agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 27-06-2017, 21:29   #631
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2017
Buda benim Güler hanımdan istemeye çekinip satın aldığım aloe veram. Gelirken biraz hasar görmüş balkondaki yerini de sevmeyince içeri aldım bakalım toparlanacakmı. Neye heves etsem kursağımda kalıyor umarım bu da öyle olmaz.
https://i.hizliresim.com/PrkglN.jpg
https://i.hizliresim.com/gW8BOR.jpg

bergenia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 02:11   #632
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi bergenia Mesajı Göster
Buda benim Güler hanımdan istemeye çekinip satın aldığım aloe veram. Gelirken biraz hasar görmüş balkondaki yerini de sevmeyince içeri aldım bakalım toparlanacakmı. Neye heves etsem kursağımda kalıyor umarım bu da öyle olmaz.
https://i.hizliresim.com/PrkglN.jpg
https://i.hizliresim.com/gW8BOR.jpg
Güler Hanım'dan istemeye çekinmenizin sebebini yazarsanız sevinirim.

Forum arkadaşlarımla paylaşmayı seven bir üyeyim, ancak bazen bu istekleri geri çevirmemin de sebepleri oluyor.

1- Foruma üyelikleri hayli eski olduğu halde üç-beş mesaj yazıp hiç faal olmayan sadece tohum ve fide-çelik talebinde bulunan arkadaşlar.

2- Talep mesajları nazik olmayanlar; " ... dağıtıyormuşsunuz, ben de kabul edebilirim ancak ben burada toprak bulamam bana bitki eşliğinde toprağını da gönderin" şeklindeki mesajlar. Sanki zorla kabul ettiriyorum.

3-Taleplerin yapılması gereken başlık yerine yeri olmayan başlıklarda yapılması
Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Oysa, yeni üye olmuş arkadaşlara katılımlarını teşvik etmek için göndermeye özellikle dikkat ediyorum.

bergenia beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-06-2017, 09:58   #633
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Güler Hanım'dan istemeye çekinmenizin sebebini yazarsanız sevinirim.

Forum arkadaşlarımla paylaşmayı seven bir üyeyim, ancak bazen bu istekleri geri çevirmemin de sebepleri oluyor.

1- Foruma üyelikleri hayli eski olduğu halde üç-beş mesaj yazıp hiç faal olmayan sadece tohum ve fide-çelik talebinde bulunan arkadaşlar.

2- Talep mesajları nazik olmayanlar; " ... dağıtıyormuşsunuz, ben de kabul edebilirim ancak ben burada toprak bulamam bana bitki eşliğinde toprağını da gönderin" şeklindeki mesajlar. Sanki zorla kabul ettiriyorum.

3-Taleplerin yapılması gereken başlık yerine yeri olmayan başlıklarda yapılması
Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

Oysa, yeni üye olmuş arkadaşlara katılımlarını teşvik etmek için göndermeye özellikle dikkat ediyorum.
İstesem geri çevirmeyeceğinizi biliyordum aslında Galiba zahmet vermek istemedim. Her defasında anaç bitkinizi söküp yeniden dikiyormuşsunuz bide. Zaten insanlardan bişey istemek konusunda hiç iyi olamadım. Sorun bende yani

Eski 28-06-2017, 10:27   #634
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili bergenia, arkadaşımız pin@r benden atlas çeliği ve aloe vera talebinde bulunmuştu. Kendisine atlası hemen gönderebileceğimi ama aloe veranın İstanbul'da olduğunu ancak İstanbul'a gittiğimde gönderebileceğimi yazmıştım.
O sırada günübirlik İstanbul'a gitmem icabetti, atlası da yanıma alıp, İstanbul'dan çıkardığım vera eşliğinde gönderdim.

