agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 04-11-2018, 13:16   #781
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Sayin Gülçincik, her bitki once saksiya alisma surecine girer ve buyuk saksiya dikilen bitkiler gelisme ortami bulduklari icin köklenme sürecini baslatirlar. Biraz gec olur ama yavru alirsiniz yine de.
Bu arada ben de beneksiz aleo vera aldim inanilmaz büyükler, yaklasik 1 metreden fazla boyuttalardi yetistirdikleri veralar, resim paylasabilirsem atarim.hem iki iyi insan tanidik, balkonlarinda yetistiriyorlar, inanamadim buyukluklerini gorunce. Kendilerini sitemize uyelige davet ettim.Bunca zaman disaridan saçma sapan fiyatlara aldigim sagliksiz aleo veralari dusununce pisman oldum. Senelerdir gübre verir, o kadar özenirdim benimki buyumezdi, sadece su vermisler, anladim ki aleo veranin cinsi cok onemli.

Burcu, aloe ve Gülçincik beğendi.
yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 15:31   #782
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Sayin Gülçincik, her bitki once saksiya alisma surecine girer ve buyuk saksiya dikilen bitkiler gelisme ortami bulduklari icin köklenme sürecini baslatirlar. Biraz gec olur ama yavru alirsiniz yine de.
Bu arada ben de beneksiz aleo vera aldim inanilmaz büyükler, yaklasik 1 metreden fazla boyuttalardi yetistirdikleri veralar, resim paylasabilirsem atarim.hem iki iyi insan tanidik, balkonlarinda yetistiriyorlar, inanamadim buyukluklerini gorunce. Kendilerini sitemize uyelige davet ettim.Bunca zaman disaridan saçma sapan fiyatlara aldigim sagliksiz aleo veralari dusununce pisman oldum. Senelerdir gübre verir, o kadar özenirdim benimki buyumezdi, sadece su vermisler, anladim ki aleo veranin cinsi cok onemli.
Fiyatını çok merak ettim. Kaça aldınız ve resmini yükleyebilir misiniz?

Düzenleyen aloe : 05-11-2018 saat 10:32
aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-11-2018, 23:40   #783
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2018
Sayın yavuz ergül bey.Koçtaşdan almıştım sanırım 25 tl civarıydı 6 ay belkide daha fazla oldu.. Benim bildiğim benekliler büyüdükçe beneklerini yitiriyor.. Ve aldığımda sarı sabır yazıyodu ek toprak katmadım desem yalan olur ama evdeki saksıya geçirdim ve sadece kenarlarında kalan boşluklara humuslu toprak ilave ettim.

Sizin söyleminize ben yanlış aloveramı aldım. Benimki sitedede çokça gördüğüm benekli olandan. Peki sizin bahsettiğinizi nereden bulabilirim

Gülçincik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 10:15   #784
Yeni Üye

https://hizliresim.com/8zGd0A

umarım resmi yükleyebilirim

Eski 05-11-2018, 10:25   #785
Yeni Üye

Alıntı:

Benim aloe veramın fotosunu atmayı başardım. Tabi sistemdekiler gibi direk resim görünmüyor ama olsun.. 35 cm boyunda aloe vera. Benim merak ettiğim sitede herkezin sarısabır denilen bitki bu bitki. Sizdeki aloe nin görünüşünü ve fiyat olarak kaça aldığınızı tam olarak cinsini ve nerden edindiğiniz..

Umarım foto yüklemeyi veya cinsi ve nasıl temin ettiğinizi ve aldığınız fiyat konusu hakkında bilgilendirirsiniz

Eski 05-11-2018, 10:31   #786
Yeni Üye

Cemal 77's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2018
Bunlardan bende de çok ve büyükleri var

Cemal 77 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2018, 10:39   #787
Ağaçsever

Bilemiyorum aleo veraniz nasil, o kadar cok cesit var ki. Ben Cemal beyden aldim aleo veralarimi, kendisini de buraya davet ettim. Bende onceden benekli tur vardi iki yildir bakiyorum ama 25 cm anca olmustu, Cemal Beyin aleo verasini gorunce inanamadim. Çorum'da yasiyorum, bakalim buranin karasal ikliminde nasil olacak.

