agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 06-07-2010, 12:08   #121
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Sevgili Güler hanım..
Benim aloe vera mdan iyi haber var..
Anaçlarım çok kötü görünüyo...Yeni çıkanların da bazıları kötüydü.Tam dört tane..onları ayırıp başka bir yere diktim.minik oldukları için toprağı ıslak bıraktım,ama kendilerine su değdirmedim.1 hafta tatile çıktım ve döndüğümde ne göreyim hepsi yemyeşil ve büyümüş.Bu arada anaçlar tekrar yavrulamış,şimdilik bitane....Tekrar teşekkür ederim...

Denizardacan beğendi.
huripek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-07-2010, 02:43   #122
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-07-2010
Aloe vera bitkisini nerden alabiliriz acaba ?

ekşimtrak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-07-2010, 00:24   #123
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Galeri: 19
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ekşimtrak Mesajı Göster
Aloe vera bitkisini nerden alabiliriz acaba ?
Koçtaş ta görmüştüm oraya bakabilirsiniz.
Fakat Tropik Sera bölümünden Mutlu Kutlu Bey var oradan sipariş edebilirsiniz.
Yanılmıyorsam barbadensis cinsi satıyor.

diver_bird Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 19:46   #124
boz
Yeni Üye

boz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
Bunlar da bir kaç ay önce Güler Hanımın bana gönderdiği aloe veramın fotografları...Aloe veramın başından o kadar çok şey geçti ki şu an ki halini çok seviyorum.İlk geldiğinde bir saksıya diktim ve her geçen gün sararmaya başladı, benekleri kayboldu.Oysa hemen güneşe falan koymamıştım..2 hafta içinde yapraklarında sararmayan yer kalmadı çok kötü görünüyordu.Gören arkadaşlarım artık kurtarılamaz olduğunu iddia etsede ben toprağını değiştirmeyi denedim ve o sırada kökte bi yeşillik farkettim.Sonra 1 ay içinde mucize gibi tekrar yeşermeye başladı kuruyan yerleri şimdi sadece uçlarında.
Hatta artık ortadan yenileri çıkmaya bile başladı.
Resimde farkediliyordur en dıştaki yapraklar biraz kötü durumda onları ayırmam da bir sakınca var mı sizce?

Eklenen Resimler

boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2010, 22:45   #125
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Sayın boz ben dıştaki yaprakları kurudukça temizliyorum...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-07-2010, 13:45   #126
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Benim aloe veram ancak işaret parmağımın boyuna geldi. Diktiğimde o kadar küçük bir yavruydu ki büyüyeceğinden şüpheliydim. Saksıda yersizlikten bir arkadaşının yanına dikmiştim. Büyümeye başladığına göre ayrı saksıya alıp ödüllendirebilirim

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 19:26   #127
boz
Yeni Üye

boz's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2010
En dıştaki solgun yaprakları nasıl sökebilirim peki? Elimle koparsam uygun mudur?

boz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 19:46   #128
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-07-2008
En dıştaki yaprakları kopartırken bitkinin gövdesine zarar vermemeye özen gösterin. Aksi takdirde aloe veranız benimki gibi boynunu bükebilir.

ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2010, 23:21   #129
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 04-12-2008
Galeri: 70
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boz Mesajı Göster
En dıştaki solgun yaprakları nasıl sökebilirim peki? Elimle koparsam uygun mudur?
En dıştaki yapraklar iyice kuruduktan sonra hafif çekmeyle hemen kopuyorlar. Ben kendi aloe veramda bu şekilde yapıyorum...

