agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 10-08-2016, 17:41   #571
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi zelissss Mesajı Göster
birçok türü olduğunu öğrendim de merak ettim acaba benimki aloe vera mı? şimdiki hali bu şekilde....

Eklenti 623319

Eklenti 623320

Eklenti 623321

bir de yanında minicik bi yavrusu var o da çok cansız duruyor gibi geldi.. toprağın üzerinde yatıyor. Eklenti 623322
Toprağına dair bir fikrim yok, bana geldiği gibi duruyor yaklaşık 3 hafta oldu. ne yapmam lazım lütfen yardım edin ölmesini istemiyorum
Merhaba,
Bitkiniz Aloe Vera.
İnşallah toparlamıştır. Toparlamadı ise; kuruyan cılızlaşmış yaprakları kopartın. Kırılmış yaprakları kırıldıkları yerden kesin. Biraz toprak ilave edin, hem küçük fidenin kökü de toprak içinde olur. Toprak olarak ben genelde bahçe toprağı ve torf kullanıyorum.
Fazla sulamayın. En erken Haftada bir olabilir, 10 gün ya da 2 hafta duruma göre bakıp karar verirsiniz.
Son olarak da mümkün olduğu kadar güneş gören bir yerde olursa daha iyi olur.
Dayanaklı bir bitkidir, inşallah kurtulur.

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 17:00   #572
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2016
Herkese merhaba dostlar.

Yeni üyeyim, bu ilk postum olacak

http://hizliresim.com/J3EW3B

1 seneden fazladır baktığım iki aloe veram var. Bir tanesi yanında ufacık bir yavru verdi aylar önce. Ama ne yavru büyüyor ne diğerleri büyüyor. Aldığımdan bu yana gram büyüme olmadı. Üstüne üstlük keyifleri de yok gibi son zamanlarda, yaprakları zayıfladı, uçlarında hafif kuruma başladı.
Torfta ekililer. Evim direkt güneş almıyor, en aydınlık yer mutfak oraya koydum o yüzden. Ama gelişme göremiyorum. Neyi yanlış yapıyorum?

(fotoğraf eklemeyi bilemedim, link koydum o yüzden)

vgunes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2016, 18:01   #573
Ağaç Dostu

A_NOMAD's Avatar

Giriş Tarihi: 09-12-2013
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi vgunes Mesajı Göster
...(fotoğraf eklemeyi bilemedim, link koydum o yüzden)
SIK SORULAN SORULAR / FORUM KULLANMA KILAVUZU - agaclar.net

agaclar.net Forum Kuralları - agaclar.net

A_NOMAD Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-10-2016, 05:00   #574
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-10-2016
Benim aloe veramda kökleri sararmaya basladı, ust kısımlar da yesılden gıttıkce uzaklasıyor, karardı biraz. 2 gündür güneşte bekletiyorum, renginde değişme yok. Yaprakların bazıları da yumuşamaya başlamış, ne yapmalıyım

Seyma34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-10-2016, 13:04   #575
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
Aloe Vera'nın kesinlikle güneşi sevmediğini düşünüyorum. Özellikle öğlen güneşine direkt maruz kalınca Ekim ayında olmamıza rağmen olumsuz etkiliyor. Bence doğrudan güneşten alın 2-3 gün gölgede bekletin mutlaka tekrar rengi canlı yeşile dönecektir. Parçalı şekilde hafif gölgelik güneş alabileceği bir alan varsa bundan sonra orada daha verimli olacaktır.

Nimo4 beğendi.
gael Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 08:46   #576
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Bence sukulentler de yazın aşırı direkt güneşi pek sevmiyorlar, bir de oldukları yere alışma durumu var.
Bakın benim bu aloeveram anaç değil, anaçtan ürettiklerimden biri ve bu bitki senelerdir İstanbul'daki evimizin kapalı balkonunda hep aynı köşesinde durur, yeri de bayağı güneş alır.
İşin enteresan yanı biz yazın Manyas'a gideriz ama bunun saksısı o kadar büyük ki o burada kalır. O sıcaklarda iki ay susuz da kaldığı olur.
Ben gitmeden evvel bol bol sularım, toprağı iyice suya doyar. Aynı şeyi İstanbul'a geldikçe tekrarlasam da bu birbuçuk iki aydan evvel olmaz.
Dün İstanbul'a geldik, bugün biraz bakım yapıp yani açan çiçek dallarını, kurmuş yaprakları kesip bol bol sulayacağım. Bu onu biz dönene kadar idare eder.
Saksı içinde onlarca yeni bitki türemiş, döndüğümüzde saksı içinden onları alıp dağıtım yapıyorum.

