agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2018, 16:24   #721
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
O kırıklar çok önemli değil, bitkinizin gelişimini etkilemez... Kesseniz de olur, bırakabilirsiniz de... Ben olsam çok ezilip sarkmış kısımları keserdim... Yapraklardaki yarıkları olduğu gibi bırakın, bu sıcaklarda çok çabuk kuruyup kabuk bağlayacaklardır... Zaten şu ana kadar kurumuşlardır da...

@Mesut Temiz yarık ve kırık yaprakları kestim, jellerini alıp krem olarak kullandım toprağını değiştirip büyük bir saksıya aldım. şimdilik keyfi yerinde görünüyor.

sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2018, 11:56   #722
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-08-2018
Aleoveram can çekişiyor sanki daha geniş saksıya koydum altında yeni toprak üstünede tamamlamak adına eski toprağını koydum. Poşet içinde satılan topraktan almıştım markasını hatırlamıyorum. Şuan memnun değil gibi gün ışığı alan yerde duruyor. Üst toprağı kurudukça suluyorum. Yaprakları eskiden sertti şuan yumuşamaya başladı. Saldı kendini fotoğraf ekleyemedim. Aspirinli su veya doğum kontrol hapını ezip suyla versem işe yarar mı?

Paramelek Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 07:48   #723
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Bu minik yavruların ayrılma vakti gelmiş midir acaba. Yeni saksılar alıp ayırmayı düşünüyorum bugün. Birde saksı değişimi için özel bir zaman var mıdır ?

Eklenen Resimler

g.c. beğendi.
Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 08:03   #724
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 27-03-2016
Aloevera bitkisinin çoğaltmak için ana gövdeden ayıracağınız yaprağı suya koyarak kök yapmasını beklemektir. Yaprağı olabildiğince kök kısmından ayırmanız önemlidir.https://www.cicekal.net/blog/tag/***...ktan-cogaltma/ Bu bilgi doğru mudur ???

Busranur Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-09-2018, 17:44   #725
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Galeri: 1
Merhaba öncelikle bütün mesajları okuyarak üye olmaya karar verdim. Bende aloe vera yetistirmek istiyorum fakat bir turlu başarı saglayamadım. Aloe veram büyümüyor 2 aydır bakıyorum ama ne uzuyor ne kısalıyor ne de yavru veriyor. Güneşe koyunca kahverengileştiği için aydınlık fakat direkt gün ışığı almayan bir yere yerleştirdim. Birde yaprakları ölmeye başlamıştı çok sararmış bir iki yaprağını givdeye yakın kesip aldım. Toprağı kurumadan sulamıyorum ama hiç bir gelişme yok. Ben nerde hata yapıyorum?

cleryaa beğendi.
yıldız0211 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-09-2018, 12:36   #726
Ağaç Dostu

habiş's Avatar

Giriş Tarihi: 03-11-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yıldız0211 Mesajı Göster
Merhaba öncelikle bütün mesajları okuyarak üye olmaya karar verdim. Bende aloe vera yetistirmek istiyorum fakat bir turlu başarı saglayamadım. Aloe veram büyümüyor 2 aydır bakıyorum ama ne uzuyor ne kısalıyor ne de yavru veriyor. Güneşe koyunca kahverengileştiği için aydınlık fakat direkt gün ışığı almayan bir yere yerleştirdim. Birde yaprakları ölmeye başlamıştı çok sararmış bir iki yaprağını givdeye yakın kesip aldım. Toprağı kurumadan sulamıyorum ama hiç bir gelişme yok. Ben nerde hata yapıyorum?
toprak iyice kurumadan sulama yapmayınız bırakın toprak kurusun kökler hava alsın..

habiş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-09-2018, 12:44   #727
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-09-2018
Galeri: 1
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi habiş Mesajı Göster
toprak iyice kurumadan sulama yapmayınız bırakın toprak kurusun kökler hava alsın..
Havalar çok sıcak olduğu için 4 5 gunde bir suluyorum toprağı kurudukca da üstten üstten hafifçe karıştırıyorum bilmiyorum yanliş mı yapıyorum ama

yıldız0211 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 02:06   #728
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi arsakay Mesajı Göster
Bu konuyu açma zamanı geldi sanırım.
Bu bitkiyi uzun zaman önce aldım.
Bir ara hastalandı ve Mine hanımın
verdiği tedavi ile iyileşti.

