agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-07-2020, 17:15   #1081
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2020
İlk fotoğraftaki yavrular toprağın altından geldi. Onlardan sonra gelenler hep gövdeden. Toplam 3 tane topraktan, 3 tane de gövdeden gelen yavru oldu. Başka yavru çıkmadı. Evde direkt güneş almayan ama oldukça aydınlık olan bir odadalar. Toprak kurudukça su veriyorum. Demek ilginç bir durum olduğu için bulamamışım hiç internette
Yavruları ayırmak hem ana bitki hem de yavrular için faydalı olacaksa ayırmak isterim.

Özhekim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2020, 17:25   #1082
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Giriş Tarihi: 20-03-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Özhekim Mesajı Göster
İlk fotoğraftaki yavrular toprağın altından geldi. Onlardan sonra gelenler hep gövdeden. Toplam 3 tane topraktan, 3 tane de gövdeden gelen yavru oldu. Başka yavru çıkmadı. Evde direkt güneş almayan ama oldukça aydınlık olan bir odadalar. Toprak kurudukça su veriyorum. Demek ilginç bir durum olduğu için bulamamışım hiç internette
Yavruları ayırmak hem ana bitki hem de yavrular için faydalı olacaksa ayırmak isterim.
Ayıracağınız yavrular köksüz tutar mı onu bilemedim. Ben hiç köksüz ayırmadım ki.

derin35 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2020, 18:13   #1083
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-07-2020
O zaman belki de en iyisi yavrulardan birini ayırıp denemek olacak. Yardımlarınız için tekrar teşekkür ederim.

derin35 beğendi.
Özhekim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-07-2020, 18:53   #1084
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Rica ederim. Kolay gelsin.

Eski 12-10-2020, 22:03   #1085
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Uzun zamandır aloeveram var, sürekli ortasından yeni yaprak veriyor ama alt yaprakları zaman geçtikçe kuruyup ölüyor , böylece hep ayni boyda.neyi yanlış yapıyorum? Büyük olanım saksisinda ufak bir yeni üç vermiş yavru gibi ama oda uzamıyor 1 cm de kaldi uzun zamandır. Acaba ek besin mi vermem gerek ?

E..nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2020, 11:10   #1086
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi E..nihal Mesajı Göster
Uzun zamandır aloeveram var, sürekli ortasından yeni yaprak veriyor ama alt yaprakları zaman geçtikçe kuruyup ölüyor , böylece hep ayni boyda.neyi yanlış yapıyorum? Büyük olanım saksisinda ufak bir yeni üç vermiş yavru gibi ama oda uzamıyor 1 cm de kaldi uzun zamandır. Acaba ek besin mi vermem gerek ?
Toprağı besleyici mi? Kaç yıldır aynı saksıda? Yeterli ışık alıyor mu?
Siz gerekli bilgileri verin, hatta mümkünse fotoğraf paylaşın ki; sağlıklı yorumlar gelsin.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 15-10-2020, 23:12   #1087
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi derin35 Mesajı Göster
Toprağı besleyici mi? Kaç yıldır aynı saksıda? Yeterli ışık alıyor mu?
Siz gerekli bilgileri verin, hatta mümkünse fotoğraf paylaşın ki; sağlıklı yorumlar gelsin.
Toprağı torf ile karışıktı ama çok verimli olduğunu düşünmüyorum.ortalama 1 yıldır aynı saksıdalar,direk güneş degil ama ışık aliyor,büyük olan güneşe yakındı sinra rengi soldu, gölgeye aldim düzeldi.
Fotolari ekledim. Teşekkürler

Eklenen Resimler

E..nihal Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-10-2020, 12:55   #1088
Ağaç Dostu

derin35's Avatar

Sn. E..nihal, aloelerinizi ev içinde bakıyorsanız, biraz cılız kalmaları normal. Yine de yavru bile vermiş. Hızlı büyümesini istiyorsanız, sıvı bitki besini verebilirsiniz.

Benim aloe veram kuzey cephe pencere önünde, büyümesini durduramıyorum. Herhangi bir gübre vs. kullanmıyorum. İlk aldığımda evde tuttum, çok gelişmedi. Balkona koydum yaprakları güneşten kahverengi oldu. Ne zaman pencere önüne aldım. O zaman coştu. Kendi deneyimime dayanarak aloeler dışarıyı seviyor diyebilirim.

