agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 20-11-2018, 11:36   #811
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Telefondan girip resim yüklediğim için yan çıkmış. Kusura bakmayın lütfen.

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 12:59   #812
Ağaçsever

ilknur-'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Telefondan girip resim yüklediğim için yan çıkmış. Kusura bakmayın lütfen.

yavru ayırmanıza gerek yok, üstüne biraz toprak eklemesi yapabilirsiniz, suyu pek sevmiyor,saksının bütün toprağı kupkuru olana kadar sulamayın bence.
yerine ve sulama düzenine alışınca çok hızlı büyüyor.

ihsaniye beğendi.
ilknur- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 14:34   #813
Yeni Üye

Aysgl.yldzz's Avatar

Giriş Tarihi: 31-10-2018
Size bir sorum olacak ben arkadaşımdan kök olarak aleovera aldım ama kökleri o kadar nazikti ki ekerken sanırım kırdım 😔 ama ellemedim belki tutar diye öylece ektim sizce tutar mı ? Ya da ne yapmam gerekir tutması için yardımcı olur musunuz ?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen Aysgl.yldzz : 20-11-2018 saat 14:39 Neden: Fotoğraf ekleme
Aysgl.yldzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-11-2018, 19:04   #814
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysgl.yldzz Mesajı Göster
Size bir sorum olacak ben arkadaşımdan kök olarak aleovera aldım ama kökleri o kadar nazikti ki ekerken sanırım kırdım 😔 ama ellemedim belki tutar diye öylece ektim sizce tutar mı ? Ya da ne yapmam gerekir tutması için yardımcı olur musunuz ?
Bitkinin ekilmeden önceki durumunu göremediğimiz için bir şey söylemek zor... Ancak resimde bitki toprağa olması gerekenden fazla gömülmüş gibi duruyor... Ortadaki geliştiği kısmın açıkta olması gerekir... Kökünde kırılma varsa topraktaki bakteriler kesik yerden bitki dokusuna nüfuz ederek bitkiyi çürütebilirler.. Ancak bu durum söz konusuysa zaten şu ana kadar olmuştur, o yüzden boşuna bitkiyi daha fazla hırpalamaya gerek yok bence... Sadece, eğer bitkinin ortadaki gelişen göbek kısmı toprağın altındaysa, bitkiyi sarsmaksızın nazikçe etrafındaki toprakla birlikte biraz yükseltmenizi öneririm.. Orta kısım toprak altında değilse zaten sorun yok.. Onun dışında saksının oynamayacağı, kimsenin çarpıp sarsmayacağı sıcak ve aydınlık bir ortamda tutulması ve toprağı kurudukça sulanması gerekiyor... Bol şans...

yavuz ergül beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 06:05   #815
Yeni Üye

Aysgl.yldzz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bitkinin ekilmeden önceki durumunu göremediğimiz için bir şey söylemek zor... Ancak resimde bitki toprağa olması gerekenden fazla gömülmüş gibi duruyor... Ortadaki geliştiği kısmın açıkta olması gerekir... Kökünde kırılma varsa topraktaki bakteriler kesik yerden bitki dokusuna nüfuz ederek bitkiyi çürütebilirler.. Ancak bu durum söz konusuysa zaten şu ana kadar olmuştur, o yüzden boşuna bitkiyi daha fazla hırpalamaya gerek yok bence... Sadece, eğer bitkinin ortadaki gelişen göbek kısmı toprağın altındaysa, bitkiyi sarsmaksızın nazikçe etrafındaki toprakla birlikte biraz yükseltmenizi öneririm.. Orta kısım toprak altında değilse zaten sorun yok.. Onun dışında saksının oynamayacağı, kimsenin çarpıp sarsmayacağı sıcak ve aydınlık bir ortamda tutulması ve toprağı kurudukça sulanması gerekiyor... Bol şans...
Teşekkür ederim bilgileriniz için ama kökü çok küçük olduğu için öyle ektik gövdeyi dışarı verdiğimiz zaman yere yatacak gibi oldu

