agaclar.net

agaclar.net (http://www.agaclar.net/forum/)
-   Sukulent Hastalıkları (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/)
-   -   Sukulent Gövdesinde Sararma ve Kuruma (http://www.agaclar.net/forum/sukulent-hastaliklari/29215.htm)

nesli6 05-12-2010 11:35

Sukulent Gövdesinde Sararma ve Kuruma

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar sukulentim sanki yavaş yavaş sararıyor yeni köklendi bir de sürgün verdi ama sararıyor:( sizce normal mi bana pek normal gelmedi.
Eklenti 351665

fund@ 05-12-2010 12:01

sukulentiniz güneş görmüyor olabilir mi? yeni çıkan sürgünler çok zayıf görünüyor..ama tam olarak sararmanın nedenini söyleyemiycem..daha deneyimliler cevap verir mutlaka

nesli6 05-12-2010 13:11

Fund@ hanım dediğiniz gibi sürgünler banada zayıf geldi birden büyüdüler öyle, bitkiyi dikeli 1 ay oldu sanırım. Aslında cam kenarında duruyor ama güneş yetersiz gelmiş olabilir.

nesli6 08-12-2010 09:51

Sukulentin uç kısmı kuruyor ölücek mi şimdi ?:(

bettyycim 08-12-2010 10:30

Galiba öyle ama bebekleri sağlıklı, siz üzülmeyin bende var sağlıklısı gönderirim :D

nesli6 08-12-2010 10:42

Bebeklerde cılız cılız ama bakalım ne olucak.Sağolun bettyycim hanım;)

jokerkan 02-03-2011 15:40

kaktuslerimin resimleri...nerde yanlıs yaptım..

4 Eklenti(ler)
arkadaslar 2 adet kaktusum (sukulentte olabilir) kurumaya burusmaya basladı yaklasık 5 aydır bendeler ve şimdi boyle oldular, sorun nedir sizce acaba diger kakturlere gore daha fazla mı sulamalıydım **** baska birsey mi sebep oldu acaba ??? :(((

umutyolcusu 02-03-2011 19:03

Susuz kalmış olabilirler.Benim kaktüslerim de kurumaktan yeni kurtuldu.Çürütmeyeyim derken çok az suluyordum.Bolca suladım,kendilerine geldiler.
Yine de bir usta cevap verse daha iyi olur tabi.

Fatih 02-03-2011 21:36

2.fotoğrafta bulunan (titanopsis sanıyorum) o kurumuş gibi gözüküyor.
Diğerinde durum farklı ortadan gelen yavrunun büyümesi için alt kısmın kuruması lazım.Lithopslarda ki durum gibi aynı.

jokerkan 03-03-2011 09:09

tesekkurler arkadaslar bu aksam bir toprak operasyonu ve sulama yapıyım bari ben :(

alperfect 07-03-2011 22:08

3 Eklenti(ler)
merhabalar süt ağacı olduğunu düşündüğüm bu ağacı 10 gün kadar önce getirdiler ilk fotoğraf geldiği gün çekildi. Çok fazla su vermiyordum ama bir kaç gün ikindi sıcağına maruz kaldı ben de biraz su verdim (az az). Şimdi yapraklarını dökmeye başladı. Yaptığım ya da yapmadığım ne bu soruna sebep olabilir

kartal124 07-02-2012 23:13

Yaprak Sararması

2 Eklenti(ler)
Arkadaşlar aşağıda fotoğraflarını yüklediğim, cinsini bilmediğim, ama sukulent olduğunu tahmin ettiğim bitkimin alt 2 yaprağında sararma fark ettim, bitkide başka sorun gözükmüyor.Bu sararma normalmidir?Yaşlanan yaprakların sararıp düşmesi söz konusu oluyor mu?
Selamlarımla.