Eski 25-11-2020, 22:40   #1089
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2020
Merhaba, sizlere yine bir sorum olacak. Sürekli soran taraf olmak rahatsız ediyor artık beni ama inşallah ben de tecrübe edindikçe yardımcı olurum bir gün

Arkadaşlar resimde gördüğünüz aloe veram iyi durumdaydı bir akrabadan geldi bana. Ama 2 yaprağı düzleşmeye kötüleşmeye başladı. Suyu mu fazla geldi acaba? Bir de yerim çok dar başka çiçekler önünü kapatıyor karanlıkta mı kaldı acaba? 2 büyük kökten biri sallanıyor dışarda gibi duruyor.

Bir de kökleri ayırsam mı yapabilir miyim bilmiyorum veya gerekli mi? 2 büyük kökü tek saksıya diksem olur mu?

Dibi delik saksı alacağım değiştirirken. Şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
kitapkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-11-2020, 23:54   #1090
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kitapkurdu Mesajı Göster
Merhaba, sizlere yine bir sorum olacak. Sürekli soran taraf olmak rahatsız ediyor artık beni ama inşallah ben de tecrübe edindikçe yardımcı olurum bir gün

Arkadaşlar resimde gördüğünüz aloe veram iyi durumdaydı bir akrabadan geldi bana. Ama 2 yaprağı düzleşmeye kötüleşmeye başladı. Suyu mu fazla geldi acaba? Bir de yerim çok dar başka çiçekler önünü kapatıyor karanlıkta mı kaldı acaba? 2 büyük kökten biri sallanıyor dışarda gibi duruyor.

Bir de kökleri ayırsam mı yapabilir miyim bilmiyorum veya gerekli mi? 2 büyük kökü tek saksıya diksem olur mu?

Dibi delik saksı alacağım değiştirirken. Şimdiden teşekkürler.
Bütün sorularınıza EVET diyorum ve ekliyorum
1- O dibi delik saksıyı acilen alıp saksısını değiştirin.
2- Madem büyük kök 2 ayrı saksıya almanızı tavsiye ederim. Ayrıca evet yapabilirsiniz neden yapamıcanız ki? Sadece nazik davranın yeter.
3-Değiştirirken köklerde çürüme var mı diye kontrol edin. Varsa çürükleri temizleyip 1..2 gün dışarda bekletip tarçına buladıktan sonra ekin.
Son olarak toprağı epeyce kuruyunca sulayın.
DİP NOT: saksıda 4 kök gördüm ben. En büyük olanı ayrı diğerlerini bir saksı yapabilirsiniz.

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen aloe : 26-11-2020 saat 23:56 Neden: ekleme
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-11-2020, 17:52   #1091
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Bütün sorularınıza EVET diyorum ve ekliyorum
1- O dibi delik saksıyı acilen alıp saksısını değiştirin.
2- Madem büyük kök 2 ayrı saksıya almanızı tavsiye ederim. Ayrıca evet yapabilirsiniz neden yapamıcanız ki? Sadece nazik davranın yeter.
3-Değiştirirken köklerde çürüme var mı diye kontrol edin. Varsa çürükleri temizleyip 1..2 gün dışarda bekletip tarçına buladıktan sonra ekin.
Son olarak toprağı epeyce kuruyunca sulayın.
DİP NOT: saksıda 4 kök gördüm ben. En büyük olanı ayrı diğerlerini bir saksı yapabilirsiniz.
Evet bugün yaptım inşallah yanlış birşey yapmamışımdır. Köklerde çürük yok gibiydi. 2 saksı yaptım tabi ki dibi delik saksılar. Çok teşekkürler cevabınız için.

Yer için de acaba camın mermerine koysam mı bilemedim. Evim güney cephe. Ama kış malum petekler yanıyor. Camın mermerinin altı petek. Yerim olsa çok daha fazla çiçek istiyorum ama maalesef

kitapkurdu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-12-2020, 17:28   #1092
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kitapkurdu Mesajı Göster
Evet bugün yaptım inşallah yanlış birşey yapmamışımdır. Köklerde çürük yok gibiydi. 2 saksı yaptım tabi ki dibi delik saksılar. Çok teşekkürler cevabınız için.

