agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni43Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2009, 01:39   #1
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Pachypodium

Adenium benzeri bu güzel bitki son sahip olduğum türlerden birisi. Daha evvel yetiştirmediğim için biraz araştırma yaptım.

Genel anlamda Adeniumlara uyguladığımız bakım önerileri bu türler için de geçerli.

Güney Afrika kökenli bu cinsin 20 civarında türü mevcutmuş. Genel gelişimleri çalı formunda olsa da 6 metreye ulaşabilen ağaç tiplerini de görebilmeyi çok isterdim.

Adeniumlara her ne kadar çok benzeselerde aralarındaki en belirgin fark gövde yapıları. Pachypodiumların gövde ve dalları dikenli iken Adeniumların gövdesinde böyle bir oluşum malum mevcut değil.

Üretimi bahar ve yaz aylarında tohumla yapılıyor.

İç mekan için uygun bir tür. Aydınlık, güneş görebilen bir cam içinde de yetiştirilebileceği gibi don olayına dikkat etmek şartı ile dış mekanda da yetiştirilebiliyor. Yazdan sonbahara kadar düzenli sulanmalı, havaların soğumasıyla su miktarı azaltılmalı. Tamamen susuz idare edemiyorlar ama kış aylarında su konusunda biraz dikkat etmek gerekli.

Adeniumlarda da kış aylarında dikkatimizi çeken yaprak kayıpları bu tür için de geçerli. Bitkinin soğuk hava şartlarında yaprak kaybetmesi normal bu tür için de.

Baharla birlikte tekrar bitki canlanıp, yaza doğru kademeli sulama artışı ile yaprak oluşumu ve canlılığı artacak.

Çiçeklenmeye hazırlanan bendeki türün ismi Pachypodium rosulatum v. gracilis;

Name:  Pachypodium rosularis v. gracilis - 23.08.09 (600 x 450).jpg
Views: 7594
Size:  46.3 KB

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-07-2010, 22:43   #2
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Pachypodium genus

Pachypodium, geniş Apocynaceae familyasında 20-24 tür içeren bir cinstir.Bu familya vinka,zakkum,adenium, plumeria gibi tanıdık bitkiler içeren 175'den fazla cinsten oluşmaktadır.Bu familyadaki tüm türler gibi Pachypodium'un da özsuyu zehirlidir.Pachypodium eski yunancada kalınlaşmış gövde 'caudex'i tanımlayacak şekilde kalın ayak anlamına gelmektedir.Çoğu Madagaskar ve bir kısmı Güney Afrika'da yaşamaktadır.Genellikle şişe şeklindeki gövde tek ve geniştir.Küçük olandan (P. Brevicaule) 6-10 m. boyunda ağaçlara kadar dağılım gösterirler ve gövdeleri sert gruplaşan dikenler ile kaplı tepelerinde rozet gibi uzun yapraklar vardır.(Palmiye gibi... bu nedenle çoğu tür Madagaskar palmiyesi olarak adlandırılır.)Olgun bitkiler tohumdan yetiştirmede 10 yıl ve sonrasında çiçek açar.Apocynaceae familyasının çoğu üyesi gibi çiçekler büyük ve gösterişlidir.
Yetiştirme:
Evde güneşli bir pencere önünde,sıcak yaz aylarında düzenli sulamayla dışarıda veya sıcaklık ve suyun tüm yıl boyunca kontrol edilebildiği seralarda çok iyi şekilde yetiştirilebilirler.P.Lamerii ve Geayi gibi türler yılda 30 cm büyüyebilir.Toprak karışımı geçirgen olduktan sonra yazın düzenli olarak sulayın.Sıcaktaki büyüme döneminde az sulama yaprak kaybına neden olabilir. Bu, yapraklardaki stomalardan kaybedilebilecek suyun korunmasına yardımcı olur ve sıcaklıklar yüksek olduğu sürece biraz daha fazla su verilebilir anlamına gelir.Sonbaharda ışık seviyeleri ve sıcaklık düştüğünde sulamayı azaltın, ancak donmaya duyarlı olduklarından sıcaklığın çok fazla düşmesine izin vermeyin.Soğuk kış aylarında çok nemli kalırlarsa tüm bitki çürüyebilir, fakat maalesef eğer kış boyunca az sulama yapılırsa kökler kuruyup ölebilir.Kuru ve soğuk kışlarda yapraklar sararıp düşebilir.Fakat bu, bitki yaprakları tutmak için gerekli suyu harcamak istemeyip metabolizmasını yavaşlattığından normaldir
Başlıca türler:
Pachypodium bispinosum
Pachypodium brevicaule
Pachypodium densiflorum
Pachypodium geayi
Pachypodium griquense
Pachypodium lamerei (Madagascar Palm)
Pachypodium namaquanum (Elephant's Trunk)
Pachypodium (lealii ssp) saundersii
Pachypodium succulentum

