agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Beğeni Düzeni22Beğeniler

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 25-03-2018, 19:12   #1
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Giriş Tarihi: 08-06-2016
Sukulent Yaprağında Kararmalar, Yumuşamalar

Merhabalar!

2 hafta önce bir süpermarket zincirinden aldığım sukulentin yaprağında anlam veremediğim kararmalar kendini göstermeye başladı. Kararmalar önce bir yumuşama olarak başlayıp ardından yaprağın düşmesiyle sonuçlanana kadar yayılıyor. Teşhisi kolaylaştırması adına satın alma işleminden sonra gerçekleştirdiğim aşamaları anlatmak isterim:

- Öncelikle onca araştırma yapmış olmama rağmen sukulentimin cinsini ne yazık ki öğrenemedim. Türünü bilen, ve benimle paylaşmaktan çekinmeyen birisi olursa gerçekten çok memnun olacağımı bildirmek isterim.

- Sukulenti eve getirdiğim akşam yapraklarında biriken tozu uzaklaştırmak adına ufacık saksısıyla birlikte oda sıcaklığındaki su altında yıkadım. Böylelikle oldukça kuru bir torfa dikili sukulentin saksısı da suya doymuş oldu. Bununla birlikte yaprakları, tozdan arındırma işlemi esnasında yumuşakça ovalarken uçlarda yer alan kırmızı tabaka soyulmaya başladı. Zannediyorum ki bu kırmızılık insan yapımı bir uygulama. Bitkiyi alırken bunun doğal bir pigment olduğunu düşünmüştüm.

- Temizlik sonrası su damlalarının yaprak üzerinde durup zarar vermemesi adına pamuklu bir bezle durulayıp çalışma masama yerleştirdim. Ertesi gün de güney cephesine bakan ve bol güneş ışığı alan balkonumun dış pervazına yerleştirdim.

- Fakat yaklaşık 5 gün sonra sukulentin yapraklarında kararmalar oluşmaya başladı. Bir gece yağmur yedikten sonra bunun oluşmaya başlaması bana bir tesadüften öte geliyor.

Sukulentim şu anda gündüz güneş gören pencerenin yanında, kalorifer peteğinin önünde yer alıyor.

Bu konu hakkında bilgisi olan ve tedavi önerebilecek kişilerin yardım etmesi karşısında minnettar olacağım.

Eklenen Resimler

Vyatcheslav Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 29-03-2018, 19:26   #2
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Herhangi bir fikri/önerisi olan yok mudur?

Eski 30-03-2018, 00:14   #3
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Sukulentler fazla suyu sevmezler. Fazla sudan çürümüşler. Toprağı suyu tutmayan bir toprak olmalı. Toprağı kaktüs toprağı olmalı. Ve az sulanmalıdır. Sukulenti kaktüsün dikensiz hali olarak düşünebilirsin.

Aldığın sukulentleri maalesef satım aşamasında boyayıp satıyorlar. Hep allı yeşilli sukulentler satılıyor. Bunu bilmeyen alıcılarda bitkinin rengini öyle sanıp alıyorlar. Sonrada boyası gidince de hüsrana uğruyorlar. Bakın kaktüslere de kurutulmuş çiçek yapıştırıp satıyorlar.

Bitkiyi kurtarmaya gelincede. O çürüyen yaprakları koparın. Artık hayır gelmez onlardan. Eğer toprağı çok ıslaksa toprağını kaktüs toprağı veya aynı değerde toprakla değiştirin.
İyi günler.

Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 03-04-2018, 15:44   #4
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Smile Teşekkürler Poweralpha!

Birinin yardım etmek adına cevap vermiş olmasına çok sevindim, bu yüzden tüm içtenliğimle size teşekkür ederim Sayın Poweralpha!