Eklenti 3030

Önce ilk aldığım zamanki hali.
Öncelikle ***. Yeni üyeyim. Bi aloe vera sorunuma çözüm ararken sizlere denk geldim.
Ben bir yakınımdan aloe vera alıp diktim. Fotografını atıcam şimdi.
Bir cilt problemim var ve şifası bu bitki. Ama sanki şifasız bi çeşidine denk gelmişim gibi daha çok tetikledi.
Sizin fotolara bakıncada çeşidinin farklı oldugunu düşündüm.
Lütfen bu fotograftaki aloe veranın çeşidi hakkında beni bilgilendirin.
İnşl yükleyebilmişimdir şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Düzenleyen Kaybolmuscennet : 07-09-2018 saat 02:11 Neden: Görüntü eksik
Kaybolmuscennet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 21:43   #729
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaybolmuscennet Mesajı Göster
Öncelikle ***. Yeni üyeyim. Bi aloe vera sorunuma çözüm ararken sizlere denk geldim.
Ben bir yakınımdan aloe vera alıp diktim. Fotografını atıcam şimdi.
Bir cilt problemim var ve şifası bu bitki. Ama sanki şifasız bi çeşidine denk gelmişim gibi daha çok tetikledi.
Sizin fotolara bakıncada çeşidinin farklı oldugunu düşündüm.
Lütfen bu fotograftaki aloe veranın çeşidi hakkında beni bilgilendirin.
İnşl yükleyebilmişimdir şimdiden teşekkürler
Bitkiniz bir aloe türü, ancak aloe vera değil. Bitkinizin tür adı aloe delaetii. Çok güzel bir saksı bitkisidir. aslında aloe türlerinin hepsinde aynı maddeler var, ancak ticari olarak yetiştirilen tür aloe vera.

Sayfası da şu linkte:
Aloe Delaetii (Testere Çiçeği)

Geleneksel tıbbın bitkisel ilaçlarını kesin bir şifa, bir tedavi gibi görmemek gerek bence. Ciltle ilgili probleminizi bence dermatologla takip edin, çünkü aloe vera'nın da aloe delaetii'den pek bir farkı olmayacaktır. Örneğin bende aloe vera vardı, kızkardeşime verdim, ancak yüzüne sürdüğünde rahatsız edici derecede yaktığını söyledi. Ben de geleneksel ilaçları seviyorum, ancak vurgulamak istediğim, temkinli olunması ve kesin sonuç beklenmemesi gerektiği. Geçmiş olsun...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2018, 22:39   #730
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
Alıntı:
Bitkiniz bir aloe türü, ancak aloe vera değil. Bitkinizin tür adı aloe delaetii. Çok güzel bir saksı bitkisidir. aslında aloe türlerinin hepsinde aynı maddeler var, ancak ticari olarak yetiştirilen tür aloe vera.

Sayfası da şu linkte:

Geleneksel tıbbın bitkisel ilaçlarını kesin bir şifa, bir tedavi gibi görmemek gerek bence. Ciltle ilgili probleminizi bence dermatologla takip edin, çünkü aloe vera'nın da aloe delaetii'den pek bir farkı olmayacaktır. Örneğin bende aloe vera vardı, kızkardeşime verdim, ancak yüzüne sürdüğünde rahatsız edici derecede yaktığını söyledi. Ben de geleneksel ilaçları seviyorum, ancak vurgulamak istediğim, temkinli olunması ve kesin sonuç beklenmemesi gerektiği. Geçmiş olsun...
Teşekkür ederim. Benimde yüzümde yanma oluştu.
Yıllardır doktorların kremleri fayda etmeyince bunu denemek istedim. Çünkü çoğu kişide şifa olmuş. Rose hastalıgı. Halk arasında gül rahatsızlıgı olarak biliniyor ve aloe vera jeli lekeleri yok etmiş çoğu insanda. Çok yardımcı oldunuz. İyice bi araştırıp sizin bitkiden tedarik edeyim.

Kaybolmuscennet Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2018, 00:44   #731
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kaybolmuscennet Mesajı Göster
Teşekkür ederim. Benimde yüzümde yanma oluştu.
Yıllardır doktorların kremleri fayda etmeyince bunu denemek istedim. Çünkü çoğu kişide şifa olmuş. Rose hastalıgı. Halk arasında gül rahatsızlıgı olarak biliniyor ve aloe vera jeli lekeleri yok etmiş çoğu insanda. Çok yardımcı oldunuz. İyice bi araştırıp sizin bitkiden tedarik edeyim.
Koçtaş, Bauhaus gibi marketlerde çoğu zaman oluyor.. Çiçekçilerin çoğunda da var.. Eskiden biraz zor oluyordu bulması, ama şu anda epey yaygın... Bu bölümdeki sayfalardan resimlerine ve özelliklerine de bakarsanız alırken karıştırma gibi bir durum yaşanmamış olur.. Bazen çiçekçiler diğer aloe'leri aloe vera diye satıyorlar çünkü.. Geçmiş olsun, bir an önce istediğiniz gibi bir sonuç alırsınız umarım...

