agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni521Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-01-2017, 18:38   #571
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 30-08-2011
Bulamadım

alaoğlu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-02-2017, 15:58   #572
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Galeri: 1
Merhabalar, yaklaşık 7 ay önce yapraktan kılıç çoğaltmaya çalıştım ama şu ana kadar herhangi bir işaret vermediler. Fotoğrafını paylaştığım çelikler gayet sağlıklı görünüyor ama neden henüz çoğalmadılar? Daha beklemem gerekir mi?
[IMG][/IMG]

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2017, 12:19   #573
Yeni Üye

Denizp's Avatar

Giriş Tarihi: 06-09-2016
Yine ben Ana bitkimin minik yavruları ne zamandır büyümüyordu, büyük kılıçlar da uzamıyordu o yüzden saksısını değiştirdim sonunda. Kökler net çıkmamış ama kahverengiler. Bu normal mi yoksa çürümüş/kurumuşlar mı? [IMG][/IMG] Cevap bekliyorum sizden.

Denizp Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 13:22   #574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-02-2017
Arkadaşlar ben bu paşa kılıçları aldım ama 2 çeşiti varmıs bodur ve boyları uzayan bunlar bodur yoksa boyu uzayan cinsten mi?

Eklenen Resimler

namtha ve ibocandan beğendi.

Düzenleyen Güler : 27-02-2017 saat 16:49
Yasir kara Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 16:49   #575
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Arkadaşımız Yasir kara'nın sorduğu soruya cevabı olan var mı?

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-02-2017, 18:17   #576
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-09-2007
Galeri: 3
Paşa kılıcının ( biz ev yaptıran diye biliriz) uzamayanı yoktur.

hosseda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-03-2017, 14:31   #577
Ağaçsever

blgctn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Question

Merhaba çiçek dostları. Ben kendimi bildim bileli annemin evinde bu çiçek var. 1 kere çiçek açtı hatta çok şaşırmıştık.

Şimdi annem sağlık sorunlarından dolayı -ki 1 aydır hastanede yatıyor- bu cancağızlarda ölmekteler sanırım uzunca bir süre kimsenin aklına bunlara su vermek gelmemiş.

Saksı değişimine gidemem küçük bebeğim var ve bensiz hayatta durmuyor (sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum)

Kendilerini toparlamaları için önerebileceğiniz vitamin gübre filan varsa çok memnun olurum. Bir boş vaktimde çiçeğim iç kısımlarında tamamrn kurumuş sürgünler var onları temzilemeyi planlıyorum yoksa kalsınlar mı?

Eklenen Resimler

münevver48 ve Muda beğendi.
blgctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-03-2017, 08:33   #578
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Annenize geçmiş olsun. Umarım en kısa zamanda iyileşir. Paşa kılıcını toprağını değiştiremediğinize göre sulayıp kuruyan yapraklarını temizlemeniz yeterli. Müsait bir zamanda toprağını değiştirme işlemini yaparsınız.

Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2017, 01:47   #579
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2017
Kılıç çiçeği sorunu

Merhaba arkadaşlar yeni aranıza katıldım. Sorum acil olduğu için fazla okuyamadım yorumları. Benim sorum sorulup cevaplandıysa affola.

Soruma gelecek olursam resimde gördüğünüz gibi bi akrabamın kılıç çiçeği yanlardan kurumuş ve hiçbirşey yapamıyorlar. Bu sorun için ne yapmam gerekir ya da kuruyan yerleri kurtarabilir miyim.?

Lütfen yardım edin çiçek böyle çok çirkin gözüküyor.

Çiçek sağlıksızda değil gibi gözüküyor çünkü diplerden yeni yeni minikleri var. Ayrıca saksıda iki çeşit var galiba resimden farkedebilir misiniz bilmiyorum ama sorumu cevaplarsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

KubiTuğba Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-06-2017, 17:14   #580
Ağaç Dostu

lenavita's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Arkadaşlar pasa kılıcı yapraktan uretilebiliyor ben toprak üstüne koymuştum kok çıkmış. hemen toprağa yerleştirdim nemli poşet içinde kapalı iken de kokleniyor denedim.

lenavita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-06-2017, 14:44   #581
Ağaçsever

blgctn's Avatar

Giriş Tarihi: 14-01-2013
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blgctn Mesajı Göster
Merhaba çiçek dostları. Ben kendimi bildim bileli annemin evinde bu çiçek var. 1 kere çiçek açtı hatta çok şaşırmıştık.

Şimdi annem sağlık sorunlarından dolayı -ki 1 aydır hastanede yatıyor- bu cancağızlarda ölmekteler sanırım uzunca bir süre kimsenin aklına bunlara su vermek gelmemiş.

