agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 17-01-2019, 09:40   #841
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi A_D Mesajı Göster
28 sayfanın tamamını sabırla okudum. Aloe vera bakımında merak ettiğim 3 konu vardı:

-Toprak
-Su
-Güneş

İlk ikisinde cevaplar aşağı yukarı aynı. Torf olmayan veya torf oranı düşük bahçe toprağı ve az su istediği genel kabul görmüş. (Su konusunu biliyordum ama burayı okuduktan sonra halen fazla suladığımı fark ettim. Artık unutacağım )

Fakat güneş konusunda kafam çok karıştı. Açıkçası aynı kafa karışıklığı araştırma yaptığımda youtube ve diğer sitelerde de karşıma çıkmıştı. Yorumlar güneşe bayılırdan güneşten nefret edere kadar birbirine zıt iki kutupta farklılık gösteriyor.

Mesela burada ilk mesajlarda Mine Hanım "tam güneş seven dış mekan bitkisi", Güler Hanım, "güneş alan bir yerde muhafaza ediniz" demiş. Ama daha sonra gölgeye alınca düzeldi şeklinde yorum yapan üyelere "o zaman bırakınız öyle kalsın" şeklinde cevap vermiş. Kendi devasa veraları (maşallah) İstanbul'da yaz kış kapalı bir balkonda duruyor, görebildiğim kadarıyla da doğrudan güneş alıyorlar. Ama başlığın sonlarına doğru doğrudan güneş alan konumlar yerine ışık alan ama güneşi direkt görmeyen konumlar ağırlık kazanmaya başlamış. Kısacası güneş konusunda bir cevaba ulaşamadım. Deneme yanılmayla göreceğiz artık.

Bir de sanırım kış aylarında olduğumuz için fazla bir şey beklememiz lazım gelişme konusunda. Bunu da öğrendiğim iyi oldu. Büyümüyor, gelişmiyor diye kendimizi helak etmememiz lazım bu aylarda.
Kaktüs ve sukulentlerin büyük çoğunluğu mümkün olduğunca çok güneş ışığı ister ve bu sağlanmayınca gerçek formunu kazanamayıp cılız, ince ve solgun gelişir... Yine, uzun süre az güneş ışığı alan bir konumda tutulan bir kaktüs ya da sukulent birden yoğun güneş ışığı alan bir konuma çıkarıldığında, en çok güneş ışığı isteyenlerde bile güneş yanıkları oluşur.
Ancak, tecrübeler aloe vera'nın diğer pekçok sukulente kıyasla çok daha az ışıkta gayet düzgün gelişebildiğini gösteriyor... Ancak belli bir büyüklüğe gelmiş ve uygun biçimde güneşe kademeli olarak alıştırılmış aloe vera'ların tam güneş ışığında zarar görmeden geliştiği anlaşılıyor... Sonuçta bu bitki sıcak ülkelerde tüm gün güneş alan tarlalarda tarımı yapılan bir bitki...
Ben şahsen risk almıyor ve yaz boyu diğer sukulentlerime göre daha kısa bir süre güneş alan bir konumda tutuyorum, sonuç da iyi... Daha önce tüm gün güneş alan yerlerde tuttuğum aloe vera'larımda kararma ve yapraklarında incelme olmuştu, güneş ışığını azaltınca tekrar kalınlaştılar ve yeşil renge döndüler... Ama güneş çok azalınca iyice açık, beyazımsı bir yeşil renk alıyorlar ve cılızlaşıyorlar... Sağlıksız oldukları hemen anlaşılıyor... Çok az güneşin bitkinin gelişimini olumsuz etkilediği çok açık..
Bence orta ışıkla başlayıp ufak denemelerle arttırabilirsiniz..

Yalnız güneş ışığı konusunun dışında, aloe vera soğuğa karşı çok hassas bir bitkidir, Ankara'nın soğuğundan iyi korumanız çok önemli... Örneğin cam balkonda kolayca bir gecede ölebilir bitkiniz...

Bol şans...

.

A_D beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2019, 12:38   #842
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-01-2019
selamlar,

2 ay önce aloe vera hediye geldi ama bir süre sonra yaprakları kırılmaya yumuşamaya başladı. Araştırmalar sonucunda saksısını ve toprağını değiştirdim. Delikli 4lt saksıya kendi yaptığım toprak karışımına diktim bitkiyi.