Aloe vera anacı bende iki saksı, zaten böyle olmazsa dağıtıma sokmuyorum işi sağlama almak gerek.
Siz taleplerinizi uygun başlıkta yapın, müsait olursa ben de diğer arkadaşlar da gönderirler.

bergenia beğendi.
Eski 28-06-2017, 12:24   #635
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Çok teşekkür ederim aloe veram bugün daha iyi kahveleşen yerleri yeşile dönmüş nasıl sevindim bilseniz. Kaybedicem sanmıştım minnacık bişey. Resimde büyük görünüyor ama 10 cm lik falan. Ne zaman büyür yavruları olur acep. Cilt sorunlarım için almıştım ama büyüyüp çoğalıp yaprakları kesilicek zamana gelmesi uzun sürücek gibi.

Eski 28-06-2017, 20:15   #636
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim aloe veram bugün daha iyi kahveleşen yerleri yeşile dönmüş nasıl sevindim bilseniz. Kaybedicem sanmıştım minnacık bişey. Resimde büyük görünüyor ama 10 cm lik falan. Ne zaman büyür yavruları olur acep. Cilt sorunlarım için almıştım ama büyüyüp çoğalıp yaprakları kesilicek zamana gelmesi uzun sürücek gibi.
Cilt sorununuz için onun jelinin çoğalması uzun sürebilir, siz adres bilgilerinizi bana yazın İstanbul'a gittiğimde anacın kalın alt dallarından gönderirim. Onlarda bol miktarda jel var.

zbydsrbs ve bergenia beğendi.
Eski 04-07-2017, 23:22   #637
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Giriş Tarihi: 21-03-2012
Aloe vera ya da Agave americana

Yaklaşık bir ay önce ki hali,

Aloe vera (Sarısabır)

Şimdi ki hali,
bir ayda epey yol almış, sanırım çiçeklerini oldukça iri açacak,
çiçek rengi belirginleşmeye başlamış, değişmez ise civciv sarısı renginde açacak.

Name:  20170704_192034.jpg
Views: 1208
Size:  72.9 KB

Name:  DSCF0597.jpg
Views: 1185
Size:  36.9 KB

Name:  DSCF0596.jpg
Views: 1462
Size:  34.5 KB

Name:  DSCF0595.jpg
Views: 1270
Size:  30.1 KB

Name:  20170704_192009.jpg
Views: 1247
Size:  66.7 KB

pulibet, Milla, zynlby ve 3 kişi beğendi.
akçabardak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-07-2017, 13:28   #638
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Merhabalar,

Benim de 1 tane aloe vera bitkim var bundan 3 tane daha yavru çıkardım, yetiştiriyorum.

Aloe veranın faydaları oldukça fazla ancak tam olarak kullanım şekillerini güvenilir bir kaynaktan bulamadım.

Ben bağırsaklarım, midem ve egzema türü bir kaşıntı sonrasında oluşan izler için kullanmak istiyorum. Özellikle içmek için nasıl bir içecek ya da uygulama yapmak gerekiyor? Kimisi yaprakları ile birlikte blendırdan geçirin, kimisi meyve suyuyla diyor, kimisi sadece jel diyor...

Bilen birileri var ise yardımcı olabilir mi?

Bu arada ayrıca evde bir başka tür bitki var bunun türü nedir?

spy1983 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2017, 08:07   #639
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın spy1983, bir hekime danışmadan kullanmayınız.

Bakın benim çok ellerjik bir bünyem var, çok şey bana dokunuyor ama aloeverayı elime yüzüme sürdüğümde hiç bir şey olmadı ama bir arkadaşımız yüzüne sürdüğünde yüzü kızarmaya ve kaşınmaya başladı bu yüzden bence mutlaka bir hekime danışın.

Eski 31-07-2017, 17:32   #640
Ağaç Dostu

Asoo's Avatar

Giriş Tarihi: 08-09-2013
İyilikle artmayan, kötülükle azalmayan.

Bir seneyi geçkin zaman önce, bir dostum ben talep etmeden, benim meraklı olduğumu bildiğinden, evdeki aleo verasının yavrusunu getirmiş.