Ekrem Uslu 07-02-2012 23:18

Tahmin ettiğiniz gibi yaşlanan yapraklar ömrünü tamamlar.Bitkiniz gayet sağlıklı görülüyor.

kartal124 08-02-2012 12:15

Umarım yaşlanan yapraklardır.İlerlemezse sorun yok gibi.

dryad 24-04-2012 08:25

1 Eklenti(ler)
Günaydın herkese, yeni aldığım argyroderma türü olduğunu düşündüğüm bitkimde kötü değişiklikler var. :( Onu çok sevmiştim kurtarmam için bana yardımcı olursanız çok çok sevinirim.
Eklenti 351676

Resimdeki tür.

İç ve dış kısımları su salıp büzüştü. Kuruma sararma yok fakat büzüştü. Dokunduğumda su salıyordu. Son halinin resmini çektim sabah. Buraya eklemeye çalışırım.

:confused:

ciko42 29-06-2012 10:01

1 Eklenti(ler)
sukulentimin alt yapragı kuruyup büzüşmeye basladı yukarda gördüğüm kadarıyla eski oldugundan normal olabilir ama üst tarafta da 2 delik noktacık belirdi.bu bir hastalık **** deformasyon mudur ne yapmam gerekli.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Eklenti 351681

sakdag 29-06-2012 10:15

Sayın Ciko42, bitkinize satışa sunulduğunda 2 adet yapay çiçek saplanmış görünüyor. Eğer siz çıkarmadıysanız, satış sırasında birileri çıkarmış ya da yerinden çıkmış olabilir. Delikler kabuk tutmuşsa bitkinize bir şey olmaz ancak yumuşama içine çökme gibi belirtiler varsa içten içe çürüyor da olabilir. Bu bitkinin adını tam hatırlayamadım ama forumda daha önce bu şekilde olan birkaç örnek görmüştüm. Umarım bitkinize birşey olmaz.

ciko42 29-06-2012 10:31

teşekkür ederim sayın sakdağ.Umarım dediğiniz gibi zararsız bi zedelenmedir.ama aldıgımda çiçek veya delik yoktu üzerinde.çökme yok ama eskisi kadar da sert değil gibi.umarım çürümüyordur cok üzülürm.

Mustafa Abdal 29-06-2012 21:45

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi ciko42 (Mesaj 991484)
sukulentimin alt yapragı kuruyup büzüşmeye basladı yukarda gördüğüm kadarıyla eski oldugundan normal olabilir ama üst tarafta da 2 delik noktacık belirdi.bu bir hastalık **** deformasyon mudur ne yapmam gerekli.yardımlarınız için şimdiden teşekkürler.
Eklenti 313402

Bitkiniz genel olarak mesemb olarak tanımlanan bitkilerden. Bu bitkilerde dıştaki dilimler ömrünü tamamlayınca kendi kendine söner, içte yeni dilimler çıkar. Bitki normal hayat döngüsünü yaşıyor, bitkim kuruyor korkusuyla fazla su vermeyin.
tam cinsini bilmiyorum ama Argyroderma crateriforme, Lapidaria margarethae, Dintheranthus olabilir. Genel olarak bakımları, su-güneş ihtiyaçları aynıdır.

Güzin Çakar 29-06-2012 22:42

Bakımını araştırmak isterseniz, bitkinizin adı Pleiospilos nelii.

ciko42 10-07-2012 11:17

Değerli bilgileriniz için teşekkür ederim arkadaslar.Şimdilik iyi durumda.Sanırım dediğiniz gibi yaşlı yaprağından kurtuluyor.Rahatladım ziyadesiyle :)

gungunay 29-01-2015 20:20

1 Eklenti(ler)
Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim. Bana fotoğraftaki sukulent hediye geldi. Camın önünde tutuyorum güneş alabilmesi için toprağının kuru kalmasına izin vermiyorum. Yalnız evim çok sıcak ve öğlene kadar güneş alıyor. Bitkimin neden kurulduğuna anlam veremiyorum.fotoğrafta gözükmüyor ama dipleri sapsarı oldu. Geldiğinde böyle değildi. Ne yapmam Lazım yardımcı olurmusunuz?

