agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 12-06-2019, 22:17   #961
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Arkadaşlar aleo vera yapraklari neden yumusar bilen varsa cevplayabilir mi

yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-06-2019, 10:32   #962
Ağaçsever

Güler hanim nerelerde hic yorumlarini goremiyorum, umarim sagligi sihhati yerindedir.

Güler ve Burcu beğendi.
Eski 24-06-2019, 20:27   #963
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2018
Güler hanım nerelerdesiniz merak ettik inşallah iyisinizdir

Güler beğendi.
Burcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2019, 20:58   #964
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Burcu Mesajı Göster
Güler hanım nerelerdesiniz merak ettik inşallah iyisinizdir

Sağ olun iyiyiz.

En büyük derdimiz zamanın bize yetmediği, bahçede işler çok fazla, misafir yoğunluğumuz da var bu arada ev işleri, reçel kaynatmaları da cabası.
Sanırım yaş ilerledikçe daha da erken yorulur olduk, bahçeden içeri girdiğimde adeta pestilim çıkmış oluyor, Foruma fırsat buldukça bakabiliyorum.

Mesut Temiz ve Burcu beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2019, 21:07   #965
Moderatör

Güler's Avatar

Yaprak uçlarında kıvrılmalar oluyorsa zaman zaman suya biraz potasyum karıştırarak sulayın.
Sulamayı toprağı kurudukça veriyorsanız ayda bir defa sulama suyuna potasyum (bir çay kaşığı silme kadar 3 litre suya) katarak verin.
Örneğin ayda 4 kez sula yapıyorsanız bir defasında potasyumla yapın.

Mesut Temiz, Burcu ve aloe beğendi.
Eski 13-07-2019, 20:30   #966
Ağaçsever

Arkadaslar potasyum oksit cozeltisini aleo verada kullanabilir miyim

Eski 16-07-2019, 17:18   #967
Ağaçsever

Buraya kac kez soru yonelttiysem hic cevap alamadim. Acaba bilen mi yok yoksa umursayan mi yok anlam vermedim.

Eski 16-07-2019, 17:23   #968
Moderatör

Güler's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Buraya kac kez soru yonelttiysem hic cevap alamadim. Acaba bilen mi yok yoksa umursayan mi yok anlam vermedim.
Ben bilsem verirdim.
Neden ihtiyaç duyuyorsunuz?
Ben arada sırada bütün kaktüs ve sukulentlerime daha doğrusu bütün çiçeklerime potasyum veriyorum.

Eski 17-07-2019, 01:13   #969
Ağaçsever

Guler hanim, evdeki cicekler icin internetten potasyum aldim ama gelen kutuda potasyum oksit yazdigi icin kullanmakta emin olamadim. Potasyumlarin oksiti var sülfati var, nitrat grubu var bilen varsa diye sordum. Ozellikle evdeki aleo veralar icin kullanmak istedim, yapraklarindaki jeli azalttilar ve yaprak uclari sararmaya basladi. Topragina biraz besin takviye etmek istedim. Tesekkur ederim, siz de olmasaniz kimsede ses seda yok.

Eski 17-07-2019, 16:28   #970
Moderatör

Güler's Avatar

Yavuz ergül, ben de bu işin tahsilini yapmadığım için fikir yürütmek istemiyorum paylaştığım şeyleri birebir denediğim için paylaşıyorum.

Peters'in potasyumunu tercih ediyorum, tütsülenmiş tavuk gibi hoş olmayan bir kokusu var biraz da pahallı ama verimi çok iyi. Ayda bir bile kullansanız ( 5-6 lire suya bir tatlı kaşığı) onlarca saksıya yetiyor. Bu durumda da birkaç sene rahatlıkla kullanabiliyorsunuz.

