agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni416Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-07-2019, 13:46   #361
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi w4rsoul Mesajı Göster
Lithops cins skulent Tohumdan cimlendirdim bu sekilde oldular normalmi acaba

Kendim tohumdan lithops yetiştirmemekle birlikte, daha önce forumdaki arkadaşların paylaştığı resim ve videolardan hatırladığım ve google'dan de kontrol ettiğim üzere, lithops'lar tohumdan çıktıklarında daha yuvarlak ve kalın yapılı oluyorlar, bu şekilde ince uzun bir sap üzerinde ince yaprak oluşumu yok. Maalesef ya tohumlarının lithops değil, ya da toprakta daha önceden bulunan tohumlar yeşermiş lithops'lar henüz yeşermemiş...

Şu sayfada lithops'larla ilgili bilgiler ve çimlendirilmiş lithops resimleri bulabilirsiniz...

Lithops Yetiştiriciliği

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2019, 20:26   #362
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-04-2010
Karisik kaktus tohumuda var diger tabakda internetyenbsiparis verdigim lithops ve skulent tohumlari var neden boyle oldu anlamadim

Mesut Temiz beğendi.
w4rsoul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-08-2019, 13:45   #363
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
[quote=w4rsoul;1572577]Lithops cins skulent Tohumdan cimlendirdim bu sekilde oldular normalmi acaba

Hocam merhaba,
Maalesef bunlar farklı bir şey, daha önce lithops çimlendirdim bu şekilde değiller. Yaprak çıkarmıyorlar.

Mesut Temiz beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2019, 13:16   #364
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Herkese merhaba;
Benim bir problemim var, kaktüslerimi, sukulentlrimi ve lithopslarımı birleştirmek istiyorum. Minik saksılarda olması sulamayı çok zorlaştırıyor. Sizce mevsim uygun mu birleştirmek için? Bir de hiç saksılarını bozmadan toprağın içine saksıyla koysam nasıl olur sizce?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2019, 00:31   #365
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 10-11-2019
Merhaba, benim 4 çeşit skulentim var, hepsi de minik saksılardaydı. birinin yaprakları sararmıştı, hepsini birden daha büyük bir saksıya beraber aldım. Ama sanırım fazla suladım bütün toprağı ıslattım saksı altlığına fazla suyu aktı. diğer salon bitkileri gibi düşünmüştüm. Sonradan öğrendim az sulanması gerekiyormuş. Acaba ölürler mi ne yapmalıyım

Mesut Temiz beğendi.
Şadiyeuzun Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2019, 01:03   #366
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şadiyeuzun Mesajı Göster
Merhaba, benim 4 çeşit skulentim var, hepsi de minik saksılardaydı. birinin yaprakları sararmıştı, hepsini birden daha büyük bir saksıya beraber aldım. Ama sanırım fazla suladım bütün toprağı ıslattım saksı altlığına fazla suyu aktı. diğer salon bitkileri gibi düşünmüştüm. Sonradan öğrendim az sulanması gerekiyormuş. Acaba ölürler mi ne yapmalıyım
Sukulentlerinizin türünü bilmiyoruz, ama eğer suya karşı çok hassas türler değilse, saksı ve toprak fazla suyu akıttığına göre normalde sorun olmaması gerekir... Lithops gibi bazı sukulentler suya karşı çok hassaslar ve biraz fazla nemde mantar/küf hastalıklarına yakalanıp çürüyorlar... Ancak çoğu tür için bu söz konusu değil... Su saksıdan atılamayıp toprak çamurlaşmazsa sorun yaşamıyorlar... Yıllardır birçok kaktüs ve sukulent türü yetiştiriyorum, saksı altlığına çoğu kez su birikiyor ve bu herhangi bir soruna yol açmıyor...

Türlerin birbiriyle uyumlu olduğundan emin olmadıkça aynı saksıya almamanızı öneririm...

Daha kesin cevaplar verilebilmesi için bitkilerin resimlerini paylaşırsanız iyi olur... Bol şans diliyorum...

Eski 05-03-2020, 22:26   #367
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-01-2020
Sevgili arkadaşlar merhaba,

Forumdan görüp özenerek internet üzerinden birkaç sukulent sipariş ettim. Arada gördükçe marketlerden de satın alıyorum. Bu bitkilerde kullanmak üzere kaktüs-sukulent toprağı olarak satılan topraktan aldım.

Sorum şu, sukulentler perlitle karışık olan, nem tutma yeteneği daha yüksek bir toprakta geliyor anladığım kadarı ile, bana gelen minik saksılardaki (5,5 cm ürünler) sukulentlerin kökleri bulundukları saksıdaki toprağı sıkı bir şekilde sarmış. Sukulenti çekince toprağı ile birlikte bütün olarak geliyor. Öncelikle benim bu sukulentleri yeni topraklarına ekmeden önce eski topraktan kurtulmam mı gerekiyor? Kökleri yıpratmadan bu kadar iç içe geçmiş yapıyı nasıl çözebilirim? Sonrasında kökleri yeni toprağa yerleştirmek için dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Kwyjibo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 23:29   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kwyjibo Mesajı Göster
Sevgili arkadaşlar merhaba,

Forumdan görüp özenerek internet üzerinden birkaç sukulent sipariş ettim. Arada gördükçe marketlerden de satın alıyorum. Bu bitkilerde kullanmak üzere kaktüs-sukulent toprağı olarak satılan topraktan aldım.

