agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 03-04-2019, 21:10   #931
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Bunlar da benim aloe veralar : ' )
aloe veralar, kendi halinde olmayı seven bitkiler.
her canlı konuşuyor, ne istediğini & ne istemediğini söylüyor.
dinlemek gerek : ‘ )

yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 00:21   #932
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2018
Ooo masallah cok guzeller Erhan Bey, iste sicak iklim ve havadar alanlari seviyorlar. Icanadolu iklimini sevmiyorlar. Icanadoluyu bitkiler sevmiyorlar, hem kurak hem soguk Bir ince noktada aleo veralari kucuk boyuttaki saksilara dikince yapraklari daha buyuk ve jel dolu oluyor. Buyuk saksida koklerini gelistiriyor.

yardimcierhan beğendi.
yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 00:51   #933
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Çok teşekkür ederim Yavuz Bey, ama öyle demeyin, eminim İç Anadolu iklimine uygun çok güzel bitkiler, ağaçlar yeşitiyordur. Türkiye’nin her bölgesinin doğası bence çok güzel. : ‘ )

yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2019, 06:41   #934
Ağaçsever

Kesinlikle Turkiyenin her yani cok guzel. Bizim buralarida dikenler, calialar seviyor

Eski 12-04-2019, 14:22   #935
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Tüm aloe veealarımın yapraklarında ki jeller kurudu bi deri bi kemik kaldılar. Bir insanın bitkisel hayatta olması gibi varlar, canlılar ama yaşamıyorlar. Güler abladan gelen veramın da bazı yaprakları böyle kuru. Nedenini hiç anlamıyorum

Eklenen Resimler

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-04-2019, 16:02   #936
Ağaçsever

Benim aleo veralarimda ayni durumda, saksi degisimi yapmistim. Ana kokler ve kılcal kökler gelismediginden yapraklarindaki jeli kullaniyor. Umarim en kisa surede toparlanirlar.

Eski 20-04-2019, 18:15   #937
Ağaçsever

Sevgili arkadaşlar aleo vera cicegini acmadan cicek sapindan kessek, aleo veraya zarar verir miyiz

Eski 21-04-2019, 21:48   #938
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2019
Aloe Vera Toprağı..

Merhaba Arkadaşlar,

Vaktim yettiğince sayfalara baktım ama bilgiyi göremedim. Aloe vera toprağı için neler karıştırmak gerekiyor?

Kimi sayfalarda Toprak + vermikülit + cocopeat + torf + perlit diyor.

Kimi sayfalarda toprak + dere kumu + perlit diyor..

Kimi yerde volkanik taş diyor ama volkanik taşı normal toprakla mı karıştırılacak, saksının en dibine mi, saksının en üstüne mi döşenecek yazılmamış..

İşin maddi kısmını bir kenara bırakırsak, ucuz yollu gitmeden olması gerektiği gibi yapmak istersek, sağlıklı bir aloe vera toprağı nelerin karışından oluşur?

Ben İstanbul Avrupa Yakası Halkalı'dayım. Hani iklime göre toprak değişiyorsa diye söylüyorum.

Bana, bir aloevera saksısı toprağında hangi maddeden ne kadar oranda olması gerektiğini yazabilecek varsa çok sevinirim. Eğer 8-10 ayrı madde olması gerekiyorsa onu da temin ederim. Maddiyatçı değilim, olması gereken neyse yapmak isterim.

GuVeN_HeRSeYDiR Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 10:46   #939
A_D
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi GuVeN_HeRSeYDiR Mesajı Göster
Merhaba Arkadaşlar,

Vaktim yettiğince sayfalara baktım ama bilgiyi göremedim. Aloe vera toprağı için neler karıştırmak gerekiyor?

Kimi sayfalarda Toprak + vermikülit + cocopeat + torf + perlit diyor.

Kimi sayfalarda toprak + dere kumu + perlit diyor..

Kimi yerde volkanik taş diyor ama volkanik taşı normal toprakla mı karıştırılacak, saksının en dibine mi, saksının en üstüne mi döşenecek yazılmamış..

İşin maddi kısmını bir kenara bırakırsak, ucuz yollu gitmeden olması gerektiği gibi yapmak istersek, sağlıklı bir aloe vera toprağı nelerin karışından oluşur?

Ben İstanbul Avrupa Yakası Halkalı'dayım. Hani iklime göre toprak değişiyorsa diye söylüyorum.