Karışım:
2 avuç perlit
2 avuç solucan gübresi
1 avuç torf
2 avuc cocopeat,
2 avuç hazır kaktüs toprağı,
Saksının en dibine de 3 parmak yükseklikte pomza taşı.

Saksıya dikerken bitkimin kökü yoktu. Sadece 1 tane son derece cılız 3 cm uzunluğunda ip gibi bir şey çıkıyordu. Kırılan yaprağının içindeki jel ile kökü sıvadım, üzerime tarçın serptim sadece dip kısmı toprakta olacak şekilde dikip tahtalarda gövdeyi sabitledim. Doğrudan güneş almıyor ama aydınlık bir odada, her gün havalandiriyorum. Toprak tamamen kurudukça suluyorum. Direk rüzgara ve soğuğa maruz bırakmıyorum. 1 aydır böyle.

Bitkimin durumu kötüye gitmese de iyiye de gitmiyor. Toprağı havalansın diye toprağını eşelerken kökünü merak edip baktım o cılız ip gibi kök de yok artık ama bitkim canlı. Bu aşamada ne yapabilirim? Düzeltmem gereken yanlışlarım neler?

Teşekkür ederim şimdiden

zyildirm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2019, 16:55   #843
A_D
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Kaktüs ve sukulentlerin büyük çoğunluğu mümkün olduğunca çok güneş ışığı ister ve bu sağlanmayınca gerçek formunu kazanamayıp cılız, ince ve solgun gelişir... Yine, uzun süre az güneş ışığı alan bir konumda tutulan bir kaktüs ya da sukulent birden yoğun güneş ışığı alan bir konuma çıkarıldığında, en çok güneş ışığı isteyenlerde bile güneş yanıkları oluşur.
Ancak, tecrübeler aloe vera'nın diğer pekçok sukulente kıyasla çok daha az ışıkta gayet düzgün gelişebildiğini gösteriyor... Ancak belli bir büyüklüğe gelmiş ve uygun biçimde güneşe kademeli olarak alıştırılmış aloe vera'ların tam güneş ışığında zarar görmeden geliştiği anlaşılıyor... Sonuçta bu bitki sıcak ülkelerde tüm gün güneş alan tarlalarda tarımı yapılan bir bitki...
Ben şahsen risk almıyor ve yaz boyu diğer sukulentlerime göre daha kısa bir süre güneş alan bir konumda tutuyorum, sonuç da iyi... Daha önce tüm gün güneş alan yerlerde tuttuğum aloe vera'larımda kararma ve yapraklarında incelme olmuştu, güneş ışığını azaltınca tekrar kalınlaştılar ve yeşil renge döndüler... Ama güneş çok azalınca iyice açık, beyazımsı bir yeşil renk alıyorlar ve cılızlaşıyorlar... Sağlıksız oldukları hemen anlaşılıyor... Çok az güneşin bitkinin gelişimini olumsuz etkilediği çok açık..
Bence orta ışıkla başlayıp ufak denemelerle arttırabilirsiniz..

Yalnız güneş ışığı konusunun dışında, aloe vera soğuğa karşı çok hassas bir bitkidir, Ankara'nın soğuğundan iyi korumanız çok önemli... Örneğin cam balkonda kolayca bir gecede ölebilir bitkiniz...

Bol şans...

.
Teşekkürler Mesut Bey. Yazınız benim için çok aydınlatıcı oldu. Güneş ışığı konusunda "güneşi hiç sevmez" ile "güneşe bayılır" zıt kutupları arasında gidip gelen yorumların sebeb-i hikmeti buymuş demek ki. Belli bir büyüklüğe erişmeden önce güneş ışığı zararlı olabiliyor ama belli büyüklüğü geçtikten sonra ne kadar güneş ışığı alırsa o kadar faydalı, çünkü güneş ışığından zarar görmeyecek kadar büyük artık veramız. Zaten sizin de yazdığınız gibi profesyonel olarak aloe vera üreten firmaların videolarını izlediğimde bitkilerin tamamen dışarda ve güneş altında olduğunu görüyordum.

