agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/)
-   -   Donmuş Sukulentler Kurtarılır Mı? (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/29216.htm)

MİRBE 14-03-2012 18:39

Donmuş Sukulentler Kurtarılır Mı?

3 Eklenti(ler)
Arkadaşlar Euphorbiam çok güzel gelişmişti çok da canlıydı ancak benim olmadığım 4 gün eşim balkonda unutmuş sanırım donmuş..Kurtarabilirmiyim ne yapmam gerekli atmadım kıyamadım..

**** acil yardım...

selis 14-03-2012 18:48

Moralinizi bozmak istemem ama ne kadar donduğu da önemli.. Belki kökü ve gövdesi sağlamdır.. Bence tamamen ölene kadar atmayın.. Ben öyle yapmıştım.

bozo.0606 14-03-2012 19:09

resimlere bakılırsa umutr var gibi bence.. inşallah kurtulur , hoş bir tür.

meh12 14-03-2012 19:25

Donmuşsa gitmiştir,fakat soğuk alıp zarar görmüşse kendine ergec gelir.Biraz bekleyip görmek en iyisi

ferba266 15-03-2012 07:50

daha şiddetli soğuklarda bile kaktüs ve sukulent çeşitlerine pek birşey olmaz. resimde gördüğüm kadarı ile sadece birazcık zorlanmıştır. inşallah kendine gelir.
saygılarımla.

sakdag 15-03-2012 08:05

2 Eklenti(ler)
Yine size resimlerle başka bir örnek vermek istiyorum, aşağıda fotoğrafları olan bitki, stepelia variegata. İlk resimdeki yeşil duran ,yazı dışarda ama gölgede geçirdi.İkinci resimdeki ise yine dışarda ve ama güney cephedeydi, sabah 10'dan, gün batımına dek direkt güneş aldı ve rengi resimdeki gibi kırmızı-kahverengileşti. Bu iki saksıyı kışa doğru tesadüfen yanyana koymuşum. -8,-9 'lardan sonra geçen gün farkettim ki , yeşil dalları olan donmuş ve ölmüş. Yazı güneş altında geçiren ise hala capcanlı. Güneşe karşı gövdesindeki renk değişimine sebep her ne ise, onu soğuk almaktanta koruduğunu düşünüyorum...

Eklenti 351687

Eklenti 351688

selis 15-03-2012 13:00

2 Eklenti(ler)
Soğuklar başladığı zaman iş yerinin bir köşesine koymuştum.. Her şey yolunda gidiyor sandım ama meğer kökten başlamış donmaya..
Sukkulent veya kaktüslerin donduğu biraz geç fark ediliyor ne yazık ki..

MİRBE 15-03-2012 20:21

Sn.sakdag

Bilgiler için teşekkür ederim..İç mekanda değildi her zaman kapalı balkondaydı ama korunaklı kısımdaydı..Şu an pelteşme gibi bir durum yok canlılığını koruyor demek oluyorki bekleyip sonuca göre hareket etmeliyim..

Huerniam aynı sizin stepila gibi kahverengileşti pelteleşti şu an içerde umarım canlanır

Eğerki gövde donmuşsa üst kısmı ekme aşamasında bekleterekmi yoksa direkmi ekeceğim?

sakdag 16-03-2012 09:21

Sayın Mirbe, üst kısmı ekme aşamasında; ayırdıktan sonra, bir hafta kadar bekletin daha sonra dikebilirsiniz. Ancak diktiğiniz zamanda sulama yapmayın bir süre.

suara 29-01-2015 19:14

4 Eklenti(ler)
Selamlar,

Aşağıdaki yaprakları, saksıdaki bitkinin donmuş dallarından aldım neredeyse tamamı turuncu renge dönmüş sadece bu kısımlar yeşil kalmıştı. Sizce yaşama ihtimali var mıdır?

Çürüme gerçekleşir ve ben farkedemez isem, bu durum çoğaltma saksımdaki diğer bitkilerime zararlı olur mu? Fazla saksım yok bahara kadar bunda idare etse diyordum.

Şimdiden teşekkürler.

suara 29-01-2015 19:18

Unutmadan yukarıdaki mesaja bir ekleme daha yapayım yaprakların 1 tanesini toprağın üzerine yatırdım, 1 tanesini yarısına kadar diktim, minik daldaki kısmı da, yapraklara kadar toprağa diktim. Farklı tavsiyeniz olursa merakla bekliyorum. Çiçeğin annesi ölmüştü nerdeyse ama belki bebekleri yaşar :(

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 18:32.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024