agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 16-09-2019, 16:05   #991
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 0yasemin Mesajı Göster
Bende üzülmüştüm yavru vermiyor diye. Sizin gönderdiğiniz aloe ile benim aloe aynı türden sanırım. Siz bu türe ne gibi bakımlar uyguluyorsunuz? Ben su vermek dışında herhangi bir ilaç vs uygulamıyorum zarar veririm diye.
Bu arada cevaplarınız için çok teşekkür ederim.
Hiçbir ilaç veya besin maddesi uygulamadım şu ana dek... Toprağı dışarıdan doğadan kazdığım normal bir toprak... Saksısı da dikkatinizi çekmiş olabileceği gibi, bitkinin boyutuna kıyasla oldukça ufak... Sukulentlerin çok fazla besin gereksinimi olmuyor, çok kanaatkâr bitkilerdir... Doğrudan güneş ışığının vurmadığı ya da sabah saatlerinde kısa bir süre vurduğu ama aydınlık bir açık balkonda duruyor Mayıs ayından bu yana... Sıcaklarda 3-4 günde bir 1-1,5 litre suyla suladım... Artık sulamayı yavaş yavaş azaltacağım ve gece soğukları başladığında içeriye, mümkün olduğunca aydınlık bir yere alacağım... Soğuklara karşı dikkatli olmalısınız... Tek bir gece soğuğu aloe'nizi öldürmeye yeter... Hava sıcaklıklarının seyrine bağlı olarak önümüzdeki Nisan ya da Mayıs ayında tekrar açık balkona çıkacaklar...

Not: Bu bitki Sayın Güler Hanım'dan aldığım iri bir kultivar... Sizin bitkinizi de benzettim, bu kultivardan sanırım...
Ayrıca, ben ek besin vermiyorum, ama belli durumlar için verilebilecek maddeler var... Bence buradaki aloe vera ile ilgili yazılmış mesajları, Güler Hanım'ın ve uzun zamandır aloe vera yetiştiren diğer üyelerin yazdığı bilgi ve deneyimleri okursanız oldukça yararlı olacaktır.. Bol şans...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2019, 08:54   #992
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-09-2018
Yoksa çiçek mi açıyor?

Arkadaşlar şimdi fark ettim de aloevera m bu şekilde yükselmiş çiçek açıyor olabilir mi

Eklenen Resimler

UsaN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2019, 12:20   #993
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi UsaN Mesajı Göster
Arkadaşlar şimdi fark ettim de aloevera m bu şekilde yükselmiş çiçek açıyor olabilir mi
Hayır, toprağa karışmış olan bir tohum çimlenmiş.... Tohum çiftçeneklilerden bir bitkiye ait, yani aloe ile yakınlığı olmayan bir bitki... Karpuz, kavun gibi bir şey olabilir...
Aloe vera'lar belli bir büyüklüğe ulaştıklarında orta göbekten çubuk şeklinde bir uzantı geliştiriyorlar ve bu çubuğun yanlarından yukarı doğru sırayla çiçek veriyorlar...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-09-2019, 12:56   #994
Yeni Üye

Nasılda sevinmiştim çiçek açıyor diye.�� Teşekkürler mesut bey bilgilendirmeniz için.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 30-09-2019, 16:13   #995
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2018
Biraz geç oldu, firsat bulamadim cevap vermeye arkadaşlar. Iki tane yavru aleo vera uzerinde deney yaptim ��. Birine kahve telvesi ve tarcin döktüm. Diger kucuk yavruya da sivi potasyum ve gubre verdim. Ben gubreledigim daha iyi olacak diye beklerken kahve telvesi doktugum aleo yavrusu daha iyi durumda. Yalniz surekli dokmedim ayda bir sefer doktum, artik yerini mi sevdi kahveyi mi sevdi bilemiyorum yapraklari patlayacak kadar jel dolu. Yerini ve saksisini da sevmis olabilir. Yapraklari kivrilanlari ne yaptiysam duzeltemedim, koklerini actim malesef koklerinde cürumeler olmus. Ben aleo veralari Guler hanim gibi topragi kuruyunca bolca suluyorum. Balkonu ve sicak iklimi cok seviyorlar, keske bahceli evim olsaydi yarigolge bir yere dikerdim. Gerci Corumda ikamet ediyorum, kisin soguklara dayanamazdi.

