agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2015, 14:49   #421
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
merhaba, benim yaklaşık 6-7 senedir baktığım ve sürekli dağıttığım ve ayırdığım aloe veralarım var, bu bitki durmadan sürekli yavruluyor ancak belli bir boyda kalıyor sanki. yavrularından verdiğim bir arkadaşımın aloe verası çiçek açmasına rağmen benimkiler 6 senedir hiç çiçek açmadı. bu neden kaynaklanıyor nasıl çiçek açmasını sağlayabilirim bilgisi olan varsa paylaşırsa sevinirim. fotoğraftakiler sadece bir kısmı, saksı değiştirmem gerekecek tekrar

Eklenen Resimler

Milla, uyap ve Emineyyüp beğendi.
mericeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 15:34   #422
Ağaç Dostu

yalper's Avatar

Giriş Tarihi: 07-12-2013
Benimkiler hala kendine yetme derdinde, dipten yavru verdirmek için ne yapmak gerekiyor?

Emineyyüp beğendi.
yalper Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2015, 16:35   #423
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-06-2012
ben amatör olarak yetiştiriyorum tabi daha bilgili arkadaşlar yardımcı olacaktır ancak mesela benim aloe veralarım dışarıda değil içeride güneş gören bir cama yakın şekilde çok daha fazla gelişiyorlar, balkona koyduklarım muğlanın kavurucu güneşinden nasiplerini alıyor anladığım kadarıyla daha ince bir yapıda ve koyu renk oluyorlar. bir de ne zamandan beri bakıyorsunuz bilmiyorum ancak ilk 1 sene benimkiler de yavrulamamıştı. artık bir dursunlar da kendilerini büyütsünler diye bakıyorum ama malesef. toprak olarak da bahçe toprağı kullanıyorum buranın toprağı açık renk kumlu ve yağlı bir yapıya sahip. torfa ektiklerim bahçe toprağındakiler gibi olmuyor.

uyap ve Emineyyüp beğendi.
mericeyn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2015, 19:29   #424
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-04-2015
Aloe vera nasıl teşhis edilebilir?

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yalper Mesajı Göster
Çiçeği uğurlu olsun. Aloe niz vera değil, başka bir tür olan ciliaris ..
Merhaba,
Bahçemde muhtelif yerlerde oldukça büyümüş bitkiler var. Bunları aloe vera olarak tanımlıyordum. Ama internette biraz araştırma yapınca bunların Agave denilen cinsi olabileceği şüphesi oluştu. Resimdeki sizce nedir, yardımcı olur musunuz.

Eklenen Resimler

uyap beğendi.
peremeci Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 01:22   #425
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Aloevera değil.

peremeci beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-04-2015, 04:41   #426
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Aloevera değil.
Cevabınız için teşekkür ederim. Yıllardır bahçemde görenler Aloe vera olduğunu söylediler Konunun uzmanı veya tecrübesi olmayan birisi için ayırt etmek biraz zor görünüyor. Önceki yorumlarda 400 türü olduğu söylenmişti. Gerçek aloe vera'yı sanırım büyümüş olanlardan, sarı çiçek açtığını görerek almak lazım belki.

Eski 05-04-2015, 08:32   #427
Moderatör

Güler's Avatar

Mesajınızı okuyunca hemen balkondaki aloeveranın fotoğraflarını çektim.

Name:  IMG_5864 (600 x 450).jpg
Views: 3238
Size:  39.4 KB

Name:  IMG_5865 (600 x 450).jpg
Views: 3074
Size:  61.5 KB

Name:  IMG_5868 (600 x 450).jpg
Views: 3128
Size:  41.2 KB

Eski 05-04-2015, 08:34   #428
Moderatör

Güler's Avatar

Açmaya yüz tutan çiçekli ve çiçeklerinin geçmeye başlama hali.

Name:  IMG_5867 (600 x 450).jpg
Views: 2733
Size:  39.7 KB

Name:  IMG_5866 (600 x 450).jpg
Views: 2779
Size:  48.4 KB

bb_re, Muda, efeege ve 4 kişi beğendi.
Eski 05-04-2015, 08:39   #429
Moderatör

Güler's Avatar

Sizin için bir dal kestim, istedim ki içindeki jel kalınlığını görün.
İçinden akan jelin damlamalarını bile görebilirsiniz. Bu jeli ben yanıklarda kullanıyorum. Elim mi yandı, parmağım mı yandı hemen keserek bu jel ile ovuyorum, hem kabarmıyor hem de rahatlatıyor. Eğer allerjiniz yoksa bu jeli rahatlıkla krem gibi de kullanabilirsiniz. Çok allerjik olmama rağmen bu jel bana dokunmuyor, yüzüme de rahatça sürüyorum çok yumuşatıyor.

