agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni25Beğeniler
  • 3 Gönderen Hydrosuccess
  • 3 Gönderen Hydrosuccess
  • 11 Gönderen nevsune
  • 3 Gönderen selis
  • 3 Gönderen nevsune
  • 1 Gönderen Elvan Tunçel
  • 1 Gönderen Mesut Temiz

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-08-2009, 16:39   #1
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Senecio articulatus

Benimde bir kaç tane Senecio'm var. Birinin türünü tam olarak bilmiyorum. pendulus ta olabilir gregori de.Diğeri Senecio articulata...

Eklenen Resimler

AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2009, 21:23   #2
Ağaç Dostu

berduray's Avatar

Giriş Tarihi: 15-04-2007
Galeri: 72
Bir umut var o halde, bol ışığa koyarsanız ,sıvı gübre verirseniz, çabucak büyüyebilir

berduray Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 18:31   #3
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Senecio articulatus

Senecio articulatus (Kleinia articulata) Güney Afrika'nın kurak yarı çöl bölgelerinde yaşayan gövde ve yaprakları sukkulent bir Asteraceae (papatyagiller) türüdür.Uçtan dallanan ve toprak altı uzantıları ile yan dallar oluşturan bitkinin silindirik gövdesi mavi/yeşil renkte olup zamanla boyuna kırmızı desenler oluşmaktadır.Eklemli gövde yapısı nedeniyle sosis bitkisi, mum bitkisi olarak da adlandırılmaktadır.Yapraklar sukulent yapıda olup sıcak mevsimde kurumakta ve bitkinin silindirik dallardan oluşan tipik görünümü oluşmaktadır.S. articulatus doğasında kışın yağmur mevsiminde yaprak çıkarmakta ve sonbahar/kış mevsiminde papatyagillere özgü tipik kompozit çiçekler açmaktadır.Çok ilginç görünümde olmayan çiçekler ileri derecede kötü kokuludur.Stapelia türleri ile aynı coğrafyada yaşayan S. articulatus'un kötü kokan çiçekleri sinekler ile tozlaştığını göstermektedir.(convergant evolution) Dal çelikleri ile kolaylıkla üretilen bu türün bakım özellikleri diğer sukulentler ile benzerlik göstermektedir.Yazın açıkta güneşlendiğinde gövde yapısı gelişen ve renklenen S. articulatus dona dayanıklı olmadığından kışın evde güneş alan bir ortamda tutulmalıdır.

2 yıl önce aldığım bu bitki kolaylıkla topraksız ortama transfer oldu ve hızla yan dallar oluşturdu.Yaz başında yapraklarını döken bitki yazın doğrudan güneşte bırakıldığında yaklaşık 50 cm boya ulaştı ve ilk kez çiçek açmaya başladı.Kısmen açılan çiçeklerin bile ileri derecede kötü/çürümüş et kokusunda olduğunu belirtmeliyim. Stapelialar gibi S. articulatus'un çiçekleri de daha çok gündüz kokuyor.Araştırmalar kokunun salgılanan Isovaleric asite bağlı olduğunu belirlemiş.Sukulent yapısı nedeniyle sulama eksikliklerini tolere eden bitkinin değişik kaynaklarda fazla sulama ile kolaylıkla çürüdüğü söyleniyor.Ancak topraksız yöntemde sürekli besin eriyiği içinde bulunan kökler ve bitkide çürüme ile karşılaşmadığımı belirtmeliyim.

Eklenen Resimler

Düzenleyen Hydrosuccess : 13-11-2010 saat 23:20
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 21:04   #4
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Giriş Tarihi: 10-05-2009
Galeri: 21
Bizi bu ilginç sukulent ile tanıştırdığınız için teşekkür ederim, Sayın Hydrosuccess. Daha önce çeşitli Senecio türleri görmüştüm ama bununla ilk kez karşılaşıyorum. Güzel fotoğraflar için de ayrıca kutlarım.
Tek bir şeye takıldım.Dördüncü resimdeki renklerdeki farklılık özel ışıktan mı kaynaklanıyor?