Aysgl.yldzz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-11-2018, 10:07   #816
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aysgl.yldzz Mesajı Göster
Teşekkür ederim bilgileriniz için ama kökü çok küçük olduğu için öyle ektik gövdeyi dışarı verdiğimiz zaman yere yatacak gibi oldu
Bu şekilde bitkinin orta kısmının topraktan çıkabileceğini, dolayısıyla bitkinin yaşayabileceğini hiç sanmam... Yapılması gereken, bitkinin yeterli kısmının toprağa gömülmesi ve yandan birkaç tahta çubuk ve ip yardımıyla bitkinin sabitlenmesi...

yavuz ergül beğendi.
Eski 29-11-2018, 12:41   #817
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2015
Aloeveram

Çok özendiğini için sanırım sanki yerinde sayıyor gibi hızlı büyümesi için ne yapmalıyım.

Eklenen Resimler

PaşaSelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-11-2018, 13:12   #818
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sevgili Paşaselim maalesef yapılacak bişey yok bildiğim kadarıyla. Ne zaman ektiniz bilmiyorum. Eğer yeni sayılırsa önce yeni yerine ve toprağa alışmasını beklemek gerekiyor. Tabi toprak iyice kuruyana dek sulamak yok. Birde sıcağı ve aydınlık güneşli yeri sevdikleri içinde kışın büyüme konusunda nötr olduklarını biliyorum. Sabretmekten başka yolu yok
Bu cevabım aloe vera içindir.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 29-11-2018, 16:02   #819
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 25-11-2015
Aloe

Teşekkür ederim minikler misafir zaten deneme için.

PaşaSelim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 20:20   #820
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 30-11-2018
Çatallı olan aloeyi "barbadensis miller" diye aldım ama aldığım adam emin değildi "barbadensis miller" olduğuna. Diğerlerini bugün bir komşu verdi oda türlerini bilmiyordu, biraz kötü durumda komşunun verdiği aloeler. Her neyse bu aloelerin türü nedir acaba, kendinden kesin emin biri cevaplayabilir mi? Forumu biraz inceledim ve anladığım kadarıyla türleri "aloe vera" ama "aloe barbadensis miller" ile farkı nedir? İkisinide googlelayınca görsellerinin aynı olduğunu farkettim ama farklı türler diye biliyorum. "Barbadensis millerin" içindeki öz daha şifalı diye biliyorum. Acaba yanlışmı biliyorum?

Eklenen Resimler

salih66 beğendi.

Düzenleyen Nahkriin : 01-12-2018 saat 09:28
Nahkriin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 30-11-2018, 23:46   #821
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nahkriin Mesajı Göster
Çatallı olan aloeyi "barbadensis miller" diye aldım ama aldığım adam emin değildi "barbadensis miller" olduğuna. Diğerlerini bugün bir komşu verdi oda türlerini bilmiyordu, biraz kötü durumda komşunun verdiği aloeler. Her neyse bu aloelerin türü nedir acaba, kendinden kesin emin biri cevaplayabilir mi? Yılların konusunu hortlatıyorum biraz ama Forumu biraz inceledim ve anladığım kadarıyla türleri "aloe vera" ama "aloe barbadensis miller" ile farkı nedir? İkisinide googlelayınca görsellerinin aynı olduğunu farkettim ama farklı türler diye biliyorum. "Barbadensis millerin" içindeki öz daha şifalı diye biliyorum. Acaba yanlışmı biliyorum? Şimdiden cevaplar için teşekkürler, cevap geliceğinden pek emin olmamakla birlikte
5 resimdeki bitkilerin tamamı aloe vera.
aloe barbadensis, türün diğer bir ismi, yani aloe vera'nın eş anlamlısı...
"aloe barbadensis Miller" diye ayrıca bir şey yok... Miller tarafından bu isimlendirme yapıldığı için sonuna yazılıyor ve insanlar o ifadeyi isminin bir parçası sanıyorlar... Yani bitkilerinizin hepsi "aloe vera"...

Şurada açıklanmış bu konu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera

Sağ tarafta "Synonyms" kısmında tür adının bütün eşanlamlılarını görebilirsiniz...
Şifalı olma konusuna gelince.. aloe'lerin şifalı olup olmadıkları pek kesin değil.. Yani kanıtlanmış bir şey yok... Ama benzer maddeler sadece aloe vera'larda değil, bütün aloe türlerinde var...