Burcu ve Gülçincik beğendi.
Eski 05-11-2018, 10:44   #788
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Cemal 77 Mesajı Göster
Bunlardan bende de çok ve büyükleri var

Cemal77 bey çok büyükleri demişsiniz fazla büyüyor olması sevindirdi beni bi de yavrulasa daha mutlu olucam

Eski 05-11-2018, 10:44   #789
Ağaçsever

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülçincik Mesajı Göster
https://hizliresim.com/8zGd0A

umarım resmi yükleyebilirim
Aleo veraniz cok saglikli görünüyor, gule gule büyütun, bu tür de buyunce beneklerini kaybediyor, ama yaklasik 3 veya 4 yasina girdiginde kaybetmeye baslar. Bu arada sizin de veraniz şifali tür

Gülçincik beğendi.
Eski 05-11-2018, 10:45   #790
Yeni Üye

Alıntı:
Bilemiyorum aleo veraniz nasil, o kadar cok cesit var ki. Ben Cemal beyden aldim aleo veralarimi, kendisini de buraya davet ettim. Bende onceden benekli tur vardi iki yildir bakiyorum ama 25 cm anca olmustu, Cemal Beyin aleo verasini gorunce inanamadim. Çorum'da yasiyorum, bakalim buranin karasal ikliminde nasil olacak.

Davet ettiğiniz arkadaşınızı sabırsızlıkla bekliyor olucam.

Umarım aloe niz iklim değişikliğine fazla tepki vermez

Eski 05-11-2018, 10:46   #791
Yeni Üye

Yavuz bey 3 4 sene demeyin�� tahmini yaşı 1 sene. Umarım yanılırsınız

Eski 05-11-2018, 10:54   #792
Yeni Üye

Cemal 77's Avatar

Aloe vera

Merhaba
Öncelikle Yavuz Ergül Aloe veralarimiz ve hakkımızda yaptığı yorumlar için teşekkür ederim.Aloe vera Antalya için yerini sevdikten sonra çok çabuk üreyen arsız bir bitkidir.Çöl bitkisi olduğu için arsız tabirini kullandım.Ben antalyada haftada bir suluyorum ki güneşi ve sıcağı çok sever.1 kök bitki den yılda 20 kadar kök elde edebilirsiniz.Biz burda normal bahçe toprağı kullanıyoruz

Eski 05-11-2018, 10:56   #793
Yeni Üye

Cemal 77's Avatar

Yavruluyorlar emin olabilirsiniz

Gülçincik beğendi.
Eski 05-11-2018, 11:33   #794
Yeni Üye

Cemal 77's Avatar

Alıntı:
Cemal77 bey çok büyükleri demişsiniz fazla büyüyor olması sevindirdi beni bi de yavrulasa daha mutlu olucam
Emin olabilirsiniz yavruluyorlar

Eski 05-11-2018, 13:59   #795
Ağaçsever

Arkadasimiz gelmiş zaten Cemal 77 bahsettigim kisi ��

Eski 05-11-2018, 15:30   #796
Yeni Üye

Cemal77 bey sizdeki aloe vare bende olan cinstenmi. Birde toprağına artı bakım uyguluyormusunuz

Eski 05-11-2018, 15:50   #797
Yeni Üye

Cemal 77's Avatar

Alıntı:
Cemal77 bey sizdeki aloe vare bende olan cinstenmi. Birde toprağına artı bakım uyguluyormusunuz
Merhaba
Bu siteden henüz fotoğraf paylaşımı yapamadım siteden kaynaklı bir problem sanırım.Biz şimdiye kadar eşimle herhangi bir bakım yapmadık kalın bir kum elegiyle ormanlık alandan topladığımız toprağı eledikten sonra aloe veraları hep yaprağından büyük saksilara diktik şu ve güneşten başka bir uygulamamiz söz konusu olmadı.