Faruk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2010, 20:59   #130
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2010
Merhaba ;
Ben yeni üye oldum . Bir süredir forumu takip edıyordum ve vaktıdır artık dıye dusundum Bugün hediye olarak alovera aldım ve çok mutlu oldum . Yanında yavrusu bile çıkmış. Tabi ben dayanamayıp dibine yakın bir yapragını kestım. Jelini merak ettıgıım ıcın fakat akışkan bir jel yoktu yeşil renkte katıydı . Acaba nasıl anlayabılrım jelın kullanılabılecegını ? Teşekkür ederim.

sinemmm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2010, 18:06   #131
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Aloe veranızın yapraklarını çekiştirmeyiniz. Gövdeye yakın bir yerden keskin bir bıçakla kesmeniz daha uygun.

Talepler için dağıtım bölümüne bakınız.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2010, 20:13   #132
Moderatör

Güler's Avatar

Aloe vera'nın jeli akıcı bir jel değildir, aksine yapışkandır.
Kestiğiniz yaprağı boylamasına ikiye bölün, yeşil etli kısmı elinize, yüzünüze sürebilirsiniz. Ama sizin yerinizde olsam kenar kısımdaki hafif diken gibi olan yeri de incecik alırdım ki yüzümü çizmesin.

Eski 05-08-2010, 11:55   #133
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-08-2010
Merhaba.. Uzun zamandır aloe vera arıyordum, pazartesi Koçtaş'ta görünce hemen aldım. Çorum'da oturuyorum, aloe veram uzun bir yol geldi. Daha hiç sulamadım, toprağının kurumasını bekliyorum. Alırken nasıl bakacağımı sorduğumda güneşe koyma, haftada 1 buçuk çay bardağı kadar sula dediler. Yorumlara baktım, güneşe koyup koymamakta kararsız kaldım. Aloe veramı kötü zamanda buldum çünkü yarın köye gidiyoruz, götürmeyi planlıyorum. Sonra da üniversiteye gideceğim. Yurtta bakmam mümkün değil gibi Babam büroya götürmek istiyor. Büro kışın bile çok sıcak oluyor, sanırım aloe veram sever ama ben nasıl ayrılacağım bilemiyorum Aloe veramın fotoğraflarını koyuyorum. Umarım sağlıklıdır. Şimdiden teşekkürler..

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
betülc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2010, 12:19   #134
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-08-2010
Sn.Betülc,
Bence bitkinizin toprağının t5amamen kurumasını beklemeden az miktarda sulama yapmalısınız. Ayrıca marketten aldığınız için birden bire direk güneş alan yere koymak yerine ilk 3-4 gün yarı gölgede tutup sonra güneş alan yere koyarsanız daha iyi olacağını düşünüyorum.

pmözlem Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2010, 14:48   #135
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-06-2010
Merhaba bende dün aloe vera diktim. Fakat iki tanesinin kökü yoktu. Arkadaşım ana gövdeden ayırırken köksüz çıktı. Bunlar tutar mı dersiniz ?

serpil kamer Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2010, 13:00   #136
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-11-2008
Ben aloe vera mı bir türlü düzene sokamadım.Bir müddet sonra topraga yakın yerden sapının içi boşalıyor.Şu an suya koydugum bir bitki var uzun zamandır köklenmedi.Bu gün sularken baktım ana bitkimin sapının içi yine boşalmış sapı kopardım kalan yeri torfu karıştırıp havalandırıp diktim tutar mı köksüz olarak.Ayrıca suda duran bitkide yapraklar gelişiyor ama
köklenme olmuyor bu bitki köklenir mi suda ?

nejatb Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 15:35   #137
Ağaç Dostu

MİRBE's Avatar

Giriş Tarihi: 17-12-2009
Galeri: 2
Benim ki balkonda duruyor kurudukça azar azar suluyorum yanlardan 3 adet yavru verdi..

Ancak ana gövdede yapraklarda sararma başladı neden olabilir?

MİRBE Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 21:06   #138
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-01-2010
aloe vera

merhaba ben bugun cok severek asagidaki bitkileri aldım. Adlarının aloe vera olduklarını söylediler fakat sizinkilerden farklı geldi. Bilgisi olanlardan yardım rica edecektim.

