52   #518
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-01-2008
Galeri: 44
Alıntı:
Sayın kelebek calisi inanın ne lazımsa alırım yeterki ölmesin cam önünde duruyor ıstanbul havası ışte aldığı hava kaktus topraginida alirim gübre **** sıvı besin olarak ne onerirsiniz
Resim yükleyemememin sebebi fotoğraf boyutu 70 kb olacakmış ne kadar kuculttuysem de o kadar olmadı forumda yüklemedi haliyle
Ben bitkilerin toprak, saksı değişimi, çelikleme v.s...gibi bitkiyi yoran ve bir tür şoka sokan işlemleri gerçekleştirdiğimde ilk bir ay bazen iki ay bitkiye besin takviyesi yapmayı uygun görmüyorum. Yerine adapte olduğundan emin olunca besin verilebilir.

kelebek çalısı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 12:36   #519
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2014
Merhabalar,
En az 10 yıldır benimle olan kılıcımı geçen kış balkona aldım. İlk zamanlar iyi gidiyordu. Sonra birden yaprakları kendini saldı. Hemen çıkarıp köküne baktım. Kökleri sağlamdı. Köklerini başka saksıya aldım. Bozulan yaprakların bazılarını başka saksılara diktim. Bazı yaprakları bir kaç defa keserek bir kavanoz suya koydum. Bütün bunlar bahar başında oldu. Şimdi köklü dikilenler son derece sağlıklı boylandı saksını doldurdu gibi bir şey. Yaprak olarak dikilenler bir sürü filizler verdi. Kavanozdaki yapraklar köklendi anneme verdim. Onlarda gayet sağlıklılar. Tutan yaprakların analarını keserek tekrar kavanoza koydum. Onlarda köklenmeye başladılar. Şimdi sonbahara giriyoruz. Suda iyice köklenmesini beklesem mi yoksa hemen diksem mi? Havalar soğurda suda köklenen yapraklar çürür diye korkuyorum. Sizce ne yapmalıyım? Cevaplarınız için teşekkürler.

pembefil Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-09-2014, 12:47   #520
Yeni Üye

Kılıçlarımı korka korka toprağa diktim. Bakalım nasıl gelişecek. Allahtan havalar pek fazla soğumadı. İnşallah bu yapraklar da tutmayı başarır. Sanırım bu aralar bu sayfaya uğrayan yok. Yinede sonuçları yazacağım.
Sevgiyle kalın.

nzlıcan beğendi.
Eski 21-10-2014, 15:27   #521
Yeni Üye

Çürüme olmadı. Hepsi tuttu. Bir sürü kılcım oldu.Dışarıda balkonda duruyorlar sanırım artık yavaş yavaş içeri alma zamanı geliyor. Güzllerimin resimlerini çekip yüklemeyi başarabilirsem sizlerle paylaşırım.
Sağlıkla ve sevgiyle kalın.

Eski 30-10-2014, 13:02   #522
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 17-06-2013
Alıntı:
Kilicimin esas sorununu buldum sanırım ortadaki filizin hemen yanındaki dal içe kıvrım yaparak filizi bogmus güneş almasını engellemis ışık alamayan filiz gelismeyince tüm kılıç bitkisi bozulmaya baslamis şimdi kıvrılıp filizi sıkıştıran yaprağı kestim 10 cm uzunluğunda parçalara böldüm bir saksiya çelikledim inşaallah geç kalmamışımdir şimdi 6 yeni çeliğimde oldu bir yandan yavruları dört gözle bekleyeceğim
çiçeğimin yapraklarındaki buruşmaya ben de bir türlü çare bulamıyorum gözümün önünde ölüyor çiçeğim sebep ne olabilir toprağı çok sulamıyorum soğukta bırakmadım hiç , hep çok aydınlık cam kenarında ve sık sık esinti almasını sağlıyorum.. kafayı yemek üzereyim :s

zeyno82 siz çözebildiniz mi sorunu? benim için çok çok önemli bir çiçek. diğer arkadaşların değerli tavsiyelerine de ihtiyacım var.

hakiki cicoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-10-2014, 13:26   #523
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Kılıç esinti sevmiyor. Onu "siz birkaç saat dursanız boğulacak gibi oldum" diyeceğiniz ışığı bol bir yere koyun, sulamayı toprağı iyice kuruyunca ve az miktarda yapın, kısa sürede kendini toparlayacaktır.

Bizim evimizdeki kılıçta da aynı sorunlar vardı. Onu yukarıda tarif ettiğim gibi bir yerde tutuyorum 3-4 aydır. Çiçek coşmuş durumda.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-10-2014, 15:58   #524
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Kılıç esinti sevmiyor. Onu "siz birkaç saat dursanız boğulacak gibi oldum" diyeceğiniz ışığı bol bir yere koyun, sulamayı toprağı iyice kuruyunca ve az miktarda yapın, kısa sürede kendini toparlayacaktır.

Bizim evimizdeki kılıçta da aynı sorunlar vardı. Onu yukarıda tarif ettiğim gibi bir yerde tutuyorum 3-4 aydır. Çiçek coşmuş durumda.
hosseda teşekkür ederim hemen deneyeceğim. bu arada kalorifer peteğinin üzerinde durması faydalı olur mu yoksa zararı mı dokunur acaba? peteğin üzerine bir kaç kat tahta levha koydum çiçek de onun üzerinde duruyor soğuktan etkilenmesin diye.