Eski 01-12-2018, 09:16   #822
Yeni Üye

Alıntı:
5 resimdeki bitkilerin tamamı aloe vera.
aloe barbadensis, türün diğer bir ismi, yani aloe vera'nın eş anlamlısı...
"aloe barbadensis Miller" diye ayrıca bir şey yok... Miller tarafından bu isimlendirme yapıldığı için sonuna yazılıyor ve insanlar o ifadeyi isminin bir parçası sanıyorlar... Yani bitkilerinizin hepsi "aloe vera"...

Şurada açıklanmış bu konu:

https://en.wikipedia.org/wiki/Aloe_vera

Sağ tarafta "Synonyms" kısmında tür adının bütün eşanlamlılarını görebilirsiniz...
Şifalı olma konusuna gelince.. aloe'lerin şifalı olup olmadıkları pek kesin değil.. Yani kanıtlanmış bir şey yok... Ama benzer maddeler sadece aloe vera'larda değil, bütün aloe türlerinde var...
Çok teşekkür ederim. İnternette bir türlü bulamamıştım cevabını. Bu arada şifa konusunun farkındayım, sadece araştırdığım zaman çoğu yerde "en faydalı türü barbadensis miller" vs. yazdığından söylemek istedim. Tekrardan çok saolun

Mesut Temiz beğendi.
Eski 01-12-2018, 15:54   #823
Yeni Üye

Eveeet gözüm gibi baktığım aloe veram a sonunda bişeyler oldu. Hala yavru vermemekte ısrar eden aloe veram a böcekler musallat oldu ve yavaş yavaş yemeye başladılar ve kök kontrolü yapmak için toprağını boşalttığımda toprakta kalan gövdesinde yumuşama olduğunu farkettim mecbur kestim kök kısmını ve mecburen evdeki toprağa yeniden ekmek zorunda kaldım.. Nereye baktıysam humuslu toprak bulamadım. Bugün büyük bi çiçekciden toprak aldım açık şekilde satılanlardan kendisinin tavsiyesiyle daha iyi geleceğini söyledi ve toprak değişiminide yapmış bulumdum. Umarım tutar. :,,( birde kendisinde olan aloe verayı gösterdi bana baya büyüktü 20 den fazla yaprağı vardı en az yaprak uzunluğu 65 cm vardır. Benim bildiğim bu formda okuduğum benekli aloe veraların büyüdükçe beneklerinin kayıp olması idi. Ama bu aloe vera yeterince büyük olmasına karşın benekleri olduğu gibi duruyordu.

Gülçincik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-12-2018, 09:07   #824
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Günaydın. Benim ikizler aloemin bir yaprağını kırdı bende bağ makasıyla kestim. Bunu kullansam mı tekrar aynı saksıya ekip tutar mı diye denesem mi bilemiyorum. Tekrar ekmek için önce ucunun kurumasını bekleyim mi yoksa hemen toprağa soksam mı?
Ayrıca fide aloem hâlâ kendini toplamadı bir delilik yapıp ayrı saksıya alsam !!!

Eklenen Resimler

Eski 03-12-2018, 20:11   #825
Ağaçsever

safaguclu's Avatar

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Galeri: 2
Merhaba,
Aloe vera köklerden çıkan yeni filizler ile çoğaltılıyor, yaprak ile çoğaltılmıyor.
Bence şu an saksı değiştirmeyin, saksı değişikliği toparlanmasını geciktirecektir.

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Günaydın. Benim ikizler aloemin bir yaprağını kırdı bende bağ makasıyla kestim. Bunu kullansam mı tekrar aynı saksıya ekip tutar mı diye denesem mi bilemiyorum. Tekrar ekmek için önce ucunun kurumasını bekleyim mi yoksa hemen toprağa soksam mı?
Ayrıca fide aloem hâlâ kendini toplamadı bir delilik yapıp ayrı saksıya alsam !!!

Mesut Temiz ve Zekoş beğendi.
safaguclu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2018, 15:06   #826
Ağaçsever

ilknur-'s Avatar

Giriş Tarihi: 18-08-2014
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi PaşaSelim Mesajı Göster
Çok özendiğini için sanırım sanki yerinde sayıyor gibi hızlı büyümesi için ne yapmalıyım.

