agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent
(https)

Beğeni Düzeni42Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 23-02-2016, 12:42   #31
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-02-2016
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Şükran45 Mesajı Göster
Sayın Misa-fir, sanırım sorun fazla sulamanızda. Hawortianızı bence bir süre sulamayın, toparlansın. Ev ortamında mı dışarıda mı bilmiyorum ama, ileriki dönemde ortam sıcak olduğunda çok az miktarda ve seyrek sulayın. Merak etmeyin susuzluk onu öldürmez ama çok su öldürür. Bu arada, bol ışık seviyor.
Evde bakıyorum, pencerenin iç kısmında duruyor. Dolayısıyla güneş de alıyor ışık da. Önerilerinize uyup uzun bir süre su vermeden gözlemleyeceğim. Yalnız şunu da sormak istiyorum, yaprakları çok cılız etli değil, bakımında bir şeyi eksik mi yapıyorum?

misa-fir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-02-2016, 16:25   #32
Ağaçsever

Şükran45's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2015
Belki kökte çürüme varsa yeterli beslenemiyordur, tezimiz doğruysa baharda coşacaktır diye düşünüyorum. Zaten yaprakların cılız olması bitkinin hayatından memnun olmadığın gösteriyor.

misa-fir beğendi.
Şükran45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-05-2016, 13:46   #33
Ağaçsever

Şükran45's Avatar

Giriş Tarihi: 22-12-2015
Name:  20160413_061711.jpg
Views: 3891
Size:  23.6 KB

Name:  20160413_061725.jpg
Views: 3677
Size:  26.1 KB

Şükran45 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 08:42   #34
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2018
merhaba,

Teraryum içinde bulunan yılan derisi bitkim, haftasonu her zamanki gibi ofiste bırakmama rağmen pazartesi geldiğimde bu haldeydi.

Geri kendine getirebilmemin bir yolu var mıdır?

https://i.hizliresim.com/5DD3rj.jpg

Eklenen Resimler

darkboomhoney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 19-02-2018, 19:13   #35
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi darkboomhoney Mesajı Göster
merhaba,

Teraryum içinde bulunan yılan derisi bitkim, haftasonu her zamanki gibi ofiste bırakmama rağmen pazartesi geldiğimde bu haldeydi.

Geri kendine getirebilmemin bir yolu var mıdır?

https://i.hizliresim.com/5DD3rj.jpg
Maalesef rozetin orta kısmı çürümüş görünüyor. Sanki fiziksel bir darbe alıp ezilmiş gibi.. Zaten yaprakların da diplerinden yumuşayıp sulandıkları görülüyor resimde... Rozet şeklinde büyüyen sukulentlerde canlı kısım ortadaki büyüme noktası olduğundan o kısım ölünce yapacak bir şey yok. (Tabii ki bazı echeverialar ve bazı aloeler gibi sap yapan, uzayıp dallanan türler üstteki rozet kesilip alınsa bile yandan dallar verip büyüyorlar, ancak bitkinizde o durum söz konusu olmadığından bence ölmüş.)
Ama yine de içinizde bir şüphe kalmasını istemiyorsanız birkaç gün uygun ısıda sulamadan bekleyebilirsiniz...

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-02-2018, 07:33   #36
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 29-01-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Maalesef rozetin orta kısmı çürümüş görünüyor. Sanki fiziksel bir darbe alıp ezilmiş gibi.. Zaten yaprakların da diplerinden yumuşayıp sulandıkları görülüyor resimde... Rozet şeklinde büyüyen sukulentlerde canlı kısım ortadaki büyüme noktası olduğundan o kısım ölünce yapacak bir şey yok. (Tabii ki bazı echeverialar ve bazı aloeler gibi sap yapan, uzayıp dallanan türler üstteki rozet kesilip alınsa bile yandan dallar verip büyüyorlar, ancak bitkinizde o durum söz konusu olmadığından bence ölmüş.)
Ama yine de içinizde bir şüphe kalmasını istemiyorsanız birkaç gün uygun ısıda sulamadan bekleyebilirsiniz...
İlginiz için teşekkür ederim, dün bir çiçekçiye götürdüm ve sizin söyledikleriniz gibi dönüşü olmadığını söyledi. Teraryumdan çıkartmak zorunda kaldık. Önümüzdeki zaman diliminde boşluğuna yeni bir skulent dikmek istiyorum. İyi günler,