Yer için de acaba camın mermerine koysam mı bilemedim. Evim güney cephe. Ama kış malum petekler yanıyor. Camın mermerinin altı petek. Yerim olsa çok daha fazla çiçek istiyorum ama maalesef
Kusura bakmayın yeni gördüm. Aloeyi nereye koydunuz ve şu anda durumu nasıl?

Düzenleyen aloe : 11-12-2020 saat 17:28 Neden: yazım hatası
Eski 14-12-2020, 11:49   #1093
Yeni Üye

gardenya7's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2020
Wink aloe veraları parça parça farklı saksılara ektim

Alıntı:
Kusura bakmayın yeni gördüm. Aloeyi nereye koydunuz ve şu anda durumu nasıl?
Merhaba cumartesi günü satın almış olduğum fidan şeklindeki aloe veraları bölerek farklı saksılara ektim. ofiste kaloriferli odada pencereye yakın sadece gün ışığı alıyor. sulamayı nasıl yapmalıyım ? Durumları iyi mi sizce, kesik yapraklı olanların uçları sarıydı oralarını makasla kestim sağlıklı uzaması için. Bahçe toprağına ektim. Aşağı doğru sarkık olan kısmı kesmeli miyim sizce pek sağlıklı gözükmüyor. Mesajımı cevaplarsanız sevinirim

Eklenen Resimler

gardenya7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-12-2020, 10:37   #1094
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gardenya7 Mesajı Göster
Merhaba cumartesi günü satın almış olduğum fidan şeklindeki aloe veraları bölerek farklı saksılara ektim. ofiste kaloriferli odada pencereye yakın sadece gün ışığı alıyor. sulamayı nasıl yapmalıyım ? Durumları iyi mi sizce, kesik yapraklı olanların uçları sarıydı oralarını makasla kestim sağlıklı uzaması için. Bahçe toprağına ektim. Aşağı doğru sarkık olan kısmı kesmeli miyim sizce pek sağlıklı gözükmüyor. Mesajımı cevaplarsanız sevinirim
İyi günler. Toprak iyice kurudukça sulayın. Sarkan kısmı kesip kesmemek tamamen tercih meselesi çiçek açısından çok sorun olmaz.

gardenya7 beğendi.
Eski 23-01-2021, 22:25   #1095
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-01-2021
Güler hanım merhaba benim aleo veram ama kökünde çürüme olmuş kök kısmını kestim yapraklarında hiç bir sorun yok nasıl köklendirebilirm yardımcı olur musunuz?

Gzm. Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 06:43   #1096
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gzm. Mesajı Göster
Güler hanım merhaba benim aleo veram ama kökünde çürüme olmuş kök kısmını kestim yapraklarında hiç bir sorun yok nasıl köklendirebilirm yardımcı olur musunuz?
Kök kısmını kestim demekle neyi kastettiniz anlamadım, bitki şimdi köksüz mü?
Köksüz bitkinin yaprakları nasıl güzel olabilir ki.

Mayıs ayı içinde bana tekrar yazın bitki sağlamsa sorun yok ama öldü ise size bir kök göndermeye gayret ederim.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 14:21   #1097
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Uzun bir saksıda fazlaca dallı olan aleoveram bir de orta boy bir saksıda 2 kök olan aloeveram var .Uzun saksıda olanı daha önce pencere önüne koymuştuk ama her zamanki gibi sararmıştı sonra onu uzak bir yere koyduk.Şimdi düzeldi ama yeterince yeşil değil.Ve yaprakları yumuşayabiliyor arada.Sulamaya dikkat ediyotum olsukça az su veriyorum ama saksının olduğu yer sıcak oluyor sanırım.Bir de toprağı sade bahçe toprağı pek yumuşak değil.Buna karşın ikinci saksıdakiler daha soğuk bir ortamda ve yemyeşil, sizce sararan saksıyı da onun yanına mı almalıyım?