Baharda açık havaya alabilirsiniz. direkt güneş görmeyen ama çok aydınlık yerleri sever. Baharla beraber yavrular çıkmaya başlar sanıyorum. Saksınızı doldurur. suyu pek sevmiyor toprağı kupkuru olana kadar sulamayın.

yavuz ergül beğendi.
ilknur- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 16:02   #827
Yeni Üye

Aloe vera ların, içindeki jelin kesin bi yararı olmadığını bilmekle beraber yinede saçlarıma uygulamak istiyorum. sizce 2 haftada bir saçlarıma uygulayabilmem için (artan jeli 2 haftalığına hava almayan bi kavanozda buz dolabında muhafaza edicem yani bu bağlamda her ay yaprak koparmış olucam) bu döngünün sürekli ve sağlıklı biçimde devam edebilmesi için ne derecede olgun, kaç aloe vera bitkisine sahip olmam lazım. Garip bir soru olduğunun farkındayım sanırım bunun için çok fazla, 2 seneyi devirmiş aloe vera bitkisine ihtiyacım var çünkü kısa da olsa bir süre gözlemlerime ve araştırmalarıma göre çok uzun süreler içinde gelişen bir bitki ve yeni yaprak vermesi, onun olgunlaşması vs. çok uzun zaman istiyor sanırım. Kopardığım yaprağın yerine 1 ay içinde yenisi çıksa keşke ama öyle bir dünya yok gibi çok hantal gelişiyor.?

Eski 06-12-2018, 22:11   #828
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 22-10-2018
Aleo vera yapraktan da cogalir ancak yapraginin kök kısmindan vcikarilmasi lazim, ayrica cok dikkatli cikartip topraga dikmek lazim, hava alinca cürür, cok zor en iyisi minik yavrulardan cogaltmak. Kirilan yapraklardan çogalmaz. Soguk iklimleri sevmedigi icin malesef buyumuyorlar, en hizli gunduz gunesli ve sicak, gece serin ve esintili yerlerde büyüyorlar. Gece oksijen üreten, gündüz uykuda olan bir bitkidir. Yazin balkona koydugunuzda cosuyorlar , benim 3 hafta icinde 10 tane yavru aldigim olmustu. Kis geldi, gunes ve esinti olmadigindan fotosentezi tam uapamiyorlar ve hayati faaliyetlerini yavaslatiyorlar.

yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-12-2018, 22:57   #829
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Aleo vera yapraktan da cogalir ancak yapraginin kök kısmindan vcikarilmasi lazim, ayrica cok dikkatli cikartip topraga dikmek lazim, hava alinca cürür, cok zor en iyisi minik yavrulardan cogaltmak. Kirilan yapraklardan çogalmaz. Soguk iklimleri sevmedigi icin malesef buyumuyorlar, en hizli gunduz gunesli ve sicak, gece serin ve esintili yerlerde büyüyorlar. Gece oksijen üreten, gündüz uykuda olan bir bitkidir. Yazin balkona koydugunuzda cosuyorlar , benim 3 hafta icinde 10 tane yavru aldigim olmustu. Kis geldi, gunes ve esinti olmadigindan fotosentezi tam uapamiyorlar ve hayati faaliyetlerini yavaslatiyorlar.
Bunu birgün denemeyi istiyorum ama en uygun vakit yaz olsa gerek. Yaz gelsin bakalım denerim inşallah. 3 haftada 10 yavru mu ?? ne kadar çok imrendim bilemezsiniz. Darısı başıma.