Şu andaki durumu bu

Name:  IMG_9513 (600 x 450).jpg
Views: 1542
Size:  44.3 KB

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 09:37   #577
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Giriş Tarihi: 08-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Bence sukulentler de yazın aşırı direkt güneşi pek sevmiyorlar, bir de oldukları yere alışma durumu var.
Bakın benim bu aloeveram anaç değil, anaçtan ürettiklerimden biri ve bu bitki senelerdir İstanbul'daki evimizin kapalı balkonunda hep aynı köşesinde durur, yeri de bayağı güneş alır.
İşin enteresan yanı biz yazın Manyas'a gideriz ama bunun saksısı o kadar büyük ki o burada kalır. O sıcaklarda iki ay susuz da kaldığı olur.
Ben gitmeden evvel bol bol sularım, toprağı iyice suya doyar. Aynı şeyi İstanbul'a geldikçe tekrarlasam da bu birbuçuk iki aydan evvel olmaz.
Dün İstanbul'a geldik, bugün biraz bakım yapıp yani açan çiçek dallarını, kurmuş yaprakları kesip bol bol sulayacağım. Bu onu biz dönene kadar idare eder.
Saksı içinde onlarca yeni bitki türemiş, döndüğümüzde saksı içinden onları alıp dağıtım yapıyorum.

Şu andaki durumu bu

Hay maşallah.... Tahmini kaç yılda bu hale geldiler... Bildiğiniz bunlar ağaç olmuş. Saksının dibinde toprak olduğuna emin misiniz? Topraksız tarıma en güzel örnek

Güler beğendi.
hamseey Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2016, 09:41   #578
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Seyma34 Mesajı Göster
Benim aloe veramda kökleri sararmaya basladı, ust kısımlar da yesılden gıttıkce uzaklasıyor, karardı biraz. 2 gündür güneşte bekletiyorum, renginde değişme yok. Yaprakların bazıları da yumuşamaya başlamış, ne yapmalıyım
köklenmesi için sarısabırları suya koymuştum. İş yoğunluğumdan dolayı suyun içerisinde biraz fazla bekletince sizin bu bahseettiğiniz durumlar oluşmaya başladı. Bitkinize olduğundan daha fazla su veriyor olabilir misiniz?

Eski 15-10-2016, 09:46   #579
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili hamseey, doğru valla yeni yavruları çıkartırken çok az toprak kaldığını ben de görüyorum.
Siz bir de anacını göreceksiniz, yurt dışından getirirken valizdeki çizmemin içine saklamıştım boyu ufacıktı şimdi ondan ürettiğim onlarca veranın boyu birbuçuk metreden fazla. Anaç Manyas'da saksısına hiç müdahale edilecek gibi değil.
Anacın yaşı onbeş sene vardır, bunların da sanırım bir 9-10 senesi vardır.
Çok büyüdüklerinden en alt dallarını dipten kesip içindeki jelleri kavanozlara koyarak isteyen arkadaşlarıma dağıtıyorum.

Jakin beğendi.
Eski 15-10-2016, 09:48   #580
Moderatör

Güler's Avatar

Genelde aldığımız çeliklerin biraz kurumasına bakarız kaktüs ve sukulentlerde ve sonra dikim yaparız. Siz bir de suda mı beklettiniz?

Jakin beğendi.
Eski 15-10-2016, 09:58   #581
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Alıntı:
Sevgili hamseey, doğru valla yeni yavruları çıkartırken çok az toprak kaldığını ben de görüyorum.
Siz bir de anacını göreceksiniz, yurt dışından getirirken valizdeki çizmemin içine saklamıştım boyu ufacıktı şimdi ondan ürettiğim onlarca veranın boyu birbuçuk metreden fazla. Anaç Manyas'da saksısına hiç müdahale edilecek gibi değil.
Anacın yaşı onbeş sene vardır, bunların da sanırım bir 9-10 senesi vardır.
Çok büyüdüklerinden en alt dallarını dipten kesip içindeki jelleri kavanozlara koyarak isteyen arkadaşlarıma dağıtıyorum.
Jelleri nasıl yapraktan ayırıyorsunuz bilmiorum ama onunla ilgili bir sürü video var internette. Onları incelemenizi tavsiye ederim. Ayrıca; bitkileri suya koymamın sebebi genel bir alışkanlık olsa gerek Antalyadan Ankaraya getirirken ve devamında hemen dikemeyeceğimi düşündüğüm için böyle bir şey yaptım ama sonradan anladım ki sarısabırlar suyu o kadar da seven bir bitki çeşidi değiller