PlentyPlant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 22:37   #5
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
Çok hoş.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-11-2010, 23:05   #6
Ağaç Dostu

İlginize teşekkürler sayın dlk, PlentyPlant.
Bitkiyi daha önceden de biliyordum ve 2 yıl önce İstanbulda bir serada görünce aldım.4. görselde renkleri belirginleştirici sarı ışık kullandım ve ek olarak da post processing uyguladım.Elimde birden fazla bitki var.Bu bitki bütün yaz dışarıda güneşlendi ve gövdede kırmızı çizgiler oluştu.Çiçekler de bu bitkiye ait.Diğer bitkiler ise ev içinde olduklarından daha açık yeşil renkte.

Eski 14-11-2010, 10:28   #7
Ağaç Dostu

Açılmaya devam eden küçük, basit yapılı çiçekler (floret) ve gövde yapısı.

Eklenen Resimler

Eski 14-11-2010, 19:08   #8
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Nefis bir yapı. Anladığım kadarıyla, bu bitkinizi de topraksız ortamda yetiştiriyorsunuz, Sayın Hydrosuccess. Birkaç şey sormak istedim:
- Saksı içinde kullandığınız malzemenin veya karışımın türü nedir? (Pomza, kil tablet vs).
- Zamanla beklemiş durgun su içinde oluşması muhtemel hastalık etkenleri için, sıvı besinin yanında özel ilaçlar da katıyor musunuz?
- İhtiyaçları çok farkı olan bitki türleri için köklerdeki nem miktarı veya su seviyesi gibi faktörler için herhangi bir ölçer cihaz kullanıyor musunuz?
Daha önce anlattıysanız ve gözümden kaçırdıysam (Polythele haricinde) hoşgörün lütfen.

Eski 14-11-2010, 19:12   #9
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Sorularımı geri alıyorum. Hoyalar için gerekli olan topraksız ortam için çeşitli bilgiler vermişsiniz. Araştırırken buldum. Paylaştığınız için teşekkür ederim.

Eski 14-11-2010, 19:51   #10
Ağaç Dostu

Sukulent türleri topraksız ortamda yetiştirmek transfer veya çelikten köklendirme aşamalarını geçtikten diğer bitkilerden pek farklı değil ve oldukça kolay sayın PlentyPlant.Ben bir epifitik kaktüs, bir Stapeliad ve Hoyaya (bu üç bitki 3 ayrı kıtadan ve farklı iklim özelliklerine sahip) tamamen aynı bakımı uygulayabiliyorum.(Toprak karışımı şu şekilde olsun,kışın su verme,toprak sürekli nemli olsun, saksı altında su kalmasın vb açıklamalar önemini kaybediyor.)Yöntemin en önemli avantajlarından birisi de bu, yani bitkiler arasındaki bakım farklılıklarını sıfırlaması.

Düzenleyen Hydrosuccess : 14-11-2010 saat 21:04
Eski 14-11-2010, 20:16   #11
Ağaç Dostu

PlentyPlant's Avatar

Teşekkür ederim, Sayın Hydrosuccess. Yedekleri olan birkaç tür için deneyeceğim.

Eski 01-12-2010, 22:06   #12
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AizoaceaeFAN Mesajı Göster
Benimde bir kaç tane Senecio'm var. Birinin türünü tam olarak bilmiyorum. pendulus ta olabilir gregori de.Diğeri Senecio articulata...
Sevgili AizoaceaeFAN szin yetiştirdiğiniz sukkulentlere ve kaktüslere hayran olmamak mümkün değil.Ben buradaki saksılara koyduğunuz iri beyaz taşlara ve beyaz kuma bayıldım.İsmini ve nerede bulabileceğimi öğrenmek istiyorum.

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-12-2010, 22:24   #13
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Akvaryum taşları olabilir. Sevgili Bilge Hanım.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2010, 16:58   #14
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 20-02-2010
Sevgili Ayşe hanımcım çok güzeller ben hiç görmedim bu taşlardan...

bilge5130 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 08:42   #15
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın Hydrosuccess

Senecio Artikulatus bir süredir bildiğim ve edinmek için baharı beklediğim bir bitki. Ancak sizin bitkiniz internet ortamında gördüğüm fotoğraflara göre en güzel bitkilerden birisi. Gerek yapraklanma ve gerekse büyüme olarak oldukça iyi bakım görmüş.

Elinize, emeğinize sağlık.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2011, 17:47   #16
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 12-03-2009
Sayın Skaraca Sayın Hydrosuccess aramıza katılmıyor, sitede yaşanan sorun sebebiyle bizleri faydalı bilgilerinden mahrum bıraktı......