Aslına bakacak olursanız ben estetik kaygıdan öte bitkinin yaprak zarına zarar verdiğimi düşünerek endişe duymuştum. İnanın yaprak zarının soyulması, üzerindekinin boya çıkmasından daha çok hüsrana uğratırdı! Boyaysa varsın soyulsun, sorun değil. Tavsiyeniz üzerine çürüyen yapraklarını temizledim. İnternetten de birkaç sukulent toprağı hazırlama tarifi buldum ve malzemelerin siparişini verdim. Benim çok hoşuma gitti, sizinle de paylaşmak isterim:

https://youtu.be/2az3absgsaM

Hoşça kalın! )

Eski 04-04-2018, 09:05   #5
Ağaç Dostu

Sevgi07's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Toprak siparişiniz elinize ulaşana kadar çiçeğini o toprak içinde bekletmeyin topraktan çıkarıp fazla toprağı silkeleyin. Doğrudan güneş almayan havadar bir yerde bekletin bence ..1_2 gün açıkta kalmak onu öldürmez ama şu an saksı içindeki toprak çok ıslak ise çürüme ihtimali devam ediyor..Toprağını geldiyse saksi değisimini hemen yapın her iki durumda da diktikten sonra bir hafta kadar sulamayın.. Çok aydınlık ve esinti alan bir odanız yoksa dışarıda durması daha sağlıklı yoksa boyu uzayıp formu bozuluyor..

Sevgi07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2018, 17:18   #6
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Giriş Tarihi: 30-05-2008
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Vyatcheslav Mesajı Göster
Merhabalar!

2 hafta önce bir süpermarket zincirinden aldığım sukulentin yaprağında anlam veremediğim kararmalar kendini göstermeye başladı. Kararmalar önce bir yumuşama olarak başlayıp ardından yaprağın düşmesiyle sonuçlanana kadar yayılıyor. Teşhisi kolaylaştırması adına satın alma işleminden sonra gerçekleştirdiğim aşamaları anlatmak isterim:

- Öncelikle onca araştırma yapmış olmama rağmen sukulentimin cinsini ne yazık ki öğrenemedim. Türünü bilen, ve benimle paylaşmaktan çekinmeyen birisi olursa gerçekten çok memnun olacağımı bildirmek isterim.

- Sukulenti eve getirdiğim akşam yapraklarında biriken tozu uzaklaştırmak adına ufacık saksısıyla birlikte oda sıcaklığındaki su altında yıkadım. Böylelikle oldukça kuru bir torfa dikili sukulentin saksısı da suya doymuş oldu. Bununla birlikte yaprakları, tozdan arındırma işlemi esnasında yumuşakça ovalarken uçlarda yer alan kırmızı tabaka soyulmaya başladı. Zannediyorum ki bu kırmızılık insan yapımı bir uygulama. Bitkiyi alırken bunun doğal bir pigment olduğunu düşünmüştüm.

- Temizlik sonrası su damlalarının yaprak üzerinde durup zarar vermemesi adına pamuklu bir bezle durulayıp çalışma masama yerleştirdim. Ertesi gün de güney cephesine bakan ve bol güneş ışığı alan balkonumun dış pervazına yerleştirdim.

- Fakat yaklaşık 5 gün sonra sukulentin yapraklarında kararmalar oluşmaya başladı. Bir gece yağmur yedikten sonra bunun oluşmaya başlaması bana bir tesadüften öte geliyor.

Sukulentim şu anda gündüz güneş gören pencerenin yanında, kalorifer peteğinin önünde yer alıyor.

Bu konu hakkında bilgisi olan ve tedavi önerebilecek kişilerin yardım etmesi karşısında minnettar olacağım.
Bitkiniz echeveria agavoides...
Boya ve sulama ile ilgili zaten açıklamalar yapıldığı için o konulara girmiyorum...
Ancak güneşle ilgili şu açıklamayı yapayım:
Bitkiniz güneşte tam formunu ve rengini alacaktır, ancak uzun süre yoğun güneş görmemiş bitkinizi birden yoğun güneşte uzun süre tutarsanız bu kez de yapraklarda yanıklar oluşacaktır. Yavaş yavaş süreyi arttırarak alıştırmalısınız...

Sevgi07 ve Vyatcheslav beğendi.
Mesut Temiz Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 04-04-2018, 18:38   #7
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Talking Teşekkür Ederim Sayın Sevgi07

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi07 Mesajı Göster
Toprak siparişiniz elinize ulaşana kadar çiçeğini o toprak içinde bekletmeyin topraktan çıkarıp fazla toprağı silkeleyin. Doğrudan güneş almayan havadar bir yerde bekletin bence ..1_2 gün açıkta kalmak onu öldürmez ama şu an saksı içindeki toprak çok ıslak ise çürüme ihtimali devam ediyor..Toprağını geldiyse saksi değisimini hemen yapın her iki durumda da diktikten sonra bir hafta kadar sulamayın.. Çok aydınlık ve esinti alan bir odanız yoksa dışarıda durması daha sağlıklı yoksa boyu uzayıp formu bozuluyor..
Sayın Sevgi07, yardım çağrım karşısında cevap alabileceğim konusunda neredeyse umudumu yitirmişken siz, Sayın Poweralpha ve Sayın Mesut Temiz'in cevaplarıyla çok memnun oldum. Paylaştığınız püf noktalar için çok teşekkür ederim.

