agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 08-04-2018, 17:00   #691
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecs Mesajı Göster
merhabalar,
aloe vera bir yıldır büyütmeye çalışıyorum ama son aylarda bir sıkıntım var
büyüyen yapraklar kendi kendilerine geriye doğru kırılıyorlar
bilgis iolan varsa çok memnun olurum
Yaprakların dokuları zayıf olduğundan kendi ağırlıklarını taşıyamayıp bükülüyorlar... Sukulentlerin büyük çoğunluğu tam formlarını ancak yoğun güneş ışığına maruz kaldıklarında alabiliyorlar. Yoksa soluk renkli, cılız ve kırılgan oluyorlar. Muhtemelen kış ayları boyunca yeterli güneş ışığı alamamasından kaynaklanıyordur. Benim aloe vera'larım da solgun ve cılız haldeler şu anda. Dün camlı balkona çıkardım, yeni yaprakları güçlü ve kalın çıkacak önümüzdeki aylarda...

ecs beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-04-2018, 22:14   #692
ecs
Yeni Üye

ecs's Avatar

Giriş Tarihi: 29-11-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Yaprakların dokuları zayıf olduğundan kendi ağırlıklarını taşıyamayıp bükülüyorlar... Sukulentlerin büyük çoğunluğu tam formlarını ancak yoğun güneş ışığına maruz kaldıklarında alabiliyorlar. Yoksa soluk renkli, cılız ve kırılgan oluyorlar. Muhtemelen kış ayları boyunca yeterli güneş ışığı alamamasından kaynaklanıyordur. Benim aloe vera'larım da solgun ve cılız haldeler şu anda. Dün camlı balkona çıkardım, yeni yaprakları güçlü ve kalın çıkacak önümüzdeki aylarda...
çok teşekkur ederim , yeri çok güneşli ama ben direk güneş zarar verebilir düşüncesi ile panjurları kapatıyordum. sanırım o nedenle oldu.

Mesut Temiz beğendi.
ecs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-04-2018, 18:37   #693
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ecs Mesajı Göster
çok teşekkur ederim , yeri çok güneşli ama ben direk güneş zarar verebilir düşüncesi ile panjurları kapatıyordum. sanırım o nedenle oldu.
Yapraklarında yanıklar oluşmasının önüne geçmek için, gördüğü güneş ışığını yavaş yavaş arttırmanızı öneririm.. Yeni yaprakları çok daha sağlam, kalın ve canlı olacaktır.. Bol şans...

Eski 15-04-2018, 13:53   #694
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Thumbs up Büyümeyen aloe veram :)

Öncelikle merhabalar.. Aranıza yeni katıldım. Bu aloe veram bana hediye gelmişti. Aylar oldu fakat gelişmiyor. Yanlarında bebekler var bunları ayırmalı mıyım? Saksı boyu nasıl, değiştirmeli miyim? Toprağı ve sulama şekli nasıl olmalı? Cevaplarsanız çok sevinirim.

Eklenen Resimler

Milla beğendi.
cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2018, 18:40   #695
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Öncelikle merhabalar.. Aranıza yeni katıldım. Bu aloe veram bana hediye gelmişti. Aylar oldu fakat gelişmiyor. Yanlarında bebekler var bunları ayırmalı mıyım? Saksı boyu nasıl, değiştirmeli miyim? Toprağı ve sulama şekli nasıl olmalı? Cevaplarsanız çok sevinirim.
Bence saksı büyüklüğü şu an için gayet iyi, hiç değiştirip hırpalamayın aloe'nizi... Yavrular da şu an için kalsın bence. Aloe'niz iyice büyüdüğünde saksısını değiştirirken yavruların bir kısmını ayırırsınız.. Yalnız resimden toprağın çok kuru olduğu izlenimini edindim, bilemiyorum rengi mi öyle, ancak bu mevsimde orta derecede güneş görüp güzel sulanırsa hızla büyümeye başlayacaktır...