Mesut Temiz beğendi.
Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-01-2021, 16:32   #1098
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Pumpking Mesajı Göster
Uzun bir saksıda fazlaca dallı olan aleoveram bir de orta boy bir saksıda 2 kök olan aloeveram var .Uzun saksıda olanı daha önce pencere önüne koymuştuk ama her zamanki gibi sararmıştı sonra onu uzak bir yere koyduk.Şimdi düzeldi ama yeterince yeşil değil.Ve yaprakları yumuşayabiliyor arada.Sulamaya dikkat ediyotum olsukça az su veriyorum ama saksının olduğu yer sıcak oluyor sanırım.Bir de toprağı sade bahçe toprağı pek yumuşak değil.Buna karşın ikinci saksıdakiler daha soğuk bir ortamda ve yemyeşil, sizce sararan saksıyı da onun yanına mı almalıyım?
Aloe vera'lar çok yoğun güneş ışığında kararıyor, inceliyor ya da yanabiliyor, yani çok yoğun güneşi sevmiyor... Ancak kışın güneşin iyice azalmasından da zarar görüyor, yaprakları rengini kaybediyor, cılız ve güçsüz büyüyor... Benim kendi uygulamam ve önerim, yazın uzun süreli yoğun ve doğrudan güneş ışığından korumak, kışın güneş ışığı yoğunluğunun az ve gündüz süresinin kısa olduğu dönemde ise (bitkiyi dondurmadan) mümkün olduğunca güneş ışığı almasını sağlamak...

Güler ve saleri beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-01-2021, 12:53   #1099
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 28-07-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aloe vera'lar çok yoğun güneş ışığında kararıyor, inceliyor ya da yanabiliyor, yani çok yoğun güneşi sevmiyor... Ancak kışın güneşin iyice azalmasından da zarar görüyor, yaprakları rengini kaybediyor, cılız ve güçsüz büyüyor... Benim kendi uygulamam ve önerim, yazın uzun süreli yoğun ve doğrudan güneş ışığından korumak, kışın güneş ışığı yoğunluğunun az ve gündüz süresinin kısa olduğu dönemde ise (bitkiyi dondurmadan) mümkün olduğunca güneş ışığı almasını sağlamak...
Şimdi pencere önüne koyacağım ama biliyorum ki yine yanacaklar.Ama şöyle bir şey olmaya başladı. Saksı pencerenin 4-5 metre uzağında ama 45dk kadar sabahları güneş alıyor. Biraz rengi gelmeye başladı sanki. Tavsiyeniz için çok teşekkürler.

Mesut Temiz beğendi.
Pumpking Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2021, 14:10   #1100
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
1 ay önce aldığım aloe bitkim yaprak diplerinden kopmaya devrilmeye başladı. Köklerinde mi acaba bir sorun var? Alır almaz kaktüs toprağına geçirmiştim ve 10 gün önce suladım en son

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen aykut gkbyrk : 04-02-2021 saat 14:57
aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-02-2021, 15:52   #1101
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aykut gkbyrk Mesajı Göster
1 ay önce aldığım aloe bitkim yaprak diplerinden kopmaya devrilmeye başladı. Köklerinde mi acaba bir sorun var? Alır almaz kaktüs toprağına geçirmiştim ve 10 gün önce suladım en son
Maalesef resimden görebildiğim kadarıyla bitkinizin gövdesi çürümüş... Yani maalesef bitkiniz ölmüş görünüyor...
Soğuk ve nemli mevsimde edindiğiniz sukulentlerde saksı/toprak değiştirme türü işlemleri yapmamanızı öneririm... Bitkiye mümkün olduğunca nemi düşük, ılık ve aydınlık bir ortam sağlayıp, gerekiyorsa saksı/toprak değiştirme işlemlerini yaz başına bırakmanızı öneririm...

Eski 12-02-2021, 22:30   #1102
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
İyi akşamlar. 10 gün önce aldığım aloe veramı kendi saksısından hiç çıkarmadım ve sadece bir kere çok az suladım. 10 gün içinde git gide ana gövdesi yatmaya başladı. Toprağına ilkbahara kadar dokunmak istemiyorum. Sulamayı da kurudukça yaklaşık 2 haftada bir gibi bir periyotla yapayım diyorum. Evde salonda duruyor. Cama 2 metre mesafede ışık alıyor. Sıkı olmayan bir lastikle tutturup düz bir yüzeye fotoğraflardaki gibi yaslasam bir zararı olur mu?önerileriniz neler olur?