Sorum şu, sukulentler perlitle karışık olan, nem tutma yeteneği daha yüksek bir toprakta geliyor anladığım kadarı ile, bana gelen minik saksılardaki (5,5 cm ürünler) sukulentlerin kökleri bulundukları saksıdaki toprağı sıkı bir şekilde sarmış. Sukulenti çekince toprağı ile birlikte bütün olarak geliyor. Öncelikle benim bu sukulentleri yeni topraklarına ekmeden önce eski topraktan kurtulmam mı gerekiyor? Kökleri yıpratmadan bu kadar iç içe geçmiş yapıyı nasıl çözebilirim? Sonrasında kökleri yeni toprağa yerleştirmek için dikkat etmem gereken bir nokta var mıdır?

Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
Bu konuda uzman sayılmam ama ben saksı değişimi yaparken saksının içinden çıkan toprağı dağıtmadan diğer saksıya yerleştiriyorum. Bu şekilde 3 kez değişim yaptım ve sukulentler yaşadı. Fakat ben de instagram da sukulent yetiştiricilerinin videolarını izledim. Onlar eski topraktan arındırdıktan sonra dikim yapıyorlar. Bu şekilde de sıkıntı olmuyor sanırım. Sukulentler toprakta kolayca kök salan türler çünkü.

springmi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2020, 23:52   #369
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-05-2020
Arkadaşlar merhaba,

Ben de türünü bilmeden marketten bir sukulent aldım. İnternetten araştırdığım kadarıyla sukulentimin türü Echeveria Purpusorum. Fakat forumda bu türle ilgili bilgi bulamadım
Sukulentimi bir buçuk yıldır bakıyorum. İlk fotoğrafta ilk aldığım halini görebilirsiniz. İkinci fotoğrafta ise yeni dikim yaptığım saksıdaki halini.
Bu dikimden bir süre sonra bitki çok uzadı ve yeni çıkardığı yapraklar çok ince. Hatta uzadıktan sonra bitki orta kısımlarından kök çıkarmaya başladı.
Ben de köklenen kısmın üzerinden kesip yeni bir saksıya dikim yaptım. Yani iki bitkim oldu. Fakat genç bitki yine zayıf yapraklarla yaşamaya devam ediyor.
Bitkinin ilk aldığım haldeki yaprakları gibi etli yaprakları nasıl elde edebilirim. Bakım sırasında neyi yanlış yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
springmi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 00:08   #370
Ağaç Dostu

Muda's Avatar

Giriş Tarihi: 12-02-2013
Galeri: 8
Yeterli güneş ışığı alamıyor. Ev içinde duruyor görünüyor. Yavaş yavaş gün ışığına ve dış ortama alıştırmak gerekiyor. Drenajı olan toprak ve saksı altının delik olması fazla suyun tahliye edilmesi açısından mutlaka olması gerekiyor.

Mesut Temiz ve springmi beğendi.
Muda Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2020, 12:49   #371
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi springmi Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba,

Ben de türünü bilmeden marketten bir sukulent aldım. İnternetten araştırdığım kadarıyla sukulentimin türü Echeveria Purpusorum. Fakat forumda bu türle ilgili bilgi bulamadım
Sukulentimi bir buçuk yıldır bakıyorum. İlk fotoğrafta ilk aldığım halini görebilirsiniz. İkinci fotoğrafta ise yeni dikim yaptığım saksıdaki halini.
Bu dikimden bir süre sonra bitki çok uzadı ve yeni çıkardığı yapraklar çok ince. Hatta uzadıktan sonra bitki orta kısımlarından kök çıkarmaya başladı.
Ben de köklenen kısmın üzerinden kesip yeni bir saksıya dikim yaptım. Yani iki bitkim oldu. Fakat genç bitki yine zayıf yapraklarla yaşamaya devam ediyor.
Bitkinin ilk aldığım haldeki yaprakları gibi etli yaprakları nasıl elde edebilirim. Bakım sırasında neyi yanlış yapıyorum? Yardımcı olursanız sevinirim.
Sayın Muda'nın açıkladığı gibi, sorun bitkinizin gereksinim duyduğu güneş ışığını almayışı.. Daha fazla güneş ışığı sağlamazsanız daha da kötüleşip giderek daha ince ve cansız gövde ve yapraklar geliştirecektir... Ayrıca rengi de açık yeşile dönecektir...
Kaktüs ve sukulentlerin az sayıda istisna dışında büyük çoğunluğu, sağlam kalın formlarını ve gerçek renklerini alabilmek için yoğun güneş ışığına gereksinim duyarlar... Ayrıca, az güneş ışığı mantar ve küf hastalıklarına da kolay yakalanmalarına yol açıyor...
Sayın Muda'nın belirttiği gibi, topağın ve saksının fazla suyu süzdürüyor olması da hayati önemdedir bu bitkiler için.. Bol şans...