Eğer mümkünse, çekinerek bir soru daha yöneltmek isterim: Yaklaşık 6 cm uzunluğa ve 5 cm çapa sahip ufacık bir saksıda yer alan sukulentimi, yeni toprakla birlikte birkaç boy ve yayvan bir saksıya mı almalıyım, yoksa camdan bir teraryumda mı muhafaza etmeliyim? Veya, aynı saksı ile devam etmemde fayda olacağını mı düşünürsünüz?

İçten teşekkürlerimle...

Sevgi07 beğendi.
Eski 04-04-2018, 18:49   #8
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Talking Teşekkür Ederim Sayın Mesut Temiz...

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Mesut Temiz Mesajı Göster
Bitkiniz echeveria agavoides...
Boya ve sulama ile ilgili zaten açıklamalar yapıldığı için o konulara girmiyorum...
Ancak güneşle ilgili şu açıklamayı yapayım:
Bitkiniz güneşte tam formunu ve rengini alacaktır, ancak uzun süre yoğun güneş görmemiş bitkinizi birden yoğun güneşte uzun süre tutarsanız bu kez de yapraklarda yanıklar oluşacaktır. Yavaş yavaş süreyi arttırarak alıştırmalısınız...
Sayın Mesut Temiz, sukulentimi isimlendirme konusunda bilginizi paylaşarak beni o kadar sevindirdiniz ki, karşılığında yalnızca teşekkür etmenin yetersiz kaldığını hissediyorum.

Tavsiyeniz üzerine neredeyse tüm gün direkt Güneş ışığı alan camın pervazında duran Echeveria Agavoides'imin, Güneş diyetini değiştirerek yalnızca sabah saatlerinden öğlen saatlerine kadar yumuşak ışığı alıp, öğlen ve sonrası ışığından sakınmak için odanın aydınlık olan iç kısmına taşıyacağım. Yaklaşık 2 hafta sonunda bu tempoya alışmasıyla, yerini bir daha değiştirmemek üzere pervaz önüne, veya aynı ışık koşullarına sahip açık balkona taşıyabilirim.

Tavsiyeleriniz karşısında duyduğum içten teşekkürlerimle, hoşça kalın...

Mesut Temiz ve Sevgi07 beğendi.
Eski 06-04-2018, 11:28   #9
Ağaç Dostu

Sevgi07's Avatar

Giriş Tarihi: 09-05-2016
Bir boy daha büyüğü olabileceği gibi farklı skulent türleri edinip geniş ve çok derin olmayan bir saksıya düzenleme de yapabilirsiniz ,çok çabuk gelişen ve yavrulayabilir bir tür değil..Ama sakın bu güzelleri camın içine hapsetmeyin fazla su ve nemden hoşlanmıyorlar.. Aksine aydınlık ve havadar ortamda hem renkleri hem de formları çok daha güzel oluyor..

Mesut Temiz beğendi.
Sevgi07 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-04-2018, 21:44   #10
Yeni Üye

Vyatcheslav's Avatar

Smile

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Sevgi07 Mesajı Göster
Bir boy daha büyüğü olabileceği gibi farklı skulent türleri edinip geniş ve çok derin olmayan bir saksıya düzenleme de yapabilirsiniz ,çok çabuk gelişen ve yavrulayabilir bir tür değil..Ama sakın bu güzelleri camın içine hapsetmeyin fazla su ve nemden hoşlanmıyorlar.. Aksine aydınlık ve havadar ortamda hem renkleri hem de formları çok daha güzel oluyor..
Sayın Sevgi07, tavsiyenizi derhal uygulamaya geçiriyorum. Halihazır elimde betimlediğiniz yapıya uygun bir saksı varken balkonda duran Echeveria Pulidonis ile daha bir yakınlaşmalarını sağlayayım!

Yardım ve tavsiyeleriniz karşısında duyduğum içten teşekkürlerimle...