Soğuk konusunda haklısınız. Zaten öyle bir şey yapmıyorum, şu an güney cepheye bakan pencerenin iç tarafında duruyorlar, belki yazın kapalı cam balkona alabilirim. Gerçi cam pencerenin önünde durursa da güneş ışığı mercek etkisi yapıp yakabilir deniyor ama şimdilik ben öyle bir şey deneyimlemedim, belki kış olduğundandır.

Mesut Temiz beğendi.
A_D Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-01-2019, 18:39   #844
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Bugün Asi Nehri’ne yakın bir yerleşim yerinde gördüm bu Aloe veraları...

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-01-2019, 00:43   #845
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nevgül Mesajı Göster
Bugün Asi Nehri’ne yakın bir yerleşim yerinde gördüm bu Aloe veraları...
Bu bitki aloe vera değil de, başka bir aloe türü olan aloe arborescens sanırım...

nevgül beğendi.
Eski 21-01-2019, 10:20   #846
Ağaç Dostu

nevgül's Avatar

Giriş Tarihi: 25-07-2018
Alıntı:
Bu bitki aloe vera değil de, başka bir aloe türü olan aloe arborescens sanırım...
Haklısınız galiba

Mesut Temiz beğendi.
nevgül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 14:00   #847
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Aloe veram boynunu büktü ne olduğunu anlamadım havalar soğuk diye balkondan içeri almıştım 1 ay sonra bu hâle geldi pek de fazla ilgilenemedim ne yapmalıyım eski haline dönmesi için ?? Yavrularını ayırmayı düşünüyorum yardim edin. Toprağında küçük beyaz bi böcek gördüm ondan olabilirmi ? Tekrar balkona mi koymalıyım ..

Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 14:07   #848
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Question

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Busranur Mesajı Göster
Aloe veram boynunu büktü ne olduğunu anlamadım havalar soğuk diye balkondan içeri almıştım 1 ay sonra bu hâle geldi pek de fazla ilgilenemedim ne yapmalıyım eski haline dönmesi için ?? Yavrularını ayırmayı düşünüyorum yardim edin. Toprağında küçük beyaz bi böcek gördüm ondan olabilirmi ? Tekrar balkona mi koymalıyım ..
Aloe vera m bu şekilde

Eklenen Resimler

Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-02-2019, 14:45   #849
Ağaçsever

Makbule2's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2018
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bence sukulentler de yazın aşırı direkt güneşi pek sevmiyorlar, bir de oldukları yere alışma durumu var.

Bakın benim bu aloeveram anaç değil, anaçtan ürettiklerimden biri ve bu bitki senelerdir İstanbul'daki evimizin kapalı balkonunda hep aynı köşesinde durur, yeri de bayağı güneş alır.

İşin enteresan yanı biz yazın Manyas'a gideriz ama bunun saksısı o kadar büyük ki o burada kalır. O sıcaklarda iki ay susuz da kaldığı olur.

Ben gitmeden evvel bol bol sularım, toprağı iyice suya doyar. Aynı şeyi İstanbul'a geldikçe tekrarlasam da bu birbuçuk iki aydan evvel olmaz.

Dün İstanbul'a geldik, bugün biraz bakım yapıp yani açan çiçek dallarını, kurmuş yaprakları kesip bol bol sulayacağım. Bu onu biz dönene kadar idare eder.

Saksı içinde onlarca yeni bitki türemiş, döndüğümüzde saksı içinden onları alıp dağıtım yapıyorum.

Şu andaki durumu bu

Çok güzeller , maşallah 2 defa aldım aleo veralarım öldü .Güler hanım tekrar dağıtım yapmanızı bekliyorum.İstanbul'dayım eldende alabilirim mesaj atmıştım.iyi günler Güler hanım.

TA-1033 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Makbule2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2019, 00:14   #850
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-02-2019
6 aydır yavru bir aloe veram var ama hiç büyüme saglamıyor topragını değiştim aydınlık bir yere de koydum ama ne yavru veriyor nede büyüyor ne yapıcam bilmiyorum. Şu aralar içinde olan jel kısımlarının bazısı da zayıfladı. okudugum bilgilerin hepsi tamam neredeyse. çok üzülüyorum lütfen destek...