Bana, bir aloevera saksısı toprağında hangi maddeden ne kadar oranda olması gerektiğini yazabilecek varsa çok sevinirim. Eğer 8-10 ayrı madde olması gerekiyorsa onu da temin ederim. Maddiyatçı değilim, olması gereken neyse yapmak isterim.
Merhaba,

Ben bu konularda çok bilgili değilim. Bu işe ilgi duymaya başladığımda evde bulunan normal saksı toprağı ile migrostan aldığım torflower isimli saksı toprağını karıştırdım. Bu karışımı zenginleştirmek için youtube'da bir videodan gördüğüm şekilde rendelenmiş muz kabuğu, ufalanmış yumurta kabuğu, tarçın ve aspirin tozu ekledim. Bunu 3-4 ay önce yapmıştım. Kış mevsimi olmasına rağmen (hem de Ankara) aloe veralar gayet güzel gelişim gösterdi. Yazın iyice coşacaklarını düşünüyorum.

Kısacası toprağı zenginleştirdikten sonra çok da spesifik bir toprak türü istediğini düşünmüyorum (Toprak kurumamış, taşlaşmamış olsun yeter) Saksı dipleri için taş veya perlit eklemek daha da iyi sonuçlar verir sanırım. Bende yeterince yoktu. Buna rağmen sonuçlardan memnunum.

A_D Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 13:38   #940
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2017
Arkadaşlar aloverayı arkadaşım çok sulamştı toprağını değiştim az sulayacak hale getirdim 3 hafta geçti bugün elimi attığımda bunlar geldi acaba mantar rahatsızlığı falan mı var

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Frgt10 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-04-2019, 23:08   #941
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Frgt10 Mesajı Göster
Arkadaşlar aloverayı arkadaşım çok sulamştı toprağını değiştim az sulayacak hale getirdim 3 hafta geçti bugün elimi attığımda bunlar geldi acaba mantar rahatsızlığı falan mı var
Resimdeki yapraklar ölmüş... Birçok nedeni olabilir...
Bitkinin kendisinin birkaç resmini paylaşırsanız yardımcı olabilecek arkadaşlar çıkabilir...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 13:51   #942
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-04-2019
Merhaba foruma bugün üye oldum aloe vera bakıyorum ama hiç kökü kalmadı çürümüş nasıl kurtarabilirim

Hilales Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 25-04-2019, 20:59   #943
Yeni Üye

İyi akşamlar güler hanım Kökü hiç kalmamış aloe vera yı nasıl kurtarabilirim

Eski 26-04-2019, 07:08   #944
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Hilales Mesajı Göster
İyi akşamlar güler hanım Kökü hiç kalmamış aloe vera yı nasıl kurtarabilirim
Günaydın. Kökü kalmamış derken kök yok mu ? Çürümüş mü? Resim koyarsanız daha iyi yorum yapılabilir.

Eski 26-04-2019, 09:40   #945
Yeni Üye

Resim koyamıyorum hata veriyor kökleri çürüdü siyahlaştı beyaz gövdeye kadar kestim bende

Eski 26-04-2019, 10:05   #946
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Gövdeyi bir kaç gün açıkta bırakıp kesilen yerin biraz kurumasını( kabuk bağlasın yani taze kesinin üstü kurusun azcık) bekleyiniz. Eğer çürümeye başlayan yapraklar varsa onlarına temizleyip sonra tekrar ekin. Can suyunu aspirin ve biraz toz tarçın karıştırılmış su ile yapın. Ve bekleme zamanı başlıcak. İnşallah kurtulur.

Eski 26-04-2019, 11:16   #947
Yeni Üye

İnşallah teşekkür ederim

Eski 27-04-2019, 09:04   #948
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Günaydın Güler abla ve arkadaşlar. Epey zamandır aloelerimin kuru yapraklarından bahsediyorum. Kuru yaprakları temizlemeye karar verdim. Hazır yaprakları alcakken yapraktan üretim için bi deneyim istiyorum. Fakat böyle yapınca kökten yukarı doğru ağacımsı bi gövde kalacak( örnek resim koydum. Budanmış olarak düşünün) Bunun için ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

bb_re beğendi.
Eski 08-05-2019, 10:12   #949
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-05-2019
extant958 adlı hesabıma giremediğim için yeni hesap açmak zorunda kaldım,artık bu hesabı kullanacağım herhalde bilgilerinize....

extant Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-05-2019, 11:09   #950
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2008
içindeki jeli için aloevera yetiştiriyorum. jelini kazıdıktan sonra kabuklarını saksının içine karıştırsam faydası olur mu?

ramanujman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-05-2019, 20:21   #951
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2019
aloevera

aloeveram soniki haftadır böyle ve son 2 3 gündür de bu noktacıklar var ve bu noktacıklar tek yaprakta sadece ayrıca yapraklarda büzüşme **** kıvrılma tarzı şey var suyu çok verildiğinden diye duydum ama suyunu çok da vermiyorum hatta az da denebilir ondan olabilir mi **** toprağı fazlaca süzek bir toprak olduğu için mi