Eski 04-08-2019, 14:28   #11
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 04-08-2019
İyi günler! Sukulentim birkaç gündür yapraklarını döküyor. Ve döktüğü yaprakların olduğu kısım kararmaya başladı. Kessem kesilecek gibi değil kökünden en üste kadar karardı. Yardım ederseniz çok sevinirim.

Beyzanur7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-08-2019, 07:34   #12
Yeni Üye

Doga_dostu121's Avatar

Giriş Tarihi: 03-08-2019
Fotoğrafını atarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz.

Mesut Temiz beğendi.
Doga_dostu121 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 17:58   #13
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Bana da yardım edin

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Doga_dostu121 Mesajı Göster
Fotoğrafını atarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz.
Benimde succulentimde su vermedim sizin söylediklerinize uyarak güneş de görmedi lekeli yaprakları da koparıp attım ama hala lekeler var nedendir bu acaba fotoğraf yükleyemedim yaprakların kenarlarında karartma var

Melih24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 02-09-2020, 18:02   #14
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-09-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi doga_dostu121 Mesajı Göster
fotoğrafını atarsanız daha fazla yardımcı olabiliriz.
Name:  IMG-20200902-WA0001.jpg
Views: 4466
Size:  75.7 KB
Neden böyle oluyor yardımcı olursanız sevinirim bir de türü nedir bu scuulentin çok araştırdım bulamafım

Melih24 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 08-12-2020, 13:08   #15
Yeni Üye

gardenya7's Avatar

Giriş Tarihi: 08-12-2020
sukulentimin kökü dışarıda ve kuru

merhaba 1 ay önce aldığım sukulent o günden beri kökü dışarda gibi ve kuru.kökünden dışarı çıkan kuru yapraklarını kestim böyle bi görüntüye sahip şu anda. fotoğrafta gözüken noktalar hastalıktan değil toprak kalıntısıdır. kökü sağlıklı mı şu anda bilmiyorum, ne yapabilirim? ayrıca 2 haftada bir suluyorum iyice kurudukça. kaloriferli odada gün ışığıyla duruyor. fotoğraf yüklenemedi

Mesut Temiz beğendi.

Düzenleyen gardenya7 : 08-12-2020 saat 13:11 Neden: fotoğraf yüklenmiyor hata verdi
gardenya7 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 09-12-2020, 14:50   #16
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi gardenya7 Mesajı Göster
merhaba 1 ay önce aldığım sukulent o günden beri kökü dışarda gibi ve kuru.kökünden dışarı çıkan kuru yapraklarını kestim böyle bi görüntüye sahip şu anda. fotoğrafta gözüken noktalar hastalıktan değil toprak kalıntısıdır. kökü sağlıklı mı şu anda bilmiyorum, ne yapabilirim? ayrıca 2 haftada bir suluyorum iyice kurudukça. kaloriferli odada gün ışığıyla duruyor. fotoğraf yüklenemedi
Sukulentin türünü bilmeden ve durumunu gösteren resimler görmeden bir şey söylemek pek mümkün değil... Ancak kökü neden dışarıda? Yani normal toprağa girdiği noktaya kadar yeniden gömmenizin uygun olacağını söyleyebilirim en azından... Dik durmuyorsa yakınında bir yerlere toprağa iki üç çubuk saplayıp iple bağlayarak sabitleyebilirsiniz... Resim paylaşırsanız daha net önerilerde bulunmak mümkün olabilir...

Eski 11-12-2020, 10:16   #17
Yeni Üye

gardenya7's Avatar

Kökü dışarıda

Ne yapılabilir

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 11-12-2020, 13:25   #18
Yeni Üye

gardenya7's Avatar

Question Kararan ve zamanla yumuşayarak kuruyan yapraklar

Yaklaşık 2 haftada bir suluyorum 1,5 aydır bakıyorum. bazen alt yaprakları bu şekilde koyulaşarak yumuşuyor sonra da kuruyor ve koparıyorum. zaten küçük olan fidanların yaprakları azalarak kel bi görünüm çıkacak diye endişe ediyorum.rengi koyulaşan yapraklar git gide yumuşuyor, sebebi ne olabilir?

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
Eski 14-12-2020, 11:03   #19
Yeni Üye

gardenya7's Avatar

Alıntı:
Sukulentin türünü bilmeden ve durumunu gösteren resimler görmeden bir şey söylemek pek mümkün değil... Ancak kökü neden dışarıda? Yani normal toprağa girdiği noktaya kadar yeniden gömmenizin uygun olacağını söyleyebilirim en azından... Dik durmuyorsa yakınında bir yerlere toprağa iki üç çubuk saplayıp iple bağlayarak sabitleyebilirsiniz... Resim paylaşırsanız daha net önerilerde bulunmak mümkün olabilir...
kökü dışarıda olanın ve diğer sukulentin fotoğrafını ekledim yardımcı olur musunuz?