Ben önce çiçeklerimi iyice suluyorum. Sonra hazırladığım petersli su ile üzerlerinden tekrar geçiyorum. (azar azar)

(Adres bilgilerinizi gönderin elimdeki Peters den size 2-3 çorba kaşığı göndereyim sizi bir müddet idare eder)

Name:  IMG_4520 (800 x 449).jpg
Views: 645
Size:  40.0 KB

Mesut Temiz, Burcu ve aloe beğendi.
Eski 17-07-2019, 20:37   #971
Ağaçsever

Cok tesekkur ederim Güler hanim. Bulundugum yerde varsa satin alayim, yok ise size zahmet olmazsa mail atarim.tekrar tesekkurler.

Eski 23-07-2019, 22:09   #972
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2018
İyi akşamlar yardımcı olabilir misiniz ? Komşumun aloe veralarının yaprak uçları resimdeki gibi kurudu ne yapması lazım?

Eklenen Resimler

Burcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 14:42   #973
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2019
aleo vera aldım büyümüyor

selam arkadaşlar forumda yeniyim.geçen ay aleovera aldım çiçekçiden eve geldim ana ürün ve yavruları vardı saksı küçük diye ana aleo ve yavruları ayırdım resimlerdeki gibi. yalnız yavruların yaprakları erimeye başladı. bitkiye ayda bir şu verdim yapraklarına değdirmedim.ürün hiç gelişim göstermiyor. youtubeda falan baya video izledim ama aleo veram sanki gün geçtikçe ölüyor.sizce normal bi süreç mi bu durum.yardımlarınızı bekliyorum

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
İbrahim oğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 14:49   #974
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-08-2019
birde ne kadar sürede yavru verir? youtube da birisi iyice susuz bırakın diyordu bende öyle yapmayı planlıyorum toprağı iyice çatlayana kadar kuruyana kadar su vermiyeceğim.
birde nette bakıyorum herkesin aleo vera coşmuş bizimki her gün yaprak kaybedip duruyor insanın morali bozuluyor

Mesut Temiz beğendi.
İbrahim oğuz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 15:04   #975
ebd
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 06-01-2019
Merhaba Sn İbrahim Oğuz,

bu konuda uzman olanlar arkadaşlar mutlaka daha detaylı cevap verecektir. Ama ben kendi adıma her saksıya hergün yarım çay bardağı kadar su koyuyorum. Kışın dediğiniz gibi çok azaltıyorum suyu ama yazın sürekli suluyorum ve altından fışkırıyor mübarek. Yaprak erimesi de aktarırken eğer dibinden biraz zorladıysanız, kırıldıysa genelde o zaman bu şekilde oluyor. Saksılarınızı ayırmışsınız belki de bir hafta boyunca bir tanesine hergün su verip deneyebilirsiniz. Bir de direkt çok fazla güneş sevmiyorlar diye biliyorum.

Mesut Temiz beğendi.
ebd Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-08-2019, 20:43   #976
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi İbrahim oğuz Mesajı Göster
selam arkadaşlar forumda yeniyim.geçen ay aleovera aldım çiçekçiden eve geldim ana ürün ve yavruları vardı saksı küçük diye ana aleo ve yavruları ayırdım resimlerdeki gibi. yalnız yavruların yaprakları erimeye başladı. bitkiye ayda bir şu verdim yapraklarına değdirmedim.ürün hiç gelişim göstermiyor. youtubeda falan baya video izledim ama aleo veram sanki gün geçtikçe ölüyor.sizce normal bi süreç mi bu durum.yardımlarınızı bekliyorum
Selamlar İbrahim Bey,
"Ayda bir" çok az... Ben yaz sıcağında Sakarya'da kafama göre 2-3 günde bir suluyorum... Antalya'da olsam bu sıcaklarda her gün sulardım herhalde... Aloe vera'nın yapraklarına su değmemesi konusunda pek bir hassasiyeti olduğunu da sanmıyorum... Bu sulamayı azaltma ve bitki yüzeyini nemden koruma işi, soğuk ve nemli kış ayları için düşünülmeli bence...
Yapraklardaki büzüşme ve incelmenin su kaybından olduğunu düşünüyorum...