Eklenen Resimler

poiii Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-09-2010, 21:22   #139
dlk
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-09-2010
aloe vera tıbbi ürünlerde ve kozmetikte yaygın olarak kullanılıyor.bildiğim kadarıyla değişik çeşitleri var.tv de bu konuyla ilgili bir belgesel izlemiştim.amerikadaki aloe vera tarlalarını gösteriyordu.yapraklar çok iri ve yaklaşık insan boylarındaydılar.aralarında traktörle gezerek çalışıyorlardı.birde koruyucu eldiven takıyorlardı.dikenlerden korunmak için.kalın yapraklar kesilince içinden süt gibi bir sıvı akıyordu.bu ürünlerde o sıvıdan üretiliyormuş.sanırım tam olgunlaşıp sıvı vermesi için dört yıl gerekiyordu.hatırladıklarım bu kadar.

dlk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-10-2010, 16:23   #140
Ağaç Dostu

fahriyee's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2010
Merhabalar

Bendeki çiçeğin resmi;

Eklenen Resimler

fahriyee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 10:28   #141
Yeni Üye

yyakamozz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2010
merhaba ben aloe veram için yeni kayıt oldum... 1 ay önce almıştım.. alırken bana 2 haftada bir sulamamı söylediler ama ben sanırım fazla kacırdım suyunu 2 haftada bir suladım ama fazlasıyla suladım bi kere ondanmı oldu bilmiyorum salonun kösesinde duruyor.. sorun şu:

Köküne yakın yerden çürüdü iki yapragı yana düştü tuttugumda kendiliğinden koptu zaten( şimdi dikkat ettim üzerinde kücük kücük böcekler gördüm çürüyen kısmındada beyaz beyaz bişeler var.. yaprakların üzerindeki beneklerde azalmıs gibi çok belirsiz .. birde sanki ilk aldıgımda daha dikti şimdi yapraklar yanlara açılmış.. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yerinimi sevmedi topragımı kötü acaba ? yardımcı olursanız sevinirim..

yyakamozz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 10:47   #142
Yeni Üye

yyakamozz's Avatar

Giriş Tarihi: 21-10-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yyakamozz Mesajı Göster
merhaba ben aloe veram için yeni kayıt oldum... 1 ay önce almıştım.. alırken bana 2 haftada bir sulamamı söylediler ama ben sanırım fazla kacırdım suyunu 2 haftada bir suladım ama fazlasıyla suladım bi kere ondanmı oldu bilmiyorum salonun kösesinde duruyor.. sorun şu:

Köküne yakın yerden çürüdü iki yapragı yana düştü tuttugumda kendiliğinden koptu zaten( şimdi dikkat ettim üzerinde kücük kücük böcekler gördüm çürüyen kısmındada beyaz beyaz bişeler var.. yaprakların üzerindeki beneklerde azalmıs gibi çok belirsiz .. birde sanki ilk aldıgımda daha dikti şimdi yapraklar yanlara açılmış.. Ne yapmam gerekiyor bilmiyorum yerinimi sevmedi topragımı kötü acaba ? yardımcı olursanız sevinirim..
bide kopan yapraklar için bi çözüm yok sanırım en büyük yaprakları koptu ben yanık izleri için kullanmayı düsünüyorumda dolaptamı saklamalıyım su içerisinde mi bilemedim?

lütfen arkadaslar kurtarın aloe veramı ne yapmalıyım diğer yapraklrda hastalanmadann

yyakamozz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2010, 11:10   #143
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 09-07-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yyakamozz Mesajı Göster
bide kopan yapraklar için bi çözüm yok sanırım en büyük yaprakları koptu ben yanık izleri için kullanmayı düsünüyorumda dolaptamı saklamalıyım su içerisinde mi bilemedim?

lütfen arkadaslar kurtarın aloe veramı ne yapmalıyım diğer yapraklrda hastalanmadann
Kopan aloe vera yapraklarını buzdolabında hava alamayacak şekilde bir torbanın içerisinde saklamak daha uygun olur.