Güler ve cleryaa beğendi.
Eski 15-04-2018, 19:17   #696
Ağaç Dostu

cleryaa's Avatar

Giriş Tarihi: 13-04-2018
Thumbs down

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bence saksı büyüklüğü şu an için gayet iyi, hiç değiştirip hırpalamayın aloe'nizi... Yavrular da şu an için kalsın bence. Aloe'niz iyice büyüdüğünde saksısını değiştirirken yavruların bir kısmını ayırırsınız.. Yalnız resimden toprağın çok kuru olduğu izlenimini edindim, bilemiyorum rengi mi öyle, ancak bu mevsimde orta derecede güneş görüp güzel sulanırsa hızla büyümeye başlayacaktır...
Oldukça kuruydu çünkü en son belkide 3 ay önce sulanmış. Bu evrede çiçeğim bende değildi.. Toprağını malesef ki açtım ve içinde plastik parçalar vs vardı. Ve kökler 5 cm kadar dahi yoktu. O nedenler daha küçük bir saksıya yine kendimce perlit, bahçe toprağı, torf, ince lav taşı ve ponza taşı karıştırarak bir toprağa diktim. Bugün su vermedim. Yarın vereceğim. Umarım gelişmeler güzel olur.

cleryaa Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-04-2018, 21:44   #697
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi cleryaa Mesajı Göster
Oldukça kuruydu çünkü en son belkide 3 ay önce sulanmış. Bu evrede çiçeğim bende değildi.. Toprağını malesef ki açtım ve içinde plastik parçalar vs vardı. Ve kökler 5 cm kadar dahi yoktu. O nedenler daha küçük bir saksıya yine kendimce perlit, bahçe toprağı, torf, ince lav taşı ve ponza taşı karıştırarak bir toprağa diktim. Bugün su vermedim. Yarın vereceğim. Umarım gelişmeler güzel olur.
Kaktüslerin az sulanması gerektiğiyle ilgili yaygın bir kanı olsa da, bu tam da doğruyu yansıtmıyor. Evet, kaktüsler susuzluğa çok dayanıklılar, ama hızlı gelişmeleri için özellikle yaz sıcaklarında iyi sulanmaları gerekir.
10 yaşından beri sürekli olarak ve çok sayıda kaktüs/sukulent baktım ve çoğalttım. 49 yaşındayım, yani bu konudaki uygulamalarım 39 yıl gibi uzun bir zaman dilimi boyunca test edilmiş oldu. İlkbahardan itibaren kaktüslerimi/sukulentlerimi ekim-kasım aylarına kadar neredeyse tropik bir bitki kadar çok suluyorum ve mümkün olduğunca çok güneş gören bir yerde tutuyorum (istisnalar var, az sayıda da olsa bazı sukulentler çok fazla güneş sevmiyor). Hem çok iyi büyüyorlar hem de harika çiçek açıyorlar. Önemli olan, toprağın geçirgen olması, fazla suyu saksı altından tabağa aktarabilmesi. Kışın bile birçok arkadaşın bıraktığı ölçüde susuz bırakmıyorum kaktüslerimi/sukulentlerimi.. Kışın 1 aydan uzun süre susuz kalmıyor hiçbiri.. Kayıp neredeyse hiç olmuyor.. Tabii lithops gibi suya karşı çok hassas bazı sukulentler var, onlar bambaşka bir bakım istiyor, ama genelde sukulentlerin de gelişmek için "çok az olmayan" miktarda suya ihtiyaç duyduklarını hatırda tutmakta yarar var. Bu şekilde aloe'niz bu yaz sonuna kadar kocaman, gösterişli bir bitki olabilir, bol şans diliyorum..

İlknur44 ve cleryaa beğendi.
Eski 19-04-2018, 10:21   #698
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-02-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Arzu Kırlangıç Mesajı Göster
Aloe Veram ahtapot gibi oldu ve çok ağırlaştı balkonumda hareket etmemi engelliyor . Saksı içine dengeyi sağlasın diye taş koydum .O kadar büyümesine rağmen yanlarında yavru oluşumuda göremiyorum . Nerede yanlış yapıyorum acaba..
Arzu hanım bu aloevera barbadensis türü bitkinizin kıymetini bilin çok bulunmuyor ülkemizde bende çok zor bulup almıştım sizin gibi neden yavru vermiyor diye üzülüp duruyordum daha bugün fakettim bir tane yavru vermiş 4cm kadar olmuş demem şu ki ben alalı 2 seneyi geçti ancak verdi yavruyu ve bence saksıyı değişitirin küçük gelmiş yavru alamazsınız..

karakartal0684 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 11:52   #699
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2018
Merhaba aloe verama gözüm gibi bakıyorum ama bu durumda renginde bir değişme yok gibi köklerinden de birşey anlamadım ne yapmam gerekiyor yardımıcı olur musunuz?
Name:  20180419_122438-min.jpg
Views: 1349
Size:  32.2 KB