Bir de yavru ayırdığınızda hemen dikmeyip ayrıldığı/koptuğu yüzeyin kuruması için birkaç gün açıkta bekletirseniz iyi olur... Yüzey kurumadan toprakla temas ederse hastalık yapıcı organizmalar bitkinin içine nüfuz edebiliyor...

Bol şans...

Güler beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 31-08-2019, 20:03   #977
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
Merhabalar, benim aloe veramın yaprakları çok azaldı sadece 1 tane ince 2 tane güneş yanığına süreyim derken yarısını kestiğim kalın ve bir bebek yaprak var. İnce yaprak ters dönmüş durumda. Çok kötü görünüyor ama köklerini eşelemek istemiyorum. Ne yapmalıyım? 1,5 senedir aldığım haldeki toprakta ve saksıda duruyor.

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2019, 15:31   #978
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Selim orhan Mesajı Göster
Merhabalar, benim aloe veramın yaprakları çok azaldı sadece 1 tane ince 2 tane güneş yanığına süreyim derken yarısını kestiğim kalın ve bir bebek yaprak var. İnce yaprak ters dönmüş durumda. Çok kötü görünüyor ama köklerini eşelemek istemiyorum. Ne yapmalıyım? 1,5 senedir aldığım haldeki toprakta ve saksıda duruyor.
Selim bey resim yükleyebilirseniz arkadaşlar daha iyi cevap verebilir.

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2019, 16:58   #979
Ağaçsever

Bitkinin neye ihtiyacinin oldugunu anlamak biraz zaman aliyor. Aleolarin yapraklarin ters donuyorsa istedigi daha aydinlik güneşe daha yakin bir ortam istiyor demektir. Benim de aleo veralarim yapraklarinin icindeki jeli azaltti, yapraklari jel azligindan kivrildi. Ne yaptiysam bir turlu duzeltemedim. En son kahve telvesi dokmeyi deneyeceğim.

Eski 07-09-2019, 17:55   #980
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sn yavuz ergül 2 ay önce potasyum gübresi verecektiniz. Bu uygulamanın sonucu ne oldu merak ettim. Bende de aloe var ve sizinki gibi yapraklarında jel çekilmişti. Kışın oturduğum oda da peteğe yakın yerdeydiler ve ben az sulanması gerektiğini bildiğim için ayda 1 su vermiştim. Ve yapraklarda jel çekildi. Acı bir tecrübeyle benimkilerin aşırı susuzluktan dolayı jelin çekildiğini anladım. Kışta olsa neticede sıcak bir odadaydı normal sulamam gerekirmiş. Yaz gelince onları balkona çıkardım. Genelde haftada bir biraz bolca suladım. Maalesef jeli çekilen yapraklarda düzelme olmadı ( dıştaki çoğu yaprak) şimdilik yeni yapraklarda böyle bir sorun yok ve hatta yavrulayan bile oldu Darısı başınıza

Eklenen Resimler

elifaydin beğendi.
Eski 10-09-2019, 11:03   #981
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Sn yavuz ergül 2 ay önce potasyum gübresi verecektiniz. Bu uygulamanın sonucu ne oldu merak ettim. Bende de aloe var ve sizinki gibi yapraklarında jel çekilmişti. Kışın oturduğum oda da peteğe yakın yerdeydiler ve ben az sulanması gerektiğini bildiğim için ayda 1 su vermiştim. Ve yapraklarda jel çekildi. Acı bir tecrübeyle benimkilerin aşırı susuzluktan dolayı jelin çekildiğini anladım. Kışta olsa neticede sıcak bir odadaydı normal sulamam gerekirmiş. Yaz gelince onları balkona çıkardım. Genelde haftada bir biraz bolca suladım. Maalesef jeli çekilen yapraklarda düzelme olmadı ( dıştaki çoğu yaprak) şimdilik yeni yapraklarda böyle bir sorun yok ve hatta yavrulayan bile oldu Darısı başınıza
Maşallah keyifleri yerinde...

