agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 14-10-2018, 15:34   #751
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2018
Güler hanim balkonumuz acik fakat aloevera disarida camin onunde kuytu bir yerde duruyor 2 aydir bizimle kisinda disarida dursa bir sıkınti olur mu ? İzmirde yasiyorum yagmur yagdigi zaman iceriye alacagim♥️♥️

Yagmurbitkiaski Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 15-10-2018, 22:23   #752
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Güler Hanım'dan dairesel dizilimde yaprak veren ve iri formdaki aloe vera bitkisi geldi, kendisine çok çok teşekkür ediyorum.. Bu aloe vera formunun gerçekten çok şık ve sağlam, sağlıklı bir görünümü var... Küçüklüğümden bu yana ansiklopedilerde gördüğüm, tanıdığım bitki tam olarak buydu.. Yeni diktim saksıya, biraz dinlensin, kendine gelsin, güzel bir resmini paylaşacağım..

Gül Batur beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-10-2018, 01:31   #753
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 18-09-2018
Güler hanimdan ucretli olsun istemistim ama dagitim yapamiyorum demisti. Gule gule buyutun Mesut bey.

Kuwu Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2018, 10:05   #754
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Giriş Tarihi: 17-10-2018
Benim aloe veramın yapraklarında ki jel çekilmeye başladı. Yaklaşık 20gün önce aldım son 5gündür yapraklarında göçükler oluyor. Tedavi amaçlı kullanıcaktım. Nasıl kurtarabilirim? Son resim odada durduğu yeri görmeniz için. Aldıktan yaklaşık bir hafta sonra yaprak kestim kullandım. Erken mi kestim acep?

Eklenen Resimler

aloe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-10-2018, 12:41   #755
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi aloe Mesajı Göster
Benim aloe veramın yapraklarında ki jel çekilmeye başladı. Yaklaşık 20gün önce aldım son 5gündür yapraklarında göçükler oluyor. Tedavi amaçlı kullanıcaktım. Nasıl kurtarabilirim? Son resim odada durduğu yeri görmeniz için. Aldıktan yaklaşık bir hafta sonra yaprak kestim kullandım. Erken mi kestim acep?
Durduğu kısmi güneş alan yer ışık açısından ideal görünüyor, çünkü aloe vera'lar gün boyu direkt güneş altında kalmayı pek kaldıramıyorlar. Acaba az sulanıyor olabilir mi? Bir de bence iyice büyüdükten ve yavrular da vermeye başladıktan sonra yaprak hasat etmeye başlayın. Yaprağı keserken de çok kekin bir bıçakla bitkiyi hiç oynatmadan kesmek uygun olur... Bol şans...

Eski 18-10-2018, 13:06   #756
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

[QUOTE=Mesut Temiz;1550143]Durduğu kısmi güneş alan yer ışık açısından ideal görünüyor, çünkü aloe vera'lar gün boyu direkt güneş altında kalmayı pek kaldıramıyorlar. Acaba az sulanıyor olabilir mi? Bir de bence iyice büyüdükten ve yavrular da vermeye başladıktan sonra yaprak hasat etmeye başlayın. Yaprağı keserken de çok kekin bir bıçakla bitkiyi hiç oynatmadan kesmek uygun olur... Bol şans...

Bilgi için teşekkürler. Tedavi amaçlı kullanacağım için kesmem lazım. Ne diyelim bi saksıyı kaybedicem galiba. Suya gelince ben sulayınca yaprağındaki jeli çekilen saksıya bir daha su vermişler galiba çünki yanında ki saksı artık kurumaya döndüğü halde o hala epey nemli. Bugün kaktüs toprağı alıp hasta aloenin toprağını değiştirsem diye düşünüyorum. yandakinde de 2 yaprakta hafif boşalmalar farkettim ikisininde toprağını değişsem nasıl olur?
İlgili bölümde güler hnm.dan aole fidesi istedim inşâllah yazımı görür ve yollayabilir

Eski 18-10-2018, 13:08   #757
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Wink

