agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni1Beğeniler
  • 1 Gönderen AizoaceaeFAN

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 01-06-2009, 00:54   #1
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Giriş Tarihi: 19-06-2008
Crassula perforata

Arkadaşlar;
Sayın Esen sayesinde epey sukulent ve kaktüs çeşidim oldu bir anda. Zaten Ağaçlar olmasa, buralarda ne yapardım bilemiyorum. Sayın Esen in göndermiş olduğu türlerden biri de Crassula perforata. Çok istediğim fakat burada olmayan bir türdü. Şimdi benim de var fakat ne yapacağımı bilemiyorum. Elinde bulunan arkadaşlar deneyimlerini benimle paylaşabilirler mi acaba? Isı, ışık, nem ihtiyacı nedir?

osmann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 01:42   #2
Ağaç Dostu

Carlos_Cortes's Avatar

Giriş Tarihi: 29-04-2008
Galeri: 2
Yardımcı olabilmek ve merakımı gidermek için internetten bulduğum birkaç foto yüklüyorum. Bakımı hakkında herkangi bir bilgiye sahip değilim. Eğer sizin bitkiniz bu fotoğraflardaki bitki değilse lütfen söyleyiniz.

Eklenen Resimler

Carlos_Cortes Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 01-06-2009, 12:14   #3
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bol ışık görsün, özellikle yazın asla susuz bırakmayın. Hemen kurumaya başlıyor sonra. Başka da yapılacak önemli birşeyi yok zannedersem.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-06-2009, 00:40   #4
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Evet Sayın Carlos Cortes bitkim resimdekilerden.Güzel fotoğraflar için teşekkür ederim.
Su istediğini bilmem iyi oldu.Bakımı senecioya benziyor sanırım.Teşekkür ederim Sayın İlkin.

Eski 02-06-2009, 23:35   #5
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Bakımı senecio gibi ama neyseki senecio gibi yavaş gelişmiyor sayın osmann.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-06-2009, 18:28   #6
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Yoo yanlışınız var sayın Selenn. Senecio çok şımarık bir bitki. Ben iki ay kadar önce minicik bir senecio fidanı edindim sayın İklimsiz'den. Ve şu anda diktiğim orta büyüklükteki saksıdan aşağıya doğru 6 kol birden uzatmış durumda, hem de en az 15 cm.uzunluğunda. (kimileri biraz daha minik tabi)O da aydınlığı ve suyu seviyor. Çok sulu olmayacak ama susuz da kalmayacak.(İki günde bir)

Eski 04-06-2009, 00:52   #7
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Bendekiler herhalde pek şımarık değiller Özellikle Senecio rowleyanus için söyleyebilirim ki sabah güneşinin eksik olmadığı bir yerde, susuz da kalmıyor ama ne uzuyor ne kısalıyor. Seneciolar arasında en beğendiğim tür olduğundan gelişmesini çok arzu ediyorum belki de bu yüzden nazlanıyor.

Eski 04-06-2009, 11:11   #8
Ağaç Dostu

İlkin's Avatar

Giriş Tarihi: 09-07-2007
Galeri: 51
Bu bitki için nem ve sıcaklık çok önemli. Bendekiler de çok hızlı büyüyor sevgili selenn.

İlkin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-06-2009, 16:01   #9
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Biraz daha sık sulamaya gayret edeyim bakalım durumlarında ne gibi bir değişiklik olacak. Sıcaklık açısından bir eksiklik yok çünkü. Bu tembelleri biraz hareketlendirmek şart oldu.

Eski 10-06-2009, 22:52   #10
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Sayın Selenn bu arada itiraf etmeliyim ki ben süs bitkilerimde az miktarda olmak kaydıyla hormon kullanıyorum. Bayağı da işe yarıyor diyebilirim. Sadece sebzelerim ve baharatlarım (yediğim bitkiler) için kullanmıyorum. Ve bunun faydasını da fazlasıyla görüyorum. Çiçekler saksıda olmasına rağmen ardı arkasına açıyor, senecio gibiler de sürekli kol verip uzuyor. Bu açıdan seneciomun gelişmesi sizi yanıltmasın belki sizinkinin gelişimi normal süreçtir.