Name:  IMG_5869 (600 x 450).jpg
Views: 3126
Size:  21.7 KB

bb_re, Muda, uyap ve 3 kişi beğendi.
Eski 05-04-2015, 08:41   #430
Moderatör

Güler's Avatar

Enine kesilen yaprak kesitinden jeli daha rahat farkedersiniz.

Name:  IMG_5870 (600 x 450).jpg
Views: 3239
Size:  42.1 KB

batuus, bb_re, efeege ve 3 kişi beğendi.
Eski 05-04-2015, 12:10   #431
Yeni Üye

Sayın Güler: Fotoğraflarınız çok yardımcı oldu. Bugün Sapanca civarında çiçekçileri dolaşıp, bu cinsi alayım. Uzunca bir süredir bahçede aloe vera olduğunu zanneden komşulardan bazıları da bu bitkinin köklerinden almışlardı. Hatta birisi sivilcelere çok iyi geldiğini bile söylemişti. İyi ki toksik bir etki yapmamış, büyük şans. Bilginin yanlışı nelere yol açıyor. Aloe verayı büyüttüğümde buraya kısmet olursa fotoğraflarını yükleyeceğim. Tekrar teşekkür ederim.

Emineyyüp ve Makbule2 beğendi.
Eski 05-04-2015, 16:08   #432
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Enine kesilen yaprak kesitinden jeli daha rahat farkedersiniz.

Güler Hanım (umarım doğru kullanıyorum), bugün Sapanca'da pek çok çiçekçi ve fidancı gezdim, Nisan ortalarında geleceğini söylediler. Adapazarı civarında dolaşırken sadece bir yerde aloe vera olarak bir bitki gösterdiler. Bunun benekleri ayırt edici. Bu arada internette bununla ilgili pek çok sayfa olmakla birlikte fotoğraflardan bir bitkiyi tanımak biraz zor. Şu sitede aloe türlerini toplu olarak vermişler. The Aloe Page - Aloaceae . Muhtemelen yurtdışında kullanımı fazla olmalı ki bu sayfada da nasıl kullanılacağını ifade etmişler. aloe: Uses, Side Effects, Interactions and Warnings - WebMD . Yine de sizin aloe veranızın fotoğrafı daha ayırt edici ve benzemediğini bilerek ve tereddüt ederek zaten zoraki bulduğum tek saksıyı aldım. Nisandan sonra daha fazla şansım olacak sanırım. Ayrıca faydalı paylaşımları için herkese teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Milla, Laleci_03, uyap ve 1 kişi beğendi.
Eski 05-04-2015, 16:15   #433
Yeni Üye

Ayrıca çiçekçilerde Agave veya Amerikan Aloe verası tabir edilen bitki vardı ve benim bahçemde bulunan bitki ile aynı görünüyor. Çiçekleri 5, 6 metreye kadar uzuyormuş, bir fotoğrafını gösterdiler.

Emineyyüp beğendi.
Eski 05-04-2015, 19:59   #434
Moderatör

Güler's Avatar

Ücretsiz Tohum, Çelik, Fidan vs. Paylaşımı ve Takas - agaclar.net

bakın lütfen.

peremeci beğendi.
Eski 05-04-2015, 20:18   #435
Ağaç Dostu

capsaicin's Avatar

Giriş Tarihi: 14-07-2012
Benim aloe veram her gün biraz daha bozuluyor, yaprakları sararır gibi olup, diriliğini kaybediyor ve çürümüş gibi oluyor. Az su vermeyi denedim devam etti, normal su denedim devam etti, acaba sorun ne olabilir?

capsaicin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-04-2015, 18:46   #436
Yeni Üye

Bu arada agave denilen türle ilgili okuduklarımdan yola çıkarak bitkinin yapraklarından bir kısmını kesip dış kabuğu soydum iç kısımda jel çıkmadı ama suluydu, suyu bıçakla toplamak uzun olacak düşüncesiyle yaprakları doğrayıp mikserde suyunu çıkardım ve köpüklenen kısımdan en fazla ne olur ki diye düşünerek denemek maksadıyla koluma sürdüm, deri bir saat içinde su çiçeği çıkarıyor gibi oldu ve halen ciddi şekilde kaşınıyor. Sonraki araştırmalarımda bu bitkinin toksik etkisi olabileceğini gördüm ama iş işten geçmişti. Agave Nectar - A Poison Disguised As A Healthy And Natural Sweetener Fruktoz oranı çok yüksek olduğu için diabette glikoz yerine tatlandırıcı olarak ve yine Meksikalıların tekila gibi içeceklerinde kullanılırmış. Ayrıca ip dahi yapılmakta imiş ki bence tek doğru tarafı bu. Linkini verdiğim yazıdaki son cümlede organik etiketini kaldırdığınızda elinizde bir şişe zehir kalır yazmış. Sadece merakla başladığım araştırmanın sonucu ilaç kullanmak oldu. Kaşıntı dışında bir şikayetim yok. Şimdi bazı arkadaşlar bunu cehalet gibi görebilirler. Bilgi deneme yoluyla gelişiyor, benimki başarısız oldu diyerek kendimi teskin ediyorum. Ayrıca bir kişide daha az miktarda denedik ve onun derisi de aynı reaksiyonu verdi. Demek ki mikserde çekilmemeli ve sadece suyu denenmeli idi. Elbette bu işleri kimyager ve botanikçilere terk etmek en makulu.

