agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni443Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-11-2020, 08:59   #481
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bitkiniz aşırı susuz kalmış olabilir mi?
Stapelia variegata (veya güncel adıyla orbea variegata) bir çöl sukulenti olsa da uzun süre çok az su verildiğinde büzüştüklerini kendi bitkilerimden biliyorum... Susuzluk daha da uzun sürdüğünde bazı dallarını feda ederek kurutuyor... Yaşlı dalları da iki üç yılın sonunda normal olarak ölüyor, ancak sizde genç sürgünlerde de sorun olduğundan neden bu olmasa gerek..
Sorun bu değilse, ben olsam mantar/küf hastalıklarına önlem olarak 1/100 oranında oksijenli su çözeltisi hazırlayıp birkaç kez fısfısla bitkiye uygulardım...
Bunun dışında bakımı kolay bir bitkidir.. Bol güneş ışığı, yeterli sulama, kış soğuğundan koruma ve mantar/küf ve unlu bite karşı önlem aldığınızda iyi gelişen bir türdür... İsterseniz her ihtimale karşı birkaç çelik alarak bunları ayrıca köklendirip yedekleyebilirsiniz...
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Haftada bir kere suluyordum ancak su miktarını biraz arttırsam iyi olacak sanırım. Dediğiniz gibi iki çelik alarak birini ofisime birini de evdeki saksıya gömdüm. En azından yedeğim oldu. Bahsettiğiniz oksijenli su çözeltisini nasıl hazırlayabilirim?

Mesut Temiz ve ozlem39 beğendi.
Berodsa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-11-2020, 11:53   #482
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Berodsa Mesajı Göster
Cevabınız için çok teşekkür ederim. Haftada bir kere suluyordum ancak su miktarını biraz arttırsam iyi olacak sanırım. Dediğiniz gibi iki çelik alarak birini ofisime birini de evdeki saksıya gömdüm. En azından yedeğim oldu. Bahsettiğiniz oksijenli su çözeltisini nasıl hazırlayabilirim?
Eczanelerde satılan oksijenli suyu 1 ölçek kabul edip bunu yaklaşık 100 ölçek çeşme suyuna karıştırmanız yeterli... Bunu birkaç gün arayla uygularsanız mantar ve küf hastalıklarına karşı yararlı olacaktır....
Bir de, çelik alırken kesik yüzeyin kuruması için birkaç gün açıkta bekletmek gerekiyor... Kesik yüzey kurumamışsa topraktaki bakteri ve diğer mikroorganizmalar kolayca bitkiye nüfuz edip öldürebiliyorlar... En garantisi, kesik yüzeyi toz tarçına batırıp o şekilde birkaç gün kurutmak.. Oluşan yara kabuğu benzeri doku, mikroorganizmaların bitkinin içine girmesini engelliyor... bitkinin kurumasından hiç endişe etmeyin, bu konuda çok dayanıklılardır, geçmişte aylarca o şekilde kalan kaktüs ve sukulentlerim bile toprağa diktiğimde kısa sürede köklenip geliştiler...
Bol şans dilerim...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-11-2020, 10:19   #483
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Kaktüsümüz,Kasım ayında çiçeklerini açmaya hazırlanıyor.

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-11-2020, 11:41   #484
Yeni Üye

Gizem yalçın's Avatar

Giriş Tarihi: 24-11-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dumlupınar Mesajı Göster
Kaktüsümüz,Kasım ayında çiçeklerini açmaya hazırlanıyor.
rica etsem çiçekli dallardan birini benimle paylaşabilir misiniz?? leş kaktüsünün çiçeği çk hoşuma gidiyor kokusunu da çok merak ediyorum. eğer bir dal gönderebilirseniz çok mutlu olurum isterseniz ben de size sukulent gönderebilirim.

Dumlupınar beğendi.
Gizem yalçın Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-01-2021, 21:34   #485
Ağaç Dostu

Dumlupınar's Avatar

Giriş Tarihi: 15-08-2014
Nihayet çiçeklenmiş fotoğrafları paylaşıyorum.

Eklenen Resimler

Dumlupınar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024