Güler, Jakin ve Makbule2 beğendi.
Eski 15-10-2016, 12:40   #582
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Buda benim bahçivanın hasat gibi kestikten sonra çöpe götürüken kurtardığım kurbanlardan biri

Eklenen Resimler

Eski 15-10-2016, 14:04   #583
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hamseey Mesajı Göster
köklenmesi için sarısabırları suya koymuştum. İş yoğunluğumdan dolayı suyun içerisinde biraz fazla bekletince sizin bu bahseettiğiniz durumlar oluşmaya başladı. Bitkinize olduğundan daha fazla su veriyor olabilir misiniz?
Haftada bir su veriyorum, eskiden daha sık su veriyordum ama bir haftadır balkonda ve direkt güneş ışığı alıyor. Kökleri sarardı ve yaprakları kahverengı gıbı oldu, yeni yavrular ne guneşte ne gölgede asla büyümüyor. Yaprakları yumuşadı.

Eski 15-10-2016, 18:31   #584
Moderatör

Güler's Avatar

Yeni diktiğiniz bitkileri; ister sukulent olsun isterse başka tür bitkiler olsun, asla hemen güneşe koymayın bir gün daha kuytu ve güneşi almayan ya da çok az alan bir alanda bekletin. Bitki kendini bir toparlasın sonra yerine alın.

Düzenleyen Güler : 24-10-2016 saat 23:05
Eski 15-10-2016, 19:49   #585
Yeni Üye

Alıntı:
Yeni diktiğiniz bitkileri; ister sukulent olsun isterse başka tür bitkiler olsun, asla hemen güneşe koymayın bir gün daha kuytu ve güneşi almayan ya da çok az alan bir alanda bekletin. Bitki kendini bir toparlasın sonra yerine alın.
Aldığımda gölgede duruyordu ama büyümüyordu, belki dr çok su verdiğim içindi. Bir hafta güneşte beklettim, bir bitkinin başına gelebilecek her olumsuz durum gerçekleşti. Dediğiniz gibi güneşten alacağım artık, tekrar güneşte bırakmayacağım.

Eklenen Resimler

sevdam ve ibocandan beğendi.

Düzenleyen Güler : 24-10-2016 saat 23:05
Eski 16-10-2016, 17:04   #586
hho
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2016
Yardımm

Arkadaşlar merhaba... 6yıldır bizimle olan bitkimiz, babamın toprak değiştirmesi sırasında aşırı dengesizlik nedeniyle yaprakların zarar görmemesi için kökünü kesmesiyle, bu hale geldi babam zarar vermeyecek şekilde kökünü kesmişti ama sanırım zarar görmüş yapabileceğimiz ne var acaba? Birde bu vera değil mi? Bu arada kenarlarda en büyük yaprakları kestik, onlarda çürümüştü çünkü... şimdi en canlı sdece ortadaki küçük yaptaklar kaldı

Eklenen Resimler

ibocandan beğendi.
hho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 02:41   #587
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-10-2016
Yardım edin lütfen alovera yetişiyorm evde şansına büyümesinde bir sorunla karşı karsyaym şuanda

Aslı han Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-10-2016, 10:36   #588
Ağaçsever

hamseey's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aslı han Mesajı Göster
Yardım edin lütfen alovera yetişiyorm evde şansına büyümesinde bir sorunla karşı karsyaym şuanda
Konuyu tam olarak açıklayabilir misiniz acaba? Ve birde bitkinizin fotoğrafını da eklerseniz daha kolay yardım edilir.

Eski 24-10-2016, 18:06   #589
Yeni Üye

Arkadaşlar merhaba, bugün çiçekçiden bir aloe Vera aldım. Şifalımıdır bilmiyorum cinsini biliyorsanız bana söylermisiniz. Birde yaprakları az gibi geldi bana, yapraklarının çoğalması için ne yapmalıyım? Bana yardımcı olursanız sevinirim. Fotoğrafını yolluyorum, şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Tunahan &Sayılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-10-2016, 09:33   #590
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-10-2016
Güler hanım maşallah çiçekleriniz çok güzel. Benim bir türlü olmuyor.