Kusura bakmayın yeni olduğum için olsa gerek sizin ki gibi alıntı yapmayı beceremedim

Eski 18-10-2018, 13:22   #758
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

[quote=aloe;1550144]
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Durduğu kısmi güneş alan yer ışık açısından ideal görünüyor, çünkü aloe vera'lar gün boyu direkt güneş altında kalmayı pek kaldıramıyorlar. Acaba az sulanıyor olabilir mi? Bir de bence iyice büyüdükten ve yavrular da vermeye başladıktan sonra yaprak hasat etmeye başlayın. Yaprağı keserken de çok kekin bir bıçakla bitkiyi hiç oynatmadan kesmek uygun olur... Bol şans...

Bilgi için teşekkürler. Tedavi amaçlı kullanacağım için kesmem lazım. Ne diyelim bi saksıyı kaybedicem galiba. Suya gelince ben sulayınca yaprağındaki jeli çekilen saksıya bir daha su vermişler galiba çünki yanında ki saksı artık kurumaya döndüğü halde o hala epey nemli. Bugün kaktüs toprağı alıp hasta aloenin toprağını değiştirsem diye düşünüyorum. yandakinde de 2 yaprakta hafif boşalmalar farkettim ikisininde toprağını değişsem nasıl olur?
İlgili bölümde güler hnm.dan aole fidesi istedim inşâllah yazımı görür ve yollayabilir
Aloe'yi kaybetmeniz için bir neden yok.. Aynı yerde bakımını yapmaya devam edin.. Sonuçta bitki kısa süre önce yer değiştirmiş ve taşınmış, hırpalanmış olması normal.. Hasta da değil bitkiniz, toparlanacaktır... Sadece yerine adapte olması ve büyümesi için biraz sabırla vakit verin ona.. Bol şans...

Eski 18-10-2018, 14:28   #759
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim

Mesut Temiz beğendi.
Eski 23-10-2018, 23:41   #760
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-10-2018
Herkese iyi aksamlar dilerim. Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum, üye olmakta geciktim diye düşündüm . Aslinda aleo vera arastirirken googleden gorsellerde Güler hanimin aleo veralari cikiyor. Ilk orada site dikkatimi cekti. Paylasimlariniz ve konusmalar oldukça faydali. Insaallah ben de faydali olabilirim.
Sevgili Aleo en son siz resim atmissiniz, aleo veranızin henuz kokleri olmadigindan topraktan suyunu ve besinini alamadigi icin yapraklarini kivirmakta, yaklasik 21 gun icinde koklerini oldukca gelistirecektir. Gule gule büyütün. Iyi aksamlar dilerim

yavuz ergül Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-10-2018, 09:27   #761
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Herkese iyi aksamlar dilerim. Uzun zamandır sitenizi takip ediyorum, üye olmakta geciktim diye düşündüm . Aslinda aleo vera arastirirken googleden gorsellerde Güler hanimin aleo veralari cikiyor. Ilk orada site dikkatimi cekti. Paylasimlariniz ve konusmalar oldukça faydali. Insaallah ben de faydali olabilirim.
Sevgili Aleo en son siz resim atmissiniz, aleo veranızin henuz kokleri olmadigindan topraktan suyunu ve besinini alamadigi icin yapraklarini kivirmakta, yaklasik 21 gun icinde koklerini oldukca gelistirecektir. Gule gule büyütün. Iyi aksamlar dilerim
Yanıtınız için teşekkür ederim. Gerçi benim sorunum yapraklarında ki jelin kurumasıydı. bir de bu sabah iyice anladım ki çiçeğimin bir tanesinin yaprakları normal soldayken sağa dönüş yapmış ve o yöne yatmakta resim koyuyorum. Bir önceki resim nasıl koyulur bilmiyorum siz bir önceki mesaja bakarsanız aradaki farkı daha iyi görürsünüz. Niye böyle oldu ki ve ben bu durum için ne yapabilirim.

