agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni8Beğeniler
  • 1 Gönderen Hydrosuccess
  • 4 Gönderen incii
  • 1 Gönderen incii

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 09-10-2010, 19:33   #1
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Ceropegia sandersonii

Ceropegia cinsi (genus) Apocynaceae ailesinde yer alan Kanarya adaları, Afrika, Arap yarımadası, Madagaskar, Hindistan, Çin, Endonezya, Filipinler, Papua Yeni Gine, Avustralya olmak üzere eski dünyada geniş yayılım gösteren halen tanımlanmış yaklaşık 200 tür içermektedir. Ceropegialar sukulent gövde ve bazıları sukulent yapraklar, fibröz bazıları tüberöz köklere sahip çoğunlukla sarmaşık bitkilerdir.Kanarya adalarındaki türler ise geçici küçük yapraklar ve dipten dallanan 1.5 m boya ulaşan odunsu gövde yapıları ile ayrı bir grup oluşturmaktadır.
Ceropegia cinsi ilk kez Carl Linnaeus tarafından 1753'te tanımlanmıştır.Ceropegia eski yunancada ''keros'' mum ve ''peges'' pınar sözcüklerinin birleşmesinden oluşmaktadır.
Tüm türlerde çiçekler dişi ve erkek organları içermekle birlikte tozlaşma sineklerin (diptera) çiçek içine yaklaşık 1 gün hapsedilmesi ve polen kesesinin serbest kalan sinek tarafından bir başka çiçeğe taşınması ile olmaktadır.(Myiophily) Bu özgün tozlaşma yöntemini gerçekleştirecek şekilde corollayı oluşturan 5 petal birleşerek alt bölümü şişkin bir tüp oluşturmaktadır.Bu tüpün içi derine doğru kaygan yüzeyli olup dışa çıkışı engelleyecek ince tüyler ile kaplıdır.

Ceropegia sandersonii, Güney Afrika,Mozambik ve Swaziland'da yaşayan sukulent yaprak ve gövde ile karakterize sarmaşık özellikte bir türdür.Bu tür Ceropegia cinsi içinde en büyük (5-7 cm) çiçeklere sahip olup paraşüt/şemsiye bitkisi olarak adlandırılmaktadır. Corollanın üstünde 5 adet pencere ile birlikte ucunda hava akımında hareket eden perde gibi ince tüyler olan şapka/şemsiye gibi bir kapak yer almaktadır.Çelik ve tohumdan üretilebilen C. sandersonii geçirgen toprak karışımlarında diğer sukulentler gibi fazla sulamadan sadece gelişim dönemlerinde gübreleyerek kolaylıkla büyütülebilir.
Bu bitkiyi geçen sene bir yapı markette ölüme terkedilmiş durumdayken sadece içinde bulunduğu saksı fiyatına aldım.Maalesef diğer 10-15 bitki bir kaç gün sonra çöpe atılmıştı.Bitki Apocynaceae ailesinin diğer türleri gibi topraksız ortama mükemmel ve hızla uyum sağladı. Yaklaşık 1 ay sonra çiçek açmaya başladı ve bir yıldır sürekli çiçek açmaya devam ediyor.Sürekli yan dallar ve yapraklar veren bitki sukulent yapısı nedeniyle susuzluğa çok dayanıklı.Tek probleminin unlu bitlere duyarlılık olduğunu belirtmeliyim.
Bitkinin güncel genel görünümü, çiçeğin gelişimi ve yaprak formunu gösteren görselleri paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

BENNU beğendi.

Düzenleyen Hydrosuccess : 09-10-2010 saat 21:02
Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 21:24   #2
Ağaç Dostu

Çiçek büyüklüğünü mukayeseli olarak gösteren fotoğraf,corollayı örten şemsiye benzeri yapının üstten ve alt yüzde sinekleri çeken renkli çıkıntının pencereden fotoğrafı,şemsiye benzeri yapının kenarlarında hava akımı ile hareket eden ışığı yansıtan ve sinekleri çeken yarı şeffaf kristalize tüylerin (cilia) yakın çekim fotoğrafları.