Bitkilere meraklıyımdır, iş yerimdeki odamda bitkiler de var. Fakat iç mekan bitkileriyle pek ilgilenmiyorum. Odadakilere de genelde temizlikçi arkadaşımız Evren bakar.

Bu Aleo veracık sanırım yedi-sekiz ay hiç gelişim göstermedi. Sonra bir gün saksısını devirince hiç kökü olmadığını gördük.

Evren aleo verayı suya koyarak köklendirmeye niyetlendi, su dolu bir plastik bardakla camın önüne yerleştirdi.

Sanırım üç ay kadar Evren'in tamamlayıp durduğu su içinde de bir gelişim olmadı.

Sonra Evren'imizi bir başka birime gönderdiler. Ben Evren kadar düzenli su takviyesi yapamadım. Birkaç kez, kaç gün sürdüğünü bilemediğim susuz kalmalar oldu.

Sonra yıllık izine çıktım. Sanırım bir on gün kadar yaz sıcağını su bardağında susuz geçirdi.

Döndüğümde tüm yaşadıklarına rağmen çok da harap vaziyette değildi. Su bardağı buharlaşan suyun bıraktığı kireçle beyazlaşmış, bitki de biraz büzüşmüştü.

Tam ilgilenmediğim için kendime de kızıyordum. O sinirle bardağı çöpe atmaya niyetlendim. Ama bardağı çöpe, aleo verayı odadaki saksıların birinin dibine attım.

Üstüne de biraz toprak atmıştım. Ama bu dikme eyleminden çok bir gömme merasimi gibiydi.

Aradan bir çok günler geçti.

Tam da emeklilik nedeniyle odamı toplamış, son paketleri arabaya yüklemiştim. Odamda bazıları pahalıca ve gösterişli 7-8 bitki vardı. Yerime bakacak arkadaşım

"Saksıları almayacak mısın?" diye sordu?

Bitkilere bakarken mezarından bir çift el uzatan aleo verayı gördüm. Tebessüm ettim.

"Sadece bunu alacağım." diyerek, elime geçen bir şeyle bir bardağa naklettim aleo verayı.

Eve götürüp küçük bir saksıya diktim. Az güneş alan bir yere koydum. Nadiren sulasam da her gün kontrol ediyorum.

Aleo Vera bu kadar dayanıklı mıdır bilemiyorum. Çok da önemli değil.

"Dosttan gelen, dostluk gibi kavidir." diyorum ben. Eğer başka dostlarımla söyleşirsem O'nun hakkında.

Name:  WP_20170731_17_34_06_Pro.jpg
Views: 1163
Size:  72.9 KB

Asoo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-07-2017, 18:19   #641
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-06-2010
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
bence mutlaka bir hekime danışın.
Cevabınız için teşekkür ederim.

Daha önce acil olarak ihtiyacım olduğu için küçük yapraklardan koparmıştım, birşey olmamıştı. Ayrıca bir markanın aloe veralı içeceğini kullanmıştım.

spy1983 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-08-2017, 11:25   #642
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

Yukarıda 15-20 gün önce tomurcuklu halini fotoğraflayıp yüklediğim Aloe vera (Agave americana) yı... 15 gün aralıklarla (takip edenler için) çiçeklenmiş halini fotoğrafladım. Gövde kısmında biraz eğilme oluşmuş.