loveforlife 30-01-2015 06:56

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gungunay (Mesaj 1352102)
Arkadaşlar merhaba, forumda yeniyim. Bana fotoğraftaki sukulent hediye geldi. Camın önünde tutuyorum güneş alabilmesi için toprağının kuru kalmasına izin vermiyorum. Yalnız evim çok sıcak ve öğlene kadar güneş alıyor. Bitkimin neden kurulduğuna anlam veremiyorum.fotoğrafta gözükmüyor ama dipleri sapsarı oldu. Geldiğinde böyle değildi. Ne yapmam Lazım yardımcı olurmusunuz?

Öncelikle aramıza hoşeldiniz Sn. gungunay... Muhtemelen hala alındığı toprakla duruyor bitkiniz. Torf içinde olduğu için bitki bu durumdan memnun değil. Bir de siz sürekli sulayıp toprağının kurumasına izin vermeyince kökler sudan boğulur. Bitkinizi kaybediyor gibi görünüyorsunuz. Yeni süzek bir toprak hazırlayıp kökleri temizleyerek saksılarsanız ve daha az sularsanız bitkiniz kurtulacaktır. Bir de arasıra fısfısla yaprakları nemlendirebilirsiniz.

gulay58 22-03-2018 07:06

Iyi günler ben yaklasik 2 hafta once sukulentimi budadim ve yprklardn cogltma islemine basladım vok sukur ki kok vermeye devam etmeler yalniz budadigim ana kok yerinde solma meydana geldigini farkettim bugun ne yapmliyim beni bilgilemdirirseniz cok sevinirim aylar once eklemistim sukulentim echveria cins cok seviyorum kaybetmek istemiyorum cicegimi.

Mesut Temiz 22-03-2018 07:28

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi gulay58 (Mesaj 1534692)
Iyi günler ben yaklasik 2 hafta once sukulentimi budadim ve yprklardn cogltma islemine basladım vok sukur ki kok vermeye devam etmeler yalniz budadigim ana kok yerinde solma meydana geldigini farkettim bugun ne yapmliyim beni bilgilemdirirseniz cok sevinirim aylar once eklemistim sukulentim echveria cins cok seviyorum kaybetmek istemiyorum cicegimi.

Budamayla gövdeyi mi kestiğiniz yoksa sadece yapraklarını mı koparıp aldığınız net anlaşılmıyor.. Son halinin birkaç resmini koyabilirseniz sanırım daha sağlıklı açıklamalar yapan arkadaşlar çıkacaktır..

gulay58 22-03-2018 11:51

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1534698)
Budamayla gövdeyi mi kestiğiniz yoksa sadece yapraklarını mı koparıp aldığınız net anlaşılmıyor.. Son halinin birkaç resmini koyabilirseniz sanırım daha sağlıklı açıklamalar yapan arkadaşlar çıkacaktır..

evet mesut bey sızın bılgılerınıze ıhtıyacım var kok yerınde budadım(budama makasıyla kestım) yanı kestım ust kısmı dınlendırıp toprağa ektım onda suan bır problem gozukmuyor sadece bir iki yapragında solma oldu onun tek dıger yapraklarda kök verdı baska bır yerdeler fakat ana gövde ekledığım resımde kı durumda suan sanırım bır hata yaptım kesmekle sanırım.

gulay58 22-03-2018 11:53

1 Eklenti(ler)
yuklendı buyrun bu durumda sukulentımın kok govdesı suan

çiçekgibi 08-09-2019 01:32

Bu sukulent neden sararıyor 😪

2 Eklenti(ler)
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1567898841
Fotoğraf oldu mu bilmiyorum fakat
Teraryumumum içinde bi aloe bitkisi olan kaktüs gibi bi sukulentim var , dış yaprakları teker teker sararıyor
Önerisi ya da fikri olan?

