agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni35Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 05-08-2011, 12:21   #1
Ağaç Dostu

alperfect's Avatar

Giriş Tarihi: 03-03-2010
Sukulent Yapraklarında Pörsüme

Önceki gün Ankaradan aldığım kaktüsler solmuş gibi görünüyor( diğer kaktüslerin hepsi öyleydi ama eşimle birlikte nisbeten daha canlı duran ikisini seçtik ) 1. resim eşimin beğendiği sanırım aloe türlerinden biri 2. tür ise benim seçtiğim; Echeveria elegans Kesselringiana, xCremneria ‘ mutabilis, xCremneria ‘Expatriata’ en çok benzettiğim türler ama emin değilim. Canlandırmak için ne yapabilirim ve bu bitkilerin saksısına torf gibi birşey konmuş bunu değiştirsem uygun olur mu.

Eklenen Resimler

alperfect Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 13:41   #2
Ağaç Dostu

bettyycim's Avatar

Giriş Tarihi: 18-10-2010
Çok susuz kalmışlar bence su dolu bir kaba otortun toprağı iyice ıslansı suya doysun, sonra 1 hafta 10 gün bekleyin kendilerine geleceklerdir, saksı değişimini sonra yaparsınız. Sevgiler

bettyycim Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2011, 23:32   #3
Ağaç Dostu

iris41's Avatar

Giriş Tarihi: 05-02-2009
Bu torfa dikili kaktüsleri suya doyurursanız o hızla kök cürümesi yapıcaktır ben cok kaybettim bu torf yüzünden . kumlu bahce topragı **** marketlerde kaktüs topragı satılıyor en kısa zamanda topragını degiştirip güzelce sulayıp bekleyin derim

Bal Kaktüs beğendi.
iris41 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-08-2011, 16:29   #4
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 27-10-2009
Galeri: 15
Hemen toprağını değiştirip bol su verin.

Bal Kaktüs beğendi.
mrmusti Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2015, 18:08   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2015
Merhaba. Bir hafta önce alıp diktiğim sukkulentimin yapraklarında tanımlayamadığım lekeler oluştu ve yaprakları pörsüdü. Problemi anlayamadım. Ne yapabilirim ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.

Eklenen Resimler

TurkanSahin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2015, 17:47   #6
Ağaçsever

archangel's Avatar

Giriş Tarihi: 26-06-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi iris41 Mesajı Göster
Bu torfa dikili kaktüsleri suya doyurursanız o hızla kök cürümesi yapıcaktır ben cok kaybettim bu torf yüzünden . kumlu bahce topragı **** marketlerde kaktüs topragı satılıyor en kısa zamanda topragını degiştirip güzelce sulayıp bekleyin derim

merhaba .. çok sevdiğim sukkulentim kökü çürümüş az evvel gördüm panik halindeyim ne yapmaliyim

archangel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 11:09   #7
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi archangel Mesajı Göster
merhaba .. çok sevdiğim sukkulentim kökü çürümüş az evvel gördüm panik halindeyim ne yapmaliyim
Çürümeyen yerinden kesin, bırakın kurusun yarası. Zamanla tekrar kök oluşturacaktır. Sonra tekrar uygun toprakta ekin.

Çürüme genelde uygun olmayan sulama ya da uygun olmayan toprak kullanımından dolayı olyuyor. Bu nedenle, kalıcı bir çözüm için sorunu kaynağından çözmeniz gerekir.

hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 06-07-2015, 11:12   #8
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 08-05-2015
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi TurkanSahin Mesajı Göster
Merhaba. Bir hafta önce alıp diktiğim sukkulentimin yapraklarında tanımlayamadığım lekeler oluştu ve yaprakları pörsüdü. Problemi anlayamadım. Ne yapabilirim ? Yardımcı olabilirseniz sevinirim.
Yaprak pörsümesi genelde su az gelmesinden kaynaklanırken, yapraklarınızdaki zararlar sanki sulamadan kaynaklı gibi geliyor.