Hatice Tarhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-01-2011, 14:22   #17
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Sayın Hatice Tarhan,

Sayın Hydrosuccess son olarak siteye 27.01. de girmiş ama sanırım yorum yazmadı.

Sitede ne gibi sorunlar yaşandığını bilmiyorum ama bu bilgilerden bizleri mahrum etmemesi gerekir diye düşünüyorum.

skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 12:10   #18
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Geçen kış İstanbul kaktüs toplantısında, selenn'in getirip Güler hanımın "üçünüz paylaşın" diye verdiği Senecio articulatus çeliği, beni uzun, uzun aylar bekletti. Ne öldü, ne ondu derler ya, işte aynen öyle.
Name:  1a-20.12.2011-Senecio articulatus - Kopya (2).JPG
Views: 1762
Size:  55.6 KB

8 ay gibi ömür tüketen bir süre sonra çeliğin kenarında bir şeyler oluyor gibi geldi ve makro çekimle oluşumu yakaladım.
Name:  1b-27.08.2012 (2) - Kopya.JPG
Views: 1500
Size:  38.7 KB

Ondan sonra geçen 2 ay, yaşıyor mu öldü mü diye merak ettiğim 8 aya göre kolay geçti. Gelişme başladı.
Name:  1c-02.10.2012 - Kopya.JPG
Views: 1594
Size:  38.8 KB

Neredeyse 1 yıl sonra bugün, Senecio articulatusum artık küçük bir bonsai görünümünde ve gerçekten çok sevimli.
Name:  1g-01.12.2012 - Kopya.JPG
Views: 1851
Size:  61.3 KB

Bu arada, paylaşan 3 kişiden yaşatmayı başaran sadece ben oldum Sabrım konusunda kendimi kutluyorum

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 12:22   #19
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 15-07-2009
Galeri: 9
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevsune Mesajı Göster
Neredeyse 1 yıl sonra bugün, Senecio articulatusum artık küçük bir bonsai görünümünde ve gerçekten çok sevimli.
Gelişim fotoğrafları şahane.. Bana sanki 1 dakikada büyümüş gibi geldi..
Sabır konusunda kutlanmaktan öte, önünüzde eğilmek de var..

selis Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2012, 12:38   #20
Ağaç Dostu

nevsune's Avatar

Giriş Tarihi: 04-05-2007
Galeri: 215
Seliscim, yazdıklarınla beni sürekli güldürüyorsun. Köklenmedi deyip atan canımcıklarıma laf sokuşturuyordum, yoksa kendimi kutlamak gibi bir egoya sahip değilim valla

Sukulentler genelde kolay bitkiler. Kimileyin çok yavaş, kimi zaman da çabuk bir şekilde ama sonuçta mutlaka kökleniyorlar. Sabır gerek, vazgeçmemek gerek

nevsune Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 18:37   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-02-2019
Benim Senecio articulatus um sürekli boya gidiyor. Küçük gövdenin üzerinde up uzun cılız bir gövde oluştu, ve yaprak dolu üstünde... Bu gövdeden kırıp cogaltabilirmiyim ?

Mesut Temiz beğendi.
Elvan Tunçel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-03-2019, 20:52   #22
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Elvan Tunçel Mesajı Göster
Benim Senecio articulatus um sürekli boya gidiyor. Küçük gövdenin üzerinde up uzun cılız bir gövde oluştu, ve yaprak dolu üstünde... Bu gövdeden kırıp cogaltabilirmiyim ?
Cılız gövde, yeterli güneşi alamadığının göstergesi.. Daha güneşli bir yere koymanız mümkünse, daha kısa, kalın ve güçlü bir gövde gelişecektir... Ancak cılız gelişmiş kısımlar bundan sonra güneş de görse kalınlaşmayacağından, en iyisi kısa çelikler halinde köklendirip bunları iyi güneş alan bir konumda geliştirmek olur... Çelikleri temiz ve keskin bir bıçakla 15 santim civarı uzunlukta ya da uygunsa ek yerlerinden kestikten sonra birkaç gün sıcak bir odada kesik yerlerin kuruyup kabuk bağlaması için bekletin... Ardından 4-5 santim derinlikte toprağa ekebilirsiniz...

chuckybebek79 beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:49.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024