agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1032Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 18-07-2014, 02:37   #361
Moderatör

Güler's Avatar

Giriş Tarihi: 26-04-2007
Galeri: 103
Sayın yardimcierhan, sorunuzu tam anlayamadım.
Aloeveranızdan yaprak kesmediniz mi? Yaprak kenarları tırtıklı kısmı kesip sonra yaprağı boylamasına kesip içindeki jeli yanık yerine sürmediniz mi?

Kestiğiniz yaprakları toprağa daldırmışsanız olmaz, yani o bitki tutmaz. Ama Ana bitki köklü olduğu için yine yavru verecektir. Köklü olarak ayrılmış ve ayrı ayrı saksılara dikilmiş yavrular büyürler merak etmeyin.

Güler Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 00:41   #362
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Giriş Tarihi: 17-07-2014
Güler Hanım, çok teşekkürler cevabınız için. Yaprak kesmiştim evet. Ama kök kısmı ve yine yaprakları var. O zaman endişelenmemeliyim demektir. Tekrar çok teşekkürler, iyi geceler : )

Güler beğendi.
yardimcierhan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 15:58   #363
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-08-2013
Aloe vera jelinin ve yaprağından çıkarılma şeklini ve içecek yapmasını merak edenler için videolu hali

How to Harvest Aloe Vera Gel + Smoothie recipe - YouTube

YeniBON beğendi.
N.Akdas Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-07-2014, 16:10   #364
Ağaç Dostu

Bu vidoda ise saçlarda kullanılmış yabancı dili olan arkadaşlar belki etkileriyle ilgili bize tercüme yapabilirler?

Aloe Vera for Shiny Healthy Beautiful Hair - Stop Hair Loss Promote Hair Growth - YouTube

Eski 19-07-2014, 16:12   #365
Ağaç Dostu

Bu videonun neden sesinin olmamasını bilmemekle beraber direkt yüzüne uygulayan biri

How I moisturize my skin with natural aloe vera - YouTube

Eski 19-07-2014, 16:29   #366
Ağaç Dostu

AY BU VİDEO DA YAPRAKTAN ÇIKARIP DİREKT YEDİLER.

How to make Aloe Vera gel? - YouTube

Eski 20-07-2014, 00:20   #367
Moderatör

Güler's Avatar

Sevgili arkadaşlar, sizlerle daha evvel de paylaşmıştım, yinelemekte fayda var.

Elimdeki aloevera yapraklarını zaman zaman keser kenarlarındaki tırtıklı kısımlarını temizledikten sonra boylamasına keserek içindeki yapışkanlı jeli doğrudan doğruya ellerime , dirseklerime, yüzüme sürerim. Bir müddet sonra yumuşacık olur ellerim.
Benim çok allerjik bir bünyem olduğu halde aloevera bana dokunmuyor ama siz siz olun sakın elinizin veya kolunuzun ufak bir kısmına sürmeden direkt yüzünüze sürmeyin.
Bir arkadaşımız benim yaptığım gibi yapınca yüzü yanmaya, kızarmaya hatta kabarmaya başlayınca bol suyla sabunla yıkayarak önledi.

Bu durumu göz önünde bulundurun lütfen.

lusoari ve A_NOMAD beğendi.
Eski 20-07-2014, 13:49   #368
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-07-2014
merhaba aranıza yenı katıldığım gıbı aloe vera ılede yaklaşık 1 ay once tanıştım.. komsumuzun evınde çürümeye başlayan bıtkıyı alıp toprağını degıstırdık ve torf a ekım yaptık. ama dıbınden epey buyuk bır solucan cıktı. yenı saksısında dıger cıceklerle bırlıkte hergun sulama yapıldı buna rağmen uc kısımlarından başlayarak kahvrengılesmeye ve köke doğru kurumaya başladı. ardından komsumuzun getırdıgı yenı minikleri ektık,onlarda bıraz buyuyup kurumaya başladı. izmirdeyım balkonda duruyor, ama balkonda yeşil file var dırekt gunes ısıgıda almıyor.. ne yapmalı **** yapmamalıyım.. yardım edın lutfen

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
eegee Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-07-2014, 17:15   #369
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Merhaba eegee,

Aloe vera bir sukulent türüdür ve diğer tüm sukulentler gibi susuzluğa dayanıklıdır. Aynı zamanda fazla sulanmaktan da hoşlanmaz. Diğer otsu bitkileri suladığınız gibi her gün sularsanız kısa sürede çürütürsünüz. Sizin aloe veranın da başına bu gelmiş. Toprağı kuruyana kadar bekleyip öyle sulamanız gerekiyor. Ayrıca torfa ekmek de hiç uygun değil, torf suyu uzun süre tutar ve kuruduğunda da tekrar ıslatması zor bir malzemedir. O yüzden sukulent türü bitkiler geçirgen ve süzek topraklara ekilir. Şu durumda yapacağınız şey yaprakları daha yeşil duran aloe verayı geçirgen bir toprağa almak ve sulamasını iki sulama arasında toprağın kurumasına izin verecek şekilde yapmaktır. Toprakta solucan vb. olmamasına da dikkat etmeniz gerek. Kararıp sararan aloeleriniz için çok geç gibi duruyor, topraktan çıkardığınızda köklerinin eriyip çürüdüğünü göreceksiniz.