Mesut Temiz beğendi.
Eski 14-12-2020, 16:44   #20
Ağaç Dostu

Mahmut Tebir's Avatar

Giriş Tarihi: 07-10-2007
Galeri: 4
Arkadaşım sukulentlerinizin toprağında sorun var. Çok kuru ve verimsiz. Sukulent diye onların suya ihtiyacı sanmayın. Birde toprağı süzek yamacağım diye kalın kumla doldurmayın. Her şeyin yeteri kadarı makbuldur. Toprağı çok süzek yaparsanızda su toprakta kalmayacak öylece akıp gidecektir.

Mesut Temiz beğendi.
Mahmut Tebir Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 13-03-2021, 20:48   #21
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 13-03-2021
Sukulent Bakımı için yardım

Öncelikle herkese merhaba, geçen günlerde aldığım sukulentim hakkında pek bilgiye sahip değilim. Ayrıca küçük bir saldırıya uğradı maalesef onu daha hızlı iyileştirmek istiyorum. Bu nedenle neler yapmam gerektiği hakkında bilgi almak istiyorum. Nasıl bakmalıyım? Sağlıklı büyümesi için neler yapmalıyım?.. bu sorulara cevap verirseniz çok sevinirim. Şimdiden teşekkürler

Eklenen Resimler

Tarık Doğan Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 20-03-2021, 16:24   #22
Yeni Üye

Sukulentin Dalında Kararma ve Kopmalar

Herkese merhabalar, geçen günlerde aldığım sukulentimin yaprak diplerinde kararmalar oluştu. Bu kararmalar yapraklarının kolay kopmasına sebep oluyor. Güzel baktığımı düşünüyorum ama hatam nerde anlayamadım. Yardımcı olursanız çok sevinirim

Eklenen Resimler

Eski 20-03-2021, 18:10   #23
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-08-2020
Aldıktan sonra toprak değişimi yaptınız mı? Yaptıysanız kökleri ne durumdaydı. Sulamayı nasıl yapıyorsunuz bilgi verirseniz herkez bir fikir sunabilir

SM-N920C cihazımdan Tapatalk kullanılarak gönderildi

Aslı26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-03-2021, 09:35   #24
Yeni Üye

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Aslı26 Mesajı Göster
Aldıktan sonra toprak değişimi yaptınız mı? Yaptıysanız kökleri ne durumdaydı. Sulamayı nasıl yapıyorsunuz bilgi verirseniz herkez bir fikir sunabilir

Aldıktan sonra toprak değişimi yapmadım, sulamayı haftada bi yapıyorum, 13 ml su veriyorum her hafta. Ayrıca güneşi direkt alan bir yere koymuyorum..

Aslı26 beğendi.
Eski 21-03-2021, 09:39   #25
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 07-08-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi Tarık Doğan Mesajı Göster
Aldıktan sonra toprak değişimi yapmadım, sulamayı haftada bi yapıyorum, 13 ml su veriyorum her hafta. Ayrıca güneşi direkt alan bir yere koymuyorum..
Toprağını değiştirmeniz gerekiyor ilk önce. Geçirgen sukulent toprağına dikin bir boy büyük saksıya delikli olanlara. Dikerken köklerine bakın çürüme var mı yok mü çürüme varsa zaten ölmüş demektir. Çürüme yoksa toprağı tamamen kuruyunca sulamanız gerekiyor. Ve her sulama saksı altından çıkıncaya kadar olmalı. Ben şiş sokup kontrol ediyorum tamamen kuruyup kurumadığını. Ve mümkün olduğunca en çok en uzun süre güneş gören yere koymalısınız.

murattyildizz beğendi.
Aslı26 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 14:03   #26
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 21-04-2021
Sukulent yaprak çürümesi ve kararması

Merhaba, eschveria cinsi sukulentimin yaprakları yumuşayıp çürümeye başladı. Toprağının üst kısmında küf gördüm biraz. Aspirin suyu hazırlayıp 2 gün sıktım ama sonrasında kararma hızlanınca bıraktım. Fazla sulamadan olabilir diye okuduğum için sulamadım bir haftadır. Gövdesinde sorun görünmüyor. Yaprakları kararıyor, solup yumuşuyor ve çürüyor. Neyi olduğuna ve nasıl toparlayabileceğime dair yardımcı olabilecek biri olursa çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.