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-09-2019, 13:09   #982
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Teşekkürler sn elifaydın. Aslında benim gözüm güler ablanın verdiği aloede onun bolca yavrulamasını çok istiyorum ( yalnız bakar mısın daha 1tane bile yavru yok, ben bide bolca istiyorum )

Eski 10-09-2019, 22:23   #983
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 14-05-2017
sn. Aloe ve sn. Yavuz Ergül ilginize teşekkür ederim. sn. Aloe, fotoğraf gönderiyordum ama artık niyeyse telefon izin vermiyor. sn. Yavuz Ergül daha aydınlık bir yere koydum. Aloe vera umarım düzelir. Sizinki de düzelmiştir umarım. Kahve telvesini asitli diye biliyorum aloe vera asit seviyor mu araştırmak gerekiyor. sn. Aloe, aloe veranız iyileşmiş gibi görünüyor. Darısı başımıza.

Selim orhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 11-09-2019, 12:11   #984
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 06-09-2019
Kafam karıştı, şimdi aloe vera yı torf toprağında yetiştiremez miyiz?
Ve balkonda mı içerde mi güneşte mi gölgede mi nerede durmalı

çiçekgibi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2019, 15:26   #985
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 15-09-2019
Aloe vera (Sarısabır)

Merhaba, benim aloe veram sadece ortadan yavruluyor kendi anadan yani yanlardan hiç yavru vermedi. Ne yapmam gerek hiç bilmiyorum tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim
Resim ekleyemiyorum maalesef

0yasemin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-09-2019, 20:35   #986
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 0yasemin Mesajı Göster
Merhaba, benim aloe veram sadece ortadan yavruluyor kendi anadan yani yanlardan hiç yavru vermedi. Ne yapmam gerek hiç bilmiyorum tavsiyeleriniz varsa çok sevinirim
Resim ekleyemiyorum maalesef
Muhtemelen yeterli büyüklüğe ulaşmamıştır... Uygun toprak ve bakım şartlarını sağlamaya devam ediyorsanız ve ortadan sağlıklı büyümeye devam ediyorsa problem yok demektir... Uygun yaşa/büyüklüğe geldiğinde, yanlardan sürgün vermek için en uygun zamana kendisi karar verecektir zaten... Bir de ek bilgi olarak, bazı minyatür kültivarlar çok sayıda yavru verirken, bazı iri çeşitler iyice büyüdükten sonra az sayıda yavru veriyorlar... Unutmazsam yarın çok yavru vermiş minyatür bir aloe vera kültivarı ile kocaman olmasına rağmen henüz yavru vermemiş bir kültivarın resimlerini çekip paylaşayım...

0yasemin beğendi.
Eski 16-09-2019, 08:22   #987
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Muhtemelen yeterli büyüklüğe ulaşmamıştır... Uygun toprak ve bakım şartlarını sağlamaya devam ediyorsanız ve ortadan sağlıklı büyümeye devam ediyorsa problem yok demektir... Uygun yaşa/büyüklüğe geldiğinde, yanlardan sürgün vermek için en uygun zamana kendisi karar verecektir zaten... Bir de ek bilgi olarak, bazı minyatür kültivarlar çok sayıda yavru verirken, bazı iri çeşitler iyice büyüdükten sonra az sayıda yavru veriyorlar... Unutmazsam yarın çok yavru vermiş minyatür bir aloe vera kültivarı ile kocaman olmasına rağmen henüz yavru vermemiş bir kültivarın resimlerini çekip paylaşayım...
Toprağını sevdiğini düşünüyorum yaklaşık 5 aydır benimle birlikte hiç sararma vs yapmadı. Suyunu toprak üstü kurudukca 1 çay bardağı veriyorum bazen 2 haftada bir olduğu oluyor. Resim ekleyebildim bakabilirsiniz

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-09-2019, 15:17   #988
Yeni Üye