Eski 11-04-2015, 01:06   #437
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 11-04-2015
Anneme komşusu aloe vera vermiş o da bir saksıya dikmis altlardan sararip erimeye başlamıştı yapraklar son gördüğümde en yeni 3- 4 dal kalmış bir dokundum hepsi elimde kaldı. Kökü çürümüş. Acaba cok mu su vermiş .ikincisi bu elimde kalan 3-4 yaprağı toprağa batirsam tekrar kök verip bitki haline gelebilir mi.bitki artık ölmüş mü oldu.
Bu arada siteye yeni katıldım cevaplarınız için şimdiden teşekkür ederim

pinargzlm Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-04-2015, 15:24   #438
Yeni Üye

Güler hanim bir sorum daha olacak resimdekiler aloe vera mı yoksa baska cins mi. Bu yapraklari koklendirme yapamazmiyim?yapılmaz ise bunları ne yapayım atmaya Kıyamam ki. Sevgiler

Eklenen Resimler

Mtutkan ve Emineyyüp beğendi.
Eski 11-04-2015, 18:04   #439
Yeni Üye

Bunlar kopan dallar ama toprağa diktigimde tutmaz diyor güler hanım.ne yapsam bilmiyorum. Toprağa dikip koklenmesi için dua etmeye basliycam sanırım.

Eski 24-04-2015, 09:45   #440
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-04-2015
Sarısabır (aloe vera)

Penceremde baktığım küçük sarısabırım ilk yavrularını,kardeşlerini verdi çoğalsın diye güneşte baktığım için rengi pek iç açıcı değil ama olsun. Atikhisar deresinden kum sipariş ettim o da gelince rahata kavuşturucam sarısabırcığımı

Eklenen Resimler

eoe1234, Milla, uyap ve 1 kişi beğendi.
cgdsfdn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 13:28   #441
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Merhaba peremici, ben çok anlamıyorum, yanlış olmasın ama aldığınız bitki aloe vera gibi duruyor. Daha tecrübeli arkadaşların cevabını merakla beliyorum ben de. Bana göre aloe vera ve oldukça da sağlıklı ve yavruları var. Bence bir tanesinin tepesinden bir parça kesip içine bakın jel kısmı var mı kokusu nasıl ve elinize sürdüğünüzde yumuşatıyor mu.. güle güle büyütün..

Artemisya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-05-2015, 13:32   #442
Ağaçsever

Artemisya's Avatar

Giriş Tarihi: 14-05-2015
Benim de küçük bir tane aloe veram var, anneannem ekmiş minik bir saksıya, anneme vermiş, o da bana verdi. Henüz minik olduğu için kesmeye kıyamıyorum. Büyümüyordu hiç, meğersem güneş seviyormuş, güneş alacağı bir yere koydum bakalım sevecek mi orayı. Büyük bir saksıya alsam büyümesi hızlanır mı bilen arkadaşlar ne dersiniz? Yoksa saksının boyuna göre mi olması gerekiyor?

Artemisya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 16:49   #443
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Herkesinki ne kadar çabuk büyüyor. Benimkinin hasta olduğunu düşünüyorum. ya da arkadaşımın annesi dikip vermişti. benimki yavaş büyüyor demişti. belki benimki de türü yüzünden oyledir.

Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-05-2015, 18:06   #444
Ağaç Dostu

Jakin's Avatar

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Aloe Vera'larım pek perişanlar..

Alt kattaki komşumuz 5-6 yıl önce elimi kestiğimde vermişti, ben de bu iki saksıya dikmiştim. Sadece 2-3 günde bir suluyorum ama artık toprak diye bir şeyleri kalmadı. Ayırmam gerek biliyorum. Buraya yazayım ki kaytarmayayım..
Bu arada küçük yaraları iyileştirmekten başka, yüz kremi niyetine de kullanabilirsiniz. Toparlayıcı etkisi var..