Bitkinizin de saksısında fazla nem dolayısıyla çürüme ve toprağın sıkışması sonucu kökler yeterince hava alamıyor diye düşünüyorum. Saksını değiştirip daha seyrek sulamanız uygun olur sanırım.

Fahriye hanım, çiçeğiniz aleo türünde farklı bir cins. Ben adını testere çiçeği diye biliyorum ancak google da arattığımda benzer bir sonuçla karşılaşmadım. Farklı bir isimle de biliniyor olabilir.

fahriyee beğendi.
ozgur0ozdemir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2010, 17:08   #144
Ağaç Dostu

diver_bird's Avatar

Giriş Tarihi: 18-11-2007
Galeri: 19
Merhaba benim de aloe veram ilk geldiğinde bende becerememiştim bakımını, sağolsun güler hn. bana ikinci kez gönderince tutturabildim. menekşe gibi tabaktan suluyorum artık. köklere hiçbirşekilde su değdirmeyin. çok az su verin çok nemli olmasın. Ben öyle kurtardım.

diver_bird Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 10:15   #145
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Ben hala haftada bir suluyorum arkadaşlar. Toprağa dere kumu karıştırmıştım. Akvaryumcularda var. Suyu çok çabuk süzüp dibe inmesini sağlıyor. Durumu gayet iyi. 20'den fazla yavru verdi. Hepsini arkadaşlara dağıttım. Bu sayfadaki resimler aloe veraya pek benzemiyorlar. Güler hanım bir ara girerse net cevabı verir sanırım. Sevgiler.

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2010, 10:27   #146
Moderatör

Güler's Avatar

Evet, emrebakan haklı. Bizim aloeveraların yaprakları daha etli.
Bu türü sayın herbaryum açıklar.

Eski 18-11-2010, 17:08   #147
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Sizinki bu fotoğraftakine benziyor yanılıyor olabilirim sn fahriyee. Bende var aynı aloe türünden

Benim aloe veram kendisi daha küçük büyüyemedi fazla. Ama yandan yavru vermiş miniş bir tane

Yüzümü kızartıp sizden isteyecektim Güler hanımcım kurtardınız

Benim aloe veram

http://www.agaclar.net/forum/attachm...6&d=1290186195

Eklenen Resimler

Denizardacan beğendi.
sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2010, 11:59   #148
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Maşallah yavru pek güzel. Ben bu yavru verme durumunu da tam çözemedim aslında. Daha taze bir örnek yavru verirken bazı örnekler de oldukça gelişkin olukları halde vermiyorlar. Nedendir acaba?

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 09:42   #149
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 10-12-2009
Sevgili Güler Hanım..
Benim aloe Veramın yaprakları uçlarına doğru çok inceldi,ve uçlarında hafif kuruma var.
Kapalı balkonda,cam kenarında duruyor,şimdi kış diye pek su vermiyorum.Birkaç yavruyu başka saksıya geçirmiştim,onlarda da aynı sorun var....Yapmam gereken birşey varmı.
Teşekkürler..

huripek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-01-2011, 20:38   #150
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi huripek Mesajı Göster
Sevgili Güler Hanım..
Benim aloe Veramın yaprakları uçlarına doğru çok inceldi,ve uçlarında hafif kuruma var.
Kapalı balkonda,cam kenarında duruyor,şimdi kış diye pek su vermiyorum.Birkaç yavruyu başka saksıya geçirmiştim,onlarda da aynı sorun var....Yapmam gereken birşey varmı.
Teşekkürler..
Işık alsın, toprağı kurudukça çok az su verin. Kökleri iyi ise yanlardan patlama yapar, korkmayın.
Pek çok arkadaşımızın bozuldu diye yükledikleri fotoğraflardan ne kadar çok su verdikleri belli oluyor. Unutmayın o da bir kaktüs-sukulent çeşidi.

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 02:08.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024