Mesut Temiz 08-09-2019 07:44

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi çiçekgibi (Mesaj 1574397)
http://www.agaclar.net/forum/attachm...1&d=1567898841
Fotoğraf oldu mu bilmiyorum fakat
Teraryumumum içinde bi aloe bitkisi olan kaktüs gibi bi sukulentim var , dış yaprakları teker teker sararıyor
Önerisi ya da fikri olan?

Bitkiniz bir aloe juvenna...

Bitkinin sorunu konusunda, bitkinin geçmiş koşullarını, hangi şartlarda bakıldığını, nasıl sulandığını bilmediğimiz için kesin bir şey söylemek zor... Birden fazla nedeni olabilir...

Örneğin çok az suluyor olabilirsiniz, bu yüzden alttan yapraklarını birer birer feda ederek hayatta kalmaya çalışıyor olabilir.. Bu durumda yapacak iş kolay; daha sık/fazla sulayacaksınız...

Ya da çok sulamanız veya toprağın geçirgen olmaması nedeniyle kökü çürümüştür, bu durumda işiniz biraz daha zor... Çürümüş kısmı kesip atmanız, kesik yüzeyi açık havada sıcakta 2 gün kadar kuruması için bekletmeniz ve sonra tekrar toprağa dikmeniz gerekir... Çürüdüğünü, alt kısmın yumuşaması nedeniyle bitkinin yana yatmasından, hafifçe dokununca sağa sola oynamasından anlayabilirsiniz... Bu durumu anlamak için bitkiyi sertçe zorlamamanızı ya da topraktan çıkarmamanızı öneririm... Dibi çürümüş bir aloe zaten kolayca belli olur, buzlukta unutulup sonra çözdürülen bir sebze gibi yumuşar, alt kısımdaki dokuların renginden de sulanmış olduğu anlaşılır... Sorun buysa, çürüme bitkinin üst kısımlarına yayılmadıysa düzgünce temizleyerek ve kurutarak kurtarabilirsiniz, üst kısımlara yayı9ldıysa yapacak bir şey olmaz...

çiçekgibi 08-09-2019 13:21

Alıntı:

Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz (Mesaj 1574399)
Bitkiniz bir aloe juvenna...

Bitkinin sorunu konusunda, bitkinin geçmiş koşullarını, hangi şartlarda bakıldığını, nasıl sulandığını bilmediğimiz için kesin bir şey söylemek zor... Birden fazla nedeni olabilir...

Örneğin çok az suluyor olabilirsiniz, bu yüzden alttan yapraklarını birer birer feda ederek hayatta kalmaya çalışıyor olabilir.. Bu durumda yapacak iş kolay; daha sık/fazla sulayacaksınız...

Ya da çok sulamanız veya toprağın geçirgen olmaması nedeniyle kökü çürümüştür, bu durumda işiniz biraz daha zor... Çürümüş kısmı kesip atmanız, kesik yüzeyi açık havada sıcakta 2 gün kadar kuruması için bekletmeniz ve sonra tekrar toprağa dikmeniz gerekir... Çürüdüğünü, alt kısmın yumuşaması nedeniyle bitkinin yana yatmasından, hafifçe dokununca sağa sola oynamasından anlayabilirsiniz... Bu durumu anlamak için bitkiyi sertçe zorlamamanızı ya da topraktan çıkarmamanızı öneririm... Dibi çürümüş bir aloe zaten kolayca belli olur, buzlukta unutulup sonra çözdürülen bir sebze gibi yumuşar, alt kısımdaki dokuların renginden de sulanmış olduğu anlaşılır... Sorun buysa, çürüme bitkinin üst kısımlarına yayılmadıysa düzgünce temizleyerek ve kurutarak kurtarabilirsiniz, üst kısımlara yayı9ldıysa yapacak bir şey olmaz...

Teşekkür ediyorum,yaklaşık iki aydır bende aslında.
Tasvir ettiğiniz şekilde yumuşaklık yok, ya teraryuma geçirince kökü tutmadı
Ya da dediğiniz gibi az su. Tektar teşekkürler ��

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 09:06.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024