Eski 05-11-2018, 16:05   #798
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Merhaba
Bu siteden henüz fotoğraf paylaşımı yapamadım siteden kaynaklı bir problem sanırım.Biz şimdiye kadar eşimle herhangi bir bakım yapmadık kalın bir kum elegiyle ormanlık alandan topladığımız toprağı eledikten sonra aloe veraları hep yaprağından büyük saksilara diktik şu ve güneşten başka bir uygulamamiz söz konusu olmadı.
Yapraktan dikimi nasıl yaptınız anlatır mısınız?

Eski 05-11-2018, 17:14   #799
Yeni Üye

Cemal 77's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Yapraktan dikimi nasıl yaptınız anlatır mısınız?
Yapraktan büyük saksıya diktik dedim yapraktan dikim yaptım demedim.yaprak boyları 30 cm civarında ben 40 cm yükseklik civari saksilara diktim **** 10 ar kg lik yoğurt kapları diktim.Obeklerin altlarında kökleri var kökler kısa sürede saksıda ki bütün toprağı tüketip kök haline getiriyor.

Eski 05-11-2018, 22:45   #800
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Yapraktan büyük saksıya diktik dedim yapraktan dikim yaptım demedim.yaprak boyları 30 cm civarında ben 40 cm yükseklik civari saksilara diktim **** 10 ar kg lik yoğurt kapları diktim.Obeklerin altlarında kökleri var kökler kısa sürede saksıda ki bütün toprağı tüketip kök haline getiriyor.
Anladım. Ben nette aloe veranın yapraklarını ayırıp tek tek diktiklerini görmüştüm bir videoda. Sizin öyle yaptığınızı sandım bi an. Peki Böyle yaparken hiç kökleri biraz azalttınız mı? Saksıyı hemen kaplamasın diye

Eski 06-11-2018, 12:26   #801
Yeni Üye

Cemal 77's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Anladım. Ben nette aloe veranın yapraklarını ayırıp tek tek diktiklerini görmüştüm bir videoda. Sizin öyle yaptığınızı sandım bi an. Peki Böyle yaparken hiç kökleri biraz azalttınız mı? Saksıyı hemen kaplamasın diye
****** kökleri ayirmazsaniz olmaz ayiracaksiniz ki yeni kökler sivisebilsin

Eski 16-11-2018, 15:22   #802
Yeni Üye

curiouss's Avatar

Giriş Tarihi: 16-11-2018
aleoveramı ekim ayının başında çiçekçiden aldım
11.11 tarihinde biraz daha büyük saksıyla değiştirdim, 2 kökte ayrıca ektim küçük bir saksıya
humuslu toprağa kök çevresindeki birkat toprakla birlikte ektim
torfu eklemedim ayrıca ?

yeni saksıya ekmeden önce büyük köke bağlı bir dalın ucunda küçücük kupkuruluk vardı bir diğer kökten çıkan dalın birinde de kahverengi olacak gibiydi, çiçekçi kes dediği için kestim oraları sonra saksıyı büyüttüm

pazar günü ektiğim saksıları perşembe günü tekrar balkona çıkardım, 4 gün boyunca neredeyse hiç gün ışığı almadılar

dün akşam baktığımda büyük köke bağlı bir yaprağın ucunda 4 adet kahverengi leke vardı, balkona çıkardım yağmur vurmayacak şekilde

İstanbul da ben bu bitkiyi nasıl yetiştirebilirim, bu havada içeri alsam koyacağım yerde hiç gün ışığı alamayacak çünkü cam kenarları dolu(koltuk)

balkonda yetişir kar yağmadığı sürece dedi çiçekçi ama gerçekten yetişebilir mi?