Eklenen Resimler

Düzenleyen aykut gkbyrk : 13-02-2021 saat 15:23
aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2021, 10:29   #1103
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

İyi günler. Güler abladan aldığım aloe veram bir türlü kendine gelemiyordu ( ben bakım konusunda epey acemiydim ) geçen kışı açık balkonda geçirdi ama malum kış olmadıydı. Bu senede dışarda duruyordu ki yaprak uçlarına don vurduğunu farkettim. İçeri aldım yaprakları budadım. Zaten kendisiyle bir türlü anlaşamadıydık. Ya herru ya merru bişeyler yapıcaz senle dedim. Budamayı yaptım ki son aşamada ne göreyim yavru vermiş��. 4..5 gün İçerde ısıtılmayan odada kaldı. Hava düzelince dedimki kendime bu dışardayken yavruladı ve yaz kış hep dışardaydı yine koydum dışarı. Ama havalar yine bozuyor soğuk olcakmış epey, aklım yavrumda. O zarar görmesin diye ne yapmalıyım. Bu arada ana yapraklar hâlâ jelsiz��
Not: resimleri tlf yükledim. Düzeltmeyi yapamıyorum

Eklenen Resimler

Düzenleyen aloe : 02-03-2021 saat 10:32 Neden: Not eklendi
Eski 06-03-2021, 09:43   #1104
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
İyi günler. Güler abladan aldığım aloe veram bir türlü kendine gelemiyordu ( ben bakım konusunda epey acemiydim ) geçen kışı açık balkonda geçirdi ama malum kış olmadıydı. Bu senede dışarda duruyordu ki yaprak uçlarına don vurduğunu farkettim. İçeri aldım yaprakları budadım. Zaten kendisiyle bir türlü anlaşamadıydık. Ya herru ya merru bişeyler yapıcaz senle dedim. Budamayı yaptım ki son aşamada ne göreyim yavru vermiş��. 4..5 gün İçerde ısıtılmayan odada kaldı. Hava düzelince dedimki kendime bu dışardayken yavruladı ve yaz kış hep dışardaydı yine koydum dışarı. Ama havalar yine bozuyor soğuk olcakmış epey, aklım yavrumda. O zarar görmesin diye ne yapmalıyım. Bu arada ana yapraklar hâlâ jelsiz��
Not: resimleri tlf yükledim. Düzeltmeyi yapamıyorum
Aloe vera'ları İstanbul kışında mutlaka içeri almak gerekiyor. Bitki tamamen donmadığı için bence çok şanslısınız (Aslında donmamasına da şaşırdım, umarım kök ve gövdesi zarar görmemiştir)... Aloe vera sıcak ve mümkün olduğunca az nemli bir ortam, orta yoğunlukta güneş ışığı, geçirgen bir toprak/salsı ve az sulama istiyor... Bu şartları sağlamaya devam ettiğinizde mutlaka bir süre sonra hem yavru verecek hem sağlıklı kalın yapraklar üretecektir... Elinizdeki aloe vera kültivarı da gerçekten çok kaliteli, güzel bir kültivar, çiçekçilerde ve yapı marketlerde falan satılanlardan çok daha iri ve güzel görünümlü... Güler Hanım çok sağolsun bana da göndermişti birkaç yıl evvel...

Soğuklar geçince yavaş yavaş güneşe alıştırıp balkona çıkarırsanız yaz sonuna kadar oldukça gösterişli, heybetli bir bitkiye dönüşecektir... Bol şans diliyorum...

Eski 07-03-2021, 21:10   #1105
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Giriş Tarihi: 09-04-2010
Herkese iyi akşamlar sevgili forum üyeleri. Başım şu ara Aleo veram ile dertte kendisinin maşallahı var neredeyse 7-8 yaşında kendisini ilk bulduğumda 5 cm lik bir yavruydu ve biri üstüne basmıştı yaşamaz ama deneyelim umuduyla diktim ama kendisi bir deve dönüştü. Hiç kozmetik amaçla kullanmadım alt yapraklar kurudukça kopardım ve sonuç olarak 30-40 cm uzunluğunda kel bir boyun oluştu ve kafasını tartamıyor havai köklendirme ile köklenir mi acaba? Menekşelerde uygulanan gençleştirme uygulaması Aleo veralarda işe yarar mı acaba kaybetmekte istemiyorum.