Güler ve YeniBON beğendi.
-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 22-07-2014, 00:15   #370
Yeni Üye

teşekkür ederım, bugun derhal toprağı degıstırdım dedıgınız gıbı köklerden bırı curumus, 2 tanesı gayet sağlam sekılde koklenmıs ama onlarında toprağını degıstırdim. umarım kurtulurlar..

Eski 22-07-2014, 20:56   #371
Moderatör

Güler's Avatar

Arkadaşımız -Esin- size çok güzel açıklamış.
Sağlam kökleri hemen geçirgen bir toprakla buluşturup az bir can suyu verdikten sonra unutun, toprağı kurusun ve toprak kuruduktan sonra sulayın. Yakın zamanda sağlam kökler yanlarından yavru vermeye başlar.

Eski 24-07-2014, 00:36   #372
Yeni Üye

bugun baktım yapraklar sanki dolgunlaşmış gıbı ,inşallah kurtulurlar. teşekkür ederım

-Esin- beğendi.
Eski 24-07-2014, 01:33   #373
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 06-02-2014
Rica ederim, iyiye gidiş varsa kurtulacaktır. Siz yeter ki sulamasına dikkat edin ve aşırı güneş altında bırakmayın, başka bir problemi olmaz. Selamlar..

-Esin- Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 18:38   #374
Yeni Üye

Dionysos's Avatar

Giriş Tarihi: 04-07-2011
Aloe veralar için en uygun ortam neresidir nerede olmalılar evin içerisinde mi, balkonda mı? Şimdiden teşekkürler ^-^

Dionysos Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-07-2014, 21:20   #375
Ağaç Dostu

hnd76's Avatar

Giriş Tarihi: 29-10-2012
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Dionysos Mesajı Göster
Aloe veralar için en uygun ortam neresidir nerede olmalılar evin içerisinde mi, balkonda mı? Şimdiden teşekkürler ^-^
Sayın Dionysos; ben aloe veramı yaz-kış balkonda tutuyorum. Sabah güneşi alıyor, biliyorsunuzdur güneşi özellikle direk güneşi sevmez. Yerini sevdimi bir daha kaldırmayın, zaten hemen sevip sevmediğini 1 hafta 10 gün içinde anlarsınız.

Dionysos ve YeniBON beğendi.
hnd76 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-08-2014, 15:31   #376
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Merhaba tekrar, nasılsınız? Bir şey sormak istiyorum. Komşumuzun aloeverası... çok fazla güneş almış ve çok sulanmış. Ne yapılabilir şimdiki aşamada? : )

lusoari ve Milla beğendi.
Eski 02-08-2014, 10:27   #377
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-03-2013
Bence sulamaya ara verilmeli ve bitki direk güneş ışığı almayan gölge bir yere konmalı.

vek66 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-08-2014, 11:44   #378
Ağaç Dostu

yardimcierhan's Avatar

Tamamdır. Çok teşekkürler, böyle yapmalarını söyleyeceğim.

Eski 11-08-2014, 12:38   #379
Yeni Üye

tekrar merhaba, bır sure once resımlerını paylaşıp onerılerınızle toprağını degıstırdıgım veralarım . hıc buyumuyor gıbıler ama tam ortadan yenı dallar çıkıyor sureklı. dıs dalların suyu cekılıyor gıbı içleri boş sanki bugun merdıven boşluğuna aldım balkondan. bırazda su verdım toprakları tamamen kuruydu. ne yapmalıyım. torf toprağına bahçe toprağı karıştırmıştım. çiçekçiden alırken hangı toprağı ıstemelıyım. sımdıden teşekkürler

Eklenen Resimler

Eski 21-08-2014, 08:46   #380
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Merhabalar herkese,
Bu da benim arkadaşımdan gelen iki adet aloe'den biri. Anladığım kadarıyla kendisi bir vera Bu hafta sonu saksı değişimi ve bakımını yapacağım. Umarım yeni yerini ve beni sever

Eklenen Resimler

Düzenleyen maya : 21-08-2014 saat 09:08 Neden: Fotoğraf yüklemesi başarısız
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-08-2014, 09:13   #381
Ağaç Dostu

maya's Avatar

Giriş Tarihi: 12-07-2013
Bu da diğer yeni aloe'm Henüz türünü tam olarak bilemiyorum

Eklenen Resimler

lusoari ve Milla beğendi.
maya Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2014, 16:07   #382
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 31-05-2014
Aloe Vera'nın sağlık durumu?

Arkadaşlar,

Aldığımız aloe veranın en dış yaprakları incelmeye ve sararmaya başladı. Saksıda ayrıca biri 4lu biri 2li filiz verdi. 4lu olanı kökünden çıkardık, kenara koyduk kurusun diye. Şimdi onu yeni saksıya ekeceğiz. Fakat ana saksıdaki aloe verayı nasıl düzeltebilirz onu düşünüyoruz. Toprağını daha drenajlı hale getirmek için değiştireceğiz. Bunu yapmak için uygun zaman mıdır? Bunu yapmamız yeterli olur mu?