Muda ve springmi beğendi.
Eski 08-12-2021, 22:24   #372
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Merhabalar, ben de satın aldığım bir arajmanla bu dünyaya adım attım.umarım bitkilerim çoğalır. Tüm üyelere teşekkür ederim. Sukulent forumunu baştan sona okumayı planlıyorum.

ecs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2023, 16:41   #373
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-05-2023
güneş gören kaya bahçesinde skulent yaşar mı..şile..**** bu şartlarda yaşayacak skulentler nelerdir.Şimdiden çok teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Dinasour : 04-06-2023 saat 16:42 Neden: eksik yazım
Dinasour Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2023, 19:24   #374
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dinasour Mesajı Göster
güneş gören kaya bahçesinde skulent yaşar mı..şile..**** bu şartlarda yaşayacak skulentler nelerdir.Şimdiden çok teşekkürler
Yaz aylarında, sukulentlerin hemen hepsi bahsettiğiniz ortamda yaşar ve güzelce gelişir... İlkbaharın ve sonbaharın göreceli olarak soğuk ve nemli aylarında yaşayabilecek tür sayısı azalır... Tüm kışı atlatabilecek tür sayısı ise parmakla sayılacak kadar azalır...
dışarıda kış aylarını rahatça atlatabilecek benim bildiğim beş tür şunlar:

1- Sedum palmeri
2- Sempervivum tectorum
3- Opuntia humifusa
4- Carpobrotus edulis
5- Agave americana

Yukarıdaki ilk iki tür birkaç kıştır bahçedeki beton saksılarda, karın buzun altında da kalarak kışları sorunsuz bir şekilde geçiriyorlar... Opuntia humifusa ve Carpobrotus edulis'in de Sakarya'nın Karadeniz kıyısındaki Karasu sahilinde rahatça yetiştiğini biliyorum... Çocukluğumdan beri kumsalda ve yakınlarında her tarafta var bu iki tür... İklimi ve kış koşulları da Şile ile tamamen aynı Karasu'nun...

Yazdıktan sonra aklıma geldi, Carpobrotus edulis de bahçemde var ve kışı dışarıda, açıkta, karın buzun altında hiç sorunsuz şekilde geçirdi... Ayrıca, Opuntia humifusa'yı da daha önce Sakarya'da doğrudan bahçe toprağına dikerek yetiştirmiştim ve yine karın buzun altında her kışı uzun yıllar boyunca sorunsuz atlattı bu bitki de... (Yukarıya ekledim bu türleri de...)

İkinci Ekleme: Devasa boyutlara ulaşabildiği için gözümden kaçmış, Agave americana da çok ciddi soğuklara bile bana mısın demeyecek kadar dayanıklı bir sukulenttir, Marmara bölgesinin her yerinde bahçeye dikebilirsiniz.. Hele hele kaya bahçesinde çok rahat her türlü kışı atlatır... Yalnız, 2 metre yüksekliğe ve 3 metre genişliğe ulaşabileceğini baştan hesaplayıp da dikmelisiniz... (Yukarıya ekledim)

gece beğendi.
Eski 24-06-2023, 00:51   #375
Ağaç Dostu

gece's Avatar

Giriş Tarihi: 22-02-2007
Galeri: 32
Dağ sukulentleri

Merhaba, on küsur yıl önce 29 Mayıs'ta karın nazlana nazlana eridiği Batı Toros dağlarında, 2000 m. gibi yükseklerde, kar öbeklerinin arasında yaylada açıkta kışlamaktan şikayetçi olmayan birçok gürbüz sukulent görünce çok şaşırmıştım.

Hiç de bahar aylarının körpe bitkileri değil de kışı dışarıda geçirmiş güngörmüş bitkiler olduklar çok belliydi.

Geceleri dondurucu soğuğa karşı bolca su tuttukları halde donmaya karşı nasıl dayandıklarının bana en yakın açıklaması yükseklerde kışın kısa günlerinde eksik olmayan güneş ışınlarını sağ kalmak için kullanmanın yolunu bulmuş olmaları gibi geliyor. Bknz. kar körlüğü.

Büyük olasılıkla karın altında bile güneş ışığını soğurup yaşayabilen, Mesut Temiz'in saydıklarının dışında, belki bir kısmı endemik de olan sukulent türleri ile güzel ülkemizde yaşıyoruz da çoğumuz farkında bile değiliz.

Tek tük birkaç sukulentten bahsetmiyorum. Parmak hesabının çok ötesinde tür ve sayıdaydılar.

gece
ışık varsa sukulentlerin yaşayabildiklerine şahitlik yapabilecek ışık ve sukulentsever forum kişisi

Mesut Temiz beğendi.
gece Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024