(Cactus and Succulent Society of New Zealand resmi sitesinden alıntıdır.)

Geçen kış Hollanda'dan getirttiğim tohumlardan yetiştirdiğim bitkilerin genel görünümleri, gövde ,yaprak ve diken detayları.P. Geayi ve P. Densiflorum

Eklenen Resimler

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 09:47   #3
Ağaç Dostu

yıldıztozu's Avatar

Giriş Tarihi: 25-02-2010
ÇOk güzeller çiçekli hallerini de görürsünüz umarım.(10 yıl denmiş ama ben inanıyorum ki daha kısa sürede çiçeklenmeyi sağlayacaksınız)

yıldıztozu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-08-2010, 14:47   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 18-06-2010
Sayın Yıldıztozu, ilginize teşekkür ederim.
Her iki tür de belirtilen maximum yıllık büyüme hızlarına ulaştılar ancak her bitki türünün çiçeklenmek için asgari büyüklük ve çevre koşullarına ihtiyacı olduğunu da unutmamalıyız.(Bu arada Hoyalar için bu sürenin 1 yıldan az olduğu ortaya çıktı...)P.Geayi'nin 1-1.5 metre boya ulaşması ve uzun süreli sıcak/direkt güneş ışığı gerekiyor.Boylanma, gelişim bu hızda giderse 4-6 yılda tamamlanır ama diğer kriterleri İstanbul koşullarında sağlamam imkansız görünüyor.P.Densiflorum ise kolay çiçeklenen bir tür bu yaz pek olası değil ama seneye çiçek açması şaşırtıcı olmaz.Bu genus Stapeliad ve Hoyalar ile akraba olduğundan ilgimi çekmeye devam ediyor. Bu kış bir kaç türü daha tohumdan üretmeyi planlıyorum.

Hydrosuccess Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 20:56   #5
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Giriş Tarihi: 14-09-2009
Galeri: 10
Pachypodium makayense
Name:  Pachypodium makayense.jpg
Views: 5120
Size:  39.5 KB
Pachypodium Rosulatum
Name:  Pachypodium Rosulatum1.jpg
Views: 8311
Size:  28.3 KB
Pachypodium namaquanum
Name:  pac-nam.jpg
Views: 4411
Size:  35.4 KB
Pachypodium lealii
Name:  pac-lea-big.jpg
Views: 4405
Size:  38.0 KB
Pachycormis discolor
Name:  3882505873_a2936c4cb4.jpg
Views: 4322
Size:  66.7 KB

hipro, esemeral ve Jakin beğendi.
Emre Kuzu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-12-2011, 21:00   #6
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Pachypodium succulentum
Name:  Pachypodium succulentum1.jpg
Views: 5132
Size:  26.0 KB
Pachypodium sofiense
Name:  Pachypodium sofiense.jpg
Views: 4614
Size:  36.1 KB
Pachypodium baronii
Name:  Pachypodium baronii.JPG
Views: 4279
Size:  16.0 KB
Pachypodium brevicaule
Name:  Pachypodium brevicaule1.jpg
Views: 4959
Size:  53.2 KB
Pachypodium bispinosum
Name:  Pachypodium bispinosum.JPG
Views: 4403
Size:  36.5 KB

Eski 16-12-2011, 21:02   #7
Ağaç Dostu

Emre Kuzu's Avatar

Pachypodium lamerei
Name:  Pachypodium lamerei1.jpg
Views: 5426
Size:  33.2 KB

Eski 14-06-2013, 23:18   #8
Kaybettik, Allah rahmet eylesin

Giriş Tarihi: 05-05-2007
İyi geceler bu başlık altında bu sayfayı açtığınız için şahsım adına çok teşekkür ederim.