Name:  20180419_122612-min.jpg
Views: 1361
Size:  73.3 KB

Name:  20180419_122625-min.jpg
Views: 1328
Size:  36.0 KB

Burcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-04-2018, 13:01   #700
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcu Mesajı Göster
Merhaba aloe verama gözüm gibi bakıyorum ama bu durumda renginde bir değişme yok gibi köklerinden de birşey anlamadım ne yapmam gerekiyor yardımıcı olur musunuz?
Eklenti 671272

Eklenti 671273

Eklenti 671274
Öncelikle merak edip aloe'lerinizi topraktan çıkarmamanızı öneririm. Yeni oluşan kılcal kökler her çıkardığınızda kopup yok olur..
Sanırım köksüz olarak ekmiştiniz. Bir süre sonra kökleneceklerdir. Sizin yapmanız gereken iyi ışık alan bir yerde tutup (aşırı güneş alan bir yerde yapraklarda yanık oluşabilir) normal sulamaya sabırla devam etmek..

Topraktan çıkarılmış aloe'ye gelince, dipte çürük bölge varsa onu temizleyin ve ardından yıkayın. Sonra da o şekilde birkaç gün kurusun. Ardından dengeli duracak şekilde makul bir derinlikte ekersiniz. Bol şans...

Burcu beğendi.
Eski 19-04-2018, 18:48   #701
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Mesut Temiz bey tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Aloe veranın renginde bir değişme olmayınca köklerinde bir sorun var mı diye merak ettim ondan çıkarıp baktım: Aloe veramı arkadaşım kendi saksısından söküp dikti. İlk aldığımda rendi yeşil idi sonradan değişti. Sanırım çok sulamadan oldu bilemiyorum

Mesut Temiz beğendi.
Eski 20-04-2018, 00:24   #702
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Mesut Temiz bey tavsiyeleriniz için teşekkür ederim. Aloe veranın renginde bir değişme olmayınca köklerinde bir sorun var mı diye merak ettim ondan çıkarıp baktım: Aloe veramı arkadaşım kendi saksısından söküp dikti. İlk aldığımda rendi yeşil idi sonradan değişti. Sanırım çok sulamadan oldu bilemiyorum
Kökleri olsa bile, saksısından söküp tekrar dikilen bir bitki belli ölçüde sarsılır. Bir de sanırım sizin tuttuğunuz yer arkadaşınızın tuttuğu yere göre daha fazla güneş alıyor, birden fazla gelmiştir güneş. Bu kahverengileşme ondan oluyor. Ama yerini değiştirmezseniz bir süre sonra alışacaktır ve ortadan çıkan yeni yapraklar daha diri ve canlı olacaklar. O merak hepimizde var, ancak bastırmak zorunda kalıyoruz.. Siz endişe etmeden normal bakımına devam edin, önümüzdeki haftalarda yavaş yavaş toparlanmayı göreceksiniz.. Bol şans diliyorum..

Burcu beğendi.
Eski 20-04-2018, 16:21   #703
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi burak_skry Mesajı Göster
buda farklı aloe vera türüm ve ananemin finlandiyadan getirdiği daha farklı minik bir tür tam olarak nedir çözemedim henüz.
İlk iki resimdeki bitki aloe delaetii... Çok güzel görünümlü bir bitkidir.. Umarım büyümüştür..

Eski 20-04-2018, 19:47   #704
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Mesut Temiz bey teşekkür ederim sanırım sabırlı olmam gerekiyor

Mesut Temiz beğendi.
Eski 25-05-2018, 22:38   #705
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2018
aloevera

merhaba arkadaşlar.Aloeveram sürekli yaprağındaki jeli kaybediyor ve inceliyor.Bunu nasıl toparlayabilirim?Ve birde toprağını nasıl bulabilirim nasıl toprak kullamalıyım_?

kahv3m Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2018, 12:45   #706
Yeni Üye

sukulent sever's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi kahv3m Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar.Aloeveram sürekli yaprağındaki jeli kaybediyor ve inceliyor.Bunu nasıl toparlayabilirim?Ve birde toprağını nasıl bulabilirim nasıl toprak kullamalıyım_?
Ben hazır kaktüs sukulent topraklarından kullanıyorum. Bitkim gayet sağlıklı.