Batuhan Yılmaz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-03-2021, 15:27   #1106
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aloe vera'ları İstanbul kışında mutlaka içeri almak gerekiyor. Bitki tamamen donmadığı için bence çok şanslısınız (Aslında donmamasına da şaşırdım, umarım kök ve gövdesi zarar görmemiştir)... Aloe vera sıcak ve mümkün olduğunca az nemli bir ortam, orta yoğunlukta güneş ışığı, geçirgen bir toprak/salsı ve az sulama istiyor... Bu şartları sağlamaya devam ettiğinizde mutlaka bir süre sonra hem yavru verecek hem sağlıklı kalın yapraklar üretecektir... Elinizdeki aloe vera kültivarı da gerçekten çok kaliteli, güzel bir kültivar, çiçekçilerde ve yapı marketlerde falan satılanlardan çok daha iri ve güzel görünümlü... Güler Hanım çok sağolsun bana da göndermişti birkaç yıl evvel...

Soğuklar geçince yavaş yavaş güneşe alıştırıp balkona çıkarırsanız yaz sonuna kadar oldukça gösterişli, heybetli bir bitkiye dönüşecektir... Bol şans diliyorum...
Teşekkür ederim Mesut bey. Bende içim elvermedi içeri almıştım neyseki. Anayla uyumu yakalayamadım ama bebişle iyi gideriz inşallah. Umarım annede dediğiniz gibi toparlanır. Henüz net bi gelişim göstermesede anaçtan vazgeçmedim galiba o da bana yavruyla karşılık verdi. Uzun lafın kısası o beni bırakmadıkça bende ondan vazgeçmeyeceğim.

Eski 08-03-2021, 15:32   #1107
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Batuhan Yılmaz Mesajı Göster
Herkese iyi akşamlar sevgili forum üyeleri. Başım şu ara Aleo veram ile dertte kendisinin maşallahı var neredeyse 7-8 yaşında kendisini ilk bulduğumda 5 cm lik bir yavruydu ve biri üstüne basmıştı yaşamaz ama deneyelim umuduyla diktim ama kendisi bir deve dönüştü. Hiç kozmetik amaçla kullanmadım alt yapraklar kurudukça kopardım ve sonuç olarak 30-40 cm uzunluğunda kel bir boyun oluştu ve kafasını tartamıyor havai köklendirme ile köklenir mi acaba? Menekşelerde uygulanan gençleştirme uygulaması Aleo veralarda işe yarar mı acaba kaybetmekte istemiyorum.
Batuhan bey aloenizin resimlerini yükler misiniz lütfen. Pek bi merak ettim. Hep beraber bi görelim.

Eski 09-03-2021, 19:30   #1108
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
Batuhan bey aloenizin resimlerini yükler misiniz lütfen. Pek bi merak ettim. Hep beraber bi görelim.
Merhaba Sevgili Aleo, haftasonu resimi sizlerle paylaşacağım tuhaf gelişmeler oldu Aleo Veram daha fazla dayanamayıp intahar etti ve tabiri caizse kelle omuzdan ayrıldı bende kabuğunu soyarken fark ettim ki köklenme yerleri var 1-2 gün kuruması için bıraktım suya veya toprağa dikeceğim direkt olararak sizlerle Cumartesi paylaşacağım görselini. Yoğun bir dönemdeyim kusuruma bakmayın.

Eski 16-03-2021, 16:27   #1109
Ağaç Dostu

Batuhan Yılmaz's Avatar

Alıntı:
https://hizliresim.com/puDESA
Sayın Aleo, bahsettiğim Aleo veram bu kestiğim üst gözdede köklenme yerlerini keşfettim 1 haftadır hiç bir bozulma yok hafif kurutup suladım kurcalamıyorum fazla bakalım görücez.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 17-03-2021, 02:06   #1110
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
https://hizliresim.com/puDESA
Sayın Aleo, bahsettiğim Aleo veram bu kestiğim üst gözdede köklenme yerlerini keşfettim 1 haftadır hiç bir bozulma yok hafif kurutup suladım kurcalamıyorum fazla bakalım görücez.

Aloe'niz kolayca köklenir Batuhan Bey... Bu şekilde kestiğim aloe vera çeliklerini birçok kez başarılı bir şekilde köklendirdim. Önemli olan kısmı, kestiğiniz çeliğin kesik yüzeyinin iyice kuruyup kabuk bağlamasını sabırla beklemek...Ondan sonra uygun bir derinlikte diktiğinizde kökleniyor... Bence sallanmasın/sarsılmasın diye yanına diktiğiniz bir çubuğa bağlayıp sabitlemeniz de iyi olur... Ayrıca, dipte kalan kısım da kesik uca yakın yerlerden yeni sürgünler vererek gelişimini sürdürüyor...

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024