Eklenen Resimler

YeniBON beğendi.
Novicegreen Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-09-2014, 14:12   #383
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Benim ki..

Benim Aloe Vera'm da bu.. Ayırmak istiyorum ama mevsimsel olarak uygun zaman olup olmadığı konusunda çekincelerim var.. Ayırma işlemini sizce ne vakit yapmalıyım? Ayırma işleminde yapılacak olanları da detaylı anlatabilirseniz sevinirim.. Yanlış bir şey yapıp bu çok sevdiğim bitkimden olmak istemiyorum..

Name:  20140907_093701.jpg
Views: 2679
Size:  68.1 KB

Milla ve Ezel yog beğendi.

Düzenleyen EnquiRe : 09-09-2014 saat 11:51 Neden: fotoğraf yüklemesi
EnquiRe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 08:50   #384
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 23-11-2009
Ayırma

Sevgili EnquiRe,
Çoktan ayırma zamanı gelmiş o yavruların. Ben daha önce kendi aloe veram için Güler hanıma sormuştum. Benim yavrularda sizinkiler kadardı. Ayırabileceğimi söylemişti.

emrebakan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-09-2014, 09:23   #385
Moderatör

Güler's Avatar

Sayın EnquiRe, bitkinizi tamamen topraktan çıkarıp, bir gazete kâğıdı üzerinde kök ayrımı yapın ve birkaç saksıya bölün. Köklerini çook derin olarak ekmeyin gerekirse herekleyin.
Ve lütfen fotoğraflarınızı Forumdan yükleyin, mouse'u indire indire bir hâl oldum.

gokselcetin beğendi.
Eski 08-09-2014, 10:46   #386
Ağaçsever

EnquiRe's Avatar

Giriş Tarihi: 29-01-2007
Teşekkür ederim merak ettiğim bu yavruları ayırmak için mevsimsel bir dönem var mı? Yoksa fide boyuna göre mi ayırma dönemi belirleniyor? Toprağı ne şekilde ayarlanmalı? Toprağın süzek olması için bahçe toprağının içine küçük lav taşları ekleyerek diksem sorun yaşarmıyım acaba?

Dip not : Resmi foruma eklemeye çalıştım ama olmadığı için bu şekil yükledim.. vermiş olduğum rahatsızlık için özür dilerim..

YeniBON beğendi.

Düzenleyen EnquiRe : 08-09-2014 saat 12:46 Neden: eksik metin
EnquiRe Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 12-10-2014, 19:14   #387
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 12-10-2014
bunlarda benim can17can arkadaştan aldığım aloevera bitkilerim, gelir gelmez saksılarını değiştirdim, birisinin yapraklarında biraz hasar var ama biraz büyüsünler onları keseceğim, zaten ilaç için kullanacağım başımda sivilceler çıkıyor denemediğim şampuan ilaç krem kalmadı ama nafile dayanılmaz kaşıntı ve sonuç siyah benekler kalıyor.
bir komşum tavsiye etti aloevera bitkisini şimdi bir yaprak kesiyorum bana bir on gün yetiyor sivilcelere sürüyorum kaşıntıyı kesiyor.

YeniBON ve Milla beğendi.
engin_er_26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 15:00   #388
Yeni Üye

yukarıdaki resimde de görüldüğü gibi aloe veralarımın yanlarından yavrular çıktı bunları nasıl alır başka saksıya taşırım.

gokselcetin beğendi.
Eski 13-10-2014, 15:20   #389
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-05-2011
Galeri: 37
Biraz daha büyümelerine izin verin. Yavruların bulunduğu kısmı elinizle biraz toprağını alıp hafif çekerek alabilirsiniz. Aloe vera arsız bir bitki olduğu için köklerine zarar gelse dahi çabucak yeni yerinde tutacaktır. Fakat siz hiç zarar görmesin derseniz bitkiyi tamamen saksıdan çıkarıp yavruları öyle de alabilirsiniz.

YeniBON beğendi.
gokselcetin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-10-2014, 15:26   #390
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gokselcetin Mesajı Göster
Biraz daha büyümelerine izin verin. Yavruların bulunduğu kısmı elinizle biraz toprağını alıp hafif çekerek alabilirsiniz. Aloe vera arsız bir bitki olduğu için köklerine zarar gelse dahi çabucak yeni yerinde tutacaktır. Fakat siz hiç zarar görmesin derseniz bitkiyi tamamen saksıdan çıkarıp yavruları öyle de alabilirsiniz.
teşekkür ederim,
bunun zamanı var mı yani mevsimi falan,

ayrıca türünü bilmiyorum resimlerden bakarak türünü söyleyebilirmisiniz.

Aloe Vera Barbadensis(Miller) midir yoksa başka bir tür mü. ?

Etiketler
aloe vera yetiştirmek, fide, tohum

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 19:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024