Eklenen Resimler

BENNU beğendi.
Eski 09-10-2010, 22:39   #3
Ağaç Dostu

Ayşe Yıldız's Avatar

Giriş Tarihi: 07-06-2010
Çok ilginç ve ilk kez görüyorum.

Ayşe Yıldız Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2010, 22:51   #4
Ağaç Dostu

Çiçeklerden birisini keserek corollanın iç yapısı ve tuzağa düşen sineğin dışarı çıkmasını geçici olarak engelleyen tüyleri görüntüledim.Stapeliad ve Hoyalar gibi Ceropegialarda da polinasyon (tozlaşma) böceklerin (burada küçük sineklerin) polenleri içeren ve ortada taşıyıcı ile birleşen 2 zarf benzeri yapıyı yani pollinium'u bir başka çiçeğe taşıması ile gerçekleşir.Polliniumu yerinden çıkardım yani sineklerin proboscis (ağızdaki emici organ) veya ayakları ile yaptıklarını bir iğne ile taklit ettim.İç corona loblarının 5 adet beyaz boynuzsu çıkıntısı, orijinal yerleşiminde pollinium, polliniumun bir iğne ucundaki mukayeseli görüntüsü ve bölümlerine ait yakın çekimler

Eklenen Resimler

BENNU beğendi.
Eski 10-10-2010, 13:50   #5
Ağaç Dostu

aysahay's Avatar

Giriş Tarihi: 01-06-2010
Harika...

aysahay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2010, 19:47   #6
Yeni Üye

anten's Avatar

Giriş Tarihi: 27-09-2010
çok güzel,etkiliyici

anten Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 20:00   #7
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Enteresan bir çiçek.Masal havası var.

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 20:02   #8
Ağaç Dostu

Oğuzhan's Avatar

Giriş Tarihi: 23-07-2006
Çiçekler tohuma dönüşüyor mu ?

Oğuzhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2010, 20:40   #9
Ağaç Dostu

Bu tür Güney Afrika kökenli olduğu için doğal polinatorları (yöresine özgü sinek türleri) burada yok.Ayrıca ev içinde baktığım için tesadüfi bir tozlaşma gerçekleşme olasılığı düşüktü ve olmadı.Yapay tozlaşma yöntemi konusunda bilgi sahibiyim.Sürekli çiçek açtığı için denemeye başlayacağım.Olumlu sonuç elde edersem buradan paylaşırım.

Eski 30-09-2012, 09:52   #10
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Bu konuya uzun süre yazi yazilmamis yinede belki arkadaslarin bu bitki hakkinda bilgi vardir diyerekten sorumu soruyorum. Bu bitki ciceklenme dönemini ne zaman bitirip dinlenmeye gecer? Uzun süredir ciceklenmesi bitsin de daha düzgün bir sekilde sarayim diye bekleyip duruyorum 5 aydir. Eger dinlenme dönemi yoksa bosuna bekleyim diye, suan uzayan sürgünlerini rast gele tutusturuyorum biryerlere, böyle giderse arapsacina dönecek.

Eklenen Resimler

selis, MİRBE, sakdag ve 1 kişi beğendi.

Düzenleyen incii : 16-11-2012 saat 06:43
incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 10:10   #11
Ağaç Dostu

sakdag's Avatar

Giriş Tarihi: 26-09-2011
Galeri: 6
Sn İncii, buralarda arayıp bulamadığmız çok çok güzel bir bitki, harika görünüyor bence...

sakdag Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-09-2012, 10:28   #12
Ağaç Dostu

incii's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2012
Sayin Sagdag, tesekkür ederim. Cok güzel bir bitki evet ve cokda kolay bir bakimi var aslinda hic bir bakimi yok diye bilirim 3 günde bir cok az bir su veriyorum deli gibi büyüyor ve cicekleri uzun süredir hic eksilmedi.
Arayip da bulamadiginiz bitkiyse size yolaya bilirim hic sorun degil. Anladigim kadariyle bir sukulent türü kesilen yeri topraga ekince kolayca kökleniyormus. Sevgiler

BENNU beğendi.
incii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:33.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024