Mesut Temiz beğendi.
gulue Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2019, 10:21   #851
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Makbule2 Mesajı Göster
Çok güzeller , maşallah 2 defa aldım aleo veralarım öldü .Güler hanım tekrar dağıtım yapmanızı bekliyorum.İstanbul'dayım eldende alabilirim mesaj atmıştım.iyi günler Güler hanım.

Arkadaşlar, bu kışı Manyas'da geçiriyoruz. Aloevera dağıtımını yaptıktan sonra bitkiyi yeniden toprakla buluşturdum bu sene içinde yeni bir dağıtım yapamayacağım.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-02-2019, 11:56   #852
Ağaçsever

Makbule2's Avatar

Giriş Tarihi: 12-10-2018
Galeri: 4
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Arkadaşlar, bu kışı Manyas'da geçiriyoruz. Aloevera dağıtımını yaptıktan sonra bitkiyi yeniden toprakla buluşturdum bu sene içinde yeni bir dağıtım yapamayacağım.
Kusura bakmayın güler hanım hayırlı günler o zaman.

Güler beğendi.
Makbule2 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-02-2019, 14:54   #853
Yeni Üye

Acaba bana bir cevap verebilir misiniz ? Lütfen sorum yanıtsız kaldı

Eski 09-02-2019, 20:58   #854
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gulue Mesajı Göster
6 aydır yavru bir aloe veram var ama hiç büyüme saglamıyor topragını değiştim aydınlık bir yere de koydum ama ne yavru veriyor nede büyüyor ne yapıcam bilmiyorum. Şu aralar içinde olan jel kısımlarının bazısı da zayıfladı. okudugum bilgilerin hepsi tamam neredeyse. çok üzülüyorum lütfen destek...
Muhtemelen yavaş yavaş köklerini büyütüyordur.. Sıcaklık, ışık ve su bakımından uygun şartlar sağlanıyorsa, bitkiye musallat olmuş parazit yoksa ve bitkiniz çarpma, düşme gibi fiziksel hasarlardan korunuyorsa ilkbaharla birlikte görünür bir gelişme göstermesi gerekir...
Birkaç açıdan net resimlerini paylaşırsanız daha ayrıntılı cevap verebilecek arkadaşlar çıkacaktır diye umuyorum...

Eski 10-02-2019, 14:28   #855
Yeni Üye

Alıntı:
Muhtemelen yavaş yavaş köklerini büyütüyordur.. Sıcaklık, ışık ve su bakımından uygun şartlar sağlanıyorsa, bitkiye musallat olmuş parazit yoksa ve bitkiniz çarpma, düşme gibi fiziksel hasarlardan korunuyorsa ilkbaharla birlikte görünür bir gelişme göstermesi gerekir...
Birkaç açıdan net resimlerini paylaşırsanız daha ayrıntılı cevap verebilecek arkadaşlar çıkacaktır diye umuyorum...
cevap için çok teşekkür ederim öncelikle fotograf atmamı önermişsiniz

Name:  IMG_20190205_143623_822.jpg
Views: 578
Size:  54.3 KB

umarım başarabilmişimdir denedim ama şuan yeni kullanıcıyım bu platformda. çiçeğim bu şekilde aylardır bir gelişim göstermedi kış sezonu diyemi acaba ilk bir iki ay ben saglıklı bakmadım sanırım güneş alan bir yerde değildi şuan torflu bir topraga yerleştirdim lifli. güneş alan bir yere koydum. yazı bekliyorum sözylediğiniz gibi köklenme süreci ise.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-02-2019, 10:45   #856
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
cevap için çok teşekkür ederim öncelikle fotograf atmamı önermişsiniz

Eklenti 687055

umarım başarabilmişimdir denedim ama şuan yeni kullanıcıyım bu platformda. çiçeğim bu şekilde aylardır bir gelişim göstermedi kış sezonu diyemi acaba ilk bir iki ay ben saglıklı bakmadım sanırım güneş alan bir yerde değildi şuan torflu bir topraga yerleştirdim lifli. güneş alan bir yere koydum. yazı bekliyorum sözylediğiniz gibi köklenme süreci ise.
Muhtemelen siz aldığınızda yeni ekilmiş bir yavruydu ve çok az kökü vardı, belki de hiç yoktu.. Kök geliştirmeye uğraşıyordur.. Üstüne yer değişikliği, yeni yerine adaptasyon, kış aylarında oluşumuz gibi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda, hırpalanması normal... Kış boyunca rutubetten ve soğuktan korur ve aydınlık bir ortam sağlarsanız ilkbaharda güçlü bir şekilde gelişmeye başlar.. Köklenip büyüdükçe bakımı da daha kolay olacaktır..

