agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni521Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-09-2020, 12:22   #661
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Paşa kılıçları o şekilde yandan yavru vererek yayılırlar.. Bunları çoğaltmak için de kullanabilirsiniz ya da bitkinin daha dolu olması için o şekilde kalmalarına da izin verebilirsiniz... Sizin amacınıza bağlı... Çoğaltmak için, ana bitkiyle yavru arasındaki toprağın ortasından keskin bir kürek, bıçak vb. ile yukarıdan aşağıya baskı uygularsanız ikisini bağlayan kökü keserek ayırmış olursunuz... Daha sonra yavrunun olduğu kısmı mümkün olduğunca toprağıyla birlikte, toprağını dağıtmadan alıp uygun bir saksıya ortalayarak yerleştirir ve toprak ilavesiyle şeklini verirsiniz...
Dibi deliksiz saksıya kesinlikle dikmeyin bitkinizi. Bu saksılar bitki sağlığı için hiç uygun değil, çürütürsünüz bitkiyi...
Ben senseveria'larım için bahçe toprağı kullanıyorum yıllardır ve sorun yaşamadım... Yine de bunu öneri olarak söylemiyorum... Bu sayfada daha önce toprakla ilgili öneriler olabilir, bir bakın dilerseniz... Bol şans...
Anladım bunları uygulayacağım inşallah. Çok teşekkür ediyorum verdiğiniz bilgiler için. Bahçe toprağım da var saksı da başka bir saksıya ekeyim. Çok sağolun...

Mesut Temiz beğendi.
kitapkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2021, 10:58   #662
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
nemli toprak

İyi günler dilerim. Fotoğrafını gördüğünüz paşa kılıcı bitkisini 2 ay önce bir gross marketten aldım. 2 haftada bir suluyorum. Saksısı da drenajlı. İlk aldığımdan beri toprağı çok nemli. Henüz saksı ve toprak değişimi yapmadım. Mayis ayını bekliyorum. Toprağının haklılığı hiç düşmüyor. Sanırım yapısından kaynaklı. Acaba köklerini çürütür mü çünkü aldığımdan beri sanki hiç büyümedi. Büyümemesi normal midir? Bu arada geçen hafta yavru verdi.

Eklenen Resimler

aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 13:55   #663
Yeni Üye

gardenya7's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
İyi günler dilerim. Fotoğrafını gördüğünüz paşa kılıcı bitkisini 2 ay önce bir gross marketten aldım. 2 haftada bir suluyorum. Saksısı da drenajlı. İlk aldığımdan beri toprağı çok nemli. Henüz saksı ve toprak değişimi yapmadım. Mayis ayını bekliyorum. Toprağının haklılığı hiç düşmüyor. Sanırım yapısından kaynaklı. Acaba köklerini çürütür mü çünkü aldığımdan beri sanki hiç büyümedi. Büyümemesi normal midir? Bu arada geçen hafta yavru verdi.
merhaba benim paşa kılıcımda aynı vaziyette kasım ayında çiçekçiden almıştım, o günden beri 1 cm dahi büyümedi ne renginde değişme oldu ne de sertliğinde, her şeyi aynı duruyor. kapalı ortamında cama yakın mesafede aslında yeterli gün ışığını alıyor. aldığımdan beri haftada 1 suluyordum toprağı 1 haftada kuruyordu. Fakat nerdeyse 1 aydır toprağı hep nemli kurumuyor. en son 2 hafta önce suladım hala toprak nemli. Güneş mi istiyor sulama ne aralıkta olmalı bilmiyorum.

gardenya7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-04-2021, 14:22   #664
Yeni Üye

gardenya7's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2020
Question 2 haftada kurumayan nemli toprak

fotoğrafı da bu şekilde, torf karışımlı toprak.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
gardenya7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-04-2021, 19:27   #665
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-03-2021
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gardenya7 Mesajı Göster
merhaba benim paşa kılıcımda aynı vaziyette kasım ayında çiçekçiden almıştım, o günden beri 1 cm dahi büyümedi ne renginde değişme oldu ne de sertliğinde, her şeyi aynı duruyor. kapalı ortamında cama yakın mesafede aslında yeterli gün ışığını alıyor. aldığımdan beri haftada 1 suluyordum toprağı 1 haftada kuruyordu. Fakat nerdeyse 1 aydır toprağı hep nemli kurumuyor. en son 2 hafta önce suladım hala toprak nemli. Güneş mi istiyor sulama ne aralıkta olmalı bilmiyorum.
Merhaba, paşa kılıcı yapısında su depolar sonra da o suyu kullanır. Dolayısıyla fazla sulanmaktan hoşlanmaz. Haftada bir kez az miktar sulama yeterlidir. Kanaatkar bir bitkidir dolayısıyla torfa adapte olabilir ancak drenajı yüksek ve havadar topraklardan daha çok hoşlanır. Torfun su tutma kapasitesi yüksek olduğundan kolay kurumaz. Torfa drenajı yükseltecek maddeler ekleyebilirsiniz. Toprak karışımlarıyla uğraşmak istemiyorsanız kaktüs ve sukulentler için üretilen yüksek drenajlı toprak ile torfu karıştırarak paşa kılıcı için kullanabilirsiniz. Ayrıca paşa kılıcı yavaş gelişen bir bitki, gelişmesini gözle görmek pek mümkün değil ancak uygun olmayan koşullarda büyüme ve gelişme hızını yavaşlatabilir.
İyi günler.

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Konusuzinsan : 21-04-2021 saat 12:51 Neden: Ekleme
Konusuzinsan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-05-2021, 14:19   #666
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-06-2020
iyi günler. acil olarak paşa kılıcımın toprağına değişmem gerek. elimde torf perlit kil bilyesi ve vermikülit var. bunlardan hangilerini kullanarak çiçeğim için iyi bir karışım yapabilirim ? yardımcı olursanız çok mutlu olurum , çiçeğimi kaybetmek istemiyorum, 8 yıldır benimle ��

zeygültan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024