Eklenen Resimler

Eski 25-10-2018, 23:14   #762
Ağaçsever

Sayın Aleo, aslinda bitkiniz saglikli görünüyor, bebekleri bile var. Gunes isigini alan ve havadar bir yerde daha da iyi olacaktır. Aleo veralar yalnizca koklerinden su almaz, ayni zamanda yapraklariyla havadaki nemden de beslenirler. Genelde aleo veralarda iki tip sorun olur, ya çok sulanirlar kök cürügü olur yapraklar yumusar ve egilmeye başlar, yahutta kokleri tam tutunamamistir yumusar ve egilir. Topragi kurudukca su verin, yerine alismasi icin zaman taniyin. Topragini karistirmayin, onlari kendi hallerine birakmak en guzeli ��

Mesut Temiz beğendi.
Eski 25-10-2018, 23:16   #763
Ağaçsever

Kusura bakmayin telefondan yazdigim icin yarim gelmiş yazdiklarim. Bol bol havalandirin ki yapraklari da nem alabilsinler. Selamlar

Eski 26-10-2018, 22:32   #764
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi yavuz ergül Mesajı Göster
Sayın Aleo, aslinda bitkiniz saglikli görünüyor, bebekleri bile var. Gunes isigini alan ve havadar bir yerde daha da iyi olacaktır. Aleo veralar yalnizca koklerinden su almaz, ayni zamanda yapraklariyla havadaki nemden de beslenirler. Genelde aleo veralarda iki tip sorun olur, ya çok sulanirlar kök cürügü olur yapraklar yumusar ve egilmeye başlar, yahutta kokleri tam tutunamamistir yumusar ve egilir. Topragi kurudukca su verin, yerine alismasi icin zaman taniyin. Topragini karistirmayin, onlari kendi hallerine birakmak en guzeli ��
Bilgi için sağolun. Bebekleri dediğiniz sağdakinde evet 1 yavru var. Soldaki ise benim kırıdığım dalı ikiye bölüp biraz kurutup tekrar saksıya diktiğim yapraktır. Acaba tutar mı diye denemek istedim. Evdeki nem oranı an itibariyle %61 göstermektedir. Herhalde yeterli olur. Bakalım zaman ne gösterecek..

Eski 27-10-2018, 13:01   #765
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Yine ben az önce saksının altını sileyim diye kaldırdım. Birde ne göreyim. Full hareketli bir solucan çıktı alttan. Ne yapayım şimdi. Çiçeği saksıdan alıp toprağını değişmeli miyim?

Eklenen Resimler

Eski 27-10-2018, 13:16   #766
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Giriş Tarihi: 07-07-2015
Alıntı:
Yine ben az önce saksının altını sileyim diye kaldırdım. Birde ne göreyim. Full hareketli bir solucan çıktı alttan. Ne yapayım şimdi. Çiçeği saksıdan alıp toprağını değişmeli miyim?

bence bu solucandan daha zararlı bir canlıya benziyor, kırkayak gibi mesela... sizin yerinizde olsam tüm bitkiyi kökleri de dahil bu topraktan temizler, köklerine aspirinli su fısfısladıktan, saksıyı güzelce sirkeli suyla yıkadıktan sonra temiz sukulent toprağıyla tekrar saksılardım. bu işlemleri yaparken eldiven takmayı da ihmal etmeyin.

sagenit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 13:22   #767
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi sagenit Mesajı Göster
bence bu solucandan daha zararlı bir canlıya benziyor, kırkayak gibi mesela... sizin yerinizde olsam tüm bitkiyi kökleri de dahil bu topraktan temizler, köklerine aspirinli su fısfısladıktan, saksıyı güzelce sirkeli suyla yıkadıktan sonra temiz sukulent toprağıyla tekrar saksılardım. bu işlemleri yaparken eldiven takmayı da ihmal etmeyin.
Hadi yaa. bilgi için teşekkürler. Gece yapsam olur mu? 4 yaşında ikizlerim var
gündüz yapmam çok zor.