Resimden torf kullandığınız ve bu torfun su tutma özelliğini kaybettiğini görebiliyorum. Bu nedenle yukarıda Sn. iris41'in verdiği öneriyi uyarak toprak değişimi yapmanızı tavsiye ederim.

selenn ve Bal Kaktüs beğendi.
hobiciakvarist Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 18-07-2015, 13:56   #9
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-02-2015
Merhabalar,

Benim de birkaç ay önce almış olduğum sukkulentlerimin yeni çıkan minik filizleri biraz büyüyüp sonra çürüyor.. Ardından ana gövde üzerinde başka filizler görüyorum.. Neden olabilir acaba? Çok sık su vermiyorum, 15-20 günde bir kaktüslere özgü sıvı gübre ile birlikte su veriyorum ve aydınlıkta tutuyorum bitkilerimi.. İklim de oldukça sıcak ve nemli..

Sorunu düzeltmek için ne yapabilirim?

Teşekkürler.

Hikaru Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-08-2015, 21:49   #10
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Merhaba. Yeni aldığım sukulentimin gövdesinde bir bere var. Nasılsa fark etmemişim alırken üstten görünmüyordu. Alt yapraklar pörsüdü baya Acaba yara kısımdan kesip köklendirmeye mi çalışmalıyım yoksa bu şekilde toparlayabilir mi??

Eklenen Resimler

Düzenleyen suuze : 14-08-2015 saat 21:52 Neden: Yazacağım mesaj yarımken yanlışlıkla gönderdim.
suuze Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 17-08-2015, 22:39   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 14-08-2015
Suuze, sukulent alt kısmından çürümeye başlamış. Yaranın üst kısmından kesin, çürüyen bölgeden tamamen arındırın bitkiyi. Kestikten sonra kalan sağlıklı gövdeden birkaç yaprağı kopartın, gövdeyi tekrardan toprağa ekebilecek kadar mesafe bırakmanız gerekiyor. Ana bitkiyi ve sağlıklı yaprakları 3-4 gün gölge bir yerde dinlenmeye alın. Yaranın iyileşmesine izin vermeden toprağa ekmeyin. Ardından nemli olmayan bir toprağa ekin. Yaklaşık 5-7 gün sonra sprey sıkarak azar azar toprağı nemlendirebilirsiniz. Toprağı yıkayarak sulamamalısınız kökleri çıkana dek. Sağlıklı kopardığınız yaprakları da ana bitkinin yanına dizebilirsiniz. Burada önemli olan nokta kesinlikle direkt güneş almaması ve fazla sulamamanız.

Merak ettiğim bir nokta, mevcut toprağı sukulentler için ideal mi değil mi. Eğer değilse farklı bir toprak karışımına dikmeniz gerekebilir.

Bal Kaktüs beğendi.
Narpheus Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 28-01-2016, 23:34   #12
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 28-01-2016
merhaba arkadaşlar konuyu görünce üye oldum yeni konu açamayınca burdan yazıyorum. resimlerini ekleyeceğim bitkimin yaprakları sarardı ve dökülüyor, pek sulamamaya çalışıyorum ama bilemedim de pek anlamıyorum hediye geldi
yardımcı olursanız sevinirim her geçen gün kötüye gidiyor

Eklenen Resimler

Muda beğendi.
selcuk06101 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2016, 19:48   #13
Yeni Üye

küçüktelaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2016
Merhabalar. Benim de sukulentlerimin birinde pörsüme oldu. Artık gövdesi de ufak ufak pörsümeye başladı. Kurtarmak için yapabileceklerim nelerdir?

Bir tanesinin de bütün yaprakları dipten çürüdü. Mecburen hepsini ayırıp yaprakların çürüyen diplerini kestim. Şimdi kurumaya bıraktım. Bu mevsimde çoğalması mümkün müdür o yapraklardan acaba?

Bilgilerinizle yardımcı olursanız çok sevinirim.

küçüktelaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 17:29   #14
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Merhaba küçüktelaş, pörsüme olan sukulentin fotoğrafını paylaşırsanız daha net birşey söyleyebilirim ama olasılıkları varsayarak yardımcı olmaya çalışayım.

Susuz kalırsa yapraklar pörsüyebilir, toprak çok kuru ise veya uygun toprakta değilse aynı sonuçla karşılaşabilirsiniz. Mesela torfa dikili ise bitkiniz ne kadar su verirseniz verin uzun vadede bitki kökleri suyu torf sebebiyle çekemez ve yapraklar ihtiyaç duyduğu suyu alamadığından pörsüyebilir.

Bitki kökünde veya yapraklarında zararlılar varsa şayet aynı şekilde yapraklar yıpranabilir.