20.7.2017 günü çekilen fotoğraflar. Tomurcuklar yeni yeni açılmaya başladı.
Name:  20170704_191923.jpg
Views: 1313
Size:  70.0 KB

Name:  20170704_192015.jpg
Views: 1244
Size:  41.1 KB

Name:  20170704_192018.jpg
Views: 1268
Size:  33.0 KB

6.7.2017 günü çekilen fotoğrafları, burada tam açmış hali.
Name:  DSCF0608.jpg
Views: 1211
Size:  33.7 KB

Name:  DSCF0610.jpg
Views: 1255
Size:  43.5 KB

Güler, A_NOMAD ve bergenia beğendi.
Eski 10-08-2017, 20:33   #643
Ağaçsever

pin@r's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Sayın akçabardak yaprakları epey kesilmiş ama resimlerini yüklediğiniz bitki "Aloe vera " değil "Agave americana". Yazdığınız latince isimleridir ve birbirinden farklı bitkilerdir. Agave americana : AGACLAR.ORG -Trkiye'nin Aa Arivi

Mesut Temiz beğendi.
pin@r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-08-2017, 21:27   #644
Ağaç Dostu

akçabardak's Avatar

[QUOTE=pin@r;1515396]Sayın akçabardak yaprakları epey kesilmiş ama resimlerini yüklediğiniz bitki "Aloe vera " değil "Agave americana". Yazdığınız latince isimleridir ve birbirinden farklı bitkilerdir. Agave americana : AGACLAR.ORG -Trkiye'nin Aa Arivi[/QUOTE

Sn. pin@r Aloe vera olmadığını ben de biliyorum, tam adını araştırdım ama bulamadım. Yapraklarına gelince keşke ilk yüklediğim fotoğraflara göz atsaydınız, yaprakları açık ve net bir şekilde görünüyor.

Sizin vermiş olduğunuz linki ben ilk mesajımda zaten belirtmişim, linkte bulabildiğim bitki sitemizde bulunan bitkiyle aynısı, yapraklar kesilmeden önceki halini biliyorum çünki.

Bu benim yakından ve canlı olarak ikinci takip ettiğim bitki. Yaklaşık 6-7 yıl önce Ayvalık girişinde görüp takip etmiştim, çiçekleri solunca ana bitki oldü ve şu an sadece yavruları yetişmekte.

O yüzden sitemizde ki de çiçekleri solmaya başlayınca gövdesi deforme olmaya başladı bile, şu anda çiçek sapına destek yapıldı, destekle ayakta duruyor. en kısa zamanda yeni fotoğraflarını yüklerim.

Aloe vera (Sarısabır)

Eski 10-08-2017, 22:22   #645
Ağaçsever

pin@r's Avatar

Giriş Tarihi: 19-07-2015
Akçabardak kusura bakmayın son mesajınıza göre yazdım. İsim olarak Türkçe isimleri de var ama bilen olduğunu sanmıyorum yaygın olarak latince ismi olan agav kullanılıyor diye biliyorum. Güzel bir bitkidir ben de çok severim. Yaprakları deforme olup kestilerse iyi bazen çok bilinçsiz budamalar yapılıyor.

akçabardak beğendi.
pin@r Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-08-2017, 19:38   #646
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-07-2017
Arkadaşlar herkese merhaba. Öncelikle bu kadar güzel kalpli insanı bir arada görmek gerçekten çok güzel. Çıkarsız halisane paylaşımlar. Foruma yeni üye oldum. Hobi işine yeni başladığım için çok fazla görüş belirtemiyorum. Öncelikle geçen aldığım Aloe Veramı yavrularından ayırıp saksılara böldüm. Toprak olarak çiçekçi bana normal torf verdi. Kendi Aloe Veralarının bu toprakta çok iyi geliştiklerini söyledi. Ektikten sonra iki gün bolca fısfısla suladım (yaprakları dahil &#128557 sonra yaptığımın yanlış olduğunu anladım ve sulamayı bırakıp gölge bir yere aldım. Ancak yaprakları kurumaya ve kırılmaya başladı. Ekteki resimlerde görebilirsiniz. Merak ettiğim, sulamayı bırakınca kendisini toparlar mı yoksa toprağını degiştirmelimiyim? Köklerde bir sıkıntı oluşur mu? Normal gelişimi devam eder mi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.