gül_o Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-10-2016, 17:51   #591
hho
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-10-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi hho Mesajı Göster
Arkadaşlar merhaba... 6yıldır bizimle olan bitkimiz, babamın toprak değiştirmesi sırasında aşırı dengesizlik nedeniyle yaprakların zarar görmemesi için kökünü kesmesiyle, bu hale geldi babam zarar vermeyecek şekilde kökünü kesmişti ama sanırım zarar görmüş yapabileceğimiz ne var acaba? Birde bu vera değil mi? Bu arada kenarlarda en büyük yaprakları kestik, onlarda çürümüştü çünkü... şimdi en canlı sdece ortadaki küçük yaptaklar kaldı
Benimkiler Vera mı? Lütfen cevapppp

hho Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-10-2016, 10:01   #592
Ağaçsever

Mişel's Avatar

Giriş Tarihi: 28-10-2016
Arkadaşlar Merhaba

bu resimde ki de aloe vera cinsi midir?
nasıl bakmam gereklidir?

Eklenen Resimler

Mişel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 16:21   #593
Yeni Üye

Aloe Vera mın yaprak uçları büzüştü ne yapmam gerekir

Tunahan &Sayılı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-10-2016, 19:04   #594
Moderatör

Güler's Avatar

Arkadaşlar pek çok aloevera dağıtımım oldu ama ben sukulentleri pek bilmem dağıttığımın da türünü sorsanız onu da bilmiyorum. Elimde bulunan türün yanıklara egzamaya iyi geldiği söyleniyor. Kendim de jelini elimde, yüzümde çok kullandım. Çok allerjik bir bünyem olduğu halde bana zararı dokunmadı.

Bu başlıkta fotoğraf yüklüyor, " türü nedir" diye soruyorsunuz, bilsem cevaplayacağım.
arkadaşımız hho " yardım, türü ne" diye soruyor. Yüklediği fotoğrafı inceledim sanki yaprakları bendeki aloevera gibi etlice değil o yüzden bir şey yazamadım.

Arkadaşımız Tunahan &Sayılı'nın yüklediği fotoğraftaki vera benim elimdekine benziyor.
Yerinizde olsam biraz daha derince bir saksıya aktarırım. Saksının kenarına doğru da bir çubuk diker etrafa sayılan yaprakları hafifçe bir kurdele ile bu çubuğa doğru toplarım.

Sevgili MİŞEL, saksı içinde birkaç tür mü var, çok karmaşık geldi bana.

lusoari beğendi.
Eski 29-11-2016, 21:11   #595
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-11-2016
Lütfen yardımcı olurmusunuz

:confused:
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi leeve Mesajı Göster
''Aloe Vera'' larımı sizinle paylaşmak istiyorum.
Çok arsız bir bitki, tek bir saksıdaydı, yaz başında değişik saksılara dağıttım ama hale bakın inalmaz bir hızda büyüdüler.
Bakımı çok kolay, 2 günde bir sulanması yetiyor.
Yaz kış hep balkondalar ve soğuktan etkilenmiyorlar.

zbydsrbs beğendi.
Aslim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2016, 21:53   #596
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Galeri: 2
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi MİŞEL Mesajı Göster
Arkadaşlar Merhaba

bu resimde ki de aloe vera cinsi midir?
nasıl bakmam gereklidir?
Merhaba, bitkiniz aloe vera değil. Aloe Arborescens olabilir. Mümkün olduğu kadar bol güneş ve az su.

safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-12-2016, 09:07   #597
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 01-10-2014
Aloe yetiştiriciliği anlatılıyor. http://www.megep.meb.gov.tr/mte_prog...ili%C4%9Fi.pdf

Erdem 01 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 09:31   #598
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 29-12-2015
bunlarda benim aloe vera(sarı sabır)larım.

Eklenen Resimler

eoe1234, Milla ve sevdam beğendi.
feast3874 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-12-2016, 09:46   #599
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Erdem 01 Mesajı Göster
Aloe yetiştiriciliği anlatılıyor. http://www.megep.meb.gov.tr/mte_prog...ili%C4%9Fi.pdf
Sayın Erdem01, verdiğiniz link çok bilgilendirici, teşekkür ederim.

eoe1234 beğendi.
Eski 18-01-2017, 15:27   #600
ezo
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 24-09-2007
Tesekkurler Guler hanim

Guler hanim gonderdiginiz aloe verayi bugun aldim ve hemen hazirladigim saksiyla bulusturdum. Kargoda hicbir hasar gormeden bana ulasmis. Tekrar cok tesekkurler. Resim ekliyemedim.

ezo Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 20:22.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024