Mesut Temiz beğendi.
yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-10-2019, 09:11   #996
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Biraz geç oldu, firsat bulamadim cevap vermeye arkadaşlar. Iki tane yavru aleo vera uzerinde deney yaptim ��. Birine kahve telvesi ve tarcin döktüm. Diger kucuk yavruya da sivi potasyum ve gubre verdim. Ben gubreledigim daha iyi olacak diye beklerken kahve telvesi doktugum aleo yavrusu daha iyi durumda. Yalniz surekli dokmedim ayda bir sefer doktum, artik yerini mi sevdi kahveyi mi sevdi bilemiyorum yapraklari patlayacak kadar jel dolu. Yerini ve saksisini da sevmis olabilir. Yapraklari kivrilanlari ne yaptiysam duzeltemedim, koklerini actim malesef koklerinde cürumeler olmus. Ben aleo veralari Guler hanim gibi topragi kuruyunca bolca suluyorum. Balkonu ve sicak iklimi cok seviyorlar, keske bahceli evim olsaydi yarigolge bir yere dikerdim. Gerci Corumda ikamet ediyorum, kisin soguklara dayanamazdi.
Köksüz aloeleri tarçın ile köklendirme çalışmam 3 haftada bu hale geldiler.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-10-2019, 12:45   #997
Ağaçsever

Ben de denedim tarcini gercekten ilk dikerken koklerine tarcin serpince curume olmuyor. Saglicakla buyutun.

Mesut Temiz, Burcu ve UsaN beğendi.
Eski 03-10-2019, 10:29   #998
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 31-10-2018
Merhabalaar öncelikle. Geçmiş zamanlarda aloeveramı paylaşmıştım fotosunu. Bir buçuk senelik olan şuanda 3 senye yaklaştı yerinde duruyo. Geçen sene arkadaştan yavru aloe lar aldım yaklaşık 8 9 tane olduğu yerde sayıyolar büyüme belirtisi yok. Bu yavruların sadece 1 tanesi 3 kere yavruladı 2 tanesi anaç bitki yerinden oynadığı için kökten ayrıldı sanırım ve öldü. 4 ay önce çiçekçiden 5 yavrulu aloe vera aldım sağlıkları. İyi görünüyo ama ilerleme yeni yavru verme gibi bi durum söz konusu değil ve yavru dediğime bakmayın anaç olabilecek büyüklükte..yine parayla aldığım başka 2 saksı alolarımda olduğu yerde saymakta büyüme belirtileri sıfır..

Sebebini pek anlayamadım yapraklar sağlam toprak iyi toprak arada toprağa takviyelerde yapıyorum ama olmadımı olmıyor demekki
Benim umutlar suya düşmekte dahada bel bağlamıcam çürüyen çürüsün büyüyen büyüsün belkide çok istediğim için böyle
Hayırlısı diyeyim

Benim durumum bu..

Gülçincik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2019, 19:23   #999
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Lütfen kahve uyguladığınız aloenin nerde durduğunu, toprağını, ve uygulama şeklinizi anlatır mısınız? Bende aloelerimin jeli dolgun olması için yapmak istiyorum.

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2019, 19:57   #1000
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Kışa girmeden önce anaçların yapraklarında azaltma yapmam gerek, jel için yaprak isteyen bir iki arkadaşa gönderme yapabilirim.
Bunun için ilgili bölümde başlık açmadım çünkü paylaşacağım yapraklar çok olmayacak.

Kim istiyorsa özelime jel için yaprak yazarak adres bilgilerini gönderebilir.

Mesut Temiz beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-10-2019, 22:35   #1001
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Gülçincik Mesajı Göster
Merhabalaar öncelikle. Geçmiş zamanlarda aloeveramı paylaşmıştım fotosunu. Bir buçuk senelik olan şuanda 3 senye yaklaştı yerinde duruyo. Geçen sene arkadaştan yavru aloe lar aldım yaklaşık 8 9 tane olduğu yerde sayıyolar büyüme belirtisi yok. Bu yavruların sadece 1 tanesi 3 kere yavruladı 2 tanesi anaç bitki yerinden oynadığı için kökten ayrıldı sanırım ve öldü. 4 ay önce çiçekçiden 5 yavrulu aloe vera aldım sağlıkları. İyi görünüyo ama ilerleme yeni yavru verme gibi bi durum söz konusu değil ve yavru dediğime bakmayın anaç olabilecek büyüklükte..yine parayla aldığım başka 2 saksı alolarımda olduğu yerde saymakta büyüme belirtileri sıfır..

Sebebini pek anlayamadım yapraklar sağlam toprak iyi toprak arada toprağa takviyelerde yapıyorum ama olmadımı olmıyor demekki
Benim umutlar suya düşmekte dahada bel bağlamıcam çürüyen çürüsün büyüyen büyüsün belkide çok istediğim için böyle
Hayırlısı diyeyim

Benim durumum bu..