Alıntı:
Mesut bey sizce aloe veram yeterince büyük değil mi ?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 16-09-2019, 15:55   #989
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi 0yasemin Mesajı Göster
Mesut bey sizce aloe veram yeterince büyük değil mi ?
Resimlerini paylaştığım aloe vera'mın yaprakları 50-60 santim, ama henüz hiç yavru vermedi, hiçbir belirti de yok... Bu bitki son derece sağlıklı, türüne çok uygun koşullarda, uygun ışık ve sıcaklıkta duruyor... Ne zaman yavru vereceğine kendisi karar verecek ve ben bunu hiç sorun olarak görmüyorum... Aynı kültivardan bir aloe vera'mı da kardeşime vermiştim, o daha vermeden yavru vermeye başlamıştı... Şu anda bu bitkinin yarısı kadar bile büyüklükte değil, ama yanından yavruları büyüyor... Farklı, daha minyon bir kültivardan bir aloe vera'mı da kardeşime vermiştim... O zaten ufacıkken yavrular vermeye başladı ve şu anda sanırım 30 kadar yavrusu var saksıda... Yani, ne zaman ve ne kadar çok yavru vereceği öncelikle bitkinin kültüvarı (çeşidi diye düşünebilirsiniz) ile ilgili, onun da ötesinde zamanlamasına bitkinin kendisinin karar verdiği bir durum... Önemli olan sizin türün gereksinimlerine uygun bakımı vermeye devam edip bitkiyi sağlıklı tutmanız, yavru verip vermemesine takılmayın, bence hiç aklınıza bile getirmeyin.. O zaten gerekli gördüğünde yavrular vermeye başlayacaktır...

Not: Çok yavru veren minyon kültivarın resmini de koyacaktım, ama o bitki öbür evde ve dün onun resmini çekmeyi unuttum.. İki üç gün içinde uğrarsam onun resmini de bu mesaja eklerim...

Eklenen Resimler

Burcu, UsaN ve acemi25 beğendi.
Eski 16-09-2019, 16:18   #990
Yeni Üye

Alıntı:
Resimlerini paylaştığım aloe vera'mın yaprakları 50-60 santim, ama henüz hiç yavru vermedi, hiçbir belirti de yok... Bu bitki son derece sağlıklı, türüne çok uygun koşullarda, uygun ışık ve sıcaklıkta duruyor... Ne zaman yavru vereceğine kendisi karar verecek ve ben bunu hiç sorun olarak görmüyorum... Aynı kültivardan bir aloe vera'mı da kardeşime vermiştim, o daha vermeden yavru vermeye başlamıştı... Şu anda bu bitkinin yarısı kadar bile büyüklükte değil, ama yanından yavruları büyüyor... Farklı, daha minyon bir kültivardan bir aloe vera'mı da kardeşime vermiştim... O zaten ufacıkken yavrular vermeye başladı ve şu anda sanırım 30 kadar yavrusu var saksıda... Yani, ne zaman ve ne kadar çok yavru vereceği öncelikle bitkinin kültüvarı (çeşidi diye düşünebilirsiniz) ile ilgili, onun da ötesinde zamanlamasına bitkinin kendisinin karar verdiği bir durum... Önemli olan sizin türün gereksinimlerine uygun bakımı vermeye devam edip bitkiyi sağlıklı tutmanız, yavru verip vermemesine takılmayın, bence hiç aklınıza bile getirmeyin.. O zaten gerekli gördüğünde yavrular vermeye başlayacaktır...

Not: Çok yavru veren minyon kültivarın resmini de koyacaktım, ama o bitki öbür evde ve dün onun resmini çekmeyi unuttum.. İki üç gün içinde uğrarsam onun resmini de bu mesaja eklerim...

Bende üzülmüştüm yavru vermiyor diye. Sizin gönderdiğiniz aloe ile benim aloe aynı türden sanırım. Siz bu türe ne gibi bakımlar uyguluyorsunuz? Ben su vermek dışında herhangi bir ilaç vs uygulamıyorum zarar veririm diye.
Bu arada cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

Mesut Temiz beğendi.

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 07:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024