Eski 27-10-2018, 13:26   #768
Ağaçsever

sagenit's Avatar

neden olmasın aloe? benim de 1,5 yaşında ikizlerim var, desenize birbirimizin halinden anlayacağız ) gece yapmanız daha iyi olur. minnoşlar gidip gelip mıncıklamazlar toprağı, bitkiyi, daha rahat çalışırsınız

Eski 27-10-2018, 13:27   #769
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Birde az önce farkettim ki aynı saksı yeni yavru veriyor. Zarar görür mü bu değişimi yaptıktan sonra

Eklenen Resimler

Eski 27-10-2018, 13:30   #770
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
neden olmasın aloe? benim de 1,5 yaşında ikizlerim var, desenize birbirimizin halinden anlayacağız ) gece yapmanız daha iyi olur. minnoşlar gidip gelip mıncıklamazlar toprağı, bitkiyi, daha rahat çalışırsınız
Halden anlayan biri olması çok güzel. Yalnız benim etrafımda yakınım ya da akrabam yok ikizler konusunda yardım için. inşallah sizin vardır.

Eski 27-10-2018, 13:30   #771
Ağaçsever

sagenit's Avatar

çok minikmiş. ben tecrübeli bir yetiştirici değilim, sizin gibi yeniyim, ahkam kesmek gibi olmasın ama bence zarar görür. olsun, kurtardınız kurtardınız, kurtaramadınız, büyük bitkiyi korumuş olursunuz. önce anaçı kurtarın, o yeni yavrular verir.

Eski 27-10-2018, 13:35   #772
Ağaçsever

sagenit's Avatar

Alıntı:
Halden anlayan biri olması çok güzel. Yalnız benim etrafımda yakınım **** akrabam yok ikizler konusunda yardım için. inşallah sizin vardır.

biz baktık büyükannelerle bu iş olmuyor, her kafadan bir ses çıkıyor, teşekkür edip evlerine yolcu ettik dadımız var ben çalıştığım için. bu hobiye de biraz ikizlerim için ağırlık verdim diyebilirim, onların da bir hobisi olsun ayrıca toprağı, doğayı seven çocuklar yetiştirebileyim diye...

Eski 27-10-2018, 13:53   #773
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
biz baktık büyükannelerle bu iş olmuyor, her kafadan bir ses çıkıyor, teşekkür edip evlerine yolcu ettik dadımız var ben çalıştığım için. bu hobiye de biraz ikizlerim için ağırlık verdim diyebilirim, onların da bir hobisi olsun ayrıca toprağı, doğayı seven çocuklar yetiştirebileyim diye...
Konuyu dağıtmamak için yorumu bıraktım

sagenit beğendi.
Eski 27-10-2018, 14:29   #774
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Aspirin normal büyükler için olan mı yoksa bebe asprini mi olmalı ?

Eski 27-10-2018, 15:49   #775
Yeni Üye

adam58's Avatar

Giriş Tarihi: 22-11-2014
Alıntı:
Efendim bahsettiğiniz resimdeki ise solucan değil çiyandır. Avlayabildiği böceklerle beslenir. Saksının altını da sadece barınak olarak kullanmıştır muhtemelen.

yavuz ergül beğendi.
adam58 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-10-2018, 17:30   #776
Ağaç Dostu

aloe's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi adam58 Mesajı Göster
Efendim bahsettiğiniz resimdeki ise solucan değil çiyandır. Avlayabildiği böceklerle beslenir. Saksının altını da sadece barınak olarak kullanmıştır muhtemelen.
Bu resimdeki canlıyı anında evden uzaklaştırdım. Sorun saksıya müdahele etmelimiyim? Bu canlı yararlıysa ve tabii eve dağılmadan sadece saksıda kalacaksa sorun yok ama eve yayılma yaparsa yararlı bile olsa kusura bakmayın ama evde hiç istemem. Yayılmadan uzaklaştırmalıyım.