Eklenen Resimler

Mesut Temiz beğendi.
b.saglam Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 21-04-2021, 14:08   #27
Yeni Üye

Türünü tam olarak bilemediğim sukulentimin yapraklarının uçları beyazlamıştı. Sonradan kararmaya ve kurumaya başladı. Kararan yaprak tamamen kuruyup soluyor. Neden olduğunu bilemiyorum, bir haftadır da sulamadım. Fikri olan varsa şimdiden teşekkür ederim.

Eklenen Resimler

Eski 21-04-2021, 21:19   #28
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi b.saglam Mesajı Göster
Türünü tam olarak bilemediğim sukulentimin yapraklarının uçları beyazlamıştı. Sonradan kararmaya ve kurumaya başladı. Kararan yaprak tamamen kuruyup soluyor. Neden olduğunu bilemiyorum, bir haftadır da sulamadım. Fikri olan varsa şimdiden teşekkür ederim.
Bitkinizin türü sempervivum tectorum. Bu bitki iç mekanda olmuyor, yaz kış açık havada bırakın. Soğuğa son derece dayanıklıdır, bu kış bendeki iki saksı -11 derecede kar buz altında kışı geçirdiler ve son derece sağlıklılar... İçerde kaçınılmaz şekilde bozuluyorlar diyebilirim... Daha geniş yayvan bir saksıya dikin ve balkona ya da bahçe varsa bahçeye koyun... Yalnız bitkiniz uzun süre az ışıkta kaldığından birden yoğun güneşe çıkarmayın, yoksa yüzey yanıkları oluşur... Yarı gölge bir yere koyun, yavaş yavaş daha uzun süre güneş ışığına çıkarırsınız... Ayrıca, saksınız delikli ve toprağınız geçirgen olmalı, suyu iyi tahliye etmelidir... Bol şans...

b.saglam beğendi.
Eski 21-04-2021, 21:24   #29
Moderatör

Mesut Temiz's Avatar

Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi b.saglam Mesajı Göster
Merhaba, eschveria cinsi sukulentimin yaprakları yumuşayıp çürümeye başladı. Toprağının üst kısmında küf gördüm biraz. Aspirin suyu hazırlayıp 2 gün sıktım ama sonrasında kararma hızlanınca bıraktım. Fazla sulamadan olabilir diye okuduğum için sulamadım bir haftadır. Gövdesinde sorun görünmüyor. Yaprakları kararıyor, solup yumuşuyor ve çürüyor. Neyi olduğuna ve nasıl toparlayabileceğime dair yardımcı olabilecek biri olursa çok sevinirim. Teşekkür ederim şimdiden.
Soğuk hava, kış nedeniyle kısalan günler ve az güneş ışığı ve yüksek nem maalesef echeveria'larda yaygın bir biçimde bozulmalara yol açıyor... Küf/mantar bitkinin iç dokularına nüfuz ettiğinde dışarıdan uygulanacak yöntemlerin de etkisi çok sınırlı oluyor... Yapabileceğiniz şey nemsiz ılık bir ortamda bekletmek ve gözlemlemek... Belki daha iri olanlar hastalıklı yapraklarını döktükten sonra orta gelişim noktasından yeni sağlıklı yapraklar verir... Bol şans...

Eski 21-04-2021, 21:41   #30
Yeni Üye

Alıntı:
Soğuk hava, kış nedeniyle kısalan günler ve az güneş ışığı ve yüksek nem maalesef echeveria'larda yaygın bir biçimde bozulmalara yol açıyor... Küf/mantar bitkinin iç dokularına nüfuz ettiğinde dışarıda uygulanacak yöntemlerin de etkisi çok sınırlı oluyor... Yapabileceğiniz şey nemsiz ılık bir ortamda bekletmek ve gözlemlemek... Belki daha iri olanlar hastalıklı yapraklarını döktükten sonra orta gelişim noktasından yeni sağlıklı yapraklar verir... Bol şans...
Teşekkür ederim, önerilerinizi dikkate alarak kurtarmayı deneyeceğim

Etiketler
kararma, sukulent, yaprak, yardım

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 01:23.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024