Eski 07-12-2018, 00:56   #830
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Nahkriin Mesajı Göster
Aloe vera ların, içindeki jelin kesin bi yararı olmadığını bilmekle beraber yinede saçlarıma uygulamak istiyorum. sizce 2 haftada bir saçlarıma uygulayabilmem için (artan jeli 2 haftalığına hava almayan bi kavanozda buz dolabında muhafaza edicem yani bu bağlamda her ay yaprak koparmış olucam) bu döngünün sürekli ve sağlıklı biçimde devam edebilmesi için ne derecede olgun, kaç aloe vera bitkisine sahip olmam lazım. Garip bir soru olduğunun farkındayım sanırım bunun için çok fazla, 2 seneyi devirmiş aloe vera bitkisine ihtiyacım var çünkü kısa da olsa bir süre gözlemlerime ve araştırmalarıma göre çok uzun süreler içinde gelişen bir bitki ve yeni yaprak vermesi, onun olgunlaşması vs. çok uzun zaman istiyor sanırım. Kopardığım yaprağın yerine 1 ay içinde yenisi çıksa keşke ama öyle bir dünya yok gibi çok hantal gelişiyor.?
Birkaç saksınız olduğunda daha fazla hasat edebilirsiniz.. Ayrıca, bitki büyüdükçe verdiği yapraklar da büyüyor, kütle olarak küçük bir yaprağın belki on katından fazla oluyor.. Piyasadan satın aldığınız aloe vera'ları henüz bebek olarak düşünebilirsiniz... Ben görsel olarak daha çok beğendiğim iri ve dairesel yayılarak büyüyen aloe vera'dan edindiğimden, yelpaze gibi iki yana yaprak veren versiyonunu kızkardeşime verdim... O aloe vera jelini cildinde kullanıyor... O bitki artık epey yıllandı ve epey de irileşti... Geçen uğradığımda bitkinin simetrisini sağlamak için bir tarafa fazla uzayan birkaç yaprağını dibinden kestim, o da onları bir poşete sararak buzdolabına koydu... Yapraklar oldukça iri olduğu için uzunca bir süre kullanabilecek... Saksıda çok sayıda yavru aloe de var, onlar da büyümeye devam ediyor... Belki ona 4-5 saksı şeklinde ayıracağım bu yavruları ve sanıyorum ondan sonra bitkileri güdükleştirmeden düzenli olarak rahatça hasat edebilecek...

Yani bence öncelik bitkilerin sağlıklı bir biçimde büyümesine verilmeli... Bebek bir bitkiden hasat yapmaya çalışmak yumurtlayacak tavuğu civcivken kesmek gibi... Bitki büyüdükçe yavrularını ayırarak birkaç saksı yapabilirsiniz, ya da beklemek istemiyorsanız baştan birkaç saksıyla başlayabilirsiniz... Yani her durumda beklemeniz ve sabırla bitkilere belli bir büyüklüğe kadar bakmanız gerekmekte...

Diğer bir alternatif de birinden iyice gelişmiş bir aloe vera temin etmeniz ya da belki bir seradan paraya kıyıp böyle bir bitkiyi satın almanız... Ama sanırım seralar iyice büyümüş bir bitkiyi yapı marketlerdeki yavru aloe vera'lara kıyasla oldukça pahalıya satarlar...

Ne sıklıkla hasat yapabileceğiniz bitkilerin yaşına, saksı adedine, iklim koşullarına ve bitkinize nasıl baktığınıza bağlı olarak değişecektir... En sağlam yol deneyerek sonucu görmeniz olur bence...

Güler ve Burcu beğendi.
Eski 10-12-2018, 23:11   #831
Yeni Üye

Alıntı:
Birkaç saksınız olduğunda daha fazla hasat edebilirsiniz.. Ayrıca, bitki büyüdükçe verdiği yapraklar da büyüyor, kütle olarak küçük bir yaprağın belki on katından fazla oluyor.. Piyasadan satın aldığınız aloe vera'ları henüz bebek olarak düşünebilirsiniz... Ben görsel olarak daha çok beğendiğim iri ve dairesel yayılarak büyüyen aloe vera'dan edindiğimden, yelpaze gibi iki yana yaprak veren versiyonunu kızkardeşime verdim... O aloe vera jelini cildinde kullanıyor... O bitki artık epey yıllandı ve epey de irileşti... Geçen uğradığımda bitkinin simetrisini sağlamak için bir tarafa fazla uzayan birkaç yaprağını dibinden kestim, o da onları bir poşete sararak buzdolabına koydu... Yapraklar oldukça iri olduğu için uzunca bir süre kullanabilecek... Saksıda çok sayıda yavru aloe de var, onlar da büyümeye devam ediyor... Belki ona 4-5 saksı şeklinde ayıracağım bu yavruları ve sanıyorum ondan sonra bitkileri güdükleştirmeden düzenli olarak rahatça hasat edebilecek...