Bu konuda benden çok çok daha iyi arkadaşlar var burada bende yeniyim ve amatörüm ama yine size kendi edindiğim tecrübeleri ve burdan öğrendiklerimi iletmek isterim. Öncelikle toprağın geçirgen yumuşak olması lazım kök salımı için. Ben çok çeşit toprak deneyip ekleme yaptım ama amatörce yaptığım kanaat getirdiğim toprak elenmiş ince bahçe toprağı, torf ve perlit kullanıyorum ilave olarak pomza taşı ve strafor köpük kullandım hem hava alan hemde geçirgen toprak sukulent ve kaktüs için ideal. Toprağa yaptığım ilaveler ise muz kabuğu, yumurta kabuğu, toz tarçın ve aspirin. Ufalayıp koydum toprağa karıştırdım. Saksının dibine iki üç parmak kadar iri ufaladığım strafor köpük koydum tamamen su tahliyesi için yaptım ki aloevera çok kök salan bir bitki değil. Nacizane düşüncem her canlının sağlıklı olması için öncelikle beslenme... Genelde yavru almak isteyen arkadaşlar küçük saksı kullanırlar. Büyümesini isteyenlerde büyük saksı... hasta yaprakları koparın. Bu ihtiyaçları tamamladıktan sonra son iş bol gün ışı alan bir yere koymak direk ışık almayacak ama aydınlık bir nokta olacak havadar bir yer olsun. Bonus olarakta ayda bir kere muz kabuğu yumurta kabuğu ve patates kabuklarını suda 2-3 gün kapalı bi kapta tutuyorum suyunu süzüp veriyorum. ( yumurtadan kalsiyum, muzdan potazsyum ve patatesten de fosfor alıyorum.) Bol yavrular bol şanslar. Yanlışım varsa tecrübeli arkadaşlar düzeltsin.

Mesut Temiz ve lolla beğendi.
Eski 04-10-2019, 09:54   #1002
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın UsaN'ın deneyimlerini paylaşması güzel, teşekkür ederim.
" ayda bir kere muz kabuğu yumurta kabuğu ve patates kabuklarını suda 2-3 gün kapalı bi kapta tutuyorum suyunu süzüp veriyorum. ( yumurtadan kalsiyum, muzdan potazsyum ve patatesten de fosfor alıyorum.) " diye belirtmiş, ben bunu yapmadım mutlaka faydasını görmüştür ki yazmış.
Ben bunun yerine potasyumlu gübre kullanıyorum zaman zaman.
Suyu geçirgen toprak kullanmak önemli, torfu mümkün olduğunca az kullanın, torf kuruduğunda eski haline gelmesi hayli zor.
Bitki toprağı kurudukça su verin, aşırı suyu sevmez aloevera. Bol ışık, havadar alan istese da rüzgârlı yerleri sevmez.
Bunlar da benim ekleyeceğim mini notlar.

Mesut Temiz ve UsaN beğendi.
Eski 04-10-2019, 15:37   #1003
Yeni Üye

Geçenlerde öğrendiğim Akıllı gübre **** diğer ismi yavaş salınımlı gübreyi de tecrübe etmek isterim 8-9 ay toprakta kalıp bitkiyi besliyor ve içeriği bayağı zengin.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-10-2019, 22:11   #1004
Ağaçsever

Sayin aleo, yarin ilk isim resim yuklemek olacak, becerebilirsem elbette. Güneş isigini almayan bir balkon kosesinde idi, simdi iceri aldim. Potasyum cok verildiginde toprakta azot ve fosfor acigi olusuyor, aleo veranin yapraklarinda buyuk buyuk beyazliklar, bazende yatay degisik cizgiler olusuyor. Bizzat denedim ve gordum. Elementleri topraga dengeli uygulamak gerekiyor. Sanirim kahve telvesi azot ihtiyacini karsiladi, cok vermedim ayda bir sefer bir tatli kasigi kadar topragina karistirdim. Aslinda bahce topragi ve kum bu ciceklere yetiyor. Aslinda bipu cicekler sicagi seviyorlar. Ben Antalyadan evinde yetistiren (buradada uye sanirim ) Cemal Beyden satin aldim. Buyukluklerini gorunce inanamadim, sadece su veriyorlardi. Saksidaki toprak gorunmuyordu. Bir saksida 10 a yakin anac vardi. Bence tamamen sicakla ilgili. Ne kadar cok sicak ve nem varsa o kadar cabuk buyuyup cosuyorlar.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 05-10-2019, 22:23   #1005
Ağaçsever

Arkadaslar bitkilerinize ve topraga aspirin uygulamayin, topraktaki canlilari gecice de olsa felç edici etkiye sahip. Aspirin bitkilerde felce sebep oldugundan solmasini geciktirir. Kesinlikle tavsiye etmiyorum.