Bol şans dilerim..

Eski 11-02-2019, 20:18   #857
Yeni Üye

Alıntı:
Muhtemelen siz aldığınızda yeni ekilmiş bir yavruydu ve çok az kökü vardı, belki de hiç yoktu.. Kök geliştirmeye uğraşıyordur.. Üstüne yer değişikliği, yeni yerine adaptasyon, kış aylarında oluşumuz gibi faktörler de göz önünde bulundurulduğunda, hırpalanması normal... Kış boyunca rutubetten ve soğuktan korur ve aydınlık bir ortam sağlarsanız ilkbaharda güçlü bir şekilde gelişmeye başlar.. Köklenip büyüdükçe bakımı da daha kolay olacaktır..

Bol şans dilerim..
çok teşekkürler.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 13-02-2019, 22:11   #858
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2019
Thumbs up Merhaba

Klavyenin mağduru oldum iki gün önce Aleo Maculata veya aleo zebrina aldım isminden tam emin değilim fotoğrafıni yukleyemedim sizce bu bitti şifalı mı tedavi amaçlı kullanabilir miyim acaba aldığım çiçekçi asıl aleo vera bu dedi diğerleri serada yetişiyor bu ise doğada yetişiyor doğal olanı bu dedi ama tereddutteyim. bide anaç bir aleo veram var ve iki tane yavrusu var anaç bitkiye yapışık kök yok büyüdükçe anaç bitkiden ayrılır mı kök salar mı yavruları

siflera12 beğendi.
Gul122456789 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 06:11   #859
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gul122456789 Mesajı Göster
Klavyenin mağduru oldum iki gün önce Aleo Maculata veya aleo zebrina aldım isminden tam emin değilim fotoğrafıni yukleyemedim sizce bu bitti şifalı mı tedavi amaçlı kullanabilir miyim acaba aldığım çiçekçi asıl aleo vera bu dedi diğerleri serada yetişiyor bu ise doğada yetişiyor doğal olanı bu dedi ama tereddutteyim. bide anaç bir aleo veram var ve iki tane yavrusu var anaç bitkiye yapışık kök yok büyüdükçe anaç bitkiden ayrılır mı kök salar mı yavruları
Aloe maculatayı kullanabilirsiniz ancak diğerkini bilmiyorum , yavrular elbet bir süre sonra kök salıcaktır Yabancı bir siteye baktım ve orada aleo zebrinanın'da kullanıldığını yazıyor ama vücutta zararlanmalar yapıyormuş

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Gul122456789 beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 15:11   #860
Yeni Üye

easutay's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2018
güzel bilgiler var teşekkürler

easutay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-02-2019, 17:20   #861
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-02-2019
#Siflera12 çok teşekkür ederim

siflera12 beğendi.
Gul122456789 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-02-2019, 23:41   #862
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Sayın Gulue aleo veranizda mantar var sanırım, fazla sulamayınız, hele kış aylarindayiz bitkiler uyuma sürecindeler, cok fazla su tüketmiyorlar.
Ayrica Zyildirim aleo veralar koklerinin hava almasindan hoslanmazlar, kokune bakmak icin sakin acmayin. Kis aylarinda gelisim yavas oluyor, sicak bir ortamda kendi haline birakin. Benimkilerde cok yavas buyuyor, kis oldugundan topraklari kurumuyor bile

Mesut Temiz beğendi.
yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 16:34   #863
Yeni Üye

merhaba yeni bir aloe bitkisi aldım marketten ama aloe vera mı yoksa arborescens mı bilmiyorum sağ taraftaki bitki hakkında bilgisi olan biri yardımcı olurmu lütfen çok teşekkürler. Name:  aloe.JPG
Views: 550
Size:  60.8 KB

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-03-2019, 21:00   #864
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Merhaba Gulue iki aloede aynı cinsten ( aloe vera çeşitlerini çok bilmem) çünki birbirinin tıpkısı. Yalnız gördüğüm kadarıyla çiçekleriniz dışarıda. Havaların soğuk olduğu bu dönemlerde evin içinde(sıcakta) ve mümkün mertebe aydınlık yerde tutmak lazım diye biliyorum. Ne kadar zamandır dışardalar?