Yani bence öncelik bitkilerin sağlıklı bir biçimde büyümesine verilmeli... Bebek bir bitkiden hasat yapmaya çalışmak yumurtlayacak tavuğu civcivken kesmek gibi... Bitki büyüdükçe yavrularını ayırarak birkaç saksı yapabilirsiniz, ya da beklemek istemiyorsanız baştan birkaç saksıyla başlayabilirsiniz... Yani her durumda beklemeniz ve sabırla bitkilere belli bir büyüklüğe kadar bakmanız gerekmekte...

Diğer bir alternatif de birinden iyice gelişmiş bir aloe vera temin etmeniz ya da belki bir seradan paraya kıyıp böyle bir bitkiyi satın almanız... Ama sanırım seralar iyice büyümüş bir bitkiyi yapı marketlerdeki yavru aloe vera'lara kıyasla oldukça pahalıya satarlar...

Ne sıklıkla hasat yapabileceğiniz bitkilerin yaşına, saksı adedine, iklim koşullarına ve bitkinize nasıl baktığınıza bağlı olarak değişecektir... En sağlam yol deneyerek sonucu görmeniz olur bence...
Çok teşekkür ederim. Faydalı oldu. Daha çok erken zaten 6 yavru aloem var onlarin hasat edilebilicek olgunluğa gelmeside uzun bir vakit alıcak gibi.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 12-12-2018, 11:47   #832
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Sevgili Güler ablanın yolladığı aloe elime ulaştı. Çok teşekkür ederim. Güler abla risk almamak için aloeyi ekmek üzere kaktüs toprağı aldım. Yalnız ilk defa aloe ekicem. Neler yapmam lazım. Adım adım yazar mısın? Birde aloenin kökünde bi yarılma var. Ne yapmalıyım? Resim yüklüyorum. Ayrıca yapraklarda zedelenmeler mevcut onları nasıl yapayım. Şu işi bana bi yazıver lütfen

Eklenen Resimler

Eski 12-12-2018, 18:28   #833
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Yaprakların bir veya iki parmak (yatay) altından toprağa dikin.
Bozuk yapraklara şimdilik dokunmayın, bitki kendini toparlasın sonra kesebilirsiniz.
Ektikten sonra can suyu verip ışık alan bir mekanda tutun ve toprağı kuruyana kadar su vermeyin.
Diğer yapraklardan jel nasıl alınacak biliyorsunuz değil mi?

Aloe vera (Sarısabır)

Burcu beğendi.
Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-12-2018, 22:12   #834
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Teşekkür ediyorum. Evet jel almayı izlemiştim. Yarık köke de hiç ellemeden direkt olduğu gibi dikicem galiba. Yarın öğlende dikerim kısmetse

Güler ve Burcu beğendi.
Eski 14-12-2018, 14:58   #835
Yeni Üye

Burcu's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2018
şu aloe vera yetiştirme işini bir ben becermedim galiba bende öldü. ;(

Burcu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-12-2018, 13:43   #836
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Arkadaşlar ve güler abla bana gelen aloeyi ikizlerimin ateşli hastalıklarından dolayı 5gündür ekemedim. İlk 2 gün serin bir odada sonrasında 22-23 derece sıcaklıkta peteğin yanında yatay vaziyette gazete kağıdında sarılı bekledi. Problem olmaması için ekmeden önce yapmam gereken işlemler var mı ?