Bunun yanısıra direkt güneş alan mekanda ise bitkiniz özellikle bu sıcaklarda yapraklar kızgın güneşten olumsuz etkileniyor. Aydınlık ama direkt güneş almayacak bir yer uygun olacaktır.

Diğer sorunuz yapraktan sukulent üretimi konusunda şuanda uygun mevsimdeyiz. Yaprakları toprak üzerine yatırıp nemli tutmanız yeterli olacaktır. Bu başlığı inceleyebilirsiniz.

Düzenleyen selenn : 24-06-2016 saat 17:33 Neden: link ekledim
selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 24-06-2016, 17:39   #15
Ağaç Dostu

selenn's Avatar

Giriş Tarihi: 12-04-2007
Galeri: 12
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi selcuk06101 Mesajı Göster
merhaba arkadaşlar konuyu görünce üye oldum yeni konu açamayınca burdan yazıyorum. resimlerini ekleyeceğim bitkimin yaprakları sarardı ve dökülüyor, pek sulamamaya çalışıyorum ama bilemedim de pek anlamıyorum hediye geldi
yardımcı olursanız sevinirim her geçen gün kötüye gidiyor
Az ışık alıyor oalbilir bitkiniz, zira sukulenti oluşturan rozetlerde yaprak dizini araları çok açılmış. Buna sebep olan bir diğer etken de aşırı sulamadır kaldı ki siz çok sık sulamadığınızı belirtmişsiniz.
Her ne kadar son zamanlarda sukulentler terariumlarda sıklıkla kullanılsa da sukulentler terariuma uygun bitkiler değil. Bu şekilde görmekten hoşlanıyorsanız bu şekilde kalsın yalnız sulama konusunda toprak tamamen kurudukça sulama yapmaya dikkat edin. Aydınlık bir ortamda olsun ama direkt güneş ışığından korumanızı öneririm. Cam mercek görevi göreceğinden yapraklarda sararmaya sebep olur. Mümkün olduğunca havadar, aydınlık bir yerde bulunsun.

selenn Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-06-2016, 13:19   #16
Yeni Üye

küçüktelaş's Avatar

Giriş Tarihi: 23-06-2016
Sevgili selenn fotoğraf bile paylaşmaya gerek kalmadan gerekli cevapları aldım, çok teşekkür ederim.

selenn beğendi.
küçüktelaş Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-08-2016, 11:17   #17
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 08-08-2016
Merhaba arkadaslar, kaktus ve sukulentlerimin bazilari 1-2 senelik ve durumlari iyi gibiydi ancak son birkac zamandir hepsinin yapraklari yumusadi ve dokulmeye basladi. Yeni aldiklarim en kotu durumda olanlar. Yeni aldiklarimin topraklari aldigim haliyle ve kucuk, aldigim saksilarinda duruyorlar. Gunes isigi alan ve klimasiz ortamda tutuyorum. Haftada 1 gibi suluyorum ama az mi suluyorum acaba? yaklasik 1 yemek kasigi kadar su koyuyorum bir yerlerde oyle okumustum. Ne yapmaliyim?

kaktusfreak Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 19:56   #18
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2016
Merhabalar. Değişik bir sukulent aldım ve cam fanusa altı çakıl v.s olmak üzere kurallara uygun bir şekilde diktim ancak yaprakları jel gibi yumuşamaya başladı hatta bir parçası koptu ne yapmalıyım?

Bezomon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-08-2016, 20:04   #19
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 20-08-2016
Kaktüsfreak Çok sulamadan bence. Kaktüs ve sukulent yapraklarında çok nem tutan bitkiler. Sukulentleri 2 hafta kaktüsleri nerdeyse ayda 1 sulamak yeterli

Düzenleyen Bezomon : 20-08-2016 saat 20:38
Bezomon Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 19:58   #20
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2016
sukulentin yaprakları aşağıya doğru sarkıyor

arkadaslar sukulentimin yapraklari gun gectikce asagiya dogru aciliyor cok hayra alamet degil gibi sanki ne dersiniz?

http://uploads.tapatalk-cdn.com/201...6d8561db14.jpg

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tesla273 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 21:20   #21
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
eğer yaprakları yumuşaksa fazla su vermeden dolayı çürümeye başlamış aşağıya doğru sarkmıştır. Eğer yumuşama yoksa kafaya takma.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 21:22   #22
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 22-04-2016
yumusama yok saglam duruyorlar saksisi kucuk.geliyor olabilir.mi?

