agaclar.net

Geri Dön   agaclar.net > Kaktüs ve Sukulentler > Sukulent > Sukulent Hastalıkları
(https)

Bookmark and Share Dış Bağlantılar Konu Araçları Mod Seç
Eski 21-05-2017, 22:25   #1
Ağaçsever

Giriş Tarihi: 19-11-2015
Lithops Hastalıkları

Merhaba,
Yaklaşık 2-3 yıldır yetiştirmeye çalıştığım lithopslarımda 3 hafta önce 1 tane lithopsta başlayan hastalık ( ben öyle tahmin ediyorum ) sırayla diğer lithopslara bulaştı bu kısa zamanda. Toplamda 52 adet yetişkin lithopsum vardı fakat birçoğu hastalandı ve öldü. Bu 52 adet lithopsu 2 adet ağaç sandık konteynerde yetiştiriyorum. İlk önce 1.konteynerde başladı ve buradaki birçok lithopsa bulaştı derken bugün de 2. konteynerdaki lithopsun 1-2 tanesine bulaştı. Bana yardımcı olabilecek kimse var mı?

Bilgiler:
Mekan: Cam Balkon
Toprak Karışımı:
1) Aqualay Bitki Toprağı ( Mini Mercimek boyutunda Pişmiş Kil Topları )
2) Quartz Taş ( 1-2 mm boyutunda Siyah bulgur boyutunda taşlar )
3) Granül Solucan Gübresi ( Az miktarda )

Suyunu ise 2 senedir verdiğim şekilde veriyorum.

Uyguladığım İşlemler Sırasıyla:
1) Tuzluk içerisinde Captan ( Bir çeşit mantar ilacı ) adlı toz ilacı serptim ve bekledim. Fakat düzelme olmayıp daha da ilerleyince bu kez aşağıdaki yolu takip ettim ve sonucu bekleyeceğim:
2) Bitkileri tek tek konteynerdan çıkartıp 7cm*7cm*7,5 ( Derinliği olan ) siyah
üretim saksılarına aldım.
Bu küçük saksılara almadan önce
1) Bitkileri sabunlu su kabında nazikçe temizledim.
2) Ardından 30 saniye kadar saf alkol banyosunda beklettim.
3) Alkol banyosundan çıkarıp yaklaşık 1 saat açıkta beklettim.
4) 1 saatin sonunda üzerine yapışık olan alkol zarar vermesin diye hafif tazikli suda yıkadım ve tekrar güneşte beklettim takriben 1-2 saat kadar.

Sonrasında ise yeni mini saksılarına almadan önce yeni bir toprak karışımı hazırladım.
Yeni toprak karışımım şu şekilde oldu:
1 ölçek Klasmann torf
1 ölçek Aragonit beyaz kum ( Kalsiyum bazlı özel bir akvaryum kumu. Silis kumdan biraz daha irice bir kum. )
1 ölçek 3-5 mm boyutunda lav kırığı
Karışımı bu şekilde hazırlayıp lithopsları yeniden diktim. Şimdi beklemedeyim.

Hastalık belirtileri şu şekilde:
Bitkinin kenarında başlayıp yayılan kirecimsi beyazlama. Bitkilerde yumuşama ve sonrasında için için eriyip pembemsi bir küflenme ve içine doğru çöküp kuruma. Bitkileri yerlerinden sökünce de kök ile gövde başlangıcında aşırı yumuşamayla çürüme farkettim. Umarım doğru anlatmışımdır. Bu bitkiler 3 hafta önce o kadar sağlıklıydılar ki anlatamam. İlkbahar sonrası yeni gelişimleri o kadar taze, renkli ve canlıydı ki görülmeye değerdi. Keşke o dönemde fotoğraflarını çeksetdim belki o zaman bana hak verirdiniz. Her neyse. Bana yardımcı olmanız dileğiyle birkaç sorum olacak.

1) Ben burada hangi hastalıkla karşı karşıyayım?

2) Bu aldığım önlemler doğru mu?

3) Bitkilerimi kurtarabilir miyim bu yaptığım işlemlerle?

4) Ya da ne yapmalıyım?

Resimleri aşağıdadır:

Eklenen Resimler

Düzenleyen Antarktika : 24-05-2017 saat 14:58 Neden: İlgi çekip cevap yazılsın diye.
Antarktika Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 05-05-2019, 14:05   #2
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG][IMG][/IMG]
Merhaba arkadaşlar. Fotoğraflardaki lithopslar bakmaya çalıştıklarım. 2. Fotoğraftan görebileceğiniz mor renkli pleiospilos nelii royal flush türü ve pleiospilos nelii türü yeşil llithopslarım bir süre sonra önce yumuşamaya başlayıp sonra da çürümeye benzer şekilde öldüler. 1 ve 3. fotoğraflardan görebileceğiniz lithopslarımda yumuşa yok ama onlarında boylarında gördüğünüz şekilde uzama var. Bu durumların sebebi hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.

ümrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 15:05   #3
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 24-03-2019
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi acemi25 Mesajı Göster
Merhaba; tecrübeli arkadaşlarım daha iyi bilirler ama altı drenajsız saksılarda fazla sudan çürümüş olabilirler. Boy uzaması da ışık eksikliği diye biliyorum.
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Aslında sulamayı uzun aralıklarla yaptım. Suyu pek sevmediklerini forumdaki bilgileri okuyarak öğrendim. Drenaj olayında haklı olabilirsiniz. Altı deliksiz olduğu için ektiğim saksının tabanına fazla su süzülür diye düşünerek volkanik taşlardan koydum ama sanıyorum yeterli olmadı Işık konusunda ise aslında saksıları koyduğum yer epeyce ışık alan aydınlık bir yer. Drenaj için altı delikli bir saksıya alsam acaba yer değiştirdiğim için zarar verir miyim? ışık konusununda da daha fazla ışık alabilecekleri yere koyarak deneyeyim Tekrar teşekkür ederim cevabınız için. Selamlar.

ümrann Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 07-05-2019, 15:53   #4
Ağaç Dostu

acemi25's Avatar

Giriş Tarihi: 07-11-2018
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ümrann Mesajı Göster
Hocam cevabınız için teşekkür ederim. Aslında sulamayı uzun aralıklarla yaptım. Suyu pek sevmediklerini forumdaki bilgileri okuyarak öğrendim. Drenaj olayında haklı olabilirsiniz. Altı deliksiz olduğu için ektiğim saksının tabanına fazla su süzülür diye düşünerek volkanik taşlardan koydum ama sanıyorum yeterli olmadı Işık konusunda ise aslında saksıları koyduğum yer epeyce ışık alan aydınlık bir yer. Drenaj için altı delikli bir saksıya alsam acaba yer değiştirdiğim için zarar verir miyim? ışık konusununda da daha fazla ışık alabilecekleri yere koyarak deneyeyim Tekrar teşekkür ederim cevabınız için. Selamlar.
Aslında her şeyi yapmış gibisiniz ama neden öyle oldu hiç anlamadım. Dediğim gibi tecrübeli arkadaşlarımız bizi aydınlatacaklardır. Rica ederim keşke yardımcı olabilsem. İnsan çok üzülüyor solup gittiklerinde.

acemi25 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 23-06-2019, 22:50   #5
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 23-06-2019
Merhabalar Lithopsum çok ağır bir şekilde çürüyor ve çok üzülüyorum onu kurtarmak için herşeyi yaptım fakat hiçbir şekilde kurtaramıyorum ve bilgim olmadığı için onu öldürmek istemiyorum lütfen yardım edebilecek biri bana mesaj atabilirmi ya da iletişime whatsapp yolu ile geçebilir mi lütfen yardım edin teşekkür ederim.
0539 335 74 09 whatsapp

azizaskar Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön
Eski 14-07-2020, 13:59   #6
Yeni Üye

Giriş Tarihi: 02-06-2020
Alıntı:
Orijinal Mesaj Sahibi ümrann Mesajı Göster
[IMG][/IMG]
[IMG][/IMG][IMG][/IMG]
Merhaba arkadaşlar. Fotoğraflardaki lithopslar bakmaya çalıştıklarım. 2. Fotoğraftan görebileceğiniz mor renkli pleiospilos nelii royal flush türü ve pleiospilos nelii türü yeşil llithopslarım bir süre sonra önce yumuşamaya başlayıp sonra da çürümeye benzer şekilde öldüler. 1 ve 3. fotoğraflardan görebileceğiniz lithopslarımda yumuşa yok ama onlarında boylarında gördüğünüz şekilde uzama var. Bu durumların sebebi hakkında bilgi verebilirseniz çok sevinirim. Teşekkürler şimdiden.
Onları altı delikli ve dibinde çakıl taşları olacak şekilde dökmeniz lazimd8 aksi taktirde altta su birikerek nem yapar . Lithopslar suyu sevmezler . Bardakta olmaz yani

huriyemurat_34 Çevrimdışı   Alıntı Yaparak Cevapla Başa Dön

Konu Araçları
Mod Seç

Gönderme Kuralları
Yeni konu gönderemezsiniz
Konulara yanıt veremezsiniz
Ek dosya yükleyemezsiniz
Kendi gönderilerinizi düzenleyemezsiniz

BB code Açık
Smilies Açık
[IMG] Kodu Açık
HTML Kodu Kapalı
Trackbacks are Açık
Pingbacks are Açık
Refbacks are Açık

Forum saati Türkiye saatine göredir. GMT +2. Şu an saat: 06:38.
(Türkiye için GMT +2 seçilmelidir.)

Forum vBulletin Version 3.8.5 Copyright ©2000 - 2024, Jelsoft Enterprises Ltd.
Search Engine Optimization by vBSEO 3.6.0
agaclar.net © 2004 - 2024