Eski 08-07-2009, 00:21   #11
Ağaç Dostu

osmann's Avatar

Evet sanırım elimdeki minik çeliği öldürmeyi başardım. İyice küçüldü, yakında yok olacak. Halbuki gözünün içine bakıyordum. Sayın Esen in yadigarı olarak emanete hıyanet ettim sanırım(istemeden de olsa). Umarım kendine gelir, ışıklı fakat güneşin altında bir yerde değildi. Suyu da yeterli gelmedi sanırm. Umarım kalanları kendini toplar. Eğer ölürse cenaze haberini buradan alırsınız zaten. Evet, üzgünüm gerçekten.

Eski 08-07-2009, 00:31   #12
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Suyu yetersiz gelmişse bol bol sulayın, güneşi daha net görebileceği bir yere taşırsanız canlanacaktır. Kaybederseniz de üzülmeyin, deneye yanıla tecrübe kazanıyoruz. Takviye ederiz.

Eski 10-10-2009, 15:26   #13
Ağaçsever

duygumit's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2009
merhaba arkadaşlar.benimde bir crassula perforatam var. sukulentim geldiğinden beri hiç büyümedi. ayrıca yavaş yavaş kuruyor.internetteki diğer resimlerinden çok farklı. hiçbir gelişim göstermiyor. nerde hata yapıyorum. toprağını kurudukça suluyorum. zaten çok küçük. 1 haftada anca kuruyor toprağı. neden böyle olmuş olabilir. fikirlerinizi bekliyorum. ayrıca sabah saatlerinde 1-2 saat güneş alıyor.

Name:  sahibinden_CIMG4175.jpg
Views: 6297
Size:  53.1 KB

Name:  sahibinden_CIMG4182.jpg
Views: 6251
Size:  34.9 KB

duygumit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 15:52   #14
Kaybettik

sevim.K's Avatar

Giriş Tarihi: 11-12-2008
Galeri: 6
Mesajları okuyunca koşa koşa balkona gidip benimkine baktım. Bir iki yavru vermiş sağdan soldan Yaz başından beri büyük bir dondurma kutusunun içinde arkadaşlarıyla güneş altında duruyorlar. Büyüdüler büyümesine de altı yedi arkadaş birlikte yaşadıkları için çok sıkışık duruyorlar. Hepsine birer saksı alıp bölmeliyim. Bu son sonbahar güneşinden rahatça yararlansınlar.

sevim.K Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 15:53   #15
Ağaç Dostu

AizoaceaeFAN's Avatar

Giriş Tarihi: 23-03-2009
Sayın duygumit, Bence toprağını değiştirin ve kendi boyuna uygun en küçük saksı olan 5cm lik saksıya yeni toprağıyla ekin. Toprak karışımı olarak İthal torf+lava taşı+çok az da dere kumunda iyi bir gelişim gösterir. Saksısı gelişimi için çok büyük.

lolla beğendi.
AizoaceaeFAN Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-10-2009, 16:01   #16
Ağaçsever

duygumit's Avatar

Giriş Tarihi: 12-06-2009
teşekkür ederim. zaten sorunun bu olduğu aklıma geldi. çünkü suluyorum toprağı kurumuyor bile. minicik kökleri o suyu tüketene kadar 1 hafta geçiyor. çok teşekkürler. hemen değiştireceğim.

duygumit Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-04-2021, 22:31   #17
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 14-12-2017
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi AizoaceaeFAN Mesajı Göster
Sayın duygumit, Bence toprağını değiştirin ve kendi boyuna uygun en küçük saksı olan 5cm lik saksıya yeni toprağıyla ekin. Toprak karışımı olarak İthal torf+lava taşı+çok az da dere kumunda iyi bir gelişim gösterir. Saksısı gelişimi için çok büyük.
Bende de bu türden 2 dal var ve büyümüyor kuruma durumu da var gibi küçük saksıya ekmek mi gerek yoksa önce biraz suda koklendireyim mi kök bile kalmamış dal var sadece ama yapraklar yeşil canlı ne yapmamı önerirsiniz önce suya mi koyayım yoksa direkt saksıya dikeyim mi

Gozde26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 16:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024