Vodafone Smart ultra 6 cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

tesla273 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-12-2017, 23:00   #23
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Sorun saksıyla ilgili değil, sadece sukulentinizin daha fazla güneş görmesi gerekiyor. Yeterli güneşi alamadığı için cılız bir biçimde yukarı uzamaya çalışıyor. Yapraklar arasındaki mesafe çok fazla bu yüzden. Bitki gerçek formunu alamıyor.. Donmayacağı ve daha fazla güneş alacağı bir yer ayarlamanız mümkünse çok daha iyi bir şekil aldığına, gövde ve yapraklarının çok daha kalın, sağlam olacağına ve canlı bir renge büründüğüne tanık olacaksınız..

Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-12-2017, 21:11   #24
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Merhaba benimde sukkulentimin alt kisimlari ve bazi bolgeleri sararmis durumda yine buyuyor ama sararmis bazi yerleri sebebi ne olabilir.

Mustafakıral Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 00:19   #25
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mustafakıral Mesajı Göster
Merhaba benimde sukkulentimin alt kisimlari ve bazi bolgeleri sararmis durumda yine buyuyor ama sararmis bazi yerleri sebebi ne olabilir.
Birçok farklı nedeni olabilir.. Net bir resmini koyabilirseniz tecrübeli arkadaşların nedenini söyleyebilmeleri mümkün olabilir..

Eski 14-12-2017, 11:11   #26
Ağaç Dostu

Giriş Tarihi: 13-12-2017
Galeri: 5
Benim sukulentte de vardı, ışığı az geliyor belki diye balkona çıkardım yeni yeni toparlanmaya başladı. Hatta altlarda bir iki tane daha bozuk yaprak görebiliyorum.

fikir almak istesem buraya nasıl fotoğraf yükleyebiliyorum?

elifaydin Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-12-2017, 13:41   #27
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-11-2017
Foruma fotoğraf nasıl yüklenir?
İnşallah gönderebilmişimdir
Gönderemediysem eğer forumda sık sorular sorulardan nasıl yükleme yapacağınız detaylı şekilde anlatılmış.

Yebrel Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 21:23   #28
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 27-12-2014
Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce bauhaustan aldığım succulentlerden ikisi hasta görünüyor. Özellikle sağdaki beni çok endişelendiriyor. Pörsüme olduğunu görünce üst üste 2 gün suladım yanlış mi yaptım bilmiyorum diğer 9 succulent sağlıklı fakat bu ikisini nasıl düzeltebilirim? Teşekkür ediyorum şimdiden.

Eklenen Resimler

nur gul Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 26-12-2017, 22:24   #29
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
sukulentler fazla sulanmaya gelmez. topragi kurudukca sulanmasi lazim.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 27-12-2017, 01:01   #30
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi nur gul Mesajı Göster
Merhaba arkadaşlar 1 hafta önce bauhaustan aldığım succulentlerden ikisi hasta görünüyor. Özellikle sağdaki beni çok endişelendiriyor. Pörsüme olduğunu görünce üst üste 2 gün suladım yanlış mi yaptım bilmiyorum diğer 9 succulent sağlıklı fakat bu ikisini nasıl düzeltebilirim? Teşekkür ediyorum şimdiden.
Marketlerdeki çiçekler, özellikle de sükülantlar, çok uzun süre sulanmadan bekletilebiliyorlar, gerekli bakımın pek yapılmadığına çok tanık oldum.. Sükülantlar da cansız biblolar değiller sonuçta, bir süre sonra su kaybetmeye başlıyor ve büzüşüyorlar.. İlk satın alındığında sıcak bir ortamda sulanması bence gerekli (lithops gibi suya karşı çok çok hassas bitkiler haricinde)...
Eğer gövdeleri fiziksel bir zarar görmediyse, yani kırılma falan yoksa, sıcak bir ortamda tutar ve normal sularsanız resimdeki sükülantlar toparlarlar... Öncelikle önemli olan soğuk yememeleri ve sulandıklarında suyun süzülüp akabilmesi, sürekli su içinde kalmamaları, ki saksısı uygun deliklere sahipse bu konuda sıkıntı olmaz...

Etiketler
cactus, sukulent

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 00:27.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024