Mesut Temiz beğendi.
darkboomhoney Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-03-2018, 10:17   #37
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 15-03-2018
harika gözüküyorlar

Muda beğendi.
sanpedro Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-07-2018, 10:50   #38
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 26-07-2018
Merhabalar, umarım fotoğrafları yükleyebilmişimdir.
Ofisteki terareyumumda bulunan haworthia zebra sukulentim çok sağlıklı ve hatta yavrulamışken, iş seyehatinden dönüğümde aşağıdaki şekilde buldum.Yaprakları ayrılmış köklerinden sararmaya başlamışlar. Yavru kurumuş.2 günlüğüne gitmişstim oysa... Sizce neden kaynaklanmış olabilir ve yaşama ümidi var mıdır?
Teşekkürler.

Eklenen Resimler

BengiSUcculent Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-01-2019, 23:04   #39
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 07-09-2018
sizce sorunu nedir ? Güneş yüzünden mi kararmış

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
brkznrr Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 10-01-2019, 01:49   #40
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brkznrr Mesajı Göster
Kesin bir şey söylemek zor olsa da, bendeki haworthia fasciata'lardan yaz boyunca yoğun güneş altında kalanlar bu renk, daha fazla gölgede kalanlar yeşil renkte oluyor.. Umarım başka bir sorun yoktur...

Eski 10-01-2019, 12:48   #41
Yeni Üye

Isık alan gölge bir yere aldım süreç hakkında bilgilendirme yapacağım

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-01-2019, 15:20   #42
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Ben de kendi haworthia olduğunu düşündüğüm sukulentimi ekleyeyim. Kaktüs ve sukulentlere merak salma sebebim kendisi Yerinde sayıyor nedense. Sanırım kış diye.

Eklenen Resimler

lolla ve nanemolla beğendi.
acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-01-2019, 09:13   #43
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi brkznrr Mesajı Göster
Tek sebebi güneşmiş 8 günde eski rengine kavuştu.

Eklenen Resimler

Eski 19-03-2019, 07:59   #44
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Ben de kendi haworthia olduğunu düşündüğüm sukulentimi ekleyeyim. Kaktüs ve sukulentlere merak salma sebebim kendisi Yerinde sayıyor nedense. Sanırım kış diye.
Haworthiam dipten yavru vermiş. İçinde bulunduğu saksısı çok minik. Sizce ayırmalı mıyım?

Eski 08-04-2019, 13:17   #45
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-04-2019
Benim de yaklaşık bir yıldır baktığım haworthiam var ama sanki hiç büyümüyor yavru da vermedi. Kapalı balkonda tutmaya başladım ne yapmam gerekir ?

eminekilic1995 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 16-04-2019, 22:11   #46
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 16-04-2019
maşallah çok güzel büyütmüşsünüz. Bayıldım benimde var ama hiç büyümedi kurudu gitti çok sevdiğim için çok üzülmüştüm aradım bir dahada bulamadım sizden küçük bir yavru istesem verirmisiz varsa

Ayşe tky Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 15:01   #47
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-05-2019
Merhaba, haworthiamın yavrusunu bugün topraktan ayırdım ve ayırdığım yavru için a101lerde satılan humus katkılı çiçek toprağı kullandım. Sizce bu toprak uygun mudur? Direk bahçe toprağı doldursam daha mı sağlıklı olur ya da suculent toprak karışımı şeklinde satılan hazır karışımlardan mı almalıyım?