Eklenen Resimler

Fulya23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-05-2019, 00:39   #952
Ağaçsever

Sayin ramanujman Aleo veranin kabuklarini ben daha evvel koydum malesef hic faydali olmuyor. Muz, yumurta kabugu, patates suyu daha faydali.
Sayin Fulya aleo veranizin kökleri tam gelismediginden yapraklarini kiviriyor, koklerini gelistirmek icin bazi donemler yapraklar icindeki jeli kullaniyorlar. Ayrica bitkinizde mantar olusumu baslamis, cok nemli kaldiginda, yeterince havadar ya da ısık almiyorsa, aleo veralar sogugu sevmez evin soguk bir kosesinde ise, ya da yanindaki ciceklerden birisinde bile mantar varsa muhakkak birbirlerine gecebiliyor bu hastalik. Korkmayin bitkinizi oldurmez iyi bir bakimla bitki direncini artirip kendini tedavi edecektir.

Eski 26-05-2019, 00:43   #953
Ağaçsever

Bitkinizi havadar bir yere koyun, ozellikle aksam esintisi onlar icin onemli cunku geceleri oksijen uretiyorlar.

Eski 29-05-2019, 10:47   #954
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-05-2008
Ben de yapraklarından fayda gelmez diye Aloe yapraklarını enzim yapımında değerlendireyim dedim ama galiba o da başarılı olmayacak çünkü gaz çıkışı 2 gün sonra durdu. Aloe bakteri oluşumuna müsade etmiyormuş ispatlandı

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Sayin ramanujman Aleo veranin kabuklarini ben daha evvel koydum malesef hic faydali olmuyor. Muz, yumurta kabugu, patates suyu daha faydali.
Sayin Fulya aleo veranizin kökleri tam gelismediginden yapraklarini kiviriyor, koklerini gelistirmek icin bazi donemler yapraklar icindeki jeli kullaniyorlar. Ayrica bitkinizde mantar olusumu baslamis, cok nemli kaldiginda, yeterince havadar ya da ısık almiyorsa, aleo veralar sogugu sevmez evin soguk bir kosesinde ise, ya da yanindaki ciceklerden birisinde bile mantar varsa muhakkak birbirlerine gecebiliyor bu hastalik. Korkmayin bitkinizi oldurmez iyi bir bakimla bitki direncini artirip kendini tedavi edecektir.

ramanujman Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-05-2019, 22:48   #955
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-05-2019
yavuz ergül bey teşekkürler saksı ev ortamında duruyordu daha havadar bol aydınlık bir yere aldım sulamasına daha cok dikkat edicem fakat mantar oluşumu için yapabileceğim bir şey var mı ?

Fulya23 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2019, 14:06   #956
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2019
Öncelikle merhaba benim aloe veram gayet iyi çalıyorken birden yaptakları inceldi içe dogru kıvrılmaya başladı ve kahverengi olmaya başladı sizce bunun sebebi ne olabilir

Mesut Temiz beğendi.
Fthyedmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2019, 15:07   #957
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Fthyedmr Mesajı Göster
Öncelikle merhaba benim aloe veram gayet iyi çalıyorken birden yaptakları inceldi içe dogru kıvrılmaya başladı ve kahverengi olmaya başladı sizce bunun sebebi ne olabilir

Aloe vera'lar az güneş gördükleri bir yerden çok güneş gördükleri bir yere konulduklarında genellikler bu renk değişimi ve kıvrılma oluyor... Normal bakımına devam ederseniz zamanla o şartlara alışır.. Ya da biraz daha az doğrudan güneş alan bir yere aktararak çözebilirsiniz sorunu...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2019, 16:06   #958
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-06-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Aloe vera'lar az güneş gördükleri bir yerden çok güneş gördükleri bir yere konulduklarında genellikler bu renk değişimi ve kıvrılma oluyor... Normal bakımına devam ederseniz zamanla o şartlara alışır.. Ya da biraz daha az doğrudan güneş alan bir yere aktararak çözebilirsiniz sorunu...
Tamam teşekkür ederim

Mesut Temiz beğendi.
Fthyedmr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-06-2019, 19:45   #959
Ağaçsever

Sayin Fulya, mantar oluşumu sulama azaldiginda ve havadar yerde fotosentezini duzgun yapacagindan düzelecektir. Aleo veralar dayanikli bitkilerdir, kendilerini de cabuk iyilestirirler.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-06-2019, 13:18   #960
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 09-06-2019
Name:  15600790012503.jpg
Views: 688
Size:  35.4 KB merhabalar. Aloe veram aldigim zamandan beri hic buyumedi yapraklari yemyesildi fakat dun balkona golgeye koydum bir gecede kahverengiye donmus neden olabilir buyumesi icin ne yapmam gerekir

Kaktuscicegi Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:57.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024