Sayenizde çok güzel bitkileri büyük bir keyifle seyrettim.

Pachypodium Makayense
Pachipodium Rosaltum ve Succulentum 'lara hayran kaldım herhalde Türkiye'mizde bu çeşitleri üreten ve satan yoktur,şayet varsa ve biliyorsanız çok sevinirim.

Düzenleyen selcuk44 : 14-06-2013 saat 23:20 Neden: harf hataları düzeltildi ve kelime ilave edildi
selcuk44 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 00:41   #9
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2012
Sn. Selçuk44 merhabalar... Aynı havayı soluyoruz sanırım

Bende Pachypodium Lamirei var.... Dediklerinizden yok malesef

Nautilus Cycad Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2013, 11:08   #10

Selamlar sevgili NautilusCycad,

Mesajınız için teşekkür ederim ,lamirei cinsini hemen internette buldum çok güzel ve güle güle büyütün ,gelişince beyaz çiçekler bile açtığını gördüm pulmeria çiçeklerine benziyor .Acaba İzmir deki seralarda diğer cinslerini görebilirmiyim diye Çeşme yolundaki bütün seraları dolaşacağım ve gelişmelerdende bu sayfada bizim gibi bu bitki tutkunlarına bilgi aktaracağım.

Sağlıklı ve güzel hafta sonları dilerim.

drhegeli beğendi.
Eski 15-06-2013, 23:08   #11
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcuk44 Mesajı Göster
Selamlar sevgili NautilusCycad,

Mesajınız için teşekkür ederim ,lamirei cinsini hemen internette buldum çok güzel ve güle güle büyütün ,gelişince beyaz çiçekler bile açtığını gördüm pulmeria çiçeklerine benziyor .Acaba İzmir deki seralarda diğer cinslerini görebilirmiyim diye Çeşme yolundaki bütün seraları dolaşacağım ve gelişmelerdende bu sayfada bizim gibi bu bitki tutkunlarına bilgi aktaracağım.

Sağlıklı ve güzel hafta sonları dilerim.
Selçuk bey çok memnun olurum. İlgilendiğiniz türleri yazarsanız sizin için biz çift göz daha olur bende araştırırım. Malum İzmir'deyiz, birbirimiz ile yardımlaşmamız daha kolay olur. Antalya'da Taner Angay bey var. Ona bir sormanızı tavsiye ederim..

Teşekkürler.

Eski 16-06-2013, 00:30   #12

İyi geceler sayın Nautilus Cycard, mesajınızı şimdi gördüm ve çok teşekkür ederim ,seraları gezmeğe hemen çıkmak istiyorum ama yarın da pazar çok trafik olur diye yarın çıkamam ama pazartesinden sonra hemen araştırmalarıma başlıyorum .Benim ''Balkon seram ''sayfam gözünüze çarpmışsa orada da göreceksiniz sevdiğim bitkileri almakta çok abartılıyım bu araştırmalarımda da eğer pachypodium'un aşagıda beğenilerinize sunacağım çeşitlerine rastlarsam bol bol alırım siz de İzmir'de bulunduğunuza göre hem sizle hem de diğer isteyen üye kardeşlerimle (ücret gözetmeksizin)keyifle paylaşırım, ama önce istediğim pachypodium çeşitlerini belirteyim.

-Brevicaule
-succulentum
-Rosalatum
-Makayense

Umarım bulurum.

Sayın Taner Angay bey'i de şahsen tanıyorum ona da pazartesi telefon edip varsa hemen sipariş edeceğim yoksa da bu bitkiyi Türkiyemiz'de bulabileceğimiz yerler konusunda özel yardımlarını rica edeceğim

Tekrar iyi ve huzurlu akşam ve yarınlar dileklerimle

Düzenleyen selcuk44 : 16-06-2013 saat 00:35 Neden: cümle ilave edildi ve eksik harfler tamamlandı
Eski 16-06-2013, 00:46   #13
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Sizin bitkilerin hepsinden bende bolca var. Pulmera dediğinizden 2,5 metre boyunda olanından tutun mor yaprak açanı dahi var. Şimdi geç oldu yarın devam ederiz. İyi akşamlar....