Başarılı beğendi.
Eski 06-10-2019, 21:24   #1006
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-10-2019
aloe vera

Aloe vera hakkında araştırma yaparken bir video buldum. Gerçekten çok faydalı buldum. İzlemenizi tavsiye ederim.

Rüya Keskin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-10-2019, 15:45   #1007
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Galiba kötü bişeyler oluyor. Güler ablanın verdiği aloemin yaprakları iyice yayılma yapmış. 4..5 gündür balkona çıkıpta bakmamıştım. Bir çıktım ki ne göreyim. Yapraklar yayılmış sanki düşücek. Ortalardan biri ise kopucak mı bu diye düşünerek yokladığımda kolayca kopup elimde kaldı ve heryeri sapsarı su oldu. Koptuğu yee bile sarı jeli doluydu. Keza yaprığından da sarı sarı sular damlıyordu. Yaprağın kırıldığı yeri 3 kez yarımşar santim kesmeme rağmen hâlâ sarı su çıktı. Niye böyle oldu ki şimdi :'(

Eklenen Resimler

Eski 10-10-2019, 08:41   #1008
Moderatör

Güler's Avatar

Çok yumuşamışsa o çürüme yapmıştır. Genelde yapraklar kesikdiğinde hafif bir sarı su bırakır ve o kullanılmaz.

İyisi mi siz biraz bekleyin ben İstanbul'a gelirken size anaçlardan bir tane getireyim, profiloda bulyuşur size teslim ederim.

aloe beğendi.
Eski 10-10-2019, 09:50   #1009
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Güler Mesajı Göster
Çok yumuşamışsa o çürüme yapmıştır. Genelde yapraklar kesikdiğinde hafif bir sarı su bırakır ve o kullanılmaz.

İyisi mi siz biraz bekleyin ben İstanbul'a gelirken size anaçlardan bir tane getireyim, profiloda bulyuşur size teslim ederim.
Bu yazıyı okuduğumda ne kadar mutlu oldum size anlatamam. Bir heyecana kapıldım ki sormayın. Size çok çok teşekkür ederim. İstanbul'a gelmenizi dört gözle bekliyorum tekrar teşekkürler

Güler beğendi.
Eski 10-10-2019, 16:24   #1010
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Bunlarıda az önce ayırıp gübreli bahçe toprağı, torf ve çeşidini bilmediğim bi taş karışımına ektim. Uöarım tutarlar. Taşın resminide ekliyorum
Merhaba;
Bir şey dikkatimi çekti de toprak seviyesi çok düşük değil mi saksılarda?

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2019, 17:09   #1011
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba;
Bir şey dikkatimi çekti de toprak seviyesi çok düşük değil mi saksılarda?
Evet düşük. Aloem henüz yavru olduğu için toprağı az tuttum. Çünkü kök gelişimi önce olacak, eğer toprak fazla olursa yapraklarını büyütmekten ziyade kök yapmaya uğraşacak. Ama toprak az olursa kök gelişimi daha kısa zamanda bitip yaprak büyütmeye başlayacak.

acemi25 beğendi.
Eski 10-10-2019, 21:33   #1012
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Evet düşük. Aloem henüz yavru olduğu için toprağı az tuttum. Çünkü kök gelişimi önce olacak, eğer toprak fazla olursa yapraklarını büyütmekten ziyade kök yapmaya uğraşacak. Ama toprak az olursa kök gelişimi daha kısa zamanda bitip yaprak büyütmeye başlayacak.
Bunu bilmiyordum, ben de şöyle bir şey öğrenmiştim saksı seviyesinden az toprak olması bitki gelişimi için olumsuz oluyormuş. O yüzden sorma ihtiyacı hissettim.

Eski 10-10-2019, 22:02   #1013
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Bunu bilmiyordum, ben de şöyle bir şey öğrenmiştim saksı seviyesinden az toprak olması bitki gelişimi için olumsuz oluyormuş. O yüzden sorma ihtiyacı hissettim.
Ben de bu dediğinizi ilk kez duydum. Peki siz sebebini biliyor musunuz? Neden olumsuz oluyor ki?
Kaldı ki zaten saksıda 2cm ( 2 parmak eninde ) boşluk olmalı ki sulama payı olsun.

acemi25 beğendi.