vitamin olarak ne yapmam gerekir? bitlenmemesi hastalanmaması için ne yapmam gerekir

aleoveram benim ilk bitkim, 6 ay önce sümbül denedim büyük saksıya alınca öldü

curiouss Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2018, 15:45   #803
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi curiouss Mesajı Göster
11.11 tarihinde biraz daha büyük saksıyla değiştirdim, 2 kökte ayrıca ektim küçük bir saksıya
torfu eklemedim ayrıca ?

yeni saksıya ekmeden önce büyük köke bağlı bir dalın ucunda küçücük kupkuruluk vardı bir diğer kökten çıkan dalın birinde de kahverengi olacak gibiydi, çiçekçi kes dediği için kestim oraları sonra saksıyı büyüttüm

pazar günü ektiğim saksıları perşembe günü tekrar balkona çıkardım, 4 gün boyunca neredeyse hiç gün ışığı almadılar

dün akşam baktığımda büyük köke bağlı bir yaprağın ucunda 4 adet kahverengi leke vardı, balkona çıkardım yağmur vurmayacak şekilde

İstanbul da ben bu bitkiyi nasıl yetiştirebilirim, bu havada içeri alsam koyacağım yerde hiç gün ışığı alamayacak çünkü cam kenarları dolu(koltuk)

balkonda yetişir kar yağmadığı sürece dedi çiçekçi ama gerçekten yetişebilir mi?

vitamin olarak ne yapmam gerekir? bitlenmemesi hastalanmaması için ne yapmam gerekir

İstanbul'da kışı açık balkonda atlatabileceğini hiç sanmam... Aloe'ler soğuğa karşı hassas bitkiler... Yapraklarındaki ufak tefek hasarlar sorun olmaz, taşındığı için bence normal... Sonuçta dokusu yumuşak ve hassas bir bitki... aloe vera'nın diğer pekçok sukulent gibi tüm gün yoğun güneş görmesi şart değil... Ben de kışın içeri alıyorum ve daha çok güneş isteyen diğer sukulentleri cam kenarına koyduğum için aloe'lere az ışıklı yerler kalıyor, idare ediyorlar... Bence içeride imkan ölçüsünde maksimum ışık gören bir yere yerleştirin, darbe almaması, insanların çarpmaması için gerekli önlemleri alın ve soğuklar bitene kadar orada dinlensin. Fazla sulamayın... İlkbahara kadar da besin gereksinimleriyle ilgili agaclar.net sayfalarından ve internetteki paylaşımlardan epey bilgi edinip rahatça bakımını yaparsınız.. Yeni başlayan arkadaşlarda çok sık gördüğüm sorun, merak edip bitkilerle fazla oynuyorlar.. Ektiklerini çıkarıp ne kadar köklendi diye köklerine bakanlar bile çok fazla... Bu konularda sabırlı olmak lazım.. Siz gerekli ortamı sağladıktan sonra bitkiniz önce ortama kendini adapte edecek, yeni ekildiyse önce kök sistemini yavaş yavaş geliştirecek, sonra kendisi gelişecektir, merak etmeyin.. Birkaç ay boyunca gözle görülür gelişmeler beklemeyin... Öncelik bitkinizin hayatta kalması ve adaptasyonudur... Bunlar olunca zaten gelişmeye büyümeye başlayacaktır... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-11-2018, 20:51   #804
Yeni Üye

Alıntı:
torfu eklemedim ayrıca ?

Mesut beyin söylediklerine ek olarak petek üstlerine yerleştirmeyin petekler havanı.i Nemini çeker bitkiler için iyi değildir

Mesut Temiz ve curiouss beğendi.
Eski 16-11-2018, 22:48   #805
Yeni Üye

curiouss's Avatar

Teşekkür ederim
Toprak uygun mu? Humuslu ve köke bağlı etrafını sarmış birkat toprak ile diktim
Ucu kuruduğu için bir yaprağı en ucundan sadece kuruyan yeri kestim
kökten kesmem gerekiyor mu?