Eski 20-06-2013, 00:47   #14
Ağaç Dostu

mandalinleerik's Avatar

Giriş Tarihi: 25-05-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad Mesajı Göster
Pulmera dediğinizden 2,5 metre boyunda olanından tutun mor yaprak açanı dahi var.
Yeni okuyorum. Plumeria'nızı çok merak ettim. Hele 2,5 m. olduğunu duyunca. Ben yaprağı olmayan 10 cm'lik Plumeria çubuğunun bile gözünün içine bakıyorum İzmir'de mi bu bahsettiğiniz Plumeria?

mandalinleerik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 08:47   #15
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Giriş Tarihi: 28-03-2007
Galeri: 16
Arkadaşlar merhaba;
Pachypodium Lamirei bir ara internette bir satış sitesinde satıldı. Temin eden kişiyi aradım ancak kalmadığını söyledi. Bir daha da böyle bir satış başlığına rastlamadım.
Taner bey'in özel koleksiyonunda olabilir. Ancak satış başlığında hiç olmadı. En iyisi telefonla görüşmek.

kopshtar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-06-2013, 16:57   #16
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mandalinleerik Mesajı Göster
Yeni okuyorum. Plumeria'nızı çok merak ettim. Hele 2,5 m. olduğunu duyunca. Ben yaprağı olmayan 10 cm'lik Plumeria çubuğunun bile gözünün içine bakıyorum İzmir'de mi bu bahsettiğiniz Plumeria?
Evet Ayrancılarda. Ancak şuan toprak da değiller. Saksıdalar. Yerlerini hazırlayınca dikeceğim. Özelden mesajlaşalım. Buyrun gelin. Nacizhane sukulentlerinizi de alın

Eski 20-06-2013, 21:13   #17

İyi akşamlar dün Çeşme ye kadar bütün seralara baktım pochypodium çeşitlerini bulamadım.

Ünal bey var ama a rayalım yerini bilmiyorum dedi beraber o sıcakta bütün serayı gezdık rastlıyamadık ancak Taner bey le görüşmene fırsat bulamadım bu günlerinde onunla görüşüp bulamaz isem ümidim kaybolacak.

İnternetten bulabilirim ama canlı olarak görüp almayı tercih ederim.hayal kırıklığına uğradım birde nema çiçekçiliğe uğrayacağım acaba ithal etmeyi düşünürmü diye sormak istiyorum.

drhegeli beğendi.
Eski 28-06-2013, 11:06   #18
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Arkadaşlar; Pachypodium (lealii ssp) saundersii, İstanbul Beşiktaş iskelesinin karşısında geçit altındaki Kaya bey'de bol miktarda var.
Yalnız şöyle bir baktım da aramızda istanbul'da oturan yok )

Eski 12-07-2013, 15:01   #19
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Pachypodium lamerei

Eklenen Resimler

Eski 12-07-2013, 15:16   #20
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-06-2012
Ne kadar güzel bir bitki hayran oldum.

YeniBON beğendi.
turkankaragoz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2013, 00:28   #21
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kopshtar Mesajı Göster
Pachypodium lamerei
Bitkiniz güneş ışığı görmüyor sanırım. Solgun kalmış... Bence balkona koyun, çok güzel tepki veriyorlar. Bende 5 adet var süper bir bitki genel adı Madagascar Palmiyesi...

Eski 13-07-2013, 00:30   #22
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz Mesajı Göster
Ne kadar güzel bir bitki hayran oldum.
Türkan hanım sizden de hiç birşey kaçmıyor. Bütün güzellikleri yakalıyorsunuz.

Eski 13-07-2013, 03:27   #23
Ağaç Dostu

kopshtar's Avatar

Sn nautilus cycad; bitki zaten balkonda ve günün büyük bölümü güneş alıyor. Fotoğrafta öyle çıkmış olsa gerek. Yaprakları gayet parlak ve sağlıklı.