Mesut Temiz beğendi.
boynuzyay Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-05-2019, 20:59   #48
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi boynuzyay Mesajı Göster
Merhaba, haworthiamın yavrusunu bugün topraktan ayırdım ve ayırdığım yavru için a101lerde satılan humus katkılı çiçek toprağı kullandım. Sizce bu toprak uygun mudur? Direk bahçe toprağı doldursam daha mı sağlıklı olur ya da suculent toprak karışımı şeklinde satılan hazır karışımlardan mı almalıyım?
Geniş yapraklı tropik salon bitkileri için hazırlanmış humuslu torflu topraklar genel olarak sukulentlere pek iyi gelmiyor.. Sukulent için hazırlanmış topraklardan kullanmanız iyi olur... Ben Ankara'dayken de şimdi Sakara'da da dışarıdan dağdan bayırdan aldığım sarı kumlu toprağı kullanıyorum ve harika sonuç veriyor.. Hatta haworthia'larımı da bu toprakta yetiştiriyorum ve yavruları adeta fışkırıyor kaç senedir... Ama her bahçe toprağı çok uygun olmayabilir... En garantisi hazır kaktüs/sukulent toprakları...

acemi25 ve boynuzyay beğendi.
Eski 02-09-2019, 12:49   #49
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Benim haworthiam yazdan beri böyle, sadece sabah güneş alan bir yerde duruyor. Çözemedim gitti. Şu an güneş almayan aydınlık bir yere koydum. Dipten yavru vermiş, bazı yapraklar sararmış. Yakında saksısını değişeceğim bakalım. Mor renk hoş aslında

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2019, 16:22   #50
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Sanki müdahale etmezsem ölecek gibi. Ne yapmalıyım? Fikri olan var mı?

Eski 09-09-2019, 18:24   #51
Yeni Üye

Alıntı:
Geniş yapraklı tropik salon bitkileri için hazırlanmış humuslu torflu topraklar genel olarak sukulentlere pek iyi gelmiyor.. Sukulent için hazırlanmış topraklardan kullanmanız iyi olur... Ben Ankara'dayken de şimdi Sakara'da da dışarıdan dağdan bayırdan aldığım sarı kumlu toprağı kullanıyorum ve harika sonuç veriyor.. Hatta haworthia'larımı da bu toprakta yetiştiriyorum ve yavruları adeta fışkırıyor kaç senedir... Ama her bahçe toprağı çok uygun olmayabilir... En garantisi hazır kaktüs/sukulent toprakları...
Minik olan aylar önce toprağı için sizden bilgi aldığım haworthia, çok küçükken ayrıldığı için hala minicik çok nazlı büyüyor. Haworthia bakımı için de tecrübelerinizden faydalanmak isterim.

Eklenen Resimler

Eski 09-09-2019, 18:28   #52
Yeni Üye

Alıntı:
Sanki müdahale etmezsem ölecek gibi. Ne yapmalıyım? Fikri olan var mı?
Bana güneşten yanmış gibi geldi.. Direk güneş ışığı gören yerden güçlü aydınlık bir yere almanızı önerebilirim. 10-15 gün için içinde renk anlamında kendini toparlayacaktır. Kurumuş yaprakları da üzerinden temizleyebilirsiniz

acemi25 beğendi.
Eski 09-09-2019, 19:44   #53
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Benim haworthiam yazdan beri böyle, sadece sabah güneş alan bir yerde duruyor. Çözemedim gitti. Şu an güneş almayan aydınlık bir yere koydum. Dipten yavru vermiş, bazı yapraklar sararmış. Yakında saksısını değişeceğim bakalım. Mor renk hoş aslında
Haworthia'larla ilgili deneyimlerim yalnızca 6-7 yıldır baktığım ve epeyce de çoğalttığım haworthia fasciata'lara dayanmakla birlikte, sanırım diğer haworthia'lar için de genel olarak geçerli kabul edilebilir... Haworthia'lar uzun süre doğrudan güneşte kalınca renkleri kararıyor ve yaprakları inceliyor... Belki doğal ortamlarında bu bir sorun değil, ama bizim elde etmek istediğimiz görüntü şişkin ve yeşil renkli bitkiler olduğundan ben haworthia'larımı uzun süreler doğrudan güneşe maruz kalacakları konumlara koymuyorum.. Hatta doğrudan hiç güneş almayan ama iyi aydınlık yerlerde gayet güzel büyüdüklerini fark ettim... Kışın güneş ışığı iyice azaldığında bundan olumsuz etkileniyorlar, renkleri çok açılıyor ve cılız/kırılgan sürgünler veriyorlar...