Mesut Temiz beğendi.
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-03-2019, 22:26   #865
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
merhaba yeni bir aloe bitkisi aldım marketten ama aloe vera mı yoksa arborescens mı bilmiyorum sağ taraftaki bitki hakkında bilgisi olan biri yardımcı olurmu lütfen çok teşekkürler. Eklenti 688002
Sayın gulue, bitkilerinizin ikisi de aloe vera.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Merhaba Gulue iki aloede aynı cinsten ( aloe vera çeşitlerini çok bilmem) çünki birbirinin tıpkısı. Yalnız gördüğüm kadarıyla çiçekleriniz dışarıda. Havaların soğuk olduğu bu dönemlerde evin içinde(sıcakta) ve mümkün mertebe aydınlık yerde tutmak lazım diye biliyorum. Ne kadar zamandır dışardalar?
Sayın aloe, şehir Hatay olduğu için dışarıda durmasında sakınca olmaz... Güney bölgelerinde yaşayan arkadaşlar bizden çok daha şanslılar bu konuda...

siflera12 beğendi.
Eski 03-03-2019, 09:42   #866
Ağaçsever

Marketten kucukcuk bitkilere cok para vermek yerine, bu sitede satisini yapan arkadaslar var. Ustelik 4 - 5 yillik aleoveralari oldukca uygun fiyata veriyorlar. Bence marketlerdeki hastalikli bitkilere o paralari vermeyin.

Mesut Temiz ve Makbule2 beğendi.
Eski 03-03-2019, 10:29   #867
Ağaç Dostu

siflera12's Avatar

Giriş Tarihi: 20-05-2017
Benimkiler de dışarıda duruyorlar ama soğuktan çok fazla etkilenmiyorlar

GM 5 Plus d cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Mesut Temiz beğendi.
siflera12 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-03-2019, 12:46   #868
Yeni Üye

Alıntı:
Sayın gulue, bitkilerinizin ikisi de aloe vera.

Sayın aloe, şehir Hatay olduğu için dışarıda durmasında sakınca olmaz... Güney bölgelerinde yaşayan arkadaşlar bizden çok daha şanslılar bu konuda...
Evet hava şartları burada bir hayli güzel şu son ünlerde yağış alsada.

Yavuz bey siteden bakabilirsiniz demişiniz nereden erişim sağlayabilrim acaba?
aloe veraları çok seviyorum bakmak isterim.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-03-2019, 03:08   #869
Ağaçsever

Sayin gulue ben Cemal 77 isimli kullanicidan satin aldim aleo veralarimi. Cok memnunum, cok sevdigim bir bitki oldugundan bir suru satin aldim. Istiyorsaniz kendisiyle iletisime gecin. Eskiden yavru aleo veram vardı, iklimden sanirim cok ugrasmama ragmen 2 senede buyutemedim. Ben de satın aldim

Eski 05-03-2019, 14:26   #870
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Sayin gulue ben Cemal 77 isimli kullanicidan satin aldim aleo veralarimi. Cok memnunum, cok sevdigim bir bitki oldugundan bir suru satin aldim. Istiyorsaniz kendisiyle iletisime gecin. Eskiden yavru aleo veram vardı, iklimden sanirim cok ugrasmama ragmen 2 senede buyutemedim. Ben de satın aldim
Çok teşekkür ediyorum Yavuz bey bende aynı şekilde 1 yıldır benimle neredeyse fakat gelişme göstermiyor. Topragını saksısını değiştim ama genede faydasını göremedim büyük bi sabırsızlıkla yazın gelmesini bekliyorum. Belki daha sağlıklı bir hal alır diye.

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:35.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024