YeniBON beğendi.
Eski 31-10-2014, 21:27   #525
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Petek üzerinde duracağına peteğe yakınca ve ışıklı bir yerde durmasını tercih ederdim.

Ancak ben sadece tecrübelerime dayanarak yazıyorum. Günlük takibe alarak karar verin yeri hususunda. O sevdiği yeri belli edecek mutlaka size.

Laleci_03 beğendi.
hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-11-2014, 18:18   #526
Yeni Üye

internette succulent türlerdeki yaprak buruşmasının bitkinin su rezervlerinin artık tükenmesine işaret ettiğini okudum. kılıcımın bulunduğu toprak ile ilgili de tereddütlerim vardı . ben de kaktüs toprağı alarak (koçtaştaki hazır karışım markasını hatırlamıyorum) çiçeğimin toprağını değiştirdim biraz su verdim ve çok güneş alan ve petekten uzak bir yere koydum. inşallah yanlış birşey yapmamışımdır.. mevsimsiz yaptığım toprak değişimi çiçeğimi öldürmez ve çiçeğim kendisini toparlar..

Eski 23-02-2015, 13:49   #527
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-04-2014
Sayin Estarabad, mesajiniz gecen yila ait ama celiklerinizi ne zaman ekmistiniz ve koklenmeleri ne kadar surdu?

EsAyTio Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-04-2015, 23:32   #528
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 02-02-2014
Merhaba...

Arkadaşlar, paşa kılıcım bir-iki günde bu hale geldi rengi açıldı, beyazlaştı, iç kısımlar ise bembeyaz ve buruşuk, neden olmuş olabilir, nasıl kurtarabilirim? fazla sulamadan olmuş olabilir mi?
Teşekkürler...

Eklenen Resimler

Laleci_03 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 08:39   #529
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Giriş Tarihi: 14-04-2013
Aniden güneşe mi çıkardın sayın laleci03 ?

Laleci_03 beğendi.
gökhan Arslan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 09:23   #530
Ağaç Dostu

Gökhan ağabeyim, hiç o şekilde düşünmemiştim ya Tam isabet, evde duruyordu, biraz havalansın diye balkona çıkarmıştım demek ki o yüzden oldu Kurtulma şansı var mı peki?

Eski 25-04-2015, 10:31   #531
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Sen en iyisi onu gölge bir yere al zaten yumuşayan yapraklarından artık fayda gelmez yeniden sürgün verecektir inşallah Bu arada aklında bulunsun sukkulentler ani ısı değişimlerine pek dayanıklı değiller. Saygılar.

Laleci_03 beğendi.
Eski 25-04-2015, 10:40   #532
Ağaç Dostu

Verdiğin bilgiler için çok teşekkürler Gökhan ağabeyim
Dediğin gibi inşallah sürgün verir, bakalım ne olacak

Eski 25-04-2015, 11:01   #533
Ağaç Dostu

Milla's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Sevgili Laleci_03, ne yaptın sen? Paşa kılıcı haşlama mı Şaka bir yana ben düzelebilir gibi görüyorum. Gölgede tut ve yeni sürgünler vermelerini bekle en iyisi. Sonrasında bozulan yaprakları ara ara alırsın. Üzme kendini.

Laleci_03 beğendi.
Milla Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2015, 11:10   #534
Ağaç Dostu

Öyle deme Milla ablam ya
Hemen gölge bir yere alıyorum, tamamdır Milla ablam sana da çok teşekkür ederim

Milla beğendi.
Eski 25-04-2015, 11:16   #535
Ağaç Dostu

gökhan Arslan's Avatar

Rica ederim

Laleci_03 beğendi.
Eski 18-05-2015, 14:14   #536
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-09-2009
Arkadaşlar bunlarda benim paşalarım geçen sene her biri 3. 4 dal çiçek verdi bu sene merakla bekliyoruz yorumlarınızı bekliyorum

april13 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 14:26   #537
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Kisin serin yerde mi duruyor. Benim ki hep iceride duruyor. Hic acmadi. Kaltuslerde oldugu gibi acmasi icin kışın usumesi mi gerekiyor? Bu arada cicegi cok guzel kokuyormus diye duydum.

april13 ve Laleci_03 beğendi.
samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 14:42   #538
Ağaçsever

Evet çiçeği muhteşem kokuyor ve balının tadıda harika kışın camekanlı balkona alıyorum kış balkonu dediğimiz yere camı açık oluyor aralık şekilde yazında balkona alıyorum ama kışın neredeyse hiç sulmıyorum durumu bu boyu 1 metre neredeyse

Laleci_03 ve samur beğendi.
Eski 19-05-2015, 11:08   #539
Ağaç Dostu

samur's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Red face

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi april13 Mesajı Göster
Evet çiçeği muhteşem kokuyor ve balının tadıda harika kışın camekanlı balkona alıyorum kış balkonu dediğimiz yere camı açık oluyor aralık şekilde yazında balkona alıyorum ama kışın neredeyse hiç sulmıyorum durumu bu boyu 1 metre neredeyse
Masallah, pasa kilicina 7 sene bakinca ev alirsin derdi buyukler, 1 m i gecince artik siz de yeni bir ev alirsiniz

april13 ve Laleci_03 beğendi.
samur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-05-2015, 13:43   #540
Ağaçsever

o tezi çürüttük biz 20 seneyi aşkın bizimle beraber 1 m ulaştı henüz nasip olmadı

Laleci_03 beğendi.

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:11.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024