Bir de, sıcak havalar devam etiği müddetçe toprağını çok kuru bırakmak da bitkinin hem gelişmemesine hem de yapraklarının su kaybıyla incelmesine yol açıyor...

acemi25 beğendi.
Eski 09-09-2019, 21:12   #54
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Minik olan aylar önce toprağı için sizden bilgi aldığım haworthia, çok küçükken ayrıldığı için hala minicik çok nazlı büyüyor. Haworthia bakımı için de tecrübelerinizden faydalanmak isterim.
Bir üstteki cevabımla aynı olacak aşağı yukarı ama;
Haworthia'lar uzun süre doğrudan güneşte kalınca renkleri kararıyor ve yaprakları inceliyor... Belki doğal ortamlarında bu bir sorun değil, ama bizim elde etmek istediğimiz görüntü şişkin ve yeşil renkli bitkiler olduğundan ben haworthia'larımı uzun süreler doğrudan güneşe maruz kalacakları konumlara koymuyorum.. Hatta doğrudan hiç güneş almayan ama iyi aydınlık yerlerde gayet güzel büyüdüklerini fark ettim... Kışın güneş ışığı iyice azaldığında bundan olumsuz etkileniyorlar, renkleri çok açılıyor ve cılız/kırılgan sürgünler veriyorlar...
Bir de, sıcak havalar devam etiği müddetçe toprağını çok kuru bırakmak da bitkinin hem gelişmemesine hem de yapraklarının su kaybıyla incelmesine yol açıyor...
Yavru haworthia'nız bir iki ay daha yavaş yavaş gelişebilir, sıcaklar sürdükçe yeterli sulamaya devam etmek ve çok uzun süre kuru bırakmamakta yarar var... Sonra kış için öncelik kışı atlatması... İlkbahardan sonra daha hızlı büyümeye başlayacaktır.. Bol şans..

acemi25 beğendi.
Eski 09-09-2019, 22:15   #55
Yeni Üye

Alıntı:
Bir üstteki cevabımla aynı olacak aşağı yukarı ama;
Haworthia'lar uzun süre doğrudan güneşte kalınca renkleri kararıyor ve yaprakları inceliyor... Belki doğal ortamlarında bu bir sorun değil, ama bizim elde etmek istediğimiz görüntü şişkin ve yeşil renkli bitkiler olduğundan ben haworthia'larımı uzun süreler doğrudan güneşe maruz kalacakları konumlara koymuyorum.. Hatta doğrudan hiç güneş almayan ama iyi aydınlık yerlerde gayet güzel büyüdüklerini fark ettim... Kışın güneş ışığı iyice azaldığında bundan olumsuz etkileniyorlar, renkleri çok açılıyor ve cılız/kırılgan sürgünler veriyorlar...
Yavru haworthia'nız bir iki ay daha yavaş yavaş gelişebilir, sıcaklar sürdükçe yeterli sulamaya devam etmek ve çok uzun süre kuru bırakmamakta yarar var... Sonra kış için öncelik kışı atlatması... İlkbahardan sonra daha hızlı büyümeye başlayacaktır.. Bol şans..
Toprakları takır takır olacak şekilde değilse de adamakıllı kuruduğunda bol su ile suluyorum. En fazla 1 hafta kadar susuz kaldılar. Siz sizinkileri kış boyunca susuz mu bırakıyorsunuz yoksa suluyor musunuz? Çoğalmalarını çok istiyorum. Bahsettiğiniz sarı kumlu toprağın bir görselini atabilir misiniz ben de Ankarada bulmaya çalışıyım ondan