Eklenen Resimler

aldirmagonul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2017, 19:01   #647
Moderatör

Güler's Avatar

Mesajınızı ferryboat da okudum eve gidince cevap vermeye gayret ederim

Eski 16-08-2017, 12:25   #648
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aldirmagonul Mesajı Göster
Arkadaşlar herkese merhaba. Öncelikle bu kadar güzel kalpli insanı bir arada görmek gerçekten çok güzel. Çıkarsız halisane paylaşımlar. Foruma yeni üye oldum. Hobi işine yeni başladığım için çok fazla görüş belirtemiyorum. Öncelikle geçen aldığım Aloe Veramı yavrularından ayırıp saksılara böldüm. Toprak olarak çiçekçi bana normal torf verdi. Kendi Aloe Veralarının bu toprakta çok iyi geliştiklerini söyledi. Ektikten sonra iki gün bolca fısfısla suladım (yaprakları dahil &#128557 sonra yaptığımın yanlış olduğunu anladım ve sulamayı bırakıp gölge bir yere aldım. Ancak yaprakları kurumaya ve kırılmaya başladı. Ekteki resimlerde görebilirsiniz. Merak ettiğim, sulamayı bırakınca kendisini toparlar mı yoksa toprağını degiştirmelimiyim? Köklerde bir sıkıntı oluşur mu? Normal gelişimi devam eder mi. Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
kuru bir toprağa alıp mümkünse ışık alan ev içine bırakırsanız çabucak toparlayacaktır. ama toprağını değiştirince 1 hafta kadar su vermeyin sonra kaşıkla dökün dibine kurudukça. evet kaşıkla o kadar nefret ediyorlar sudan

aldirmagonul beğendi.
Eski 16-08-2017, 12:27   #649
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi akçabardak Mesajı Göster
Yukarıda 15-20 gün önce tomurcuklu halini fotoğraflayıp yüklediğim Aloe vera (Agave americana) yı... 15 gün aralıklarla (takip edenler için) çiçeklenmiş halini fotoğrafladım. Gövde kısmında biraz eğilme oluşmuş.

20.7.2017 günü çekilen fotoğraflar. Tomurcuklar yeni yeni açılmaya başladı.
Eklenti 655249

Eklenti 655247

Eklenti 655248

6.7.2017 günü çekilen fotoğrafları, burada tam açmış hali.
Eklenti 655251

Eklenti 655250
Fotoğraflar için çok teşekkürler Tohumda veriyor mudur acaba Herşeyi tohumdan üreten bir çılgın olarak bitkiyi ilk gördüğümden beri tohumunu düşünmeden edemiyorum

Eski 16-08-2017, 13:27   #650
Ağaç Dostu

zynlby's Avatar

Giriş Tarihi: 14-02-2014
Galeri: 1
İşte benim kuzularım

Güler hanıma nekadar teşekkür etsem az. Yüreğinize sağlık.
Bir günde iki tane birden oldular, komşumuz merakla beklediğimizi duyunca ufaklığı hediye etmiş eşime.

Eklenen Resimler

bergenia beğendi.
zynlby Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2017, 10:02   #651
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Giriş Tarihi: 20-04-2017
Aloeverayı nasıl kurtarabilirim?

Merhaba evimizde uzun yıllardır aloevera var. Birkaç yıl önce gayet sağlıklıydı ve çok fazla yavru vermişti. Fakat şu an sanıyorum ki bakımsızlıktan dolayı kötü bir durumda. Fotoğraflarını yüklemeye çalıştım ama yükleyemedim. Yardımcı olabilir misiniz?

Füreya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-08-2017, 11:34   #652
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Merhaba fotoğrafların boyutunu küçültüp denedim sanırım oldu. Yardımlarınızı bekliyorum.