Name:  Sukulent Sever0005.jpg
Views: 1510
Size:  40.6 KB

ilknur-, İlknur44 ve Burcu beğendi.
sukulent sever Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-06-2018, 19:37   #707
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Merhaba, aloeveraların yavruları paylaşım için ne kadar büyüklükte olmalı? Mesela kaç yaprak olduktan sonra veya en uzun yaprağı kaç cm olduktan sonra sonra yavurların ayrılması sorun olmaz?
Aloveralarım epey sürgün verdi buradan isteyenlerle paylaşmak istiyorum.

Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2018, 20:03   #708
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Name:  201.jpg
Views: 1145
Size:  70.9 KB
iyi akşamlar çok soru soruyorum farkındayım ama bir türlü aloe veralarıma bakamıyorum sanki diğerleri düzeldi derken bu sefer iyi olan veramın yaprakları içe doğru kıvrıldı nerde yanlış yaptım anladım yardımcı olabilirmisiniz?

cleryaa beğendi.
Eski 25-06-2018, 21:47   #709
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Eklenti 677167
iyi akşamlar çok soru soruyorum farkındayım ama bir türlü aloe veralarıma bakamıyorum sanki diğerleri düzeldi derken bu sefer iyi olan veramın yaprakları içe doğru kıvrıldı nerde yanlış yaptım anladım yardımcı olabilirmisiniz?
Başka bir nedenden de kaynaklanıyor olabilir, ancak benim aklıma gelen bir iki olası neden şunlar: aloe vera çok fazla doğrudan güneşi sevmiyor, en azından yavaş yavaş alıştırılmadıysa rengi kararıyor ve suyunu kaybedip yaprakları inceliyor.. Daha az güneş alacağı bir yere konulursa yapraklar tekrar yeşile dönüp kalınlaşıyor... İkinci bir olası neden de suyunun az gelmesi... Çok az sulanıyorsa suyu arttırmanızı öneririm...

Burcu beğendi.
Eski 25-06-2018, 21:56   #710
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Giriş Tarihi: 21-11-2011
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi FirdevsAçar Mesajı Göster
Merhaba, aloeveraların yavruları paylaşım için ne kadar büyüklükte olmalı? Mesela kaç yaprak olduktan sonra veya en uzun yaprağı kaç cm olduktan sonra sonra yavurların ayrılması sorun olmaz?
Aloveralarım epey sürgün verdi buradan isteyenlerle paylaşmak istiyorum.
3-4 yaprak olunca ayırabilirsiniz.

Füreya beğendi.
hberbul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-06-2018, 21:59   #711
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Alıntı:
Eklenti 677167
Direk güneşte kalmasın güneş ışığı yapraklarını karartıyor ve kurutuyor.

Burcu beğendi.
Eski 26-06-2018, 11:17   #712
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Mert Temiz ve hberbul teşekkür ederim. Aslında direk güneş almayan yerde yanındakinin durumu gayet iyi, haftada 2 suluyorum. Yerini değiştirdim bakalım.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 25-07-2018, 21:30   #713
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015

merhabalar. aranıza yeni katıldım ve internetten bir aloe siparişi verdim. umarım aloe veradır. siz tecrübeli arkadaşların yorum ve yönlendirmesine ihtiyacım var:
1- ilk resimde görüldüğü gibi saksı biraz küçük sanırım. toprak da süzek bir toprağa benzemiyor. yarın hemen kaktüs toprağı ve daha büyük, yayvan bir saksı almayı düşünüyorum. özel bir saksı türü gereksinimi var mı?
2-salon masamın üzerine koydum. sürekli aydınlık ve yaz-kış çok sıcak bir ortam. akşam 4ten itibaren de direkt güneş ışığı alıyor güneşliği çekmezsem. yeri uygun mu?
3-klimadan olumsuz etkilenir mi? klimasız odalarım direkt güneş almıyor. balkonlarda da dış üniteler var.
4-kargoda gelirken yaprakların bazılarının tepe kısımları hırpalanmış, kırılmış, bir tanesi de yarılmış. bu yapraklara nasıl bir işlem yapmalıyım?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. (ilk defa foto yüklüyorum, umarım çok büyük boyutta değildir, affola...)

sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-07-2018, 22:10   #714
Ağaç Dostu

hberbul's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagenit Mesajı Göster

merhabalar. aranıza yeni katıldım ve internetten bir aloe siparişi verdim. umarım aloe veradır. siz tecrübeli arkadaşların yorum ve yönlendirmesine ihtiyacım var:
1- ilk resimde görüldüğü gibi saksı biraz küçük sanırım. toprak da süzek bir toprağa benzemiyor. yarın hemen kaktüs toprağı ve daha büyük, yayvan bir saksı almayı düşünüyorum. özel bir saksı türü gereksinimi var mı?
2-salon masamın üzerine koydum. sürekli aydınlık ve yaz-kış çok sıcak bir ortam. akşam 4ten itibaren de direkt güneş ışığı alıyor güneşliği çekmezsem. yeri uygun mu?
3-klimadan olumsuz etkilenir mi? klimasız odalarım direkt güneş almıyor. balkonlarda da dış üniteler var.
4-kargoda gelirken yaprakların bazılarının tepe kısımları hırpalanmış, kırılmış, bir tanesi de yarılmış. bu yapraklara nasıl bir işlem yapmalıyım?
yardımlarınız için şimdiden teşekkür ederim. (ilk defa foto yüklüyorum, umarım çok büyük boyutta değildir, affola...)
Evet aloavera almışsınız
1.Evet saksısı küçük ama yayvan değil yine aynı türde biraz daha büyük bir saksıya geçirirsiniz.
2.Aloavera çok sıcağı ve direk güneşi sevmez.
3.Klimadan etkileneceğini sanmıyorum.
4.Kurumuş kısımlarını alırsanız bi süre sonra kendini toparlayacaktır.
Toprağı kurudukça su vermeniz yeterli olacaktır.

g.c. beğendi.
Eski 25-07-2018, 22:34   #715
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
@hberbul cevabınız için teşekkür ederim. veramın kurumuş kısmı yok ama yaprak uçlarında kırıklar var. onları olduğu gibi bırakayım mı, kırık kesimleri keseyim mi? tüm yaprağı bozmasından korkuyorum.

sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2018, 15:23   #716
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-08-2018
İyi günler ben yeni üye oldum benim aleo veram var iki yildir bakiyorum baslarda cok guzeldi 10 tane ayri kök çiçek verdi başka saksılara ektim ama 3 gün önce aleo veram kahverengileşti uçları kıvrımlaştı önceden yapraklarına dokunduğumda yumuşacıktı ama simdi malesef yapraklarinin icindeki jel yok sizce ne yapmaliyim nasil eski haline geri döndürebilirim

aysenur.08 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2018, 15:27   #717
Yeni Üye

İyi günler ben yeni üye oldum benim aleo veram var iki yildir bakiyorum baslarda cok guzeldi 10 tane ayri kök verdi başka saksılara ektim ama 3 gün önce aleo veram kahverengileşti uçları kıvrımlaştı önceden yapraklarına dokunduğumda yumuşacıktı ama simdi malesef yapraklarinin icindeki jel yok sizce ne yapmaliyim nasil eski haline geri döndürebilirim

Mesut Temiz beğendi.
Eski 06-08-2018, 18:19   #718
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aysenur.08 Mesajı Göster
İyi günler ben yeni üye oldum benim aleo veram var iki yildir bakiyorum baslarda cok guzeldi 10 tane ayri kök verdi başka saksılara ektim ama 3 gün önce aleo veram kahverengileşti uçları kıvrımlaştı önceden yapraklarına dokunduğumda yumuşacıktı ama simdi malesef yapraklarinin icindeki jel yok sizce ne yapmaliyim nasil eski haline geri döndürebilirim
Büyük ihtimalle çok fazla güneş görüyor.. Daha az güneş göreceği ya da yalnızca dolaylı güneş göreceği bir yere alın. Ayrıca bu sıcaklarda toprağını fazla kurutmayacak şekilde daha sık sulayın... birkaç hafta bu şekilde devam ederseniz yassılaşan yapraklar yeniden şişecek ve renkleri de yeşile dönecektir...

Eski 06-08-2018, 18:23   #719
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagenit Mesajı Göster
@hberbul cevabınız için teşekkür ederim. veramın kurumuş kısmı yok ama yaprak uçlarında kırıklar var. onları olduğu gibi bırakayım mı, kırık kesimleri keseyim mi? tüm yaprağı bozmasından korkuyorum.
O kırıklar çok önemli değil, bitkinizin gelişimini etkilemez... Kesseniz de olur, bırakabilirsiniz de... Ben olsam çok ezilip sarkmış kısımları keserdim... Yapraklardaki yarıkları olduğu gibi bırakın, bu sıcaklarda çok çabuk kuruyup kabuk bağlayacaklardır... Zaten şu ana kadar kurumuşlardır da...

g.c. beğendi.
Eski 06-08-2018, 21:56   #720
Yeni Üye

Teşekkürler

Mesut Temiz beğendi.

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 23:30.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024