Saksı değişimine gidemem küçük bebeğim var ve bensiz hayatta durmuyor (sevinsem mi üzülsem mi bilemiyorum)

Kendilerini toparlamaları için önerebileceğiniz vitamin gübre filan varsa çok memnun olurum. Bir boş vaktimde çiçeğim iç kısımlarında tamamrn kurumuş sürgünler var onları temzilemeyi planlıyorum yoksa kalsınlar mı?

Bu güzelim kılıçlar anneannemin gazabına uğrayıp çöpe gitti. Yanlış haturlamıyosam 4 saksı dolusu kılıç vardı

Tek tesellim kendim için bir yavru ayırmış olmam

blgctn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2017, 16:57   #582
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Paşa kılıcım çiçeklendi, her sene bu ay hiç şaşırmadan açıyor maşallah.....

Eklenen Resimler

namtha, efeege, Milla ve 4 kişi beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-07-2017, 17:36   #583
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi blgctn Mesajı Göster
Bu güzelim kılıçlar anneannemin gazabına uğrayıp çöpe gitti. Yanlış haturlamıyosam 4 saksı dolusu kılıç vardı

Tek tesellim kendim için bir yavru ayırmış olmam
Çok üzüldüm. Kimileri her yerde bunu arıyor kimileride çöpe atıyor. Yazık olmuş cidden. 2 aydır kılıç arıyorum ben mesela. Son çare internetten pahalı mahalı satın alıcam. Anneniz sağlığına kavuşmuştur inşallah.

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-07-2017, 13:09   #584
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Yeni edindiğim kılıcımın bir yaprağı pek sağlıklı durmuyor sanırım geldiği yerde ev hayvanı saldırısına uğramış onu kesip saksının dibine diksem bu ayda tutarmı? Ya da çelikleme için belli aylar varmı?
Bir de 17. sayfadayım okumaya devam ediyorum bu şerit olayı nasıl bi gizem böyle hala çözülememiş. Çok ilginç cidden. Benim kılıcımda şeritli kök olarak ayrılıp dikilmiş yeni sürgünler hep gri çıkmış.

Eski 10-07-2017, 13:15   #585
Ağaç Dostu

Kılıç yaprağını yarısına kadar su dolu pet şişeye koyarak güneşli bir yerde unutun. Bir kaç ay sonra köklendiğini göreceksiniz, o zaman toprağa alırsınız.

bergenia beğendi.
Eski 10-07-2017, 13:29   #586
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Peki Balkondamı dursun içerdemi? Evim aydınlık ama güneş vurmuyor malesef.

Eski 10-07-2017, 14:08   #587
Ağaç Dostu

Yaz süresince balkon daha iyi. En ışıklı yerine bırakın. Bir buçuk litrelik kapaklı su şişesinde üst kısımda el ayası büyüklüğünde pencere açın, şişenin yarısını geçecek kadar su doldurun yaprağı oradan suya daldırın, boyu uzunsa pencereden çıksın fazlası ve hiç suyunu değiştirmeden bırakın orada. Su azalırsa arada takviye edin.

Bende var bir tane köklendiği gibi, yavru yaprak da yaptı su içinde.

Gül Batur ve bergenia beğendi.
Eski 10-07-2017, 14:13   #588
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Şu bitki milletinin fazla sulanan toprakta çürüyüp sade suyun içinde köklenmesi ne kadarda acayip Hemen dediklerinizi uygulicam çok teşekkür ederim

Eski 14-07-2017, 11:53   #589
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Tersten diken arkadaşlar keşke sonuçları yazsalardı. Sarı şeritli olandan 5-6 cm lik bi çeliğim var tersten dikilince çürüdüğünü duydum denemelik feda etsemmi acaba ya çok kararsız kaldım.

Eski 14-07-2017, 12:36   #590
Ağaç Dostu

Gül Batur's Avatar

Giriş Tarihi: 08-03-2008
Sayın bergenia.Ters yüz fark etmiyor sarı şeritli kökten ayırma ile oluyor. defalarca denenmiştir. Kolay gelsin.

bergenia beğendi.
Gül Batur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2017, 13:17   #591
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Gül teyzecim bu sarı şeritli tam bir muamma. Şu an sahip olduğum paşa kılıcı sarı şeritlinin kökten ayrılması. 2 tane şeritli yaprağı var dibinden çıkan yarım metrelik yaprakların hepsi şeritsiz. Bahsettiğim şeritli 2 yaprağıda yarısından kesmişler zaten. Çirkin görünüyordu kalanınıda toprakla birleşen yerinden ben kestim. Uzun parçaları suya koydum kısalarında birini balkonda güneş gören saksıya diktim sonuncuyuda ters dikeyim dedim cesaret edemedim az önce evdeki saksıya diktim. İnşallah hepsi tutar çok seviyorum bu bitkiyi

Gül Batur beğendi.
Eski 23-07-2017, 09:37   #592
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hosseda Mesajı Göster
Yaz süresince balkon daha iyi. En ışıklı yerine bırakın. Bir buçuk litrelik kapaklı su şişesinde üst kısımda el ayası büyüklüğünde pencere açın, şişenin yarısını geçecek kadar su doldurun yaprağı oradan suya daldırın, boyu uzunsa pencereden çıksın fazlası ve hiç suyunu değiştirmeden bırakın orada. Su azalırsa arada takviye edin.