Eklenen Resimler

Eski 19-08-2017, 14:55   #653
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Bendeki aloe veranın rengi dışarı çıkınca böyle kararıyor. İçeri alınca düzeliyor. Bir de daha geniş bir saksıyamı alsanız acaba maşallah çok tıklım tıkış olmuş Burda Güler abla varken bize söz düşmezde sorunuzu cevapsız bırakmakta istemedim

Eski 19-08-2017, 20:17   #654
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın FirdevsAçar, Aloevera'nızın dikili bulunduğu saksı ne kadar büyük bilemiyorum ama sanki bitkiniz hiç nefes alamıyor gibi.
Saksıyı temizlemeye kalksanız en az on tane bitki çıkacak gibi. Çok sıkışık.

Yerinizde olsam saksıyı yavaşça devirir bitkileri tek tek ayırırım. Bu arada alt kısımdaki kahverengileşmiş dalları da yavaşça keserek atarım. Temiz geçirgen topraklar doldurulmuş saksılara yeniden dilerim.
Güzelce sulayıp, kuytu bir yere çekerek bitkinin toparlamasını beklerim.
Alodeveranın kök yapısı zaytıftır, bu işlemi yaparken dikkatli olmalısınız.

zynlby ve Resulgur beğendi.
Eski 19-08-2017, 22:21   #655
Ağaç Dostu

Füreya's Avatar

Cevaplarınız için ikinize de teşekkür ederim. Saksı değişimi konusunda ne önerirsiniz? Hepsini önerdiğiniz şekilde temizleyerek daha büyük bir saksıya mı diksem yoksa birkaç saksıya mı ayırsam? Bir de toprak olarak çiçekçilerde satılan topraklar uygun mudur? Bu konuda da bilgilendirirseniz çok sevinirim.

Eski 20-08-2017, 08:41   #656
Moderatör

Güler's Avatar

Bence birkaç saksıya bölüm ki bitkiler biraz hava alsınlar daha rahat gelişsinler.
Torfa ekmeyin de neye ekerseniz ekin, torfta toprak bir kurudu mu tekrar ıslah etmek çok zor. Bence suyu geçirgen bir toprak hazırlayın.
Ben genelde 1/3 oranını kullanırım; 1/3 bahçe toprağı, 1/3 yıkanmış ve elenmiş dere kumu, 1/3 yanık hayvan gübresi karışımı. Buna az bir miktar torf eklemekte bir zarar gelmez ama hepsi torf olmasın.

zynlby beğendi.
Eski 22-08-2017, 17:28   #657
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2017
merahaba
Başlık altında yazılanları okudum bişey yapmadan önce aloaveramın resimlerini koyarak fikrinizi almak istedim. Yaprakların rengi değişti, ancak ne çok su verdim nede susuz bıraktım. Ne yapmalıyım.

Eklenen Resimler

nitroxs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-08-2017, 20:42   #658
Ağaç Dostu

bergenia's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nitroxs Mesajı Göster
merahaba
Başlık altında yazılanları okudum bişey yapmadan önce aloaveramın resimlerini koyarak fikrinizi almak istedim. Yaprakların rengi değişti, ancak ne çok su verdim nede susuz bıraktım. Ne yapmalıyım.
Benim aloe veram dışarı çıkarınca böyle kararmaya başlıyor, içeri alınca yeşeriyor tekrar. İçerde direkt güneş almayan aydınlık bir yere bırakın bakalım düzelme olacakmı.

Eski 22-08-2017, 22:00   #659
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-08-2017
Alıntı:
Benim aloe veram dışarı çıkarınca böyle kararmaya başlıyor, içeri alınca yeşeriyor tekrar. İçerde direkt güneş almayan aydınlık bir yere bırakın bakalım düzelme olacakmı.
Tamam birde öyle deniyim. Teşekkürler.

nitroxs Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-08-2017, 09:35   #660
Moderatör

Güler's Avatar

Güneş ışınları cam arkasında mercekleme yapıyor ve bitkiler bozuluyor, mümkün mertebe cama yakın değil de pencere önüne koyduğunuz bir masa üzerinde bulundurmakta fayda var diye düşünüyorum.

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:04.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024