Birde bende o kahverengi şeyleri görünce köküne bakacaktım

Düzenleyen curiouss : 16-11-2018 saat 22:58 Neden: Yaprağı ucundan kestim birşey olur mu
Eski 17-11-2018, 10:38   #806
Yeni Üye

Dediğiniz lekeler bende soru işareti yaptı böceklenmiş olabilir. Toprak için gayet iyi humuslu toprak. Bitkinin ucundan kesmeklede iyi yapmışsınız kökden kesmenize gerek yok. Sadece ucundan kestiğiniz dalı büyümez gelişiminede bi problem teşkil etmez.. Tecrübelerime dayanarak söylüyorum evde yavrulatamadığım aloe veram var.. Bi arkadaşımdan duydum satıcılar bitki için besleyici ürünler kullanıyormuş ondan dolayı daha erken yavruluyorlarmış diye. Yakında ona başlıcam. Ortalama 7 aydır bende sadece kendini büyütüyo 2 aydır yaprak kopartmayı bıraktım bakalım neler olacak

curiouss beğendi.
Eski 17-11-2018, 22:44   #807
Ağaçsever

Kücük yuvarlak kahverengi lekeler ise mantardir, cok sulamaktan kaynaklidir. Ayrica o lekeler fazlaca su verilince bitkinin bagisiklik sisteminin zayifladigini gosterir. Sulamazsaniz gecer, bitkinize dokunmayin. Kilcal köklerinin gelismesi icin kesinlikle dokunmamalisiniz, bir sekilde yasama tutunur. Aleo veralar soguktan hoslanmiyorlar, gerci bitkiler soguk sevmezler, sogukta uyku dönemine giriyorlar. Ben de Antalyadan Çorum gibi soguk iklimli bir yere getirdim, benimkilerde pek mutlu degiller.

Eski 20-11-2018, 10:00   #808
Yeni Üye

curiouss's Avatar

teşekkür ederim
balkondan içeri aldım
dün akşam baktığımda kahverengi lekeler gitmiş
şuanki yerinde gün ışığı neredeyse hiç almıyor nasıl olacak merak ediyorum
çiçekçiden vitamin alayım o zaman

Eski 20-11-2018, 10:45   #809
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
teşekkür ederim
balkondan içeri aldım
dün akşam baktığımda kahverengi lekeler gitmiş
şuanki yerinde gün ışığı neredeyse hiç almıyor nasıl olacak merak ediyorum
çiçekçiden vitamin alayım o zaman
Sayın curiouss, aloe vera'lar diğer sukulentlerin çoğu kadar güneş görmeden idare edebilseler de, en azından güneş ışığını dolaylı da olsa alabilecekleri bir ortama ihtiyaç duyarlar.. Bu sağlanmadığında kendi ağırlığını da taşıyamayacak kadar cılız ve cansız gelişecektir... Ayrıca mantar gibi hastalıklara da daha kolay yakalanır... Yani sonuç kesin olarak olumsuz oluyor ışık çok azaldığında... O yüzden yine de şartlar elverdiğince dolaylı güneş ışığını maksimum alacağı bir yere yerleştirmenizde çok yarar var... Bol şans diliyorum...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 12:35   #810
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

İyi günler. Aldığımda zaten yavrusu olan aloemin maalesef yavrusu özellikle dıştan 3 yaprağı çok yumuşadı. Köküde nerdeyse dışarda gibi geliyor bana. Yavruyu ayrı saksıya almayı düşünüyorum. Siz bu konuda ne dersiniz. Alalı 2 ay oldu. Toprağın ıslak oluşu sizi yanıltmasın 2..3gün oldu sulayalı ondan ve tüm konuyu okuduğum için seyrek sulanması gerektiğini biliyorum

Eklenen Resimler

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 17:21.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024