YeniBON beğendi.
Eski 13-07-2013, 15:48   #24
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Sn Nautilus Cycad bu site sayesinde o kadar az bitkileri tanıyormuşum diye düşünmeye başladım. Bu güzelleri görüp hayran olmamak mümkün değil ki. Birde ben büyük salon bitkilerini çok severim. Sizler yaşadığınız iklimden dolayı avantajlısınız. Sizlerin bahçeye dikip büyüttüğü çiçekleri bizler evimizin baş köşesinde pamuklar içinde bakıyoruz. Tekzen dışında değişik türlere sahip olabileceğimiz bir yer yok. Seralarımızın sahipleri ise dünyadan bir haber. Kendi serasındaki bitkiyi dahi tanımaktan aciz. Tabii durum böyle olunca sitede değişik bulduğum her sayfayı okuyorum. Çok beğendiklerim olursa da yorum yapıyorum. Geçen gün siteye ulaşmakta sorun yaşadım inanın günüm boş geçmiş gibi geldi. Size bol çiçek ve güzellikler diliyorum.

YeniBON beğendi.
Eski 19-07-2013, 15:20   #25
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Name:  390Pachypodium_lamerei6.jpg
Views: 4093
Size:  49.1 KB

Eski 26-09-2013, 22:53   #26
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi turkankaragoz Mesajı Göster
Türkan hanım size bundan bir adet göndereyim. Doğum günüme özel

Eski 27-09-2013, 01:27   #27
Ağaç Dostu

turkankaragoz's Avatar

Teşekkür ederim Nautilus Cycad. Çok güzel bir bitki bende çok sevdim ama yerim yok. 7 nci aydan beri doldurdum evi bitkilerle. Şimdi birde hoyalara sarmış durumdayım. Bahçeli bir eve geçersem isterim haberin olsun. Doğum gününüz tekrar kutlu olsun.

Eski 27-09-2013, 10:46   #28
Ağaç Dostu

skaraca's Avatar

Giriş Tarihi: 13-11-2009
Galeri: 39
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nautilus Cycad Mesajı Göster
Türkan hanım size bundan bir adet göndereyim. Doğum günüme özel
Doğum gününüz kutlu olsun sayın Nautilus Cycad. Sevdiklerinizle birlikte nice mutlu yıllar geçirmenizi dilerim.

Pachypodium lamerei'yi geçen yıl bu zamanlarda gitmiş olduğum Münih'te bir yapı markette tesadüfen bularak almıştım. En küçük saksılarda yaklaşık 3-4 cm boyunda idi. Hatta başka birkaç tane daha vardı ama onların gövdeleri sanki yumuşamış, çürümeye başlamış gibi idi ve ben içlerinde en sağlıklı olan bir taneyi almıştım. 1,69 Euro idi. Türkiye'ye döndükten sonra kış sürecinde beklemede kaldı. İlkbaharla birlikte yeni yapraklar çıkartma ve gövde gelişimi başladı. Bu zamana kadarda yaklaşık 3-4 cm daha büyüdü.

İlk aldığım zamana ilişkin fotoğrafı linkte. skaraca / Kaktüs ve sukulentlerim

Bu yaz izine gelirken kardeşimden bulursa tekrar P. Lamerei alarak getirmesini istemiştim ama bulamamış. Sorduğunda bazı bitkilerin belli dönemlerde geldiğini, satıldıktan sonra tekrar gelmediğini söylemişler.

Bu arada laf aramızda, Türkan hanım yeri olmadığını belirtmiş. Ben P. Lamerei ye her zaman için yer açarım, hatta varsa benzer başka türlerinizi de kabul edebilirim.

Düzenleyen skaraca : 27-09-2013 saat 11:03 Neden: Link ekleme.
skaraca Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2013, 18:47   #29
Ağaç Dostu

Nautilus Cycad's Avatar

Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederim Sn. Skaraca. Bu tür bitkilerin membagi zaten Hollanda.
Türkan hanim siz ne dersiniz ?

turkankaragoz beğendi.
Eski 27-09-2013, 19:27   #30
Ağaç Dostu

lusoari's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2012
Bu güzellik tohumdan mı çelikten mi yetişiyor ?

lusoari Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 21:18.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024