Eski 12-09-2018, 15:30   #732
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-09-2018
Merhaba, sanırım aloe veram hastalandı. İçinin jel dolu olduğunu bildiğim dalların jelleri çekilmiş dallar incelmiş. Neden olmuş olabilir bu? Teşekkürler.

mermit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2018, 09:53   #733
Ağaçsever

benares's Avatar

Giriş Tarihi: 09-02-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Mesajınızı okuyunca hemen balkondaki aloeveranın fotoğraflarını çektim.

bu cins aloe vera'yı çok aradım fakat bir türlü bulamadım.bende ki olan tür üzeri benekli olanlardan.

benares Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-09-2018, 22:31   #734
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi benares Mesajı Göster
bu cins aloe vera'yı çok aradım fakat bir türlü bulamadım.bende ki olan tür üzeri benekli olanlardan.
bende de benekli olandan var ve diğer versiyonu daha çok hoşuma gidiyor... Mesele benekler değil de, benekli versiyonun yelpaze gibi iki yana doğru yaprak vermesi, diğer versiyonun ise bir merkezden helezonik olarak yayılarak daha hoş bir görüntü oluşturması.. rengi de daha grimsi-mavimsi ve bitki gördüğüm kadarıyla benekli türe kıyasla daha iri... ama içerikleri bakımından fark yok okuduğum kadarıyla...

bb_re beğendi.
Eski 17-09-2018, 13:25   #735
Ağaçsever

benares's Avatar

Alıntı:
bende de benekli olandan var ve diğer versiyonu daha çok hoşuma gidiyor... Mesele benekler değil de, benekli versiyonun yelpaze gibi iki yana doğru yaprak vermesi, diğer versiyonun ise bir merkezden helezonik olarak yayılarak daha hoş bir görüntü oluşturması.. rengi de daha grimsi-mavimsi ve bitki gördüğüm kadarıyla benekli türe kıyasla daha iri... ama içerikleri bakımından fark yok okuduğum kadarıyla...
beneksiz gri gibi olan aloe vera daha çok hoşuma gidiyor.formu daha güzel oluyor.bir türlü bulamadım.hep benekli olanlardan var.nasıl ve nereden bulabiliriz acaba?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 17-09-2018, 23:26   #736
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Aloe Vera

Alıntı:
Benekli olan Aloe Vera küçükken yelpaze gibi yaprak veriyor ancak büyüdükçe o da helezonik bir forma giriyor.

Eklenen Resimler

benares ve Mesut Temiz beğendi.
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 18:27   #737
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2018
Merhabalar yazılanları okudum ve aloe vera sandığım çiçeklerimin galiba hiçbiri vera değilmiş Son resimdekinin yaprakları içe doğru kapanmaya başladı içleri de pek dolu değil benekli olan da iyice inceldi. çok güneş almayan gölge bir yerde tutuyorum. düzelmeleri için ne yapmam gerek bilgisi olan yardımcı olabilir mi?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
busra_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 18:29   #738
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-06-2018
Bir de acaba Güler Hanımın aloe vera paylaşımı yaptığı kişiler eğer veraları yavru verdiyse paylaşmak isterler mi paylaşmak isteyen olursa çok sevinirim

benares beğendi.
busra_ Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-09-2018, 23:30   #739
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2018
Arkadaslar Aleo vera barbadensis beneksiz ve otsu olan türünu nereden bulabilirim. Internette malesef tek tur aleo vera satiliyor

benares beğendi.
Kuwu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-09-2018, 09:54   #740
Ağaçsever

benares's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kuwu Mesajı Göster
Arkadaslar Aleo vera barbadensis beneksiz ve otsu olan türünu nereden bulabilirim. Internette malesef tek tur aleo vera satiliyor
bende beneksiz olan türden arıyorum ama bir türlü bulamadım.bir çok yerde aradım, araştırdım bulamadım.beneksiz olan tür hem daha büyük oluyor hemde formu daha güzel oluyor.

Eski 20-09-2018, 20:06   #741
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi busra_ Mesajı Göster
Merhabalar yazılanları okudum ve aloe vera sandığım çiçeklerimin galiba hiçbiri vera değilmiş Son resimdekinin yaprakları içe doğru kapanmaya başladı içleri de pek dolu değil benekli olan da iyice inceldi. çok güneş almayan gölge bir yerde tutuyorum. düzelmeleri için ne yapmam gerek bilgisi olan yardımcı olabilir mi?
Bitkilerinizin hepsi aloe, ancak aloe vera değiller...
Kenarı iri dişli olan tür aloe delaetii. Sayfasında daha ayrıntılı bilgi bulabilirsiniz:

