agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/)
-   -   Stapelia Hastalık ve Zararlıları (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/32470.htm)

kokett 23-08-2013 16:33

Stapelia Hastalık ve Zararlıları

3 Eklenti(ler)
Merhaba arkadaşlar,

Yaz başında Ünal kaktüs'ten aldıgım stapeliam çiçek açtı. ancak daha önce de farketmiş oldugum bir sorunun büyümüş oldugunu gördüm.. Büzüşme ve yumuşama. Dip kısımları inanılmaz yumuşadı tuhaflaştı.

Kaktüs ve sukulentlerime güney cephesinde bol rüzgar alan havadar bir balkonda bakıyorum. Dediğim gibi yaz başında ünal kaktüsten aldım ve toprağı iyi oldugu için saksı değişimi olayını seneye bıraktım.

Sulamayla ilgili bir sorunmuş gibime geliyor ama anlayamadım. 5 günde bir suluyorum. 2 haftada bir sıvı besinli suyla suluyorum.

Fotoğraflarını ekliyorum..

Eklenti 435440 Eklenti 435439

Bu da çiçeğimiz

Eklenti 435441

Yardımlarınızı bekliyorum.

kokett 23-08-2013 22:22

yardım edebilecek kimse yok mu :(

sakdag 23-08-2013 23:20

Sevgili Kokett, çok ciddi bir sorunu yok gibi duruyor. Endişe etme. Biraz daha gölge alana çek, renginden de güneşin fazla geldiği anlaşılıyor. Büzüşme sulama azlığından kaynaklı olabilir, havalar sıcak olduğu için 5 günde bir sulama seyrek düşüyordur.

5 günde bir sulamayla, ve saksının da küçük olduğu düşünülürse çürüme gibi bir neden olacağını düşünmüyorum.

kokett 23-08-2013 23:32

Sevgili sakdag,

Her kaktüs ve sukulent sorunumda yardımıma koşuyosun, ne kadar teşekkür etsem az.

Evet güneşin fazla geldiğini ben de düşündüm çünkü bazı tomurcuklar yandı güneşte. Ama büzüşmeye sebep olur mu emin değildim. Kesmek zorunda kalmaktan çok korkuyorum. Çok üzülürüm çürürse. Umarım mantar gibi bir şey yoktur ama topragı gerçekten çok süzek, az miktarda hindistan cevizi torfu, odun parçaları, lav taşı ve bahçe topragı gibime geliyor. bu toprakta mantar çürüme olmaz diyorum bir yandan.

Hemen şimdi kuzey cephedeki balkonuma alıyorum sadece sabahları güneş alıcak. Bu halde 5 günde bir sulama daha yeterli olur diye düşünüyorum. Umarım senin düşündüğün gibi güneşte suyun yetersiz gelmesindendir.

Tekrar teşekkür ederim. Gelişmeleri bildireceğim. :)

kokett 27-08-2013 17:19

Sevgili Sakdag,

Şimdi anlıyorum ki her sukulent güney cephesi ve kızgın güneş sevmezmiş. sorunlar yaşayarak bi yandan da sizlerin yardımıyla her gün yeni bir şey öğreniyorum. 4 gündür stapeliam kuzey cephesinde duruyor. 4gün önce ve bugün muslugun altında güzelce suladım. Rengindeki koyulaşmayı çok problem olarak görmemiştim önceden. ama gerçekten 4 günde farketti ve çok sağlıklı gözüküyor şu an. Büzüşmeler beni korkutmuştu. Neyseki susuzluktanmış. Bundan sonra yeni yerinde durucak. Teşekkür ederim :)

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi sakdag (Mesaj 1192456)
Sevgili Kokett, çok ciddi bir sorunu yok gibi duruyor. Endişe etme. Biraz daha gölge alana çek, renginden de güneşin fazla geldiği anlaşılıyor. Büzüşme sulama azlığından kaynaklı olabilir, havalar sıcak olduğu için 5 günde bir sulama seyrek düşüyordur.

5 günde bir sulamayla, ve saksının da küçük olduğu düşünülürse çürüme gibi bir neden olacağını düşünmüyorum.

münevver48 12-04-2017 13:11

2 Eklenti(ler)
:( bu sabah fark ettim. grimsi ve maviye benzeyen sanırım küllenme hastalığı güllerime verdiğim pas ilacından (antracol) versem zararı olur mu?
Eklenti 643812

Eklenti 643813

bb_re 03-09-2017 16:31

1 Eklenti(ler)
Merhaba, bitkimin leş kaktüsü (Stapelia) olduğunu öğrendikten sonra ayrı bir saksıya aldım. Saksı küçük kaktüs saksılarından. Buraya aldıktan sonra 10 gün arayla ve fısfıs yaparak suluyorum. Üzerinde galiba unlu bit var. Gövdesinde siyah toz gibi bir görünüm de oluştu. Kulak pamuğunu kolonya ile ıslatıp sildim. Silerken bir tanesi yürümeye başladı. Çoğunlukla toprakla gövdenin bir araya geldiği yerdeler. Unlu bitle mücadelede alkol kullanıldığını okuduğum için böyle bir müdahalede bulundum. Umarım yanlış yapmamışımdır.

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 12:50.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024