Bende var bir tane köklendiği gibi, yavru yaprak da yaptı su içinde.
Tarif ettiğiniz gibi yaptım 2 hafta oldu ama hala köklenme yok yapraklar sağlıklı görünüyor. Normalde köklenmesi ne kadar sürüyorki?

Eski 23-07-2017, 15:27   #593
Ağaç Dostu

Yapraklar sararmadıysa gidiş iyi. Unutmalısınız olduğu yerde bir kaç ay. Acele etmeyin netice büyük ihtimal güzel olacak.
Benim son suda köklendirdiğimi önceki hafta saksıya almıştım bu hafta gittiğimde keyfini gayet yerinde gördüm.

bergenia beğendi.
Eski 23-07-2017, 15:56   #594
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Ah bir unutabilsem zırt pırt başındayım toprağa ektiğim kısa parçalar çürüyünce bütün ümidimi ona bağladım. İyiki sizi dinlemişim. Evet yapraklar nerdeyse suya koyduğum günkü gibi görünüyor. Sadece suda kalan kestiğim kısımda hafif bir yumuşama ve beyaz yosunumsu birşeyler oluşmuş kök belirtisimi onlar?

Eski 23-07-2017, 20:29   #595
Ağaç Dostu

Büyük ihtimal köklenme...Suyu hiç değiştirmeyin çok azalırsa takviye edin sadece.

bergenia beğendi.
Eski 24-07-2017, 08:46   #596
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

https://i.hizliresim.com/VMzYGZ.jpg

Eski 24-07-2017, 16:53   #597
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Giriş Tarihi: 14-03-2007
Suda koklendirildigini ilk defa goruyorum. Hem cok yavas koklendigi icin hem de suya hassas oldugu icin curume olabilir gibi geliyor bana. Herhangi bir kaktus topragi veya gubre karistirilmis kuma veya perlite daldirsaniz ve ayda bir biraz su dokseniz dahi kokleniyor. Koklenmesi uzun suruyor ama hic koklenmedigi olmadi bu bahsettigim basit yontem ile.

bergenia beğendi.
Amanita Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2017, 16:55   #598
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Gül teyzecim bu sarı şeritli tam bir muamma. Şu an sahip olduğum paşa kılıcı sarı şeritlinin kökten ayrılması. 2 tane şeritli yaprağı var dibinden çıkan yarım metrelik yaprakların hepsi şeritsiz. Bahsettiğim şeritli 2 yaprağıda yarısından kesmişler zaten. Çirkin görünüyordu kalanınıda toprakla birleşen yerinden ben kestim. Uzun parçaları suya koydum kısalarında birini balkonda güneş gören saksıya diktim sonuncuyuda ters dikeyim dedim cesaret edemedim az önce evdeki saksıya diktim. İnşallah hepsi tutar çok seviyorum bu bitkiyi
Sari seritli pasa kilici yapraktan cogaltildiginda tamamen yesil renkte cikiyor, bir sure sonra yapraklar sari seritli hale donuyor diyenler var. Beklemek disinda yapabileceginiz bir sey yok. Kokten ayrilarak sari seritli yavrular edinilebilecegini okudum, dolayisiyla anac bitkiye erisimiz varsa kokten ayirip bir yavru alabilirsiniz.

Edit:

http://mrec.ifas.ufl.edu/Foliage/folnotes/sansevie.htm
https://plantsarethestrangestpeople....a-part-ii.html

Bu kaynaklara gore sari seritli Sansevieria nin yapraklardan celik alinarak cogaltilmasi mumkun degil. Mutlka kokten ayirmak gerekiyor.

bergenia beğendi.

Düzenleyen Amanita : 24-07-2017 saat 18:30
Eski 24-07-2017, 16:57   #599
Ağaç Dostu

Amanita's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Tersten diken arkadaşlar keşke sonuçları yazsalardı. Sarı şeritli olandan 5-6 cm lik bi çeliğim var tersten dikilince çürüdüğünü duydum denemelik feda etsemmi acaba ya çok kararsız kaldım.
Yapragin alt tarafta olan kismi kokleniyor, ust tarafta olmasi gereken kismi topraga gomerseniz curuyor diye duydum.

bergenia beğendi.
Eski 24-07-2017, 18:14   #600
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Sn Amanita sizin için nette birkaç resim buldum
http://1.bp.blogspot.com/-boFQDDxSz8...0/SAM_0545.JPG
http://3.bp.blogspot.com/-rcBA1K8rMb...0/SAM_0553.JPG
http://3.bp.blogspot.com/-_YL_UVc6B8...0/SAM_0547.JPG

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:24.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024