Eski 27-10-2018, 19:58   #777
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Çıyan o.. Hatta bazı kendini bilmezler tarafından kızdıkları sarışınlara hakaret olarak zaman zaman söylenen "sarı çıyan" sözünde bahsi geçen çıyan işte bu oluyor tam olarak..
Bitkiyle hiç ilgisi olmaz.. Evinizdeki böcekleri (hamam böceği vs.) yiyerek beslenir, çok etkili bir avcıdır ve onların sayısının az olmasını sağlar... Çıyan gidince hamam böceklerinin sayısı kontrolsüz biçimde artar...
Şöyle bir video da paylaşayım (Türkçe bulamadım):
https://youtu.be/xFjsSYHwHu8

Aloe vera'nızda ise hiçbir sorun yok.. Henüz ufak bir bitki, üstelik kısa süre önce taşınmış, biraz hırpalanmış olması çok normal.... Tek ihtiyacı kendi haline bırakılmak, soğuktan korunduğu bir yerde toprağı kurudukça az az sulanıp kendini toparlamak... Toprağını bence hiçbir şekilde ellemeyin, uygun yeri kesinleştirip bitkinin yerini hiç değiştirmeyin... Ne kadar kurcalanırsa zarar görme ve ölme ihtimali o kadar yükselir... Çok daha fazla hırpalanmış sukulentlerim ve aloe vera'larım oldu, uygun yere yerleştiriyorum, toprağını eşelemiyorum, yeterli sulamayı yapıyorum ve bunun dışında kendi haline bırakıyorum... Burada sabırlı olmak çok önemli... Birkaç gün geçince sabredemeyip "kökleri gelişmiş mi" diye bitkiyi kökünden çıkaran arkadaşlar bile gördük.. Bu şekilde bir bitki gelişemez... Bu biblo değil ki, canımız istedikçe çıkarıp bakalım... Tabii ki o bitkiler zarar görüyor ve çoğu ölüyor...
Bitkiniz hazır yavru da vermiş, benim önerim hiç müdahale etmeyin toprağına ve biraz sabırla gelişimlerini izleyin... Bol şans...

Burcu ve yavuz ergül beğendi.
Eski 01-11-2018, 12:33   #778
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2018
Öncelikle merhaba evde aloe veram var yaklaşık 6 aydır benimle 35 cm civarı var yaprakları aldığımda yavrusuzdu halada yavru vermiyor sinirlerim iyiden iyiye yıpranmış durumda çoğaltıp kendim kullanmak istiyorum, malumunuz yavru verip büyümeside bi zaman sitedeki aloe vera için yazılanların hepsini okudum sadece sabır deniyo bi nevi bekleyin başka önerebileceğiniz bişey varmı. Baş edemeyecek kadar aloe veram olmasını istiyorum dağıtayım istiyorum

Gülçincik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-11-2018, 21:55   #779
Ağaçsever

Sayin Gülçincik, odunsu aleo vera ise biraz gec yavru verir. Odunsu dedigimiz Aleo arborencens cinsi malesef gec yavrusu oluyor yalniz o da cok fazla ureyen cinstendir, ayrica kaliteli bir aleo cinsidir. Eger bahsettigim cinsten degilde heryerde olan aleo ise saksisi biraz genis olmali ve burada yazilmis eski yazilari okumanizi tavsiye ederim. Arkadaslar cok faydali bilgiler paylasmislar. Gule gule buyutun.

Eski 02-11-2018, 17:50   #780
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 01-11-2018
Benimki sarısabır aldığımda özellikle üzerindeki yazıyı okudum ve ona göre aldım yavuz ergün bey aldığım gibi toprağını deşmeden 1 avuç hazır humuslu toprak ilavesi ile yani saksısına diktim ve burada ki *** larla aynı cins aloe vera buna eminim. Yine bu paylaşımların birinde büyük saksıya dikildiği vakit ilk önce saksıyı dolmak için kök gelişimi yapacağından bahsettiler... İyice kafam kazana dönmeye başladı resim yğklemesini bilsem resim atıcam ama malesef

Gülçincik Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 10:52.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024