Eski 28-12-2018, 14:41   #837
Ağaçsever

green.white's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2018
Birinden kökü ile alıp dikmiştik. Su vermemize rağmen büyütemedik. Öğrendim ki aloe vera da sabırlı olmak lazımmış. Biz maalesef sabrı gösteremedik ve çiçek boynunu büktü. Tekrar sabırla büyütmek istiyorum. Neler yapmam gerekir? Toprak değişimi, besin vs.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
green.white Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-12-2018, 18:43   #838
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi green.white Mesajı Göster
Birinden kökü ile alıp dikmiştik. Su vermemize rağmen büyütemedik. Öğrendim ki aloe vera da sabırlı olmak lazımmış. Biz maalesef sabrı gösteremedik ve çiçek boynunu büktü. Tekrar sabırla büyütmek istiyorum. Neler yapmam gerekir? Toprak değişimi, besin vs.
Öncelikle aloe'nizin canlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yapraklar ve özellikle de gövdesi yumuşamış durumda mı? Burada yumuşamaktan kasıt buzlukta bırakılmış ve donmuş bir salatalığın çözülünce yumuşayıp kendini tamamen salması gibi bir yumuşama.. Gövde tamamen bu şekildeyse maalesef bitki ölmüş demektir... Bu da bitkinin soğukta donması, fiziksel bir darbe alıp dipten kırılması ya da herhangi bir nedenle köklerinin tamamen çürümüş olması gibi nedenlerden kaynaklanabilir... Eğer dip kısmı çürüyüp yumuşamış ancak üstte sağlam bir kısım kalmışsa, dipteki çürük/yumuşak kısmı temiz bir bıçakla kesip atın, ardından sağlam kısmı kesik alanın tamamen kuruması için birkaç gün sıcakça bir odada tuttuktan sonra yeni bir saksıya ekerseniz köklenir.
Bitkinizde yukarıda belirttiğim durum yoksa, aloe vera için kış aylarında normal bakım soğuk olmayan aydınlık bir odada tutup toprağı iyice kurudukça makul miktarda su vermenizdir.. Başka özel bir şey yapmanıza gerek yok..

green.white beğendi.
Eski 02-01-2019, 08:19   #839
Ağaçsever

green.white's Avatar

Giriş Tarihi: 13-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi mesut temiz Mesajı Göster
öncelikle aloe'nizin canlı olup olmadığını kontrol etmelisiniz. Yapraklar ve özellikle de gövdesi yumuşamış durumda mı? Burada yumuşamaktan kasıt buzlukta bırakılmış ve donmuş bir salatalığın çözülünce yumuşayıp kendini tamamen salması gibi bir yumuşama.. Gövde tamamen bu şekildeyse maalesef bitki ölmüş demektir...
Maalesef tam dediğiniz gibi. Yapabileceğim bir şey yok o zaman... teşekkür ederim.

Mesut Temiz beğendi.
green.white Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-01-2019, 22:11   #840
A_D
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-01-2019
28 sayfanın tamamını sabırla okudum. Aloe vera bakımında merak ettiğim 3 konu vardı:

-Toprak
-Su
-Güneş

İlk ikisinde cevaplar aşağı yukarı aynı. Torf olmayan veya torf oranı düşük bahçe toprağı ve az su istediği genel kabul görmüş. (Su konusunu biliyordum ama burayı okuduktan sonra halen fazla suladığımı fark ettim. Artık unutacağım )

Fakat güneş konusunda kafam çok karıştı. Açıkçası aynı kafa karışıklığı araştırma yaptığımda youtube ve diğer sitelerde de karşıma çıkmıştı. Yorumlar güneşe bayılırdan güneşten nefret edere kadar birbirine zıt iki kutupta farklılık gösteriyor.

Mesela burada ilk mesajlarda Mine Hanım "tam güneş seven dış mekan bitkisi", Güler Hanım, "güneş alan bir yerde muhafaza ediniz" demiş. Ama daha sonra gölgeye alınca düzeldi şeklinde yorum yapan üyelere "o zaman bırakınız öyle kalsın" şeklinde cevap vermiş. Kendi devasa veraları (maşallah) İstanbul'da yaz kış kapalı bir balkonda duruyor, görebildiğim kadarıyla da doğrudan güneş alıyorlar. Ama başlığın sonlarına doğru doğrudan güneş alan konumlar yerine ışık alan ama güneşi direkt görmeyen konumlar ağırlık kazanmaya başlamış. Kısacası güneş konusunda bir cevaba ulaşamadım. Deneme yanılmayla göreceğiz artık.

Bir de sanırım kış aylarında olduğumuz için fazla bir şey beklememiz lazım gelişme konusunda. Bunu da öğrendiğim iyi oldu. Büyümüyor, gelişmiyor diye kendimizi helak etmememiz lazım bu aylarda.

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
A_D Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:05.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024