Eklenen Resimler

B e t ü l, efeege ve Milla beğendi.
Jakin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-05-2015, 21:40   #445
Ağaç Dostu

Vicia Ervilia's Avatar

Giriş Tarihi: 17-05-2015
Bu arada benimkinden akan jel sarı değil şeffaf.. :S

Vicia Ervilia Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 11:39   #446
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-05-2015
Aloe vera saksisi

merhaba, pazardan aloe vera aldim deliksiz cam saksida yetisir mi acabA? Yoksa koklerinin hava almasi gerekiyor mu? Bana yardimci olabilirseniz cok sevinirim.

Eklenen Resimler

Kalipso888 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-05-2015, 19:57   #447
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 01-11-2008
Bunlar da benim Aloe Veralarım galiba ikisi farklı cins Aloe Vera
sürekli saksı değiştirmek istemediğim için bulabildiğim en büyük saksıyı aldım Toprağı peysaj işleri satan yerden aldım ve geçtiğimiz sonbaharda aktardım ve balkona taşıdım kışı balkonda geçirdiler. su konusunda pinti davranıyorum.

1. resimdeki aloe kışı kazasız belasız atlattı 2. resimdeki ise bir iki yaprak kaybı ile bu güne ulaştı. şimdi yavruluyor ama yavruların uçları renksiz. daha önceki yavrularda böyle bir şey olmamıştı gerçi daha önceki topraklarıda ahım şahım bir toprak değildi.

Ne yapmam gerektiğini bilmiyorum tavsiyelerinize ihtiyacım var. şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

happygarden beğendi.
Ayazkızı Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2015, 18:30   #448
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
Öncelikle tüm doğa severlere merhaba,

Geçen yıl temmuz ayında bir adet "Aloe Nobilis" edindim. Genel olarak sukulent bakımı hakkında hiçbir bilgim yoktu. Hatalı sulama sulamama, ısı, ışık gibi faktörleri de yanlış yaparak bitkiyi kaybetme noktasına geldim. Bitkinin kökü ile bağlantısı tamamen koptu ve kesinlikle kök namına bir şey kalmamıştı. Daha sonra bitkiyi köklendirmeyi başardım ve Kasım ayından bu yana gözüm gibi bakıyorum.

İlk fotoğraf aloenin bana törenle gelişi, ikincisi bitki yeni köklenmeye başladıktan sonra, son fotoğraf ise en son hali.

Şu anda sağlıklı duruyor, yeşil ve canlı, yaprak çıkarması belirli bir düzende, saksısını 3 gün önce değiştirdim. % 100 Torf..

Bulunduğu ortam diğer kaktüslerim ve menekşelerin arasında, evin içinde ve direkt güneşi 2-3 saat alan ama gün boyu aydınlık kalan mutfak bölümünde..

Şimdi ilk geldiği andaki yaprakların doluluk oranı mükemmeldi nerdeyse patlayacak gibi sert ve hacimliydi. Şu an eski yapraklarında 3 tanesini aldım, 1-2 tane kaldı üzerinde görünen yapraklar tamamen yeni ancak istenen dolgunlukta değil...Sulamayı 10-15 günde bir yapıyorum ve bu periyodu bozmadım.Acaba sulama metodunu mu değiştirmem lazım yoksa periyodu mu artırmalıyım? Yoksa ölümün kıyısından dönen bu bitki için şu an bu durum ideal midir..?

Çok teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Ayazkızı beğendi.
gael Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2015, 21:58   #449
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 28-05-2015
Aloe Vera tohumdan çıkmaz diyorlar, ama ben dünden suda beklettiğim tohumları akşam toprağa bıraktım üzerine ince bir torf ve sıkıştırdım fıskıye ile suladım sonrada streç filmle kapattım ilerleme olursa veya olmaz ise de buradan paylaşırım sizinle.

Ayazkızı ve aloe beğendi.
happygarden Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-06-2015, 16:03   #450
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-06-2015
internetten fide aldım. Yaklaşık iki ay önce torfa diktim. hiç gelişmedi, burada yazılanları görünce, saksıyı boşaltıp, önce asprinli suda beklettim, ardından köklerine oksijenli su sıktım ve bahçe toprağına diktim. Bir hafta gölge yerde bekletip, bir hafta sonra camın önüne çıkardım. Ancak az önce gördüm ki, iki yaprağı yana yatmış. Yeniden saksıyı döktüm, iki yaprağının Çürümüş oldğunu gördüm. şimdilik su dolu bir bardağın içinde bekletiyorum. Sadece iki yaprağı kalmış. Nasıl kurtaracağım. lütfen yardımcı olur musunuz?

hepvehic Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024