Düzenleyen aloe : 10-10-2019 saat 22:27 Neden: cümle eklendi
Eski 11-10-2019, 08:01   #1014
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Ben de bu dediğinizi ilk kez duydum. Peki siz sebebini biliyor musunuz? Neden olumsuz oluyor ki?
Kaldı ki zaten saksıda 2cm ( 2 parmak eninde ) boşluk olmalı ki sulama payı olsun.
Saksı kenarları ışığı kırdığı için gövde gelişimini olumsuz etkiliyor, özellikle küçük bitkilerde.

Eski 11-10-2019, 09:42   #1015
Moderatör

Güler's Avatar

Ben yavru aloeveraları toprakla buluştururken geçirgen hafifçe kumlu bir toprak hazırlarım. Saksıdaki drenaja dikkat ederim, saksıya toprağı doldurduktan sonra fideyi ekeceğim yere fideden daha kalın bir çubukla delik açar dikkatlice bitkiyi yerleştiririm. Aloeveraların kök yapıları pek güçlü değildir o yüzden hafifçe yanlarından toprakla besleyerek parmak uçlarımla bitkiyi sabitlerim. Saksıya yeniden toprak koyarak saksıyı kenarlarından 2-3 cm kalana kadar doldururum ama bu toprak hiç bir şekilde yaprakları örtmez.
Hazırladığım toprak ıslak olmadığı için hafifçe bir can suyu verir beklerim. Can suyu alan toprak biraz çökme yaptıysa biraz daha beslerim, bitkiyi bir gün kadar direk güneş almayan havadar bir yerde tutarım. Daha sonraları da toprak kurudukça su veririm.
Eğer bitki yaprakları büyüdükçe yayılma yapıyorsa saksının kenar kısmına nisbeten kalınca bir çubuk sokup enlice bir kurdela ile yaprakları gevşekçe bu çubuğa bağlayarak yayılmalarını önlerim. (Herekleme)
Bitki iyice köklenip de toprağa sağlamca tutunduktan sonra bu kurdelayı çıkarabilirsiniz.

lolla, Burcu ve acemi25 beğendi.
Eski 02-11-2019, 12:15   #1016
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2019
aleo vera yapraklarinda ki sorunlarim

arkadaslar merhaba. durumumu anlatan resimleri attach liyorum. aloe vera nin yapraklari uzerinde meydana gelen bu olusumlar hakkinda bilgii ve tecrubesi olan varmi. ilk basladiklarinda fazla dikkate almamistim ama giderek artmaya basladi. yorumlariniz icin simdiden herkese cok tesekkur ederim.

Eklenen Resimler

orcun ozcoban Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-11-2019, 09:42   #1017
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Bu videoda bir çok soruya yanıt verilmiş. Arkadaşlarında faydalanacağını düşündüğüm için sizlede paylaşıyorum.

Anadolu2019 beğendi.
Eski 06-11-2019, 06:07   #1018
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2019
Aloe Veramın içi çekildi

Merhaba, benim aloe veram çok iyi durumdaydı içleri çok doluydu ve çok hızlı uzama gösteriyordu. Bir hafta önce rengi yine aynı olarak içi çekilmeye başlamış. Şu an aynı renginde ama içi çekilmiş bir halde duruyor. Tekrar içi şişer mi acaba? Bu arada kartonları yerinde tutsun diye koydum Teşekkürler.

Eklenen Resimler

ysffc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-11-2019, 08:04   #1019
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

İyi günler. Aloeniz hakkında ne kadar çok şey bilirsek o kadar yardımcı olabiliriz. Misal ne zamandır sizde, rutin yaptığınız şeyler arasında neyi değiştirdiniz ya da uzun süre yapmadınız gibi...

Eski 06-11-2019, 10:20   #1020
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 05-11-2019
Alıntı:
İyi günler. Aloeniz hakkında ne kadar çok şey bilirsek o kadar yardımcı olabiliriz. Misal ne zamandır sizde, rutin yaptığınız şeyler arasında neyi değiştirdiniz ya da uzun süre yapmadınız gibi...
İyi günler. Yaklaşık 1.5 aydır bende. Boyu da gayet güzel uzamıştı. Yaz günü olduğu için 4 5 günde bir su veriyordum. Şehir dışına çıkmam gerekti. Susuz kalmasın diye suladım. Genelde her gün 10 dakika direkt güneşe koyuyorum. Sonra geri yerine koyuyorum. Yeri odada gölgede. Bir de oda sıcaklığı 24 25 derece civarlarında. Sıcaklık da rahatsız etmiş olabilir. Gölgeye koyup uzun bir süre su vermesem (Zaten 6 gündür su vermedim, 6 gündür de içi çekik zaten) geri şişer mi ya da yeni gelen yaprakları mı şişkin gelir?

ysffc Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024