"Kısmî güneş ışığı alan" bir konum aloe'ler için çok uygun... Belki suyu biraz az geliyor olabilir bitkilerinizin... Bir de gece sıcaklıkları düşmeye başladığında soğuktan korumanız, içeri almanız gerekir... Bunun dışında sorun çıkarmaz aloe türleri.... Bol şans....

busra_ beğendi.
Eski 20-09-2018, 20:45   #742
Yeni Üye

Evet Benares bende ondan istiyorum. Malesef bende bulamadim. Internetten siparis verdim gelen tür benekli olandi, zaten o da her yerde satiliyor. Sanirim sitede yalnizca Güler hanimda var

Mesut Temiz beğendi.
Eski 20-09-2018, 23:02   #743
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Kuwu Mesajı Göster
Evet Benares bende ondan istiyorum. Malesef bende bulamadim. Internetten siparis verdim gelen tür benekli olandi, zaten o da her yerde satiliyor. Sanirim sitede yalnizca Güler hanimda var
Sanırım benim gibi benekli aloe vera'ya sahip birçok kişi sanki "sahte aloe vera'ya sahip" gibi hissediyor.. Acıdım ve mahçup oldum benekli aloe vera'ma karşı...
Ama küçükken ansiklopedilerde gördüklerim bile o iri, mavimsi-grimsi yeşil renkli, helezonik aloe vera'lardı... Neyse, bulunca hem ondan hem beneklisinden devam edeceğim artık...

benares, Burcu ve Kuwu beğendi.
Eski 21-09-2018, 21:26   #744
Yeni Üye

Aman benekliler duymasin , bitkilerin 25 duyu organi varmış. Bulan olursa nereden aldigini haber verirse cok sevinirim. Bir de arkadaşlar aleo veramda hem kahverengi kucuk halka gibi benek var. Tum yapraklarinda oluşmaya basladi ve bugun yapraklardan birinde unlu bit buldum. Ne yapmam lazim, tarim ilaci kullansam zarar verir miyim ?

benares ve Mesut Temiz beğendi.
Eski 24-09-2018, 11:35   #745
Yeni Üye

gulsah.akgul's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Suse Mesajı Göster
Aspirinli su ve oksijenli su gerçekten işe yaradı iki günde sararan kısımlar yeşile döndü.
Nasıl uygulama yaptınız? Bende yapmak istiyorum

gulsah.akgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-09-2018, 11:36   #746
Yeni Üye

gulsah.akgul's Avatar

Giriş Tarihi: 24-09-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Suse Mesajı Göster
Aspirinli su ve oksijenli su gerçekten işe yaradı iki günde sararan kısımlar yeşile döndü.
Sayın Suse
Aspirin ve oksijenli su uygulamasını nasıl yaptınız bilgi verirmisiniz. Ne ölçüde ne kadar sıklıkla yapmalıyız.

gulsah.akgul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-10-2018, 17:32   #747
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-05-2013
Değerli forum üyeleri,
İki defa aloe vera bitkisi aldım. Bakımı için çok özen gösterdiğim halde ikisi de ne yazık ki öldü. Ben mi beceremedim yoksa bana zaten kökleri çürümüş bitki mi satıldı anlayamadım. Hala çok istediğim halde cesaret edip alamıyorum. Açıkcası yine elimde ölmesinden korkuyorum. Tecrübel arkadaşlar bana bu konuda yardımcı olabilirlerse çok mutlu olacağım.
Saygılar

Orbea Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-10-2018, 00:07   #748
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın gulsah.akgul, pamuklu bit ile sık sık başım derde girer. Aloeveram'da olmadı ama diğer pek çok bitkimde karşılaşıyorum.
Seyreltilmiş oksijenli su çoğu kez yardımcı oluyor. Bir çay bardağının 1/3 ne oksieni su, üzerine de normal su koyup, pamuk ve kulak çubukları ile temizliyorum pamukçukları.
Dikkat edeceğiniz husus; pamuk parçasını veya ucu pamuklu kulak çubuğunu oksijenli suya batırıp bitki üzerindeki pamukçukları temizledikten sonra bu çubuğu tekrar kullanmamanız. O pamuk parçasını atın temiz başka bir pamuk ile bitkinin başka bir yerini temizleyiniz, yoksa hastalık daha çok yayılır.

Bu işlemi bir kaç sefer yapın, pamukçuklar temizlenir.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2018, 09:37   #749
Yeni Üye

Yüsra1's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2018
Merhaba güler hanım

Yüsra1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2018, 10:50   #750
Yeni Üye

Yüsra1's Avatar

Giriş Tarihi: 04-10-2018
hepinizin aleo verası çok güzel sağlıkla büyütün 😃

Yüsra1 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:10.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024