Mesut Temiz ve acemi25 beğendi.
Eski 09-09-2019, 22:59   #56
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Toprakları takır takır olacak şekilde değilse de adamakıllı kuruduğunda bol su ile suluyorum. En fazla 1 hafta kadar susuz kaldılar. Siz sizinkileri kış boyunca susuz mu bırakıyorsunuz yoksa suluyor musunuz? Çoğalmalarını çok istiyorum. Bahsettiğiniz sarı kumlu toprağın bir görselini atabilir misiniz ben de Ankarada bulmaya çalışıyım ondan
Ben yazın biraz daha sık suluyorum... Sıcak + su, bitkinin hızlı büyümesini sağlıyor... Kışın neredeyse hiç sulanmamasını önerenler olsa da, ben o kadar susuz bırakamıyorum, birkaç haftada bir suluyorum... Kışın serin tuttuğum bir odada duruyorlar...
Ankara'da biraz şehir dışına çıktığınızda, otoban kenarlarında herhangi bir yerden alacağınız bozkır toprağı çöl ve kurak bölge sukulentleri için gayet uygun... Ben yıllarca Ankara'da o topraktan kullanıyordum... Hatta, tümseklerin diplerinde yağmurun sürükleyip biriktirdiği çok ufak taneli (sanıyorum düşük organik ve tüksek mineral içerikli) toprakların daha da iyi sonuç verdiğini gözlemlemiştim... Zaman zaman sukulent besini de kullanırsanız mükemmel olur...
Gece flaşla ne derece belirgin olacak bilmiyorum, ama elimde kalmış olan çok açık renkli, sarımsı ve tutunca hemen ufalanan bu topraktan bir saksı altlığına koyup resmini çektim, paylaşıyorum:

Eklenen Resimler

lolla ve acemi25 beğendi.

Düzenleyen Mesut Temiz : 10-09-2019 saat 09:00 Neden: Yazım hatası...
Eski 09-09-2019, 23:07   #57
Yeni Üye

Alıntı:
Ben yazın biraz daha sık suluyorum... Sıcak + su, bitkinin hızlı büyümesini sağlıyor... Kışın neredeyse hiç sulanmamasını önerenler olsa da, ben o kadar susuz bırakamıyorum, birkaç haftada bir suluyorum... Kışın serin tuttuğum bir odada duruyorlar...
Ankara'da biraz şehir dışına çıktığınızda, otoban kenarlarında herhangi bir yerden alacağınız bozkır toprağı çöl ve kural bölge sukulentleri için gayet uygun... Ben yıllarca Ankara'da o topraktan kullanıyordum... Hatta, tümseklerin diplerinde yağmurun sürükleyip biriktirdiği çok ufak taneli (sanıyorum düşük organik ve tüksek mineral içerikli) toprakların daha da iyi sonuç verdiğini gözlemlemiştim... Zaman zaman sukulent besini de kullanırsanız mükemmel olur...
Gece flaşla ne derece belirgin olacak bilmiyorum, ama elimde kalmış olan çok açık renkli, sarımsı ve tutunca hemen ufalanan bu topraktan bir saksı altlığına koyup resmini çektim, paylaşıyorum:

Çok teşekkür ederim gerçekten, çok yardımcı oldunuz... zahmet verdim size de kusura bakmayın

Mesut Temiz beğendi.
Eski 09-09-2019, 23:13   #58
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Çok teşekkür ederim gerçekten, çok yardımcı oldunuz... zahmet verdim size de kusura bakmayın
Estağfurullah, bol şans diliyorum.. İyi akşamlar...

boynuzyay beğendi.
Eski 10-09-2019, 08:56   #59
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Bilgileriniz ve yardımlarınız için teşekkür ederim. Dün akşam dayanamayıp saksısını değiştirdim. İki tane de yavrusu vardı ayırdım, umarım iyi olurlar. Güneşte tutmayacağım ama zaten güneş de kalmadı artık bu mevsimde.

Mesut Temiz beğendi.
Eski 02-05-2021, 12:42   #60
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 03-02-2021
howartia saksı değişimi

İyi günler. Kışın aldığım howartia min dün saksı ve toprağını değiştirdim. Saksının altına çakıl dizdim. Üstüne de delikli kapak. Sonra da sukulent toprağı. Çiçeği çok derine gömmedi. Dolayısıyla köklerinin hemen üzeri toprak dışına çıktı. Renkleri de biraz sarardı gibi. Artık haftada bir defa su vereceğim. Neden sararmış olabilir?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
aykut gkbyrk Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 14:40.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024